Pastaruoju metu įvairiose nekilnojamojo turto ir pardavimų grupėse bei puslapiuose pradėjo plisti skelbimas su neva parduodama rąstine sodyba už gana patrauklią kainą.
Tiesa, įdomu tai, kad visiškai identišką sodybą su tomis pačiomis nuotraukomis ir aprašymu, skirtingos „Facebook“ paskyros siūlo parduoti bent keliuose skirtinguose Lietuvos rajonuose ir juose esančiuose kaimuose.
Pavyzdžiui, viename skelbime teigiama, kad sodyba yra parduodama Kauno rajone, o kitame skelbime ta pati sodyba jau bus pardavinėjama Šiaulių rajone.
Be to, skelbimuose skiriasi ir už sodybą prašoma kaina. Pavyzdžiui, viename skelbime teigiama, kad sodyba pardavinėjama už 17 tūkst. eurų, kitame pranešama, kad ją parduotų už 19 tūkst. eurų, o dar kitame už 16 tūkst. eurų.
Apie tokią galimą sukčiavimo aferą žmonės pradėjo pranešinėti ir sukčiams demaskuoti skirtoje „Facebook'o“ grupėje „Nepatikimi asmenys“, kur gyventojai dalinosi savo patirtimi, bendraujant su tariamai sodybą pardavinėjančiu asmeniu.
Štai viena moteris vardu Sigita teigė, kad jai teko bendrauti su sodybą „pardavinėjančia“ Diana („Facebook'o“ profilis – Diana Laiminga nebeaktyvus).
Anot Sigitos, sodyba buvo siūloma už gerą kainą, todėl ji susisiekė su Diana, kad galėtų atvykti apžiūrėti sklypą. Tiesa, pasak sodybos „savininkės“, atvykti apžiūrėti sklypą būtų buvę galima tik nuo kitos savaitės, o prieš tai dar reikėtų sumokėti užstatą ir „užsirezervuoti“ apžiūrą. Visgi Sigitą toks prašymas suglumino.
„Po žinutės apie rezervacijas ir avansus pradėjau įtarti, kad kažkas ne taip. Pasidomėjau asmens „Facebook'o“ profiliu ir pamačiau, kad paskyra dirbtinai sukurta. Taip pat radau daugiau panašių to asmens skelbimų kituose rajonuose. Dabar „Facebook'e“ socialiniame tinkle mačiau daugiau panašių skelbimų tik jau iš kitų profilių“, – prisiminė galimą aferą pastebėjusi moteris.
Sumokėjus užstatą, skelbimą įdėjo į kitą grupę
Skelbimu susidomėjusi Gitana (vardas pakeistas) žurnalistams dalinosi, kad jai dėl tos pačios sodybos teko bendrauti jau su neva kita moterimi – Lijana („Facebook'o“ profilis – Lija Na nebeeaktyvus) – kuri sodybą „pardavinėjo“ Šiaulių rajone.
Pasak Gitanos, ją sudomino tai, jog skelbime buvo teigiama, jog sodybą galima įsigyti išperkamosios nuomos principu.
„Labai patiko šitas variantas ir sodybos nuotraukos. Pagalvojau, žmonės užsienyje gyvena, gal kokių mirusių tėvų sodybą parduoda ir jiems jokio skirtumo ar su išperkama nuoma, ar iškart už visą sumą“, – tvirtino pašnekovė.
Todėl ji pasakoja susisiekusi su tariama sodybos šeimininke ir susitarusi „užsirezervuoti“ sodybą apžiūrai. Už „rezervaciją“ Gitana sumokėjo 500 eurų.
„Norėjo 1000 eurų užstato, bet paskambinome pakalbėti ir sutarėme dėl mažesnės sumos. Labai apsidžiaugiau tai ir pervedžiau, kaip kvailė nepagalvojusi apsižiūrėti nuodugniau. Po pietų galvoju „įlįsiu“ į „Facebook'ą“, pažiūrėsiu ar išėmė skelbimą nes po apmokėjimo sakė, kad išims. Žiūrių įdėtas skelbimas su ta pačia sodyba kitame mieste Širvintų rajone. Taip supratau, kad papuoliau sukčiams“, – žurnalistams aiškino Gitana.
O paprašius „užstato“ pinigus grąžinti, Gitana buvo užblokuota. Dėl įvykio moteris kreipėsi į policiją.
Tą patvirtino ir Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato atstovas Artūras Šliavas, kuris teigė, kad dėl įvykio rugsėjo 6 d. buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo. Tiesa, daugiau informacijos policijos atstovas pateikti negalėjo.
Paklausus apie būsto vietą – užblokavo
Renata (vardas pakeistas) žurnalistams sakė taip pat susidomėjusi skelbimu ir susisiekusi su Lijana dėl sodybos. Žinoma, istorija buvo lygiai tokia pati – teigta, jog atvykti apžiūrėti sodybos bus galima nebent vėliau, o taip pat užsiminta ir apie „rezervacijos užstatą“.
Visgi vėliau Renata pasakojo internete pastebėjusi, jog lygiai tokia pati sodyba stovi ir yra pardavinėjama Jurbarko rajone nors skelbime buvo nurodyta, kad sklypas yra Utenos rajone.
Dėl to pašnekovė dar kartą kreipėsi į tariamą sodybos šeimininkę, tačiau ji Renatą paprasčiausiai užblokavo.
Panašiomis patirtimis dėl šios sodybos socialiniuose tinkluose dalinasi ir dar daugiau žmonių
Anot gyventojų, skelbimuose teigta, kad ta pati sodyba yra „pardavinėjama“ Kupiškio, Utenos, Kaišiadorių, Šilutės, Šiaulių, Panevėžio, Kauno ir Širvintų rajonuose.
Tikroji sodyba Jurbarke
Kaip teigia Renata, tikroji sodyba iš tiesų yra parduodama Jurbarko rajone, Bacių kaime. Tą patvirtino ir nekilnojamąjį turtą pardavinėjančios įmonės „Dangaus Turtai“ vadovas Adas Užkuraitis, kurio bendrovė užsiima sodybos pardavimu.
A. Užkuraičio teigimu, apie sukčių veiklą jis pastebėjo, kai į įmonę kreipėsi žmonės, kurie teigė, jog sukčiai naudojasi pardavimo skelbimo informacija ir mėgina apgauti žmones.
„Mums į bendrą įmonės „chat'ą“ (pokalbį – aut. past.) parašė kažkas ir pasakė, kad kažkokie apsimetėliai sukčiauja. Paėmė tas pačias nuotraukas ir visai kitame rajone jas panaudojo. Iš pradžių buvo Šiaulių rajone, po to dar kitame“, – pasakoja A. Užkuraitis.
Tiesa, jis atkreipia dėmesį, kad sukčių skelbimus galima atpažinti gana paprastai – juose nėra pateikiama kontaktinė informacija, o ir siūloma kaina už sodybą yra beveik dvigubai mažesnė nei originaliame skelbime.
„Jeigu nėra nurodytas telefono numeris, vengiama bendrauti, kalbėti gyvai, bandoma tik tai susirašinėti. Jie siūlo pervesti avansą į priekį, nepažiūrėjus turto ir dokumentų – jų nepasirašius. Tai yra apgaulė ir taip galima juos (sukčius – aut. past.) atskirti“, – tvirtina A. Užkuraitis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!