Ligoninė (nuotr. SCANPIX)

Ligoninė (nuotr. SCANPIX)

Už išgelbėtą vyro gyvybę medikams dėkinga kaunietė nė nenutuokė, kokį košmarą galima išgyventi gydymo įstaigoje.

Didžiulės mėlynės ant rankų, išmuštas dantis ir dar du įskelti, nudegintos lūpos ir gomurys – tokios būklės kaunietė Svetlana grįžo iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų – vienos iš prestižinių šalies ligoninių. Moteris kaltina medikus, kad jie iš akies nustatė jai diagnozę ir nepelnytai palaikė ją alkoholike bei savižude. Medikai šiuos kaltinimus atmeta.

Išgelbėjo mylimą žmogų

Birželio 25-ąją Svetlana (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) prisimins visą gyvenimą.

„Negaliu ramiai apie tai kalbėti, – drebančiu balsu pradėjo pokalbį 49 metų moteris. – Tą penktadienio vakarą man pasidarė bloga. Juk esu širdininkė. Vyras prastai kalba lietuviškai, be to, po galvos smegenų operacijos yra neįgalus – dalis jo veido paralyžiuota.“

Ji trumpam mintimis nuklydo dešimtmetį atgal, kai, gelbėdama mylimą žmogų nuo mirties (dėl auglio vyro smegenyse Lietuvos gydytojai prognozavo, kad jis gyvens tik mėnesį), tūkstančius kilometrų nukeliavo ieškodama geriausių medikų Ukrainoje ir Rusijoje.

REKLAMA

„Atrodė, kad mane saugojo angelas sargas. Sugebėjau be jokių leidimų įveikti omonininkų kordonus akylai Kremliaus pašonėje saugomoje akių ir smegenų ligų klinikoje“, – prisiminė Svetlana. Po operacijos pusmetį ji mylimuoju rūpinosi tarsi vaiku, ir Maskvoje atlikta operacija dovanojo jau dešimt metų gyvenimo. „Gaila, kad jis niekada neišmoks lietuvių kalbos dėl ligos, todėl kai man pasidarė bloga, pati išsikviečiau greitąją“, – sakė Svetlana.

Chirurginės žymės sukėlė įtarimą

Belaukiančios medikų Svetlanos spaudimas nukrito iki 70 ir 40. „Vis prarasdavau sąmonę, bet medikų sulaukiau“, – pasakojo Svetlana. Anot jos, medikai, atlikę apžiūrą, pasakė, kad „blokuojasi širdis ir reikia suleisti atropino“.

Medikė vis nepataikydavo į veną. „Dūrė penkis kartus ir skaudėjo taip stipriai, kad trumpam praradau sąmonę. Tada medikai iškvietė kitą kolegų brigadą ir gydytoja iš karto suleido vaistų“, – prisiminė Svetlana. Atgavusi sąmonę išgirdo, kaip medikai klausinėjo vyro, kas Svetlanai nutiko. Jiems kėlė įtarimų mėlynės Svetlanos paakiuose.

„Jie nežinojo, kad, ruošdamasi šiemet rugpjūtį atšvęsti 50 metų jubiliejų, pasidariau plastinę vokų operaciją, todėl, matyt, pagalvojo, kad esu alkoholikė, o vyras mane tikriausiai sumušė“, – sakė pašnekovė.

Vyras nemokėjo paaiškinti. „Jie jo klausinėjo, ką aš gėriau. Jis tik parodė į tabletes. Medikai pasakė, kad jiems kažkas neaišku ir, matyt, pagalvojo, kad gėriau alkoholį arba mėginau nusižudyti. Juk iš tiesų išgėriau po tabletę verapamilio ir bromazepamo, bet jokio alkoholio“, – atskleidė Svetlana.

REKLAMA

Nustebino medikų įžūlumas

Svetlana buvo pristatyta į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų priimamąjį, o iš ten – į reanimacijos skyrių. Ji tvirtino, kad ir ten į ją medikai „žvelgė kreivai“, nors ji visai nevartoja svaigalų ir nerūko.

„Manęs vėl pradėjo klausinėti, ką gėriau ir nuo ko apsinešiau. Atsakiau, kad nevartoju alkoholio. Sako: „Meluoji“, – prisiminė Svetlana. Pasak jos, viena slaugytoja iš kitų išsiskyrė įžūlumu.

„Jai mėginau aiškinti, kad esu širdininkė, reguliariai lankausi jų ligoninės Kardiologijos klinikoje pas docentę Reginą Jonkaitienę ir kortelėje yra visa mano ligos istorija, bet veltui“, – pasakojo Svet lana. Ji suskaičiavo, kad klausimą „ką gėrei“ medikai uždavė 9 kartus. Kažkuriuo momentu Svetlana vėl prarado sąmonę, o ją atgavusi suprato, kad gydytojai ruošėsi plauti skrandį.

„Pagalvojau, Viešpatie, kam reikia plauti skrandį, todėl natūralu, jog bandžiau priešintis, bet irgi veltui. Kelios moterys mane užgulė ir įvedė zondą į skrandį. Gerai žinau, kad norint jį lengviau įvesti, reikia paguldyti žmogų ant šono, o ne horizontalioje padėtyje, todėl jaučiau, kad zondą man tiesiog grūda“, – sakė Svetlana. Taip moteris neteko danties, kurį ne taip seniai protezavo odontologė. Dar du dantys buvo įskelti.

Jautėsi lyg skęstų

Įvedant zondą Svetlana mėgino gintis, todėl medikai jos rankas pririšo prie lovos.

„Tą akimirką, kai pradėjo pilti pirmą litrą vandens (su aktyvuota anglimi), supratau, ką žmogus jaučia skęsdamas. Mėginau paliesti surištos rankos pirštais seselės koją tarsi norėdama paklausti: „Ką jūs darote?“ Bet kaip tik tuo momentu pradėjo pilti antrą litrą vandens“, – prisiminė Svetlana.

REKLAMA

Moteris mėgino gintis koja, todėl gydytojai prie lovos pririšo ir jos kojas. „Jaučiau, kad springstu ir kažkokiu būdu, gargaliuodama, sugebėjau surikti. Vanduo šliukštelėjo ant gydytojų. Tik tada jie suprato, kad manęs vos nenuskandino, ir šiek tiek pakėlė galvą. Tada vėl praradau sąmonę“, – pasakojo Svetlana.

Nudegino lūpas ir gomurį

Atgavusi sąmonę prie lovos Svetlana išvydo savo vyrą. Jis nenutuokė, ką per 2 valandas išgyveno žmona. „Lūpos buvo išpurtusios. Aktyvuota anglis jas ir gomurį nudegino. Veidas irgi buvo patinęs, o dėl mėlynių aplink akis, įtariu, atrodžiau nekaip“, – sakė Svetlana. Kai vyras paklausė, kodėl žmona pririšta, medikai atsakė, esą Svetlana yra agresyvi. Tuo metu ji jau kliedėjo.

„Į palatą įėjusios medikės paklausiau, kodėl manęs neveža į kardiologijos skyrių, ir ji man atsakė: „Tau ten nereikia“, – prisiminė Svetlana. Į palatą atvyko ir jos sesuo. Tada medikai pagaliau suvokė, kad pacientė nėra alkoholikė.

Kirpėjos stilistės licenciją turinti Svetlana gražina garsius Lietuvos žmones. Tarp jos klientų yra ir vienas dabartinės Lietuvos olimpinės vyrų krepšinio rinktinės treneris. Seseriai medikai rekomendavo Svetlaną laikinai paguldyti į psichiatrijos skyrių. „Atėjusi gydytoja seseriai paaiškino, kad manęs paleisti negalima, todėl turiu pagulėti „psichuškėje“. Pagalvojau, kad gal ten išsiaiškinsime, todėl sutikau“, – prisiminė Svetlana.

Slaugytoja tapo drauge

Svetlana tikino, kad įžūlioji slaugytoja atsiprašė, bet palinkusi pridūrė, kad už dantų taisymą nemokės iš savo kišenės. „Vėliau ji tapo tarsi draugė. Pasakojo apie savo nelaimingą gyvenimą. Pasiūlė net kavos, nors 3–4 dienas kiekvienas kąsnis ar gurkšnis išdegintoje gerklėje kėlė skausmą“, – prisiminė Svetlana. „Draugė“ Svetlanai pasiūlė ir švarius marškinėlius. Padėjo persirengti, tačiau ramybės akimirkos truko neilgai.

REKLAMA

„Po 5 minučių su lova atvyko psichiatrijos skyriaus slaugytojos ir marškinius liepė nusivilkti. Kai vežė klinikų tuneliais, paklausiau, kodėl manęs nenuvežė į kardiologijos skyrių. Medikė išrėžė: „Tylėk, savižude.“ Nieko neatsakiau, o tik pagalvojau, kad taip pacientui atsakyti gali tik labai riboto mąstymo žmogus“, – prisiminė Svetlana.

Pagal teisės aktus, žmogus, sutikęs atsigulti į psichiatrijos stacionarą, iš jo išrašomas ne anksčiau kaip po 48 valandų. Palatos draugė iš Alytaus vėliau Svetlanai sakė, kad kai ją atvežė, iškart pagalvojo matanti asocialią pacientę.

Moterį palaikė savižude

Pasibaigus košmaru virtusiam savaitgaliui, Svetlana pradėjo ieškoti teisybės. Ji surinko visus dokumentus, pradedant kūno sužalojimo ekspertize ir baigiant Kauno klinikų dokumentų kopijomis.

Svetlana nustebo, kad esą buvo paguldyta su diagnoze „reakcija į vaistus“.

„Pacientė sąmoninga, tačiau epizodais dezorientuota. Blaškosi lovoje ir į ne visus klausimus atsako. Paliepimus vykdo nenoriai. Kodėl pateko į ligoninę, nepasakė“, – rašoma dokumentuose.

Klinikų dokumentuose taip pat įrašyta, esą ji 2011 m. stacionariai gydėsi Raudonojo Kryžiaus klinikinėje ligoninėje (RKKL) „dėl tyčinio apsinuodijimo medikamentais“. Svetlana tai paneigė ir parodė dokumentus, kad pernai RKKL ji gydėsi dėl mik roinsulto. Prieš 15 metų Svetlanai nustatytas širdies mitralinio vožtuvo burės įtrūkimas, o apie 1970-uosius buvo atlikta širdies operacija.

Birželio 25-ąją kažkam iš medikų pasirodė, kad Svetlana vartojo alkoholį, narkotikus arba mėgino nusinuodyti.

REKLAMA

„Kam man žudytis, kai savaitę prieš tai lankiausi pas plastinės chirurgijos specialistą, ruošdamasi jubiliejui?“ – stebėjosi Svetlana.

Diagnozės aprašyme matyti daugybė taisymų kita ranka ir kitos spalvos rašikliu. Ten parašyta, neva Svetlana bandė žudytis trečią kartą.

„Ar mėginsiu kreiptis į teismą? Nežinau. Sveikata man brangesnė, bet žmonės turi žinoti, kas su jais gali atsitikti“, – sakė Svetlana.

KOMENTARAI:

Pacientus kartais tenka saugoti nuo žalojimosi

Eglė Žemaitienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų atstovė spaudai

Medicinos etika neleidžia pateikti duomenų apie paciento būklę, ligos eigą ir diagnozę. Todėl negalima komentuoti šios pacientės patekimo į ligoninę aplinkybių, ligos eigos ar gydymo detalių. Paminėtina tik tai, kad bet kurioje pasaulio šalyje į reanimacijos skyrių pacientai nukreipiami tik tada, kai yra sutrikusios gyvybinės organizmo funkcijos: sąmonė, kvėpavimo veikla, širdies veikla, skysčių ar kraujo druskų pusiausvyra. Gelbstint paciento gyvybę, tenka taikyti invazinius gydymo metodus ir procedūras. Jų metu patiriami pojūčiai nėra malonūs, tačiau apsaugoti pacientą nuo tokių potyrių juos slopinant medikamentais ne visada įmanoma, nes tai gali daryti poveikį ligos eigai, apsunkinti pacien to būk lę ar net kelti grėsmę gyvybei. Su gydymo ir tyrimų procedūromis susijusius nemalonius pojūčius pacientai išgyvena, vertina ir interpretuoja skirtingai. Nėra gydytojo ar slaugytojo, kuris tikslingai siektų sukelti pacientui skausmą ar jį sužaloti. Deja, pacientus kartais teka saugoti nuo žalojimosi.

REKLAMA

Svarbiausia problema – žmogiškumo trūkumas

Mečislovas Zasčiurinskas, Seimo narys

Tai – nepaprastai skaudi situacija, kuri atskleidžia net ne konkrečios slaugytojos ar ligoninės problemas. Ji rodo liūdną visos mūsų socialinės sistemos, visos valstybės situaciją. Pagrindinė yda, su kuria susiduria kiekvienas – ligonis, bedarbis, pensininkas, jaunuolis – žmogiškumo nebuvimas. Su žmogumi nesiskaitoma, į žmogų žiūrima kaip į daiktą ar statistinį vienetą. Problemą norima ne išspręsti, o kuo greičiau ja atsikratyti, nustumti į šoną. Būtina dėti visas pastangas, kad ši valstybės liga būtų gydoma.

Gediminas STANIŠAUSKAS

tikiu, kad cia tiesa
2012-07-13 23:47:35
gulejau su vaiku ligonineje, kai i elementaru klausima ar galima vaika perkelti i laisva mokama palata, buvo sureguota grasinimais, skambino kitai gydytojai ir man tiesiog stovint be zodziu pasakojo, kad as keliu ant koju visa skyriu, sukauju ir visus zadinu...jie ten dirba KGB metodais, daro durniu, jei nesutinki, tai tik patvirtini diegnoze. Zmonem reikia vienytis, nes tos irstvos jau dvokia.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
jo 2012-07-27 13:56:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
man ir tas pats nutiko,tik ne panevezy,atveze i priimamaji 5 ryto,nes mama merdijo(jauna moteris,tuomettik 40 teturejo) tai pralaukem gygytojo iki 9 ryto!lygiai taip pat ir saukem ir rekem,niekam neidomu buvo!po poros sav mama mire.del tu paciu gydytoju kaltes!   ATSAKYTI
P 2012-07-23 18:19:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
isivaiyduokit kas darosi naujojoj vilnioj.. turiu sergancia mama ir ji pasakojo kaip ten daro eksperimentus su zmonemis. beje man ji pasakjo dar pries pasirodant siai temai televizijoje. bet as kaip ir visi buvau nelinkes tiketi zmogumi serganciu psichine liga. gali pasirodyti neitiketina, bet cia dar ne viskas. su zmonemis elgiamasi kaip su gyvuliais. naudojami uzdrausti tarybiniai vaistai labiau zalojantys ligonius nei gydantys. zmones pripompuojami vaistu tiek kad nesugeba i tualeta nueiti o apsidare metomi is lovu keikiami ir pan. mano nuomone psichiniai ligoniai yra patys jautriausi aplinkai besigydant o tokiomis salygomis net ir sveika zmogu galima sutraumuoti.    ATSAKYTI
________ 2012-07-19 12:07:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ZOPA MERGAITE AR VIS DAR SPORTUOJI KELNYTES PO APACIA UZSIDEK:))   ATSAKYTI
- 2012-07-19 12:07:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ZOPA MERGAITE AR VIS DAR SPORTUOJI KELNYTES PO APACIA UZSIDEK:))   ATSAKYTI
________ 2012-07-19 12:07:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ZOPA MERGAITE AR VIS DAR SPORTUOJI KELNYTES PO APACIA UZSIDEK:))   ATSAKYTI
- 2012-07-19 12:06:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ZOPA MERGAITE AR VIS DAR SPORTUOJI KELNYTES PO APACIA UZSIDEK:))   ATSAKYTI
- 2012-07-19 12:06:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ZOPA MERGAITE AR VIS DAR SPORTUOJI KELNYTES PO APACIA UZSIDEK:))   ATSAKYTI
vairuotojas 2012-07-14 21:41:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
esu isitikines,kad Kauno kaime daug aplaidumo...o,del vairuotoju tai neburk is kavos tirsciu.Greitasias vairuoja ne piemenai,koks esi komentatorius,o profesionalus vaikinai ir net aukstos kvalifikacijos...   ATSAKYTI
z-a 2012-07-14 20:57:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dar Guoga raso,kad LT pomidorai skanus,o visa kita taip blogai,kad ir kantriausi baigia issiemigruoti.O tu,lauk tos AE,gal radiacija smegenis isgydis   ATSAKYTI
slyva 2012-07-14 19:03:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
klaipedos univrsitetineje ligonineje balandzio 24 padare man operacija 2 chirurginiame skyriuje ten nuostabus gydytojai slaugytojos labai malonus personalas negirdejau ne vieno pikto zodzio jie tikri profesonalai didelis jiems aciu   ATSAKYTI
DIODE 2012-07-14 17:52:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia kad ant daktaru duru butu priklijoti lipdukai kicio neimu.   ATSAKYTI
bnn 2012-07-14 17:20:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
baisu,siaubinga,nesiskaito su pacientais is viso,nuveze su neigaliu sunumi i priimamaji su sunkiu psichozes priepuoliu,Panev.tai kabinete pralaukeme nuo 15.30iki 18.30 val.gydytojo! blaskesi,davesi,po ta kabineta,raudojau,kvieciau daktarus-visiems px giliai ir labai giliai. Ziauresniu istaigu kaip medicinos tai gal net ir nebera   ATSAKYTI
oo 2012-07-14 15:59:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
lietuvos tarybiniai gydytojai po biski traukiasi ateina laisvos lietuvos niekseliai...kapitalismas   ATSAKYTI
rita 2012-07-14 15:55:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
teko ir man susidurt su Kauno kliniku priimamuoju-privaryta muskulingu berniuku,kurie tik ir iesko kam i dantis duoti,operatyvumo jokio,diagnostika-siaubinga,8h.paimtas kraujas,atsakymas buvo tik 13h.echoskopija atlieka piemenkos,kurios is vis nieko apie tai net nenutuokia,zodziu dejau i kojas is tokios ligonines i apskrities ligonine,cia bent jau viskas operatyviau vyksta,nors ir cia daktarai vaiksto atkise kisenes,kad ka nors idetum   ATSAKYTI
is N.I. 2012-07-14 14:14:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaziuokit is tos Lietuvos,ko ten nervus begadinat.Juk gyvenimas vienas teduotas,kam ji svaistyt???
   ATSAKYTI
taigi 2012-07-14 13:13:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kulgtūros turime, ners ir remontuodami teatro pastatą sugebame pavogti. Čia esame pirmoje vietoje pasaulyje, nes kitur menininkai nevagia. Tik Lietuvoje teisuopliai paverčiami nusikaltėliais o nusikaltėliai aukomis. Net Stankūnaitė rašo, neturėdama interneto--"bet vis tik".   ATSAKYTI
O 2012-07-14 12:25:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
wtf?   ATSAKYTI
ob 2012-07-14 12:24:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir vėl viskas sueina į teisėsaugą. Jeigu dirbtų prokurorai, tokių dalykų nebūtų. Bet jie nedirbs, kaip nedirbo iki šiol. Niekas iš jų to darbo ir nereikalauja.    ATSAKYTI
obuoliukas 2012-07-14 12:24:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mane vieną kartą apvogė gatvėje, kai buvo 16 metų. Iškviečiau policiją. Tada jie mane nuvežė į komisariatą, iškvietė mano motiną ir pasakė, kad aš buvau girta, kabinėjausi prie senų diedų, kurie mane ir apvogė. Tai čia panašiai kaip ir su medikais. Neduok dieve susidurt Lietuvoje su sistema...   ATSAKYTI
brr 2012-07-14 10:33:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mazdaug pries 15 metu kreipiausi i Elektrenu greitosios pagalbos skyriu del sumusimo ir buvau palaikyta alkoholike.Uz tai "aciu" gyd. Raiziui.   ATSAKYTI

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Estijos vyriausybė ketvirtadienį nusprendė atlikti šalyje masinius tyrimus dėl naujojo koronaviruso – visų pirma Saremos saloje, o paskui ir likusioje šalies teritorijoje. ...
Koronavirusas plinta (nuotr. Scanpix)
Pasaulyje mirčių nuo koronaviruso atvejų skaičius ketvirtadienį viršijo 90 000, rodo naujienų agentūros AFP iš oficialių šaltinių renkami duomenys. Daugiau kaip pusė šių ...
Koronavirusas (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Dar viena Covid-19 nusinešta gyvybė – anapilin iškeliavo 98 metų amžiaus gamtos mokslų daktarė. Tačiau net pusdienį institucijos nesusitarė tarpusavyje, kokia tikroji garbaus ...
Iš parduotuvės bėgę ilgapirščiai partrenkė niekuo dėtą vyrą (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Du ilgapirščiai Vilniuje apvogė parduotuvę ir, sprukdami nuo juos besivejančio apsauginio, partrenkė niekuo dėtą praeivį. Vagys, vairuojantys prancūziškus registracijos ...
Apsaugos kaukė (nuotr. stop kadras)
Nuo penktadienio miestų ir miestelių gatvėse atvirų praeivių veidų būti nebegali. Antraip gresia bauda. Policijos atstovai net įvardija ir kokio dyžio. Vakarų ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų