Karantinas graso sunaikinti kai kuriuos kurortų viešbučius ir restoranus, bet mirštantis verslas bando gelbėtis

Mažieji Lietuvos kurortai skundžiasi – užsidarius sanatorijoms ir SPA centrams atvykstančių vietinių turistų skaičius smarkiai sumažėjo. Birštono, Trakų ir Druskininkų savivaldybių merų teigimu, vietos verslininkai dabar susiduria su dideliais iššūkiais, o bet dar yra pasiruošę priimti lankytojus. Kitu atveju, karantino ribojimai ir raginimai niekur neiti iš namų esą gali visiškai sužlugdyti ir taip sunkiai besiverčiantį verslą. 

Birštono savivaldybėje per pastarąsias dvi savaites buvo patvirtinta 12 naujų susirgimo koronavirusu atveju. Druskininkuose šis skaičius kelis kartus didesnis – savivaldybėje užfiksuota net 60 naujų atvejų, o abu šiuos miestus lenkia Trakų rajonas – čia per praėjusias 14 dienų susirgo 89 asmenys.

Naujausi skaičiai nedžiugina, o visoje šalyje galiojantis karantinas gerokai išgąsdino vietinį turizmą jau spėjusius pamėgti lietuvius. Mažųjų kurortų merai sako, kad srautai, lyginant su praėjusiais metais, itin sumažėjo, o situacija yra labai sudėtinga – didelė dalis turizmo ir viešojo maitinimo verslų karantino pabaigos gali ir nebesulaukti.

Jie teigia, kad apie jokius griežtesnius ribojimus, siekiant suvaldyti srautus dabar tikrai negalvoja. Veikiau atvirkščiai – atvykstantys turistai išgyventi bandantiems vietos verslininkams gali būti paskutinis šansas pasipelnyti prieš sunkų žiemos sezoną. 

Po karantino Birštone kai kurių viešbučių ir restoranų gali nebelikti

Biršono miesto merė Nijolė Dirginčienė tv3.lt pasakoja, kad lyginant su pavasariu, dabartiniai lankytojų srautai yra sumažėję kone perpus, o vietos gyventojai jau visai kitaip reaguoja į atvykstančius turistus.

„Nors mes ir rašėme, kad tikrai yra puikios vietos, puiki gamta, tačiau kažkokio antplūdžio žmonių nėra. Tie, kurie atvyksta, laikosi reikalavimų, atstumų, susibūrimų kažkokių, būriavimosi mes tikrai nematome. Gal taip yra dėl to, kad mes neorganizuojame jokių renginių, švenčių, susibūrimų.

REKLAMA

Srautai yra labai stipriai pamažėję, lyginant su pavasariu. Todėl mums tokios baimės, kad čia užplūs, kaip buvo pavasarį, kai galvojome, kad reikia užsidaryti, nėra“, – apie dabartinę situaciją kurorte aiškina miesto merė.

Jos teigimu, visai kitaip nei per karantiną pavasarį šiuo metu laikosi ir vietos verslai. Pasak N. Dirginčienės, kol kas mažiausiai problemų patiria Birštone įsikūrusios sanatorijos.

„Jeigu pavasarį mes uždraudėme teikti apgyvendinimo paslaugas viešbučiuose, sanatorijose ir taip toliau, šiuo metu yra užsidariusių visiškai nutraukusių veiklą, bet jų yra mažuma.

Šiai dienai, iš didžiųjų penkių – trys sanatorijos ir du didžiuliai SPA centrai – užsidarė tik vienas. Darbuotojus paleido į prastovas, kažkas pasiėmė nedarbingumus, kažkas atostogas“, – sakė merė.

Birštone esančiai „Eglės“ sanatorijai paskelbus apie šimtus atleidžiamų žmonių, miesto merė aiškina, kad toks įstaigos sprendimas yra tikrai skausmingas, tačiau visos kitos kurorto sanatorijos nieko panašaus kol kas neplanuoja. Kiek kitaip karantiną pasitiko vietos viešojo maitinimo įstaigos – dviem trečdaliams jų teko užsidaryti.

„Nėra drastiško žmonių atleidimo. Tačiau klientų skaičius stipriai sumažėjo, perpus arba netgi daugiau nei perpus. Reabilitacijai žmonės atvyksta, bet jų irgi stipriai mažėja.

Bet manau, kad tikrai atsiradus vakcinai atsistosime ir atsitiesime. Turiu vilties“, – pozityvų toną išlaiko Birštono miesto merė N. Dirginčienė.

Nors verslai užsidarė, svečių vis dar atsiranda

Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas pasakoja, kad nors didieji turistų traukos centrai, tokie kaip vandens parkas ar „Snow arena“, šiuo metu yra užsidarę, norinčių pasivaikščioti bent jau po miesto centrą kol kas netrūksta.

REKLAMA

„Apgyvendinimo sektoriaus veikla nėra uždrausta,  ji vykdoma laikantis maksimalių saugumo reikalavimų.

Atvykstančių žmonių srautas šiek tiek sumažėjo, tačiau atvykstantys į Druskininkus vertina galimybę čia būti saugiai. Druskininkų bendruomenė ir kurorto svečiai atsakingai vertina karantino apribojimus, galimą Covid-19 riziką“, – aiškina Druskininkų meras.

Jo teigimu, vietos verslas gana sunkiai nukentėjo nuo karantino apribojimų – užsidarė visi SPA centrai, nešę didžiausią pelną, o kavinėms ir restoranams galimybė tiekti maistą tik išsinešimui taip pat labai apsunkina ir taip nestabilią situaciją.

Dėl šios priežasties Druskininkai, kaip sako R. Malinauskas, net nesvarsto apie jokius atvykstančiųjų srautų ribojimus. Jo teigimu, dabar yra tas metas, kai reikia išnaudoti atviras miesto erdves:

„Turizmo sektoriaus verslams šiandieninė situacija yra sudėtinga – stabdyti arba apriboti savo veiklą antrą kartą per metus yra nemenkas iššūkis.

Atvykstantys žmonės yra sąmoningi – jie siekia saugiai pakeisti aplinką, pabūti su šeima ar renkasi darbą nuotoliniu būdu iš Druskininkų. Kadangi žmonės laikosi visų nustatytų apribojimų, imtis tokių griežtų ir drastiškų priemonių, kaip žmonių neįsileidimas į miestą,  kol kas tikrai neplanuojame.

Atvirkščiai, stengiamės, išnaudoti turimas viešąsias erdves, kad žmonėms nereikėtų būriuotis. Pavyzdžiui jau pradėjome kalėdinę miesto puošybą“.

Trakuose didelio svečių antplūdžio nėra

Panašios pozicijos laikosi ir Trakų rajono savivaldybė. Savivaldybės atstovė Sigita Nemeikaitė teigia, kad nors žmonių srautai lyginant su vasaros laikotarpiu yra kiek mažesni, kai kurie restoranai ir kavinės iki šiol sėkmingai tiekia maistą išsinešimui.

REKLAMA

Ypač gerai parduodami yra tradiciniai Trakų kibinai – jais prekiaujančių furgonėlių ir atskirų kavinių miesto centre galima rasti kas kelis šimtus metrų. 

„Trakų turizmo informacijos centro duomenimis, srautų sumažėjimas sietinas ne tik su rekomendacijomis be didelio reikalo nevažinėti, nesilankyti viešose vietose, žmonių susibūrimuose.

Trakuose dėl visuotinio karantino apribojimų nevyksta kultūros renginiai, nedirba vienas populiariausių turistų traukos  centrų –  Trakų istorijos muziejus.

Užsidarė kiti didieji turizmo verslo objektai, tačiau paklausą turi nedidelės turizmo sodybos, kuriose gali apsistoti maždaug iki 10 žmonių. Miesto svečiai neteko galimybės laiką leisti ir Trakų kavinėse, tačiau jose galima užsisakyti maisto išsinešti. 

Tad karantinas ir viešbučiams, ir  restoranams, smulkiesiems verslininkams yra didelis iššūkis“, – pasakoja Trakų rajono savivaldybės atstovė.

Jos teigimu, žmonės, atvykstantys į miestą turistiniais tikslais, dažniausiai elgiasi atsakingai – dėvi kaukes, laikosi atstumų ir nesibūriuoja. Dėl to, pasak S. Nemeikaitės, savivaldybė jokių pretenzijų atvykstantiesiems neturi ir netgi norėtų, kad jų būtų dar daugiau:

„Antrasis karantinas skiriasi nuo pirmojo, nes ruduo nebėra toks patrauklus metas leisti laiką gamtoje, kaip pavasarį. Žinoma, yra lankomasi ir Užutrakio dvaro sodyboje, ir Varnikų pažintiniame take, tačiau didelių antplūdžių nėra.

Turint galvoje tokią visiškai pakitusią ir masiniam turizmui nepalankią situaciją, dėl kažkokių specialių priemonių srautams suvaldyti kalbėti netenka“.

Karantino taisyklių nesilaikymo kol kas neužfiksuota

Kaip teigia Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) atstovė Kristina Janulevičienė, nei Birštone nei Druskininkuose dėl karantino reikalavimų nesilaikymo administracine tvarka kol kas nėra nubaustas nei vienas asmuo. 

REKLAMA

Panaši situacija ir Trakuose – Vilniaus apskrities VPK atstovė Julija Samorokovskaja aiškina, kad nors patruliai šiuo metu itin atidžiai seka piliečių elgesį rajono teritorijoje, iki šiol pastebėtas tik vienas grubus pažeidimas. Tačiau ir jis užfiksuotas už kurorto ribų:

„Užfiksuotas vienas grubus pažeidimas, kuomet vienoje iš Lentvaryje, esančių parduotuvių pilietis padarė pastabą vyriškiui, kuris nedėvėjo kaukės, vyriškio atsakas buvo chuliganiškas. Į vietą atvykę pareigūnai surašė du protokolus – dėl karantino taisyklių pažeidimo ir viešosios tvarkos trikdymo.

Kitokių, grubių, karantino taisyklių pažeidimų nenustatyta. Pareigūnai kasdienėje veikloje vykdo ne tik baudžiamąjį bet ir švietėjišką, prevencinį darbą – bendraudami su parduotuvių apsaugos darbuotojais, personalu, seniūnais, su piliečiais viešosiose vietose“, – sakė J. Samorokovskaja.

Skvernelis: verslams reikėtų adaptuotis prie naujų sąlygų

Antradienį Seime laikinai einantis pareigas ministras pirmininkas Saulius Skvernelis žurnalistams aiškino, kad nors šiuo metu verslas patiria sunkmetį, reikia suprasti, kad dabartinė situacija greitu metu nesikeis.

„Be abejo, mes turime naudoti tuos instrumentus, kurie yra patvirtinti ir pasiteisinę. Sanatorijos natūraliai nori matyti kažkokią šviesą tunelio gale, kaip ir mes visi. Tačiau ta pati darbuotojų darbo užmokesčio subsidija turėtų būti tęsiama ir galbūt pavyktų išvengti tokių pasekmių, kurios šiandien yra.

Supraskime visi, turbūt tą puikiai jaučia ir visuomenė, kad taip, kaip buvo, jau nebus. Ir verslams taip pat reikėtų pagalvoti, kaip adaptuotis prie naujų sąlygų, naujų realybių“, – kalbėjo kadenciją baigiantis premjeras.


Rašyti komentarą...
d
dinius
2020-11-19 16:41:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geriau restoranai negu žmonių užkratas ir mirtys su šia liga, o jūsų plėšikavimas už šaltibarščius ir blynelius atsiliepia neverkit užsidirbot ir gyvenkit kaip ir visi persikvalifikuokite jeigu maža vadybos žinių ,o tik verkti nereikia
Atsakyti
-2

R
Rimas
2020-11-19 16:43:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegul parduoda prabangius auto ir kitus zaisliukus kurios pirko is gaunamo pelno ir nepisa mums proto
Atsakyti
-3

P
Pamastymai
2020-11-19 16:13:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesuprantu kur čia problema , per pirmą karantiną pavasarį tokie ,,didvyriai,, buvo, neleido net atvažiuoti iš kitų miestų, o dabar verkia krokodilo ašaromis, o juk dar tik karantino pradžia...Kuo daugiau užsidarys , tai geriau bus, nes su savo kosminėmis kainomis, jau visai nusigaravot...Gal nauji supras, kad plėšikauti nereikia...
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų