Giedrius Krušnauskas
2011.01.24 12:20
D. Kreivys neskuba aiškintis(nuotr. Elta)

D. Kreivys neskuba aiškintis(nuotr. Elta)

Savaitraštis ekonomika.lt sausio pradžioje paskelbė turtingiausių Lietuvos verslininkų šimtuką. 29-oje vietoje, su 170-mt milijonų litų vertės valdomu turtu, atsidūrė Ūkio ministras D. Kreivys. Vyriausioji leidinio redaktorė Eugenija Grižibauskienė tvirtino, kad turtingiausiųjų sąrašas sudarytas, remiantis Registrų centro duomenimis ir ekspertų vertinimais.

Mama – verslo partnerė

„Kadangi šitoje rinkoje yra tik keli žaidėjai, pasitelkus analitikus buvo vertinama, kokia vertė būtų tos įmonės ir įmonės akcijų„, - sakė E. Grižibauskienė. Ji pasidžiaugė išaugusiu susidomėjimu leidiniu ir žadėjo parengti daugiau publikacijų apie Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) deleguoto ministro D. Kreivio verslo reikalus.

Apie milžiniškus D. Kreivio valdomus turtus spauda prabilo dar prieš porą metų. Tąkart, savo jėgas išmėginęs savivaldybių rinkimuose, D. Kreivys ruošėsi tapti ekonominį proveržį žadėjusios, Andriaus Kubiliaus vadovaujamos „Permainų koalicijos“ ministrų kabineto nariu ir rengėsi šalį gelbėti nuo krizės.

REKLAMA

Prieš tapdamas ministru, D. Kreivys suskubo pusvelčiui parduoti jam priklausiusias baldų pramonės ir stambaus prekybos statybinėmis medžiagomis tinklo „Moki - veži“ akcijas. Dabar, tiek Premjerą, tiek bendrapartiečius, o ir patį ministrą girdime aiškinant, kad šitaip, esą, siekta skaidrumo, o bibliotekininke Jonavoje dirbusi motina, kuriai faktiškai perleido įmones D. Kreivys – anaip tol – ne šeimos narys!

Bankrotai panašūs į tyčinius

Sekdama kylantį susidomėjimą, žiniasklaida pateikė ir daugiau faktų bei iškėlė abejonių dėl buvusio verslininko veiklos. Plačiai aprašomi įmonių, kurias iki tapdamas ministru, valdė D. Kreivys bankrotai.

Spauda pasitelkė mitologinio, iš pelenų prisikeliančio ugnies paukščio Fenikso metaforą, kai prasiskolinusioms įmonėms skeliamas bankrotas, o savininkai įsteigia naują įmonę, kuri neretai perima savo pirmtakės turtą, verslo kontaktus, pardavimų rinką ir kitus segmentus.

Taip, pasak specialistų, išvengiama mokesčių į biudžetą, o, antai viena D. Kreivio valdyta ir netrukus bankrutavusi įmonė „Žeimių baldai“ valstybei užkrovė milijoninę prievolę grąžinti Europos Sąjungos skirtą paramą, kai modernizuota, nutraukė savo veiklą anksčiau, nei tai buvo numatyta.

Lietuvos socialdemokratų partijos ir Seimo opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius prisiminė, kad nuo pat Nepriklausomybės laikų, verslininkus panašiai „išplaudavo juodus pinigus.“ Pasak socialdemokrato, Seimo opozicija siekia išsiaiškinti, ar bendrovių, kurias valdė D. Kreivys bankroto bylos nebuvo dirbtinės.

REKLAMA

Dėl Pridėtinės vertės mokesčio grobstymo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos akiratin prieš penkmetį pateko bendrovė „Baldenis“. Atkreipiamas dėmesys ir į kompaniją „Balt Furn“, kurią įsteigė D. Kreivio pusbrolis ir kuri siekė perimti ką tik pretendavusią perimti bankrutavusios šeiminės bendrovės „Baltic Furniture Holding“ vardą.

D. Kreivio įmonių sąraše – mamai perleistos bendrovės „Makveža“ ir „Stamija“, netiesiogiai valdyta baldų gamintoja „Baldjoda“ ir viešųjų ryšių agentūra „Saldo partneriai“, kur D. Kreivys pirmininkavo valdybai, o stambioje akcinėje bendrovėje „Silikatas“ taip pat ėjo aukštas vadovaujamas pareigas.

Ieško savos teisybės

Kiek anksčiau, savo tinklaraštyje D. Kreivys gynėsi 170 milijonų neturįs ir tvirtino, kad jo ir žmonos turtas nesiekia vieno milijono litų. Ministras taip pat kritikavo žiniasklaidą ir, apeliuodamas į šeimyninio supratimo stoką, faktus apie pinigus vadino „iš piršto laužtais“. Pasak D. Kreivio, jis net gi sulaukęs sutuoktinės priekaištų, nes apie didžiulius vyro turtus ji, neva, sužinojusi iš spaudos.

Netrukus po publikacijos leidinyje ekonomika.lt ir kilusio žiniasklaidos susidomėjimo, D. Kreivys išvyko atostogų, tačiau tai netrukdė per Ūkio ministerijos Viešųjų ryšių ir protokolo skyrių išplatinti pareiškimą, kuriame konservatorius žurnalistams grasina teismais ir reikalauja paneigti „paskleistą šmeižtą, neva, jam priklauso milžiniškos vertės turtas“.

Savo ruožtu Seimo opozicija taip pat paprašė Generalinės prokuratūros ištirti, ar D. Kreiviui priklausančiose įmonėse bankrotai nebuvo sukelti tyčia, taip pat išsiaiškinti akcijų perleidimo aplinkybes.

REKLAMA

„Visos šalies ūkį dabar tvarkantis ministras, kurio verslo istorijoje gausu bankrotų, turėtų pasiaiškinti visuomenei ir logiškai atsakyti į jam keliamus klausimus, - mano su korupcija kovojančios organizacijos „Transparency international“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Politinės peripetijos

TS-LKD lyderis ir premjeras Andrius Kubilius iškart pareiškė, kad ministras doras ir nekaltas, o šios partijos frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma mano, kad Ūkio ministras Dainius Kreivys pats išsklaidys abejones dėl savo turtų. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) ir teismai nuspręs, ar ministras elgėsi teisingai, pusvelčiui parduodamas jam priklausančios bendrovės akcijas.

„Jeigu ministras kreipėsi į teismą, jau rodo, kad jis pasiryžęs apginti savo tiesą. Dėl tų akcijų pardavimo motinai, tai man sunku spręsti. Kaip aš įsivaizduoju, ministras norėjo būti neturintis akcijų, kad, kaip politikui nebūtų priekaištaujama, kad jis, galbūt, savo laiką skiria savo turtų valdymui. Manau, kad jis bandė skaidriai tai išspręsti, perleisdamas savo akcijas artimiesiems. Tokia praktika kai kur yra būdinga, kai verslininkas, atėjęs į politiką, perleidžia akcijų valdymą tam tikriems specialiems fondams. Dėl šito veiksmo aš negalėčiau ministro smerkti, nes tas pagrindas yra pozityvus šiame sprendime,“- svarstė J. Razma.

Opozicijos lyderis A. Butkevičius Balsas.lt sakė, kad yra inicijuoti kreipimaisi į Generalinę prokuratūrą ir VTEK. „Į Generalinę prokuratūrą dėl to, ar nesinaudojo spekuliatyviniais dalykais parduodant akcijas, kai parduodama pigiai, o tas, kuris nusiperka, iš karto parodo daug didesnę akcijų vertę. Tai buvo pastebėta jau po Nepriklausomybės atkūrimo, kai verslininkai gražiai „legalizavo“ tam tikrus „juodus“ pinigus, per akcijų verčių didinimus ar mažinimus – čia aš neturiu omeny D. Kreivio. Taip pat yra kreipimasis išsiaiškinti, ar bankroto bylos buvo dirbtinės, nes yra taip, kad tos bendrovės, kurios subankrutavo, paskui buvo registruotos kitu vardu ir priklauso jo mamai, bet adresas buvo tas pats“, - aiškino politikas.

REKLAMA

Į VTEK, pasak A. Butkevičiaus, kreipiamasi dėl laikymosi įstatymų nuostatos, pagal kurias politikas privalo, jeigu daro išlaidas, didesnes kaip 2500 litų, per 30 dienų pakoreguoti savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje. „Politiškai jo laikysena atrodo keista, dėl to, kad jis, jeigu neturi jokių pažeidimų ir buvo neteisėtai apšmeižtas, galėjo net susikviesti žurnalistus ir plačiai pateikti tikrai išsamią informaciją, kuri paneigtų tuos dalykus. Manau, kad, jei vyksta kaltinimas, tai parodo man tam tikrą silpnumo požymį, kad su juo yra kažkas negerai,“ - nuogąstavo A. Butkevičius.

Kad opozicija kreipsis į teismą, patvirtino ir Krikščionių partijos frakcijos seniūnas. Jis kartu pasiūlė palaukti institucijų išvadų bei D. Kreivio keliamą bylą žurnalistams vadino pasmerkta.

„Kaip ir kiekvienas politikas, taip ir ministras D. Kreivys turėtų pateikti argumentuotus paaiškinimus, paremtus faktais, kurie nekeltų abejonės jo veiklos skaidrumu,“ - sakė Krikščionių partijos lyderis Gediminas Vagnorius.

Opozicinės „Tvarkos ir Teisingumo“ frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis buvo griežtesnės nuomonės. Jis neigiamai vertino galimus D. Kreivio veiksmus ir stebėjosi, kodėl Premjeras suskubo užtarti savo ministrą.

„Aš vertinčiau jį prastai ir neigiamai, priešingai, negu premjeras Andrius Kubilius, kuris po pusdienio padaręs pareiškimą, mane nustebino – arba jis kartu su D. Kreiviu darė tą biznį, kadangi jis viską žino, arba jis praleido gerą progą patylėti. Dėl skaičių galima ginčytis, bet iš esmės toks greitas tos firmos, kurios akcijas turėjo ir perdavė ar pardavė motinai, ar dar kažkam augimas tikrai kelia labai daug klausimų“, - sakė jis.

 

Runkeliams išaiškinimas:
2011-01-24 12:16:11
1. Akcijos vertos 170 mln. ne mano o mamos, a jai pardaviau už 4 tūkst.
2. Trijų bendrovių specialiai nebankrotinau ir tos 1,2 mln. SAPARD lėšų nevogiau o nesėkmingai įsisavinom (išgaravo). Tai tik sutapimas.
3. Magistro diplomą gavau tik būdamas ministru, nes gintis pats atsisakiau asmeniškai ir ne todėl kad darbo vadovas išvis neprileido gintis.
4. Verslo skatinimo planas veikia puikiai, o kas sako kad neveikia, pakartosiu - tas kas nenori girdėti tas ir negirdi !

kokie dar klausimai ? gal apie sėkmingai vykstančią renovaciją ?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
jooo 2011-03-01 12:28:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
vienzo baldajobas ir feniksas dafeniksas   ATSAKYTI
TP 2011-02-22 15:44:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
išties bankrotais reikia rimtai užsiimti, nes po bankroto lieka skolos sodrai, valstybei, darbuotojams, o žiūrėk visas turtas jau kitu pavadinimu ir įmonė veikia    ATSAKYTI
papuga 2011-01-25 22:02:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gėda ir didžiausia negarbė tokiai motinai,kuriai nedėkingas sūnus gali atsidėkoti už bemieges naktis,parduodamasne ne jai ,o jam pačiam reikalingas kžkokias akcijas!Gerai dar ,jei pats už jas parduodamas sau ir susimokėjo.Na,negražu,kai garbūs vyrai į savo juodus darbus įvelia motinas senas..   ATSAKYTI
Zaidimas stambiu mastu 2011-01-25 09:30:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
juokas ima is jusu zurnaliugos, pasiziurekim kaip atidirbinejat kaula numetusims ponams. Bandet ant sekmoko varyt, nepavyko nes prezidente uzstojo, tai iskart atsiranda straipsniai, kad ministras per 2 metus praturtejo...juokas ima is jusu lodorystes ir nesaziningumo...tik deja juokas per asaras "(   ATSAKYTI
eurika 2011-01-24 23:43:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Maža to, kad komunistai su banditais susirinko, tai dar ir reklamos robotai nuorodas kaišioja... Apsileidimas...   ATSAKYTI
VICTORY 2011-01-24 21:21:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
IDOMU KIEK 'KAULU' TEISESAUGAI NUMETE,KAD BUTU 'VIO SPOKOINO I LIGALNO' ?   ATSAKYTI
Anna 2011-01-24 17:59:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://www.baltexpert.com/?p=298   ATSAKYTI
opapa 2011-01-24 15:56:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
toli dar Tamstai iki šachmatininko. Prajuokinot: Kreivys premjeras   ATSAKYTI
kk 2011-01-24 13:56:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
1. ir kas? pagal turto deklaracija šeima yra žmogus ir jo sutuoktinis. dėl pardavimo, parduodu už kiek noriu, galiu padovanoti, negi nesi savo tėvams nieko padovanojęs? klausimai būtų, jei būtų deklaravęs, kad pardavė už 100mil, kai mama bibliotekininkė ir iš kur tokius pinigus paėmė. kur problema?   ATSAKYTI
Runkeliams išaiškinimas: 2011-01-24 13:30:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
1. Akcijos vertos 170 mln. ne mano o mamos, aš mamai pardaviau už 4 tūkst.
2. Trijų bendrovių specialiai nebankrotinau ir tos 1,2 mln. SAPARD lėšų nevogiau o nesėkmingai įsisavinom (išgaravo). Tai tik sutapimas.
3. Magistro diplomą gavau tik būdamas ministru, nes gintis pats atsisakiau asmeniškai ir ne todėl kad darbo vadovas išvis neprileido gintis.
4. Verslo skatinimo planas veikia puikiai, o kas sako kad neveikia, pakartosiu - tas kas nenori girdėti tas ir negirdi !

kokie dar klausimai ? gal apie sėkmingai vykstančią renovaciją ?   ATSAKYTI
Wega 2011-01-24 13:20:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ka, jau prasidejo rinkiminiai zaidimai. Kreivys vienas ir rimtesniu pretendentu i sekanti ministro pirmininko posta. Tad labai jau panasu, jog kazkas pradejo ruost kliutis, kad tik Kreivys neprasimustu iki to posto.
Visgi labai idomu, kas istiesu valdo Lietuva, kuria strategijas ir daro ejimus tais 150-cia sachmatu, sedinciu Gedimino prospekte?   ATSAKYTI
goga 2011-01-24 12:57:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi partija "TVARKA IR TEISINGUMAS" kai treptels savo kojyte ir bus basta ......   ATSAKYTI
Vilnietis 2011-01-24 12:45:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas gali paneigti, kad nėra gauta paramos kitokia forma? manau, kad ministro bendrovėms pataikauja ir partneriai ir konkurentai. todėl man neaišku: iš kur taip greitai praturtėjo su Kreiviu susijusios bendrovės? Į tą klausim turėtų atsakyti teisėsaugos institucijos. jeigu valstybėje nėra TVARKOS IR TEISINGUMO, mano galva, galimi įvairiausi praturtėjimo variantai.   ATSAKYTI
Runkeliams išaiškinimas: 2011-01-24 12:16:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
1. Akcijos vertos 170 mln. ne mano o mamos, a jai pardaviau už 4 tūkst.
2. Trijų bendrovių specialiai nebankrotinau ir tos 1,2 mln. SAPARD lėšų nevogiau o nesėkmingai įsisavinom (išgaravo). Tai tik sutapimas.
3. Magistro diplomą gavau tik būdamas ministru, nes gintis pats atsisakiau asmeniškai ir ne todėl kad darbo vadovas išvis neprileido gintis.
4. Verslo skatinimo planas veikia puikiai, o kas sako kad neveikia, pakartosiu - tas kas nenori girdėti tas ir negirdi !

kokie dar klausimai ? gal apie sėkmingai vykstančią renovaciją ?   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Vasara Vilniuje (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Šeštadienį ryte orai bent jau vakarinėje šalies dalyje buvo apsiniaukę, pasirodė ir lietus, tačiau įdienojus tamsūs debesys išsisklaidė ir saulė dalijosi spinduliais. ...
(nuotr. https://www.facebook.com/ike.gazaryan) (nuotr. facebook.com)
Gegužės 25-ąją Mineapolio pareigūnas sulaikymo metu panaudojo kovinius veiksmus prieš juodaodį George’ą Floydą dėl kurių šis netrukus mirė. Kilus protesto akcijoms per ...
Elektroninės cigaretės (nuotr. stop kadras)
Viešai vykdo nusižengimą, bet pažaboti verslininkų nepavyksta. Štai elektroninėmis cigaretėmis prekiauti internetu yra uždrausta, tačiau prekyba vyksta pilu tempu. Maža to, ...
Mediena (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Riabovo)
Dažnas lietuvis savo privačiame sklype užsiima sodininkyste, taip pat neretai, norėdami padailinti aplinką, griebiasi pjauti medžius. Visgi, už ...
Vaistai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nuo „Covid-19“ mirė daugiau nei 350 tūkst. žmonių, tačiau vis dar nėra įrodyta, kad kokie nors vaistai padėtų gydyti šią ligą. Nepaisant to, medikai ieško būdų, kaip bent jau ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų