Nemokius ir išsikraustyti nesutinkančius gyventojus, kitaip – skvoterius, gali iškraustyti tik antstoliai teismo sprendimu.
O jo laukti gali tekti ilgai, kol jums priklausančiuose namuose svetimas žmogus gyvena tiesiog už dyką.
Pusę metų nemoka nuomos, o išvaryti negali
Vilnietis Gedas savo asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo nepavydėtina situacija.
Jis papasakojo, kad 2024 m. lapkričio mėnesį kartu su žmona išnuomojo gana nepigų, didesnės kvadratūros butą centrinėje sostinės dalyje, Rinktinės gatvėje.
Vis tik ten su dukra (galimai mokyklinio amžiaus) apsigyvenusi nuomininkė sumokėjo tik depozitą ir pirmo mėnesio nuomą atsikraustant.
Už gruodžio mėnesį buto savininkai iš jos jau negavo jokių pinigų, o sausį gavo du pavedimus, kurių bendra suma net nesiekia visos 1 mėn. nuomos kainos.
„Taigi po nuomos ji nėra apmokėjusi net vieno „pilno“ mėnesio. Už komunalines paslaugas nemoka – aš moku. Ji žadėjo, kad atsiskaitys ir išsikraustys, bet vis nukeldavo terminą.
Po to pradėjo man nebeatsiliepti, o galiausiai, kaip suprantu, išvis mane užblokavo“, – naujienų portalui tv3.lt pasakojo Gedo žmona Justina.
Vis dar moka paskolą ir bylinėjasi teisme
Gedas nurodė, kad moteriai nemokant nuomos teko kreiptis į teismą, kadangi savavališkai jos iškraustyti negalima.
„Tiems, kas siūlysite išjungti elektrą, pakeisti spynas – deja, įstatymai nuomininkus saugo ir laukia gana ilgas procesas. O tuo metu mokame už (šio nuomojamo buto – aut. past.) paskolą, komunalinius ir neturime pajamų.
Byla – vis dar teisme. Taip ir sėdime su nuomininke, kuri atsisako išsikraustyti. Tad prieš išnuomodami savo namus atidžiai atsirinkite nuomininkus, nes „padovanosite“ nemokamą apgyvendinimą“, – įspėjo buto savininkas.
Jis teigė suprantantis, kad gyvenime nutinka visko, bet per daugiau nei pusę metų tikrai galima rasti sprendimus.
2,5 tūkst. eurų skolinga ir kitiems?
Justina paminėjo, kad po šio gana daug reakcijų sulaukusio įrašo socialiniame tinkle nuomininkė galiausiai su jais susisiekė, pažadėjo išsikraustyti, tartis dėl skolos mokėjimo dalimis:
„Bet kol kas jokių veiksmų nematėme, tik pažadus ir prašymą ištrinti postą.“
Po šio įrašo Gedas gavo žinučių ir iš kitų žmonių, pasakojančių, kad ši moteris tą daro tyčia ir sistemingai.
Pvz., su juo susisiekė anksčiau tai pačiai moteriai butą nuomojusi gyventoja, kuri nurodė, kad ši nuomininkė jai esą iki šiol skolinga 2,5 tūkst. eurų, kuriuos žadėjo grąžinti.
„Beje, antstoliai jos negąsdina“, – pridūrė buto savininkė.
Naujienų portalas tv3.lt mėgino susisiekti su nuomininke, tačiau ji į skambučius ir žinutes neatsakė.
Kada baudas mokės pats būsto savininkas?
Advokatų kontoros „Marger“ vyresnioji teisininkė, advokatė Eleonora Maciejevska patvirtino, kad tokius gyventojus iškraustyti jėga, pakeisti spynas ar pan. būtų neteisėta.
„Jėga išvaręs gyventojus, namo savininkas gali būti kaltinamas savavaldžiavimu: gali grėsti viešieji darbai, bauda, laisvės apribojimas, areštas ar laisvės atėmimas iki 5 metų.
Taip pat jam gali kilti civilinė atsakomybė už šiems asmenims padarytą žalą, jeigu pastarieji įrodytų teisme visas civilinės atsakomybės sąlygas“, – vardijo advokatė.
Ji pridūrė, kad nemokant už komunalines paslaugas taip pat atsakingas lieka tik savininkas.
Tuo metu advokatas dr. Julius Paškevičius nurodė, kad tokiais atvejais, pvz., atjungti elektros tiekimo, nepatartų, kadangi už tokį veiksmą namo savininkui gali grėsti administracinė atsakomybė, o atnaujinant elektros tiekimą dar tektų ir papildomai sumokėti.
Taigi, jei gyventojai nereaguoja, vienintelis teisingas kelias – kreiptis į teismą dėl jų iškeldinimo ir skolos iš jų priteisimo.
Skolos nuomotojai gali ir neatgauti?
Advokatų teigimu, tokiais atvejais būsto savininkai gali kreiptis į teismą dėl iškraustymo ir patirtų išlaidų, skolų priteisimo.
Anot pašnekovų, tokios bylos įprastai tęsiasi iki 3 mėn., bet gali trukti ir kelerius metus. Be to, papildomai gali užtrukti, kol antstolis įvykdys teismo sprendimą ir iškeldins nuomininkus.
E. Maciejevska vardijo, kad, buto savininkui laimėjus bylą, iš nuomininkės būtų priteista ne tik nuomos ir komunalinių paslaugų skolos, bet ir bylinėjimosi išlaidos.
Vis tik ir ji pripažino – jei skolininkas neturi jokio turto ar pajamų, iš kurių antstolis galėtų išieškoti priteistas sumas, buto savininkui būtų sunku atgauti pinigus.
Iškeldinti nuomininkus su vaikais – dar sunkiau
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt yra komentavęs Lietuvos nekilnojamo turto agentūrų asociacijos prezidentas ir nekilnojamojo turto paslaugų kompanijos „Crew estate“ vadovas Audrius Gudanavičius, įstatymai tokiais atvejais yra nepavydėtini.
Jis paminėjo, kad, pagal Civilinį kodeksą, jeigu nuomininkas nevykdo sutarties sąlygų (nemoka nuomos), jis nebeturi teisės ten gyventi.
„Bet yra kiti įstatymai, kurie įvardija būsto neliečiamybės principą, kuriuo sakoma, kad net nelegaliai užėmęs patalpas žmogus negali būti taip paprastai iškeldinamas.
O, kai yra vaikai, tokios bylos gali tęstis ir 3 metus ar daugiau, nes dar įsijungia vaikų apsaugos įstatymas, kuris sako, kad vaikas turi turėti teisę į stogą virš galvos“, – kalbėjo A. Gudanavičius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!