Nelygybė rodo dantis: vis daugiau žmonių negali leisti sau paprastų dalykų

Pagal savo ekonominius rodiklius Lietuva grįžo į vėžes – į aukštumas iki krizės. Nepaisant to, padaugėjo gyventojų, teigiančių, kad negali sau leisti pakankamai šildyti būstą, atostogauti ar sumokėti mokesčius. Ekonomistai atkreipia dėmesį, kad ši problema susiformavo dėl augančios nelygybės, o dabartinės Vyriausybės taikomi instrumentai nepadeda jos spręsti.

Lietuvoje - daugybė skurstančių žmonių (nuotr. Fotodiena.lt)

2018 metais materialinio nepritekliaus lygis Lietuvoje pasiekė 2008-ųjų žemumas – 23 proc. Per dešimt metų šis rodiklis aukščiausias buvo 2010-aisiais ir siekė 36,3 proc.

Daugiau žmonių negali sau leisti paprastų malonumų

Lietuvos banko vyriausioji ekonomistė Laura Galdikienė pastebi, kad „velnias slypi detalėse“. 2018 metais, palyginti su 2008-aisiais, daugiau žmonių Lietuvoje teigė negalintys laiku sumokėti mokesčių, praleisti bent savaitę atostogų per metus ne namuose, pakankamai šildyti savo būstą bei apmokėti nenumatytų išlaidų iš savo lėšų. Tiesa, per dešimtmetį daugėjo žmonių, kurie gali sau leisti bent kas antrą dieną valgyti mėsos, žuvies ar analogiško vegetariško maisto.

„Šių rodiklių mažėjimą labiausiai lėmė mažėjantis materialinis nepriteklius didžiuosiuose miestuose, kur jis yra apskritai mažiausias (17,3 proc.) ir jau mažesnis nei 2008 m. Tuo metu kituose miestuose materialinis nepriteklius išaugo iki 29,4 proc. ir buvo didžiausias nuo 2013 m. Kaime kiek sumažėjo iki 25,5 proc.“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė L. Galdikienė.

REKLAMA

Kaip aiškina Lietuvos banko vyriausioji ekonomistė, asmenys susiduria su materialiniu nepritekliumi, jei negali įpirkti trijų iš šešių elementų, būtinų kokybiškam gyvenimui, o didelis materialinis nepriteklius fiksuojamas, kai asmuo negali sau leisti bent keturių iš šešių elementų – laiku mokėti už būstą, jį pakankamai šildyti, patirti netikėtas išlaidas, reguliariai valgyti mėsą ar žuvį, atostogauti ne namie, turėti automobilį.

Laura Galdikienė

„Įdomu ir tai, kad 2018 m. vis dar didesnė dalis gyventojų nei 2008 m. negalėjo sau leisti tokių dalykų kaip atostogauti ne namie, sumokėti už būstą ar padengti nenumatytas išlaidas. Net pusė šalies gyventojų negalėtų iš savo lėšų apmokėti nenumatytų išlaidų, o 40 proc. gyventojų negali sau leisti praleisti bent savaitės atostogų ne namie. Paradoksalu, kai pagalvoji, kad pernai šalies realus BVP buvo 15 proc. didesnis nei prieš dešimtmetį, o realus vidutinis atlyginimas net 23 proc. didesnis nei 2008 m.“, – pastebėjo L. Galdikienė.

Rodikliai priklauso nuo gyventojų požiūrio

Tendenciją, kad net augant ekonomikai auga ir šio bei to sau leisti negalinčių gyventojų skaičius, Vilniaus universiteto ekonomikos profesorius Romas Lazutka vadina nelygybės klausimu.

Jis atkreipia dėmesį, kad po 2008–2009 metų ekonominės krizės šalies rodikliai pasiekė prieš tai buvusį pakilimo lygį, tačiau menkai sumažėjo skurstančiųjų.

Romas Lazutka (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Pagal visus parametrus sugrįžome į laikotarpį prieš krizę, bet nesugrįžo tie žmonės, kurių pajamos yra mažos. Dėl to, kad yra didelė nelygybė, ekonomikai augant vienų pajamos augo daug sparčiau ir yra didelės, o yra dalis žmonių, kurių pajamos yra mažos ir jos auga lėčiau. Todėl tarp pastarųjų žmonių yra gana dideli procentai žmonių, kurie negali sau leisti šitų dalykų, nes tie dalykai brangsta, kyla kainos, o pajamų augimas yra labai lėtas“, – tv3.lt kalbėjo R. Lazutka.

REKLAMA

Nelygybės augimas yra pasaulinė problema, apie kurią vis daugiau kalbama JAV ir Europoje. Tačiau R. Lazutka pastebi, kad žmonių įvertinimas, ką jie sau gali leisti, o ko ne, dažnai priklauso ir nuo jų tautybės.

„Šie rodikliai Estijoje paprastai būna daug geresni. Čia yra tam tikra mįslė, nes žiūrint pagal pajamas, jų pasiskirstymą, tai Lietuva ir Estija tiek daug nesiskiria. Bet čia gali būti subjektyvus veiksnys, nes minėtieji rodikliai, ką žmogus gali ar negali nusipirkti, gaunami apklausiant gyventojus. Lietuvos mokslininkai svarsto, kad tai ir nacionaliniai ypatumai, kad lietuviai yra įpratę skųstis ir anketoje sako, kad negali išvažiuoti atostogų savaitei, o estai pasakys, kad gali“, – svarstė profesorius.

Niūri prognozė

Dabartinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vyriausybė puikuojasi įgyvendintomis mokesčių ir pensijų reformomis, žada, kad šios turi padėti mažinti nelygybę. Vis dėlto R. Lazutka prognozuoja, kad reikšmingų pokyčių nelygybės sprendime su dabartiniais instrumentais nepasieksime.


Rašyti komentarą...
n
nebetikiu
2019-04-18 13:49:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
netik paprastu dalyku bet ir butiniausiu,,nekalbu apie zmogaus laisve,kur galetu iseiti ar i koncerta per pismeti karta,ar i kina,ar siep kur net prie juros,zmones yra ikalinti savo narveliuose ir bejegiai ka padaryti nes niekas ju neklauso,jei sakai darbaviui del algos,atsakymas paprastas ,nepatinka nedirbk,varguoliu pilna,,jokios nesiskaitimo su zmogum,, galiu tik pasakyt kad per ateinancius metus isvaziuos dar 30proc zmoniu
Atsakyti
-2

P
Petras
2019-04-18 14:02:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesiskuskite! Reikia surinkti kuo daugiau babkiu metalo lauzui is JAV ir kovai su Rusija
Atsakyti
-3

K
Kristina
2019-04-18 14:50:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kurie namu neturi zmogeliukai ir dar su negalia ir pensininkai kas ju laukia?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų