„Įsivaizduokit, antrame ture aš turėjau tris dienas, kai mane teismas grąžino. Net plakatų nebuvo kada atsispausdinti“, – sako K. Tubis.
Anykščių meras, valstietis Kęstutis Tubis po savivaldos rinkimų miestui vadovauja jau maždaug tris mėnesius. Tačiau Panevėžio apygardos teismas vėl paskelbė naują nutartį, anot kurios, Tubis šių pareigų užimti visgi negali.
„Jeigu du teismai pripažįsta, kad aš teisėtai dalyvauju rinkimuose. O kai laimėjau, sako, nebegali“, – piktinasi Anykščių meras.
Politikas naują sprendimą skundžia. O chaosas prasidėjo prieš pat savivaldos rinkimus, kuriuose anykštėnai balsavo žinodami, kad Tubis prieš penkerius metus teismo pripažintas kaltu dėl prekybos poveikiu, kai reikalavo finansinės paramos visuomeniniam komitetui, o už tai pažadėjo verslininkui skubos tvarka gauti leidimus statyboms.
Teismas uždraudė Tubiui ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje, tačiau Vyriausiajai rinkimų komisijai kilo klausimas, ar tai reiškia ir draudimą kandidatuoti į merus. O tada ir užvirė tikra kebeknė. Teismas atsakė iki antrojo turo likus vos dviem dienoms. Ir atsakė, kad kandidatuoti meras negali, tad VRK jį išbraukė iš sąrašų, bet spėjo grąžinti, kai priešingą verdiktą paskelbė Vyriausiasis administracinis teismas.
Taigi Tubis vadovauja Anykščiams, tačiau postas ir vėl pakibo ant plauko. Kaip ir meras, tokiais teismų viražais piktinasi ir Tubį delegavę valstiečiai.
„Tiek dėl jo, tiek dėl Štraupaitės teismai svarstė ir priėmė sprendimus, leisdami jiems dalyvauti rinkimuose. Tai neturi logikos – kokia prasmė leisti dalyvauti rinkimuose, jeigu jis išrinktas negalėtų eiti pareigų? Visi esame savotiški įkaitai, rinkėjai lyg ir apgauti“, – sako valstietis Aurelijus Veryga.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariams kliūva, kad Panevėžio apygardos teismas rinkimų komisijai nutartį patikslino remdamasis tik vieno teisėjo paaiškinimu.
„Buvo pateikta kaip nuomonė. Čia negali būti nuomonės, čia turi būti aiškus išaiškinimas visos sudėties teismo“, – teigia socialdemokratas Julius Sabatauskas.
Tiesa, Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Nekrošius nieko skandalingo čia neįžvelgia.
„Pirma byla, kurios pagrindu ir bus suformuota tolesnė praktika. Ateityje, po šitos bylos, jau nebus problemų, visiems bus aišku, ar meras yra to straipsnio prasme valstybės tarnyba, ar nėra“, – tikina V. Nekrošius.
Po Apeliacinio, bylos tikriausiai imsis ir Aukščiausiasis teismas. Nekrošius prognozuoja, kad galutinis sprendimas turėtų paaiškėti po trijų-keturių mėnesių.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.