„Šią dovaną, kuri yra įkainuota simboline suma, Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė priima ir dėkoja Turkijai už šios visuomeninės akcijos įvertinimą ir parodytą dėmesį. Dėmesys parodytas išskirtinis.
Manau, kad ir „Bayraktar“ akcijos visuomenės akyse gerokai pakilo, nors mes ir žinojome „Bayraktar“ patirtį Ukrainos frontuose“, – spaudos konferencijos metu sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Ministras priminė, kad Lietuva buvo pirmoji, kuri iš ES šalių į Ukrainą nuvežė raketinį kompleksą „Stinger“.
„Ta susidomėjimo banga buvo tris kartus mažesnė“, – teigė A. Anušauskas.
Ministras pabrėžė, kad laukia ir naujų sutarčių pasirašymas dėl drono amunicijos, tačiau KAM viską įgyvendins. A. Anušausko teigimu, dalis žmonių suaukotų pinigų bus panaudoti būtent „Bayraktar“ apginklavimui.
„Teko kalbėtis ir su kariuomenės vadu, mes iš tiesų rimtai vertiname galimybę įsigyti „Bayraktar“ sistemą, keletą aparatų, kuriuos Lietuvos kariuomenė išmoktų valdyti ir panaudoti. Galbūt čia ukrainiečiai dėl taktikos galėtų mums ir pagelbėti iš savo pusės. Tačiau norint įsigyti visą sistemą, mes siųsime ekspertus artimiausiais mėnesiais į Turkiją, kad jie viską įvertintų, sutartų“, – kalbėjo A. Anušauskas.
Pasak jo, po visų formalumų Lietuva „Bayraktar“ įsigijimo procedūrą galėtų užbaigti greičiausiai po metų ar dviejų.
„Ant lentynų gulėjo tik vienas „Bayraktar“, kuris artimiausiu metu bus pas mus, kitus reikia užsakyti, pagaminti, sudaryti sutartis. Procesas gerokai gerokai ilgesnis“, – teigė A. Anušauskas.
Derybos nebuvo lengvos
„Manau, kad savo darbą atlikau, padariau viską, ką įmanoma geriausiai“, – kalbėjo iš deybų Turkijoje grįžęs Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška.
Pasak jo, derybos nebuvo lengvos.
„Gerai, kad buvo sukaupta patirtis iš anksčiau kaip kalbėti ir derėtis. Manau, kad pasiekėme puikų rezultatą NATO sąjungininkų bendruomenėje – tarp Turkijos ir Lietuvos. Tikslas buvo kaip įmanoma daugiau padėti Ukrainai ir tai yra puikus pasiekimas, kad ir pinigai lieka Lietuvoje, bet ir turėsime tą droną, kuris buvo svajotas Lietuvos visuomenės“, – sakė viceministras.
„Mes tai įgyvendinome žaibo greičiu ir turime puikų rezultatą. Tai yra pasitikėjimo ugdymas tarp visuomenės ir valstybės institucijų“, – pridūrė V. Semeška.
Viceministro teigimu, visgi Lietuva turės sumokėti Turkijai simbolinę sumą.
„Tai bus vienas euras arba vienas doleris“, – šyptelėjo V. Semeška.
Lietuvos vardas nuskambėjo visame pasaulyje
Akcijos įsigyti „Bayraktar“ iniciatorius, visuomenininkas Andrius Tapinas prisiminė pačią proceso pradžią.
„Gegužės 10 dieną aš parašiau viceministrui žinutę, kuri skambėjo taip: „Viliau, turime tokią crazy idėją, gal galėčiau ją pristatyti Krašto apsaugos ministerijos vadovybei.“ Tai buvo gegužės 10 d. Kaip matome, trys su puse savaitės praėjo nuo to, kai viskas kelis kartus apsivertė aukštyn kojomis“, – kalbėjo A. Tapinas.
Jo nuomone, ši akcija svarbi ne tik dėl to, kad Lietuva gavo „Bayraktar“ Ukrainai ar kad liko lėšų papildomai paramai, bet ir tai, kad Lietuvos vardas šią savaitę pasaulyje skambėjo garsiausiai per ilgus metus.
„Už tiek, kiek paminėjimų turėjo Lietuva pasaulio žiniasklaidoje, nuo Australijos radijo laidų iki Kanados vakarinių talk show, tai kaina siektų apie 9 mln. Eurų. Tai čia iki tol, kol vakar sprogo tviteris ir visi socialiniai tinklai po Turkijos pareiškimo [kad dovanoja „Bayraktar“]”, – pasakojo A. Tapinas.
Likę pinigai gali būti skirti Severodonecko gynybai
Pasak jo, ketvirtadienio duomenimis, į „Bayraktar“ akcijos sąskaitą buvo pervesta 5,955 mln. eurų, šie pinigai bus paskirstyti dviem kryptimis. 1,5 mln. eurų bus skirta drono apginklavimui, o dėl likusių 4,45 mln. eurų likimo A. Tapinas nebuvo toks konkretus.
„Šiai dienai aš negaliu pasakyti. Turkijos pageidavimas, kad tai būtų humanitarinė, gynybinė, logistinė parama Ukrainai. Ko mes tikrai nedarysime, tai mes tikrai nedarysime smulkių pirkinių valdymo, kaip tai puikiai daro kiti puikiai veikiantys fondai, jie tam turi struktūras. Mes, Laisvės TV, užsiimame tik taškiniai pirkimais.
Šiandien po pietų planuojame susitikti su KAM vadovais, pasitarti, sužinosime nuomonę iš Ukrainos gynybos ministerijos, Ukrainos gynybos ir karo atašė, yra gautas jau prašymas iš Luhansko srities gubernatoriaus, jie dabar pildo dokumentus, ko jiems reikia, kad galėtų geriau apginti Severodonecką. Jeigu tai iš tikrųjų būtų realu kažką greitai nupirkti ir patiekti į Luhansko sritį, ko jiems labiausiai reikia, tai gali būti, kad šitie mūsų 4 mln. eurų dar turės dar didesnę tiesioginę įtaką karui, negu „Bayraktar“, kuris fantastišku greičiu atsiras Ukrainoje, po 3–4 savaičių“, – dėstė A. Tapinas.
„Visi sudalyvavome fantastiškoje akcijoje. Visuomenės ir Lietuvos valdžios struktūros vienybė buvo neįtikėtina. Per tris su puse dienos surinkti tokią sumą tokiai valstybei yra fantastiškas pasiekimas. Galiu drąsiai pasakyti – mumis žavisi visas pasaulis, o ukrainiečiai dėkoja. Buvo interviu dideliame jų televizijos kanale, kur vedėjas dėkodamas pabaigoje tiesiog susigraudino ir nesulaikė ašarų. Manau, kad didžiulė sėkmė, ačiū visiems, kurie prisidėjo prie jos“, – apibrendrino A. Tapinas.
„Aš to nesitikėjau, bet „Bayraktaro" istorija įgijo netikėtą posūkį. Turkija yra sužavėta Lietuvos žmonių noru padėti Ukrainai ir Turkija ir dronų gamintojas dovanoja Lietuvai moderniausios komplektacijos kovinį droną „Bayraktar TB2“ ir iki liepos mėn. mūsų Bayraktaras bus paruoštas. Dėkojame Turkijai! Tada Bairaktaras bus atgabentas (manau pagelbės Lietuvos kariuomenės oro pajėgos).
Turkai taip pat pažadėjo papuošti Bayraktarą Lietuvos ir Ukrainos spalvomis ir jam suteiktu vardu. Laisvės TV taip pat perves 1.5 milijono eurų Krašto apsaugos ministerijai, už kuriuos Bayraktaras bus gerai apginkluotas. O likę pinigai – 4.4 milijono - Turkijos atstovų pageidavimu galėtų būti skirti humanitarinei ir kitokiai pagalbai Ukrainai", – feisbuke paskelbė A. Anušauskas.
Ketvirtadienį žurnalistas ir visuomenininkas Andrius Tapinas, kurio įsteigta „Laisvės TV“, kuri rinko žmonių aukas šiam bepiločiam orlaiviui, taip pat paskelbė šią žinią.
„Dabar atsisėskit skaitantys – nes tai yra didžiausia naujiena, kurią sužinosit šią savaitę.
Karštai iš Stambulo – Turkija yra sužavėta mažos Lietuvos žmonių ryžtu padėti Ukrainai, kad taip pavyko surinkti pinigus ir kad Bayraktaro vardas jau kelios dienos skamba visame pasaulyje.
Todėl Turkija ir Baykar gamintojas nusprendė PADOVANOTI Lietuvai moderniausios komplektacijos kovinį droną „Bayraktar TB2“ su visa optika ir būtinais dalykais. Tiksli kaina neskelbiama, bet tai tikrai daugiau nei vienas ar keli milijonai eurų. Dar geriau – Turkija pažadėjo maksimalų greitį šiam projektui, mūsų atstovų nuomone, gal net per tris savaites mūsų Bayraktaras bus paruoštas ir Lietuvos karinės oro pajėgos nuskris jo parsigabenti, kad galėtų dar patys užmesti akį ir kuo greičiau perduoti Ukrainai.
Turkai taip pat pažadėjo papuošti Bayraktarą Lietuvos ir Ukrainos spalvomis ir jam suteiktu vardu. Nacionalinis vardo rinkimas startuoja jau rytoj“, – rašė A. Tapinas.
Jis skelbė, kad kitą savaitę planuojama pasitarti su ekspertais, kokie yra variantai.
„Kadangi tai yra jūsų visų pinigai – teks, matyt, daryti nacionalinę apklausą ir spręsti bendrai. Mes turim Bayraktarą, turim ginkluotę ir dar turim 4.4 milijono. Turbūt teks vykdyti pažadus atostogauti Turkijoje. Ačiū KAM vadovybei – ministrui Arvydas Anušauskas ir viceministras Vilius Semeška už rezultatyvias derybas Stambule! Ir, aišku, ačiū Turkijai – tai yra nuostabi dovana atsiliepiant į mažos šalies mažos televizijos iniciatyvą. Teşekkür ederim, Türkiye!" – rašė A. Tapinas.