Tomas Čyvas
2009.06.12 08:50

Liepos 12-ąją Lietuvos rinkėjai sulauks naujo valstybės vadovo, kuriam pasiekti savo tikslą buvo, bent jau formaliai žiūrint, gerokai lengviau nei bet kuriam prieš tai buvusiam "naujam politiniam veidui". Lietuvos politikos kartelė nukrito į tokį lygį, kad perlipti nebeprireikė net didelių išlaidų ar pastangų.

Rinkimų naktį Dalia Grybauskaitė sakė nenorinti lyginti savo būsimos politikos su kadenciją baigiančio prezidento Valdo Adamkaus dešimties metų veikla bei rezultatais. Mandagu, bet būtų labai blogai, jei formaliai dėkodama už darbą (negi gaila "ačiū" pasakyti?) nueinančiam prezidentui, ji būtų linkusi keliauti pramintais "adamkizmo" takais.

Kas tas "adamkizmas"?

Neketinu pradėti nuo Adomo ir Ievos, be to, dešimties metų nesutalpinsi į vieną straipsnį. Tad rašau tik apie keletą dalykų, kurie per tą dešimtmetį iki gyvo kaulo atsibodo. Žinau, kad iš Jo Ekscelencijos gerbėjų sulauksiu priekaišto, kad neakcentuoju teigiamybių, kurių negalėjo nebūti, bet jas palieku paties V.Adamkaus memuarams bei viešųjų ryšių samdiniams. O jei kam labai rūpi dainelė, kad šis žmogus atvedė mus į Europos Sąjungą ir NATO, tai tegul sau ginčijasi su kitais dainorėliais, giedančiais tą patį apie save - Algirdu Mykolu Brazausku, kuris pirmasis parašė laišką NATO generaliniam sekretoriui ir važiavo deponuoti stojimo sutarties į Vašingtoną, Rolandu Paksu ir Artūru Paulausku. Yra turbūt ir daugiau tų tautos "vedžiotojų" (daugiausia - už nosies), kurie visi būtų labai reikšmingi, jei ne paprastas faktas, kad Vakarai į savo klubus mus priėmė tiesiog avansu, siekdami už ausų ištraukti iš ten, kur ligi šiol esame apsikasę ir įsibetonavę kojomis, - iš Eurazijos imperijos provincijos pelkės.

REKLAMA

Neketinu gilintis ir į tai, su kokiais veikėjais ir kokiais sumetimais V.Adamkus gerdavo kavą, arbatą ar ką stipresnio tuomet, kai iš LTSR atvykdavo kokia delegacija. Man kur kas svarbiau tai, ką jis darė įsikraustęs į S.Daukanto aikštę ir ko siūlyčiau nekartoti dabar išrinktai krašto vadovei.

Dažnai teigiama, kad ypač "antrasis Adamkus" yra tiesiog liūdnas, pavargęs senukas - priklausomas nuo aplinkos ir nelabai suprantąs, ką darantis bei ko iš jo norima. Kai pastaruoju metu kas nors pakritikuoja prezidento politiką ar nepakankamai naiviai bei nesušventintai pasižiūri į jo biografiją, net kai kurie Seimo nariai ima piktintis ir siūlo "leisti seneliui ramiai išeiti", lyg jis būtų koks prieglaudos klientas, besiruošiąs tik "geresniam gyvenimui". Įtaigus, tačiau visai tikrovės neatitinkantis įvaizdis, kurį, kaip sakė vienas iš kolegų, šiuolaikinis menininkas tikriausiai įamžintų šlepetes vaizduojančia skulptūra.

Atidžiau pasižiūrėjus, iš po senolio su šlepetėmis ir krištoline ašara akyje kaukės išlenda labai nuoseklus, atkaklus ir ambicingas, valdžią ir dėmesį labai vertinantis politikas.

Pirmasis ir išskirtinis V.Adamkaus, kokį jį pažįstame Lietuvos politikoje, bruožas visada buvo begalinis noras būti prezidentu ir vadintis moraliniu autoritetu - troškimas būti gerbiamam ir mylimam vien tik už Elmo švieseles akyse. Moteriškai skausmingas reagavimas į bet kokią kritiką ir absoliutus humoro jausmo neturėjimas būdingi žmonėms, kurie didelę laiko dalį apmąsto - ką apie juos galvoja kiti. Gal kas prisimena kokį nors prezidento pajuokavimą ar bent lašelį saviironijos? Tada priminkite ir man.

REKLAMA

Užtat V.Adamkaus "senoliškas nerangumas" išgaruoja tada, kai įtaria ką nors jį nepakankamai gerbiant. 1998 metais tai buvo keletas ministrų ir premjeras Gediminas Vagnorius, dešimtmečiu vėliau - Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Vytautas Greičius. Pastarasis atvejis ypač tipiškas. Jis iliustruoja, kaip Jo Ekscelencija pasiryžęs užgriūti visu savo moraliniu autoritetu ir kitais svertais jam neįtikusią personą. Tiesa, Konstitucijos požiūriu V.Adamkus yra teisus dėl V.Greičiaus įgaliojimų, bet ta ugningas pastangas įžiebusi motyvacija vargu ar kyla tiesiog iš meilės teisės raidei bei dvasiai. Tuo būtų įmanoma patikėti, jei ne ankstesnis atvejis, sukūręs precedentą, - kai Civilinių bylų skyriaus viršininko su pasibaigusiais įgaliojimais JE nematė prasmės "judinti" net porą metų. Mat šis, kitaip nei V.Greičius, nedemaskavo moralinio autoriteto patarėjų viešai meluojant.

Noras rodyti valdžią ir polinkis atsidėkoti už lojalumą - tik dvi iš daugelio priežasčių, privertusių V.Adamkų atlikti, ko gero, gėdingiausią ir amoraliausią jo kadencijos operaciją, kuri vadinasi "KGB rezervo gynimas".

Ypač iškalbingas tas fanatiškas užsispyrimas, su kuriuo prezidentas net devynis mėnesius marinavo Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus poste parlamento jau atleistą Arvydą Pocių. Jei jau pereiname prie šios temos, tai tenka pažymėti, kad ir čia V.Adamkus pademonstravo nuoseklumą bei poziciją - KGB atsarginius gynė iki galo, lyg tikrą nacionalinį turtą. Jis grūmėsi kaip liūtas, su tikrai jaunatviška energija, šiam šventam tikslui vėl skubos tvarka pasitelkdamas Konstitucijos Dvasią, dėl to galutinai sužlugdydamas mėginimus teisiškai ir procedūriškai sutvarkyti liustracijos procesą. Šios prezidento pastangos galutinai atskleidė labai jau pragmatišką požiūrį į vertybes, apie kurias jis virkaudavo kiekviename metiniame pranešime.

REKLAMA

Mat, gindamas KGB rezervininkų ir jų sąjungininkų gaujas, jis taip pat padėjo savo moralinį autoritetą toje svarstyklių pusėje, kurioje guli ir solidarios nomenklatūros pastangos apdergti velionį VSD pulkininką Vytautą Pociūną bei pridengti Rusijos dujų prekeivoms dirbusius valdininkus.

Taigi neįtikusius užmušinėdamas savo autoriteto vėzdu ir Konstitucijos šamanų pamokslais, lojaliesiems ir netrukdantiesiems V.Adamkus visada atsidėkodavo. Už paramą prezidento rinkimuose jis, kaip R.Paksas J.Borisovui, daug kam atsidėkojo pilietybėmis, taip pat sėkmingai jas dalydamas Seimo narių ir kitų iškilių žmonių tarpininkavimu. Daugiau dėmesio sulaukęs Sadekovo atvejis, kai žmogus pripažintas pelniusiu pilietybę už Viktoro Uspaskicho juodadarbių suaukotą pusmilijonį, nėra joks išskirtinis. Kaip nėra nieko išskirtinio tai, kad kilęs skandalas baigėsi be jokių padarinių. Į visus nepatogius klausimus V.Adamkus visais laikais atsakydavo įsižeidusia mina ir atsisakymu bet ką komentuoti.

Ne kartą kvietęs visus aplink save vienytis, jis tikrai priimdavo kiekvieną, kuris tik tuo metu nekenkė jo moralinės didenybės įvaizdžiui. Net ir R.Paksą (kuriuo po to mus daug kas, lyg nedrausmingus vaikus, gąsdindavo tarsi vilku iš miško) JE pats iškėlė į paviršių per "naujosios politikos" bloką ir paskyrimą asmeniu, atsakingu už energetiką. V.Adamkus buvo nuosekliai geras visai nomenklatūrai, kuri jam atsidėkojo aukštais reitingais ir širdį glostančiomis liaupsėmis.

Nereikia turėti iliuzijų - Valdas Adamkus, o ne Albinas Januška yra vyriausiasis Lietuvos "valstybininkas" arba tiesiog - visų "valstybininkų" prezidentas. Po V.Pociūno žūties prasidėjus VSD veiklos tyrimui ir spaudai švelniai pakedenus strateginio Albino plunksnas, kai šis atsistatydino iš Užsienio reikalų ministerijos, būtent V.Adamkus, net būdamas Varšuvoje, prapliupo isteriška tirada, reikalaujančia tuos "valstybininkus" gerbti, mylėti bei saugoti. Jis globojo ir popino nomenklatūrą, o ši į nacionalinio transliuotojo ir didelę dalį kitos nacionalinės žiniasklaidos eterio neleido diskusijų apie pilietybes sadekovams, ordinus kagėbistams ir parlamentinės VSD kontrolės metodišką žlugdymą. Jei tiesa, kad kiekvienas žmogus turi savo "mygtuką", tai V.Adamkui toks yra aplinkinių lankstymasis ir parodomoji meilė. Išreikšta reitingais, ceremonijomis ir raudonu kilimu. Šitą smulkmeną nomenklatūra jam visada galėjo pasiūlyti. Toks paprastas ir gana ciniškas sandoris - moralinio autoriteto stogas klanui, mainais į garbėtrošką ir bent išorinės galios alkį numalšinančius barškučius. Už tai galima buvo netgi padėti autografą po "Leo LT" vardu pakrikštytu nacijos apvogimu.

"Neprovokuokite manęs. Jūs gal ne visai suprantate, kur aš stoviu?" - pratrūko pykčiu Jo Ekscelencija, kai žurnalistas VSD skandalo metu paklausė apie KGB rezervą. Kur nesuprasi - V.Adamkus tebestovi ant raudono persidažiusios ir atjaunėjusios bei dar geriau įmitusios nomenklatūros kilimėlio. Artėjant laikui, kai nuo jo teks nulipti, liūdno tautos senelio įvaizdis tebėra daug ką užburiantis, bet nebeturėtų klaidinti. Laukiant naujos inauguracijos belieka linkėti, kad, "dėkodama už darbą" pirmtakui, D.Grybauskaitė nepasiskolintų iš jo minėtų praktikų bei įpročių. Juk pagunda tokia miela ir blizganti, o nomenklatūra - taip gražiai apsirėdžiusi ir paslaugi.

Nurchaci
2009-06-12 09:36:36
Geras. Paskutinė vinis į Adamkaus politikos karstą. Tiesa, pats Adamkus tų vinių į savo karstą prikalė nemažai, ir vis iš vidaus pusės. Ir dar vinių galvutes žnyplėmis nukando, kad patikimiau būtų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
to žiemgala 2009-06-15 23:23:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereikia visko matuoti sovietiniais masteliais.Laisvajame pasaulyje žmonės juda laisvai,ir nėra pririšti prie konkretaus namo ar buto(kaip buvo sovietų laikais),nes gali turėti namų ar butų,tiek ,kiek sugeba.   ATSAKYTI
inž 2009-06-15 17:47:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš kur berniukas turėjo tiek drąsos taip tiksliai parašyti ir kas dabar jam bus?:
---------------"Jei tiesa, kad kiekvienas žmogus turi savo "mygtuką", tai V.Adamkui toks yra aplinkinių lankstymasis ir parodomoji meilė. Išreikšta reitingais, ceremonijomis ir raudonu kilimu. Šitą smulkmeną nomenklatūra jam visada galėjo pasiūlyti. Toks paprastas ir gana ciniškas sandoris - moralinio autoriteto stogas klanui, mainais į garbėtrošką ir bent išorinės galios alkį numalšinančius barškučius. Už tai galima buvo netgi padėti autografą po "Leo LT" vardu pakrikštytu nacijos apvogimu..."   ATSAKYTI
žiemgala 2009-06-15 16:17:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būdingiausias ir nykiausias adamkizmo simbolis --
šlepetės po lova Šiauliuose, o po to kalbos apie moralę ir pan.   ATSAKYTI
marginalai to 28:41 nick'as " autoriui" 2009-06-15 10:38:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esi bendramintis, nors ir biski trenktas chamas, kaip mes su braliuku Vycka, iškritę iš medžių papuasai! Priimame į tikrų tautos pat…varijotų gretas! Sugebejai pasiekti MANO PROTINIŲ GABUMŲ lygį!!! Greičiau rašyk pareiškimą į tinklapį "SLAPTAI" mano vardu.
pagarbiai GINTARELIS MIUNCHAUZEN- VISOCKIS
Kovotojų Sankrušos prieš Bolševizmą, KGB-izmą-rezervizmą, vojarizmą ir zoofiliją Maršalkos (Vyt. Visockis) exercise asistentas $$$ KBSS ( Kaimo Bildukį Sajuzo Sanbezdžio) jefreitorius
   ATSAKYTI
to ignui 2009-06-15 09:32:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na šiaip patriotas - ne tikrinis daiktavardis , kad turėtų būt rašomas iš didžiosios raidės , o reikšmės žodis nekeičia , ar jis iš didžiosios , ar iš mažosios rašomas. O tavo komentaras kažkoks " be ryšio" - nepatinka , kad kažkas prieštarauja? Nes kritikuoji mane dėl gramatikos , o pats joje - žalias . Nė viena išsakyta tavo mintis dėl gramatikos - neteisinga . Netiki - eik dar pasimokyt ;)   ATSAKYTI
ignas 2009-06-14 20:33:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva tau, "komentatoriau" mažiau verta už mylimą Fermerį.   ATSAKYTI
ignas to "Žurnalistui-patriotui" 2009-06-14 20:32:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaje, Adamkų kritikuoti taip nepatriotiška, o toks patriotas, kaip tu, parašei ją iš mažosios raidės.... Ai, ai... Nu jo. Adamkui Lietuvos visada reikėjo, kad galėtų būti jos prezidentu :)   ATSAKYTI
Žurnalistui- "patriotui " 2009-06-14 20:21:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip , tu buvai teisus p. Čyvai , sakydamas , kad susilauksi kritikos , iš p.Adamkaus gerbėjų ... O tu gal ne lietuvis , o p. Adamkus gal ne lietuvos prezidentas ? O gal pats esi tyras kaip ašara...be jokios nuodėmės ? Na leisk man tuo suabejoti ;)Prastas ...labai prastas paukštis esi , kad terši savo lizdą. Ir dar ...pats p. Čyvai nesi vertas ir p. Adamkaus mažojo pirštelio , ...o kritikuoji savo prezidentą išsijuosęs. Trumpai sakant - man atrodai nebrendyla (tikiuosi žinai ką tai reiškia ?)   ATSAKYTI
ežeras 2009-06-14 20:18:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Liuks, Tomai.
Dar galėjai iškelt keletą klausimėlių. Pvz.: Kur 'autoritetas' buvo Sąjūdžio laikais, Kovo 11-ą, Sausio 13-ą? Ar tik ne šitas Jav karjeros biurokratas, berods dar 1992, siūlė Lietuvai neutralitetą vietoj Nato?    ATSAKYTI
pilietis 2009-06-14 17:11:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Saunuolis, gerb.Cyvai!Tikiuosiu ,jog tekstas is sirdies , o nepagal uzsakyma...
Adamkus vien uz leo.lt aferos palaiminima parasu ,nusispjaunant i desimtis tikstanciu pilieciu laisku, vertas pilieciu paniekos.Jis tikrai nusipelne Maximos ir valstybininku respublikos prezidento iki gyvos galvos titulo...
Palinkejimas autoriui- puikiai suprantate,jog pinigai ir valdzia gadina.Grybauskaite netarnaus tautai ,jei jai tik geranoriski pamokslautojai apie pareigas tautai ir vertybes kalbes..PRISIDEKITE SAVO TEKSTAIS PRIE visuomeniniu -PILIETINIU ORGANIZACACIJU PLETROS,NES TIK JOS ORGANIZUODAMOS VISUOMENE GALI PRIVERSTI VALDZIA ( IR PARTIJAS..) TARNAUTI ZMONEMS..
Grybauskaite jau nuo seno istikimai tarnavo AMB aferoms ir nomenklaturai,tad be organizuotos visuomenes spaudimo ji tarnaus tik korupcinei santvarkai toliau..   ATSAKYTI
Kikui 2009-06-14 12:55:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal ir neverks. Ką tai galėtų reikšti? Didelį pasitikėjimą DG?   ATSAKYTI
Kikas Duseikai 2009-06-13 22:36:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nedūsauk, Duseika - neverks Čyvas Adamkaus. Ir Grybauskaitės neverks.   ATSAKYTI
Nurchaci - komentatoriui "autoriui" 2009-06-13 22:29:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ir lygis jūsų, "valstybininkų" - iškart savo seksualinę orientaciją išduodate.
   ATSAKYTI
Duseika 2009-06-13 21:08:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Po Grybauskaitės valdymo 1 metų, Čyvas ir kt. dar verks Adamkaus   ATSAKYTI
Pamastau 2009-06-13 13:18:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ar Lietuva tokia turtinga,kad turi sitokius, praeitin nuejusius prezidentus islaikyti iki ju amziaus pabaigos. Negi gaudami tokius milziniskus atlyginimus negali susitaupyti butui,namui ir ar neuzteks pensijos pragyventi As pries ju islaikyma Turniskese,nes ten ir mano pinigeliai keliauja. Tuo labiau,kai nieko gero is tu "valdymo metu" negalima prisiminti.   ATSAKYTI
jotvingis 2009-06-13 09:28:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas l.teisinga.Tapkinį,rezervista,fermeri,kenkeja,jankiu statytini reikejo atstatydinti,kai reikalavo LSDS.Per ji LIETUVA prarado NEPRIKLAUSOMYBE.Mes jau oligarchu ir rusu visiškoj priklausomybej.Sugrižo komunistine nomenklatura vaivorikštinem partinem gaujom.Kerštingas,megstantis pinigus,pardavinejantis net pilietybe.Konservatorišku-teroristu gynejas,tuoj nes skudurus i pensininku roju už Atlanto.Uošves pelenus jau igabeno,o ir pats sake,kad Alma skaičiuoja valandas,o jis dienas kiek dar liko čia BUTI.   ATSAKYTI
Povilui 2009-06-13 03:52:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Net jei ožys sėdėtų S. Daukanto a., sakytum: ačiū:)   ATSAKYTI
Povilas 2009-06-13 03:51:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tipiškas adamkisto komentaras - ačiū, nes taip reikia :):):)   ATSAKYTI
povilas 2009-06-12 23:29:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Menkysta gali tik menkystiska minti ispausti is vasko. Gaila, kad nei argumentu, nei motyvacijos. Tokio amziaus prezidenta baltiskoje lietuvoje priimta gerbti vien del amziaus, padorumo, proto. Dekoju prezidentui, kad jis yra mano ir Lietuvos prezidentas.    ATSAKYTI
autoriui 2009-06-12 22:28:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apie čyvyzmą ir pydaryzmą-čyvas ar ir anusus taip laižai kaip šunimi loji? ČIULP PEDOFILE ČYVYŠKAS   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Parduotuvė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Antradienį, liepos 7 dieną, Vilniuje esančio „Maximos“ sandėlio apsaugos darbuotojui diagnozuotas koronavirusas. Šiam darbuotojui tyrimas atliktas liepos 5 dieną. Su ...
Darbai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjusią savaitę darbdaviai Užimtumo tarnyboje įregistravo 6,7 tūkst. laisvų darbo vietų – 2,3 karto daugiau nei ankstesnę. Iš viso nuo karantino pradžios pateikta 49,4 ...
Ligoninė (nuotr. Fotobankas.lt)
Prasidėjus koronaviruso pandemijai beveik visos nebūtinosios planinės medicinos paslaugos buvo sustabdytos. Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, karantino laikotarpiu ...
Klaipėdos jūrų uostas  (nuotr. Alfredo Pliadžio)
Klaipėdos jūrų uosto plėtojimo taryba antradienį sutarė, kad reikia stebėti ir toliau nuosekliai mažinti taršą uoste, kartu aptarta ir vėjo energetikos plėtra, teigia ...
Vilnius (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)
Ciklonas tvirtai valdo padangę – ir ne tik virš Baltijos. Apniukę, lietinga trečiadienį ir Britų salyne, ir Vokietijoje, ir Lenkijoje. Saulės ir vasariškų karščių tektų ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų