D. Grybauskaitė ir A. Lukašenka (Džojos Barysaitės nuotr.)

D. Grybauskaitė ir A. Lukašenka (Džojos Barysaitės nuotr.)

Vakar energetikos ministras Arvydas Sekmokas pranešė, kad kitąmet 1–2 centais už kilovatvalandę (kWh) gali kilti elektros kaina vartotojams. Kad kaina mažėtų, ministerija Vyriausybei pateiktame Energetikos įstatymo projekte siūlo neriboti pelno maržos elektros gamintojams. Tokiam absurdui pasipriešino net laisvą rinką nuolat ginantys liberalai.

Tikslas – mažinti elektros kainą

Valdantiesiems susikirtus dėl elektros gamintojų pelno ribojimo, Vyriausybė sprendimą dėl Energetikos ir Elektros energetikos įstatymų projektų atidėjo savaitei.

Energetikos ministras A.Sekmokas karštai gynė savo poziciją įtikinėdamas, kad atsisakymas įstatymu riboti energetikos įmonių pelną niekaip nepaveiktų elektros kainos, kurią moka vartotojas.

„Tarifams tai neturėtų jokios tiesioginės įtakos, nes kaip ir dabar, taip ir ateityje Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nustatinės viršutines tarifų ribas, kurių energetikos įmonės neturėtų viršyti, – dėstė A.Sekmokas. – Pagrindinis tikslas yra ne pelnas, o elektros tarifų vartotojams sumažinimas arba bent jau ribojimas, kad jie nedidėtų arba didėtų minimaliai. Įstatymu nenumačius tam tikros pelno maržos, įmonės turėtų siekti efektyvesnės veiklos, kuri leistų elektros tarifo nedidinti ateityje“.

REKLAMA

Energetikos ministras kategoriškai neigė ir tai, kad minėti įstatymai perrašyti konkrečiai dėl strateginio investuotojo į Visagino  atominę elektrinę, kuriant jam palankią teisinę aplinką.

Deja, kaina didės

Tačiau jau po penkių minučių A.Sekmokui vis dėlto teko atskleisti nelinksmą žinią, kad jau kitais metais elektros kaina kils 1–2 centais dėl didėjančių rusiškos elektros ir dujų kainų.

„Matome tendenciją, kad importuojamos elektros kaina auga. Lygiai taip pat matome, kad auga ir dujų kaina. Beje, dujų kaina pasaulinėse rinkose yra labai nestabili. Dėl to gali būti 1–2 centų įtaka elektros kainos padidėjimui“, – teigė ministras.

Anot jo, kainų mažėjimo pasiekti galima tik rinkoje didinant konkurenciją, daugiau naudojant savų energijos šaltinių arba patiems gaminant daugiau energijos.

„Pagrindiniai žingsniai dėl kainų mažėjimo yra Vyriausybės patvirtinta energetikos strategija, kuri leis apsirūpinti konkurencingais energijos ištekliais iš įvairių šaltinių, – nestokojo optimizmo A.Sekmokas. – Perėjimas prie šitų išteklių būtų gerokai efektyvesnis būdas, palyginti su tuo, kad mes importuojame dujas iš vienintelio šaltinio, importuojame 50 proc. elektros, o didžiąją dalį likusios elektros gaminame neefektyviuose Elektrėnų generatoriuose“.

Vaikų žaidimai

Kiek iš tikrųjų vartotojams kainuos elektra, priklausys nuo importuojamos energijos kainos. Mat, nepaisant pompastiškų valdžios kalbų apie energetinės nepriklausomybės siekius, kitais metais elektros importo dalis dar labiau padidės.

REKLAMA

Lietuvos energetikos patriarchas, buvęs ilgametis šalies energetikos sistemos vyriausiasis inžinierius Algirdas Stumbras „Respublikai“ sakė, kad mūsų valdžios vyrų ir moterų kalbos apie energetinę nepriklausomybę jam primena vaikų norą būti savarankiškiems.

„Elgiamės kaip vaikai, kurie nori būti nepriklausomi nuo tėvų. Kalbame apie ekonominę nepriklausomybę, o kokie veiksmai – maksimaliai sumažinti elektros gamybą Lietuvoje ir kuo daugiau pirkti iš Rusijos. Tai kodėl nepasakyti žmonėms tiesos?“ – valdžios pozicijos nesuvokia A.Stumbras.

Anot jo, tiesa ta, kad Lietuva ilgiau negali išlikti sala, kurioje elektra kainuoja gerokai pigiau nei daugumoje Europos Sąjungos valstybių.

„Daugumoje šalių pagrindinį energijos kiekį sukuria blokinės 300 megavatų elektrinės, jos gamina elektrą po 40 ct, kaip ir Elektrėnuose. O mes daugiau nei pusę savo energijos perkame iš Rusijos po 15–18 ct, ir tai mus gelbsti nuo didelių kainų. Kol kas“, – sakė A.Stumbras. Mat Rusija nuo 2014 m. pagal susitarimą su ES taip pat padidins elektros kainas.

Strategija ne pagal kišenę

Energetikos ekspertas negailėjo kritikos ir naujajai energetikos strategijai, kuri esą krizės alinamai Lietuvai yra ne pagal kišenę.

„Padarom strategiją už 47 mlrd. litų ir metam į Seimą – jūs spręskit. Tai kam tuomet Energetikos ministerija su krūva specialistų, jei politikai turi spręsti, ką statysim? Tai ministerija turi siūlyti: jei turim 10 mlrd. litų – statom viena, o jei 20 – statom kita“, – negailėjo patarimų A.Stumbras.

REKLAMA

Pasak jo, užuot ginčijęsi dėl naujos atominės elektrinės 5 metus, galėjome jos statybai sutaupyti pinigų bent 10 ct padidindami elektros tarifą – vis nebūtų tokio didelio kainų šuolio, koks dabar laukia vartotojų.

„Ir nereikėtų mums tų svetimų investuotojų, kurie savo sąlygas diktuoja, – įsitikinęs A.Stumbras. – Jeigu akcininkai negaus 10 proc. pelno, niekas į energetiką pinigų nedės, nes patys skolinasi už 5 proc. Dabar jau ministras suprato, kad gaunant 5 proc. pelno investuoti norinčiųjų nėra, tai įstatymą taiso ir siūlo nereguliuoti pelno“.

Ekspertas abejoja būsimos atominės nauda, jei Lietuvai teks įsipareigoti elektros energiją supirkti po 20 ct. Mat Baltijos atominė elektrinė Kaliningrado srityje žada pardavinėti energiją po 15,5 ct.

„Kas iš mūsų pirks, kai bus laisva rinka, o visai šalia – pigesnė elektra? Valstybei teks pardavinėti elektrą dempingo kainomis ir dengti skirtumą dotacijomis. O iš kur biudžetas tam gaus pinigų?“ – klausia A.Stumbras. Tiesa, tuomet tai jau bus ne šios valdžios rūpestis.

Grėsmė kilo ir elektros tiltui

Neseniai Lietuvai iškilo problemų ir dėl elektros tilto tarp Lenkijos ir Lietuvos statybos. Tam ėmė priešintis Lazdijų rajono gyventojai baimindamiesi, kad bus nuniokotos gražiausios rajono vietovės. Savivaldybė siūlo elektros tiltą tiesti kitu maršrutu, nei buvo numatyta. O dėl to energetikams reikėtų iš naujo planuoti teritorijas, atlikti poveikio aplinkai tyrimus, taip pat iškiltų grėsmė netekti tilto statybai skirtų ES lėšų. O Lietuvai jų numatyta 80 mln. litų.

REKLAMA

Vytautas Grubliauskas, Seimo narys:

Papildomas centas už kilovatvalandę elektros energijos yra rimta našta kiekvienos šeimos biudžetui. Manau, kad mūsų frakcijos siūlymas įstatymu riboti pelno normą elektrą gaminančioms įmonėms palieka daugiau erdvės kainos stabilizavimui. Gamintojai Lietuvoje, kaip ir vartotojai, yra labai išradingi. Ko gero, nėra tvarkos, kurią įteisinus nebūtų rastas koks nors gudrus sprendimas, kaip tą tvarką interpretuoti sau naudinga kryptimi. O kai tas gamintojas dar ir monopolininkas – tuomet visos kortos į tas pačias rankas.

Kadangi, švelniai tariant, esu toje pačioje galeroje, kurią irkluoja dauguma, gal ir ne visai korektiška būtų svaidyti strėliukes į energetikos ministrą, bet jeigu yra aiškus falšas, kaip sakoma muzikoje, to negalima nutylėti dėl bendro Lietuvos žmonių intereso.

Neaišku, kaip reaguotų vien savimi besirūpinanti Senoji Europa, jei Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė priimtų Baltarusijos vadovo Aleksandro Lukašenkos pasiūlymą išspręsti energetikos problemas patiems. (Džojos Barysaitės nuotr.)Neaišku, kaip reaguotų vien savimi besirūpinanti Senoji Europa, jei Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė priimtų Baltarusijos vadovo Aleksandro Lukašenkos pasiūlymą išspręsti energetikos problemas patiems. (Džojos Barysaitės nuotr.)

Baltarusijos prezidento akibrokštas

Vakar Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka Minske viešinčiai Lietuvos vadovei Daliai Grybauskaitei pateikė siūlymą kartu statyti atominę elektrinę.

„Statykime kartu, nes jei mes pastatysime vieni, neišvengiamai jūs pirksite elektros energiją iš mūsų jėgainės. Jei mes pastatytume kartu, tai pirktumėte elektrą iš savos“, – argumentus dėstė A.Lukašenka per spaudos konferenciją Baltarusijos Prezidentūroje. Savo atominę elektrinę Baltarusija ketina statyti vos už pusšimčio kilometrų nuo Vilniaus. Dėl to nuogąstauja mūsų šalies visuomeninės organizacijos.

REKLAMA

Baltarusijos prezidentas žadėjo tarpininkauti Lietuvai sprendžiant elektros tranzito iš Ukrainos problemas.

„Jei reikia užtikrinti 1 mln. kilovatvalandžių tranzitą, pasakykite, kada ir kokia kryptimi to reikia. Jei reikia kokių nors sujungimų, kad nupirktume mes, o savo parduotume jums, sutiksime ir su tuo. Kaip pasakysite, taip ir padarysime“, – žadėjo A.Lukašenka pripažinęs, kad Lietuvą ir Baltarusiją sieja energetinio saugumo tikslai. Mat abi šalys yra priklausomos nuo vieno energijos tiekėjo.

Alia ZINKUVIENĖ

baba
2010-10-21 20:56:10
grubliauskas liberalas -juokingai skamba, jam tik dūdą pūst, apie ekonomiką tai iš vis nieko nenusimano, oa dar liberalas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
lietuvis 2010-10-21 22:21:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sprendžiant iš emigracijos mąstų sekančiais metais pradės brangti darbo jėga, ko pasekoje vėl brangs visos be išimties prekės. Kadangi Dagys pasisako už dideles šeimas, matosi, kad dalis valdžios vyrų ir jų vaikų ruošiasi gimdyti. Taigi vėl bus didinamos pašalpos mamoms, kol seimūnai vaikuosis ir augins anūkus.Visa tai jau buvo ir nesunku ateitį nuspėti. Po pirmosios emigracijos bangos atsirado darbo vietų ir pakilo atlyginimai. Dabar, atsieit krizė, todėl darbuotojams atlyginimai mažinami tik dėl to, kad nesumažėtų kapitalistų pelnai.   ATSAKYTI
Vincas 2010-10-21 21:31:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na Grubliauskas tai cia visai ne vietoj isikiso. Gal jis isivaizduoja, kad cia kaip dziaze? Be to, Grubliausku neverta is viso pasitiketi, nes jis viena diena gali tau buti labai malonus, bet kita diena tau uz nugaros prades regzti ivairias intrigas arba gali net apdergti. Buvau liudininkas, kaip Grubliauskas apsiko sekancia diena dziazo muzikantus is Anglijos, kuriais buvo suzaveta visa Klaipedos publika. Viena diena jis juos pristate, kaip virtuozus, o sekancia diena apsmeize. Ir stai toks kiaulisku elgesiu pasizymintis zmogus desto Universitete, tampa Seimo nariu. Todel zmones ir bega is Lietuvos, kai mato, kaip tokie paprasciausi isdavikai, ateina i Seima spresti valstybei svarbiu klausimu. Kazkoks kosmaras, o ne valstybe. Grubliauskas,tiksliau buves Klaipedos "turginis", juo ir liko, taip ir nesugebejes tapti padoriu zmogum.    ATSAKYTI
OT 2010-10-21 21:08:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kalbama apie energetin nepriklausomybę, o pati LR valdžia neleidžia Lietuvos ūkininkams statyti nei saulės ,nei vėjo elektrinių ...Laukia gal pernykščio sniego,naujo energijos įkainio ekologiškai energijai. Gėda net kalbėti.   ATSAKYTI
123456 2010-10-21 21:01:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Statyti su Baltarusija ar Rusija mums neapsimoka. Mums visiškai nesvarbu kokios bus energijos kainos ir visa kita(energetinė nepriklausomybė ir t.t.) nes Lietuvoje svarbiausias rodiklis yra jo didenybė "otkatas". O kai statys rusai ar baltarusiai mes jį prarandame. Taip kad lietuviai laikykitės ir nepasiduokite. Statysime patys. Ot taip.   ATSAKYTI
baba 2010-10-21 20:56:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
grubliauskas liberalas -juokingai skamba, jam tik dūdą pūst, apie ekonomiką tai iš vis nieko nenusimano, oa dar liberalas.   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Vasara Vilniuje (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Šeštadienį ryte orai bent jau vakarinėje šalies dalyje buvo apsiniaukę, pasirodė ir lietus, tačiau įdienojus tamsūs debesys išsisklaidė ir saulė dalijosi spinduliais. ...
(nuotr. https://www.facebook.com/ike.gazaryan) (nuotr. facebook.com)
Gegužės 25-ąją Mineapolio pareigūnas sulaikymo metu panaudojo kovinius veiksmus prieš juodaodį George’ą Floydą dėl kurių šis netrukus mirė. Kilus protesto akcijoms per ...
Elektroninės cigaretės (nuotr. stop kadras)
Viešai vykdo nusižengimą, bet pažaboti verslininkų nepavyksta. Štai elektroninėmis cigaretėmis prekiauti internetu yra uždrausta, tačiau prekyba vyksta pilu tempu. Maža to, ...
Mediena (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Riabovo)
Dažnas lietuvis savo privačiame sklype užsiima sodininkyste, taip pat neretai, norėdami padailinti aplinką, griebiasi pjauti medžius. Visgi, už ...
Vaistai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nuo „Covid-19“ mirė daugiau nei 350 tūkst. žmonių, tačiau vis dar nėra įrodyta, kad kokie nors vaistai padėtų gydyti šią ligą. Nepaisant to, medikai ieško būdų, kaip bent jau ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų