Savižudybė  (nuotr. Gamintojo)

Savižudybė (nuotr. Gamintojo)

Agnė Skamarakaitė, LRT radijo laida „60 minučių“, LRT.lt

Lietuvių patirtos istorinės traumos turi įtakos savinaikos ir savižudybių tendencijoms šalyje, teigia psichologė profesorė Danutė Gailienė. Pasak jos, nors Lietuva jau dvidešimtmetį pirmauja pagal savižudybių skaičių, sistemingos valstybinės savižudybių prevencijos nėra, o žmonės, kurie siūlo moksliškai pagrįstas naujas priemones, susiduria su sistemos pasipriešinimu.

„Sistemoje yra daug grandžių, kurios nesuinteresuotos iš esmės keisti prioritetus, požiūrį, perskirstyti lėšas“, – interviu LRT radijo laidai „60 minučių“ sako mokslininkė.

Jos teigimu, iš kitų šalių Lietuva ypač išsiskiria tuo, kad šalyje nusižudo labai daug vyrų – 5–6 kartus daugiau nei moterų. Ši tendenciją esą susiformavo tada, kai vyrai buvo itin pažeidžiama grupė, nes nukentėjo dėl persekiojimų, nekonstruktyvių bandymų įveikti stresą, girtavimo ir pan.

– Antradienį pristatėte savo darbų ciklą, kuris vadinasi gana sudėtingai: „Suicidinis elgesys ir trauminės patirties padariniai bei įveika Lietuvos socialinių transformacijų kontekste (1998–2012)“. Viena mintis, apibūdinanti šį darbą, galėtų būti, kad mūsų patirtos istorinės traumos turi įtakos savinaikos ir savižudybių tendencijoms Lietuvoje. Sakykite, kokiu būdu? Ką Jūs tyrėte ir ką išsiaiškinote?

REKLAMA

– Pirmas paaiškėjęs dalykas – mirtingumo modelis arba mirties priežasčių modelis. Dar sovietmečiu buvo labai daug priešlaikinių mirčių, tada labai padaugėjo savižudybių. Lietuva iš kitų šalių išsiskyrė tuo, kad nepaprastai išaugo vyrų proporcija.

Tarpukariu Lietuvoje nusižudydavo dvigubai daugiau vyrų. Paskui skaičiai išaugo iki 6 kartų, ir tai nesikeičia. Mes iš kitų šalių ir dabar ypač išsiskiriame tuo, kad vyrų nusižudo 5–6 kartus daugiau nei moterų. Ši tendencija susiformavo tada, kai vyrai buvo itin pažeidžiama grupė, nes nukentėjo ir dėl persekiojimų, ir dėl nekonstruktyvių bandymų įveikti stresą (girtavimo ir pan.), požiūrio į savo sveikatą, gyvenseną ir t. t. Žmonių reakcija į stresą ir požiūris į sveikatą, susiklostęs dar okupacijos sąlygomis, nepasikeitė iki šiol.

– Bet nepriklausomybė atkurta daugiau nei prieš dvidešimtmetį. Kodėl tendencijos ir vyrų bei moterų savižudybių santykis nesikeičia? Ar tam reikia gerokai daugiau laiko?

– Manau, kad vien laiko neužtenka. Sovietmetis (nors kartais net nebepatogu taip sakyti) paveikė mentalitetą, požiūrį, ir nuo to daug kas priklauso. Pavyzdžiui, jei sveikatos politikų požiūris būtų buvęs modernesnis ir būtų buvę daugiau resursų, būtume galėję daugiau dėmesio skirti dvasinei, psichikos sveikatai (juk yra patvirtintos prevencinės priemonės, kuriomis būtų buvę galima veikti). Bet iš esmės nieko sistemingo ir šiandien nėra.

Nors Lietuva jau 20 metų oficialiai minima kaip aukščiausią [savižudybių] rodiklį turinti šalis, sistemingos valstybinės savižudybių prevencijos nėra, nes žmonės, kurie išmano ir siūlo moksliškai patvirtintas naujas priemones, susiduria su sistemos pasipriešinimu. Sistemoje yra daug grandžių, kurios nesuinteresuotos iš esmės keisti prioritetus, požiūrį, perskirstyti lėšas. Iš dalies ir požiūriai yra tokie – kartais politikų, kartais vadovaujančių žmonių. Viskas tęsiasi, nors tai buvo galima pakeisti, bet to nepakeitėme dėl savo mentaliteto.

REKLAMA

– Sovietmetį išgyveno ne viena valstybė, ne tik Lietuva. Kitoms valstybėms sekasi geriau, savinaikos ir savižudybių tendencijos nėra tokios bauginančios, kaip Lietuvoje. Ar turite atsakymą kodėl?

– Pirmas atsakymas – valstybių sovietinė sistema buvo sudaryta iš dviejų dalių. Vieni buvo vadinamieji socialistinio lagerio kraštai, arba Varšuvos pakto kraštai, jie nepriklausė Sovietų Sąjungai. Ten gyvenimas buvo šiek tiek geresnis ir psichikos sveikatos prasme, tad jie greičiau įveikė tas transformacijas.

Šalims, kurios priklausė Sovietų Sąjungai, buvo sunkiau, todėl Latvijos, Estijos ir Lietuvos tendencijos buvo visiškai vienodos (tik dabar Lietuva kurį laiką pirmauja). Duomenų kreivės pokšteli kaip viena linija ir rodo, kad paveikti mes visi, ne tik Lietuva.

– Taigi sovietmetis lėmė, kad žmonės nežinojo, kaip susidoroti su stresu, ir imdavosi įvairių savinaikos priemonių. Kokios tos savinaikos priemonės ir kaip jos susijusios su savižudybėmis?

– Visų pirma – alkoholio vartojimas. [...] Ypač daug alkoholio suvartoja vyrai – jiems būdinga alkoholio griebtis kaip vaisto, kaip streso įveikos. Antra – atsainus požiūris į sveikatą. Trečia – nuomonė, kad kreiptis pagalbos yra stigma. Ypač vyrai atsisako ieškoti psichologinės, psichoterapinės pagalbos. Jiems atrodo, kad geriau gerti, nes tokios pagalbos ieškantis žmogus yra menkavertis. Šie požiūriai – labai nemodernūs, todėl turi pasikeisti.

– Vis dėlto kas ką lemia? Ar alkoholis – savižudišką elgesį, ar žmogus geria, nes galvoja apie savižudybę? Ar tai – dvipusis reiškinys?

REKLAMA

– Tai sudėtingas reiškinys, ne visada paprasta pasakyti. Specialistai tai gerai žino. Kartais griebiamasi alkoholio ar kitaip svaiginamasi dėl streso. Bet vėliau ne visada lengva nustatyti, kas pirminė, kas antrinė priežastis. Priklausomybė tampa labai sudėtinga. Kadangi mes dabar kalbame trumpai ir apibendrintai, kalbame apie statistines tendencijas – net ir moksliniuose tyrimuose svarstoma atskirai apie šalis. Nustatyta, kad kai kuriose šalyse ryšys tarp girtavimo ir savižudybių paplitimo nėra stiprus, o kai kuriose – yra. Moksliškai įrodyta, kad Lietuvoje ryšys tarp šitų dviejų reiškinių yra.

Pagalbos telefonai: Psichologinės pagalbos tarnyba, elefono numeris, arbo laikas

Jaunimo linija

Budi savanoriai konsultantai,  8 800 28888,  I-VII visą parą

Vaikų linija

Budi savanoriai konsultantai, profesionalai,  116 111,  I-VII 11:00 - 21:00

Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)

Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui. 8 800 77277 I-V 16.00 - 20.00

Pagalbos moterims linija

Budi profesionalai, savanoriai konsultantai,  8 800 66366,  I-VII  10:00 - 21:00

Vilties linija

Budi profesionalai, savanoriai konsultantai, 116 123 I-VII visą parą

Emocinė parama internetu:

„Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per dvi dienas

„Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetas Atsako per dvi dienas

„Vilties linija“ Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba [email protected] Atsako per tris darbo dienas

„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: [email protected] Atsako per tris dienas Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt

be skrupulu
2014-01-19 20:43:07
jo plet, rusai kalti... tik yra dar latvija ir estija...ten sovietmetis jau nekaltas :D ... nustokit fisti prota, visi sitie feministinei ystatymai nukreipti pries seima, visokie "smurtai seimose" ir "vaiku teises" ir "atsigaunanti ekonomika" ir pan dave rezultatus, - ciulpkit ... gaila aisku kad zmones tik zudosi, galetu bent po viena biudzetiny dalbajoba pasimti su savim
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
na 2014-11-11 17:34:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
prajuokino, kad sovietmetis kaltas gimiau ir augau sovietmečiu. Ištekėjau baigiau mokslus gavau darbą abu dirbome gavome dviejų kambarių butą kaip jauni specialistai, pirkome baldus ne "dolerinėj" su kvapeliu, o naujus. Atidirbus metus važiavome ilsėtis ir taip poilsis kiekvieną vasarą. Nereikėjo bijoti atsukti čiaupo, taupyti vandenį negalvojai kaip gyvensi kaip susimokėsi už šildymą. Visi dirbo jau ką ką pavalgyti ir apsirengi visi turėjo. Niekas nesu mačiusi nesikuitė konteineriuose, ir smirdančių užsieniečių skudurų niekas nenešiojo. Tokių kaip pašalpinių nebuvo pabandyk nedirbti būsi priverstinai įdarbintas. Nereik varyt ant to Sovietmečio grįžtu tie laikai lai nebūna tų skudurų, bet nebuvo ir galvos skausmo. Gyvenu dabar kaip ir anksčiau dirbu netoli pensija nesu nei vienos dienos nedirbusi, kai kas sako minimumas dirbu dabar už minimumą atostogos pamirštos, išaušo diena ir nežinai kas bus litas ar euras, kaip susimokėsi už butą kada mylimi vaikai atvažiuos apkabins nes šaknis įleido JAV. Spaudžia širdį, kad vaikų senatvėj irgi netekai, nes baigia aukštuosius negavo darbo. Tik baikit juokus, kad kariasi ir žudosi kurie gyveno sovietmečiu. Ką dabar girdim panos pripūstais p..pais lūpos išpūstos dar labiau puse Lietuvos bedarbių sako pa...jau už minimumą nedirbsiu, lai duoda pašalpas. Narkotikai apsvaigę .... ir t.t.   ATSAKYTI
Kinas 2014-01-20 20:16:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mūsų Lietuvos duoda atsakymą į savęs žudymo prevenciją fraze: "Jei gali, šiandie nesikark; pasikarsi rytoj."   ATSAKYTI
juze 2014-01-20 15:15:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sovietu laikus prisimenam kaip spalvota sapna visi buvo pavalge ,apsirenge vaikai lanke mokyklas studentai galejo studijot gaudavo stipendijas medicina nemokama zodziu ne gyvenimas o rojus tais laikais savizudziu nebuvo o kad daba sugriztu tie laikai   ATSAKYTI
Petras 2014-01-20 09:15:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dėl išaugusių savižudybių skaičiaus kalta mūsų į gyventojų balsą nereaguojanti valdžia ir psichologinis lūžis po sovietinės santvarkos subirėjimo. Sovietai kasdien propogavo, kad viskas žmogui dirbama, viskas pinga. gyvenimas gerėja .Dabar žmogus negauna darbo ,o prekių ir paslaugų kainos kasdien auga ,kasdien girdisi artėjant kapitalizmo krizėm ir ES nesugebėjimu jų įveikti ,valdyti padėties.   ATSAKYTI
Vo blin 2014-01-20 07:20:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Del visko kalta tik valdzia,sutinku su zmoniem,visi dirbo ir visi buvo patenkinti.Aciu Vytukui ir t.t   ATSAKYTI
jura 2014-01-19 22:13:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Politiniai psichologai gali tik skaičiuoti savižudžius, jie ir yra sovietinis reliktas.
   ATSAKYTI
XXL 2014-01-19 22:07:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durniai tie visi tyrinetojai,pilsto is tuscio i kiaura.Nieko nuostabaus-juk reikia parodyti,kad dirba.,
Kai nera darbo,nera ka vaikams paduoti valgyti,stogas gali nuvaziuoti,ir nepades cia jokia pagalbos linija...Uzuot pripazinus,kad sistema netikusi,verciama kalte sovietmeciui.Aisku,suicidu buvo ir tada,bet ne tiek daug,ne taip masiskai.   ATSAKYTI
jonas 2014-01-19 21:58:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
man atrodo ,kad kalti kryziuociai   ATSAKYTI
na 2014-01-19 21:35:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na prajuokino sovietmečiu visi dirbo gyveno atostogavo pirko baldus ne iš padėvalkių, o naujus. Nebuvo "doleriniu" už 1 lt, kad ir prekių nebuvo bet visi importą nešiojo. Kad žirnelių nebuvo, bet visi sotūs buvo. Niekas nesižudė. Vanduo iš čiaupo galėjo bėgti visą parą niekas neskaičiavo. Niekas nesakė veržtis diržus visi dirbo ir visi gyveno. O dabar dauguma net didžiosios poniutės įstengia apsipirkti smirdančioj "dolerinėj" kažkokių pakaruoklių privežtų dvokenčių skarmalų, tipo firminių etiketės siūlais prikabintos net neprisiūtos ir visi džiaugiasi. O skarmalai iš Kinijos dvokiantys net viešajam transporte dvokia, kaip ilipa, nors ir išskalbti smokas baisus. Iki ko nusiritom. Dauguma bėga statistika pateikta melaginga, nes pusė Lietuvos jau išvarė. Džiaugiasi, kad atvažiuos užsieniečiai dirbti, ne dirbti atvažiuos, bet mes jiems už minimumą dirbsim. Vat kaip mes veržėmės 20 metų diržus, kad dirbtume už minimumą.    ATSAKYTI
na 2014-01-22 22:38:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na sovietmečiu taip nesižudė visi dirbo ir kas liečia darbą, tai jau minčių tokių net nebuvo, kad nepragyventum. O dabar žudosi kiekvieną dieną, na jau tik ne iš gero sotaus gyvenimo brangieji  
Citatos 2014-01-19 21:11:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Pavyzdžiui, jei sveikatos politikų požiūris būtų buvęs modernesnis ir būtų buvę daugiau resursų, būtume..",- jeigu sveikatos politiku poziuris butu modernesnis tai butu uzrauke visas sitas psichologines konsultacijas ir isdaline pinigus zmonem   ATSAKYTI
Pasekmes 2014-01-19 21:02:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dumbla pakele visa kybiliaus gauja ir dabar turit ka turit..."atsigaunancia ekonomika" ir begancius, tiksliau besievakuojancius gyventojus   ATSAKYTI
cha cha cha 2014-01-19 21:00:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
boba raso kodel zudosi vyrai...tai yra veidmainiska ir slykstu...cia taspats kad vyras darytu "moksliny darba" apie gimdyma, vako nesioji, maitinima krutimi ir pan p.s. tai ir yra lietuvos tragedija kad nekompetentingos siuo atveju kutvelos prisidengdamos "savizudybiu prevencija" istikruju nukreipia visas savo jegas prastumti dar viena beprasmy shudprojekty kad pratesti savo apgailetina egzistencija eilineme niekam nereikalingame ir tik veikla imituojanciame kriziu centre   ATSAKYTI
Cha 2014-01-19 20:51:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nerašykit kvailysčių.Dėl savižudybių kaltas ne sovietmetis, o vėlyvasis bronzos amžius.Aš maniau, kad megztų berečių laikas jau praėjo, bet matosi, kad dar ne.   ATSAKYTI
be skrupulu 2014-01-19 20:43:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jo plet, rusai kalti... tik yra dar latvija ir estija...ten sovietmetis jau nekaltas :D ... nustokit fisti prota, visi sitie feministinei ystatymai nukreipti pries seima, visokie "smurtai seimose" ir "vaiku teises" ir "atsigaunanti ekonomika" ir pan dave rezultatus, - ciulpkit ... gaila aisku kad zmones tik zudosi, galetu bent po viena biudzetiny dalbajoba pasimti su savim   ATSAKYTI
Kęstas 2014-01-19 20:29:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sulaukėme Antrojo mašinų amžiaus. Mašinos tampa skaitmeninės ir surenka daug informacijos apie viską. Kadangi kompiuterių galimybės auga eksponentiškai, tai po nedidelio skaičiaus padvigubėjimų jos tampa įspūdingai didelės (pavyzdžiui, automobiliai vairuoja save patys, nereiks vairuotojų. greitai gal nereiks ir kasininkių [1]). Galimybės tampa kombinatorinės: Google Maps sistema, suderinta su Waze, leidžia pasižiūrėti, kokiuose keliuose dabar nėra kamščių.

Nedaug žmonių, kurie valdo šias technologijas, įsigyja daug valdžios [2]. Bet, norint išlaikyti daugumą lietuvių tautos, kuri generuotų pakankamai didelį skaičių dabar konkurencingų talentų, turime organizuoti nemokamą išsilavinimą visiems, nemokamą mediciną visiems ir bazines pajamas visiems, nepriklausomai nuo darbo. Tik taip turėsime stabilią visuomenę, išauklėsime pakankamai didelį, konkurencingą skaičių talentų, kurie gyventų Lietuvoje ir konkuruotų naujos tvarkos pasauly, ir išsilaikysime gimtinėje. Stabilumas užtikrinamas, jei pagalba eina visiems ir nėra pavydo, kaip nėra pavydo Skandinavijoje, o ne tik padedama vargšams, kaip yra JAV ir pas mus dabar.

Sociologai ištyrė atvejį, kai JAV indėnų gentis atidarė lošimo namus ir pradėjo dalintis pelną. Tai nebuvo pinigai, leidžiantys visai nedirbti, bet pastovios ir žymios pajamos. Pagerėjo tėvų bendravimas su vaikais, todėl sumažėjo vaikų psichinių ligų bei nusikaltimų dažnis vėlesniame jų gyvenime tiek, kad bendruomenėms išėjo pigiau mokėti tuos pinigus, negu nemokėti [3]. Tai būtų aktualu vargo, psichinių ligų ir savižudybių prispaustoje Lietuvoje.

Daugiau apie tai - surašius Google paieškoje žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

   ATSAKYTI
Kęstas 2014-01-19 20:26:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sulaukėme Antrojo mašinų amžiaus. Mašinos tampa skaitmeninės ir surenka daug informacijos apie viską. Kadangi kompiuterių galimybės auga eksponentiškai, tai po nedidelio skaičiaus padvigubėjimų jos tampa įspūdingai didelės (pavyzdžiui, automobiliai vairuoja save patys, nereiks vairuotojų. greitai gal nereiks ir kasininkių [1]). Galimybės tampa kombinatorinės: Google Maps sistema, suderinta su Waze, leidžia pasižiūrėti, kokiuose keliuose dabar nėra kamščių.

Nedaug žmonių, kurie valdo šias technologijas, įsigyja daug valdžios [2]. Bet, norint išlaikyti daugumą lietuvių tautos, kuri generuotų pakankamai didelį skaičių dabar konkurencingų talentų, turime organizuoti nemokamą išsilavinimą visiems, nemokamą mediciną visiems ir bazines pajamas visiems, nepriklausomai nuo darbo. Tik taip turėsime stabilią visuomenę, išauklėsime pakankamai didelį, konkurencingą skaičių talentų, kurie gyventų Lietuvoje ir konkuruotų naujos tvarkos pasauly, ir išsilaikysime gimtinėje. Stabilumas užtikrinamas, jei pagalba eina visiems ir nėra pavydo, kaip nėra pavydo Skandinavijoje, o ne tik padedama vargšams, kaip yra JAV ir pas mus dabar.

Sociologai ištyrė atvejį, kai JAV indėnų gentis atidarė lošimo namus ir pradėjo dalintis pelną. Tai nebuvo pinigai, leidžiantys visai nedirbti, bet pastovios ir žymios pajamos. Pagerėjo tėvų bendravimas su vaikais, todėl sumažėjo vaikų psichinių ligų bei nusikaltimų dažnis vėlesniame jų gyvenime tiek, kad bendruomenėms išėjo pigiau mokėti tuos pinigus, negu nemokėti [3]. Tai būtų aktualu vargo, psichinių ligų ir savižudybių prispaustoje Lietuvoje.

Daugiau apie tai - surašius Google paieškoje žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

   ATSAKYTI
as 2014-01-19 20:04:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai kodel dabar zudosi, kazkaip sovietmeciu zmones gyveno dirbo ir nesikore.......   ATSAKYTI

Top Video

100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
REKLAMA
 Nufilmuotas vyriškio smurto protrūkis: sumušė motiną, gadino turtą
Policijos pareigūnai gavo iškvietimą dėl namuose siautėjančio vyro. Atvykusius pareigūnus pasitinka pranešėja. Visą situaciją vėlyvą vakarą nufilmavo ir laidos „Farai“ ...
Įtartiną vairuotoją sustabdę „Farai“ tokio kuriozinio šou nesitikėjo (nuotr. stop kadras)
Patruliuojančio ekipažo pareigūnai nutarė patikrinti jiems įtarimų sukėlusio automobilio vairuotoją. Situacija eilinė, tik vairuotojas pasitaikė išskirtinis. Visą incidentą ...
Ligoninė, greitoji, pirma pagalba, priėmimas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Sekmadienį 16.05 val. bendruoju skubios pagalbos numeriu gautas pranešimas, kad Kupiškio rajone, šalia Ničiūnų kaimo, žvyrkelyje į griovį nuvažiavo džipas Nissan. ...
Asociatyvi nuotr.
Sekmadienį 14.58 val bendruoju pagalbos numeriu gautas pranešimas, kad Vilniaus rajone, Keturiasdešimt Totorių k. dega gyvenamasis namas. Į įvykio vietą išsiųsti sostinės ...
Policijos pareigūnai (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šeštadienį Panevėžio rajone automobilį ne tarnybos metu vairavęs  neuniformuotas neblaivus karys sukėlė avariją, kurioje sužalotas jis bei dar du kartu važiavę vyrai, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų