Tyrimai dėl COVID-19 – už kiek ir kur galima atlikti savarankiškai

Įsibėgėjus COVID-19 pandemijai vis daugiau žmonių jaučia nerimą ne tik dėl to, ar galėjo turėti kontaktą su sergančiuoju ir patys tapti infekcijos nešiotojai, bet ir galbūt jau anksčiau galėję persirgti šia liga. Tam išsiaiškinti yra atliekami dviejų tipų – molekuliniai PGR ir antikūnų – tyrimai. Portalas tv3.lt domisi, kur ir kokiais atvejais juos galima atlikti ir kiek tai kainuos.

Dabar asmenys, simptomų nejaučiantys, tačiau turintys įtarimų, kad šiuo metu jie galbūt serga besimptome COVID-19 forma, susimokėję gali išsitirti privačiose laboratorijose. 

Jų šiandien Lietuvoje veikia penkios: „Medicina practica laboratorija“ „Baltics Medics“, „Diagnostikos laboratorija“, „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ ir „Invitro diagnostika“.

Geriausia atlikti per 2–7 dienas

Siekiant išsiaiškinti, ar žmogus yra užsikrėtęs koronavirusu, yra atliekamas  tyrimas SARS-CoV-2 PGR metodu. Tai yra atvirkštinės tanskripcijos polimerazės grandininės reakcijos (RL-PGR) tyrimas. 

SARS-CoV-2 PGR tyrimas yra vienintelis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pripažintas patikimu diagnostiniu metodu, parodantis, ar tyrimo metu asmuo yra užsikrėtęs virusu. 

Šis tyrimas skirtas diagnozuoti SARS-CoV-2 infekciją ir yra atliekamas iš kvėpavimo takų mėginių – nosiaryklės (imama iš abiejų nosies ertmių bei nuo tonzilių ir minkštojo gomurio). Tyrimo metu nustatoma genetinė SARS-CoV-2 viruso informacija (viruso nukleino rūgščių fragmentai

REKLAMA

Primenama, kad didžiausia tikimybė aptikti virusą iš nosiaryklės išskyrų praėjus 2–7 dienoms nuo galimo užsikrėtimo.

Priima tik neturinčius koronaviruso simptomų

Privačių laboratorijų siūlomų atlikti COVID-19 tyrimų kainos svyruoja nuo 75 iki beveik 80 eurų.

Pigiausiai PGR tyrimą galima atlikti už 75 eurus. Už tiek išsitirti galima „Medicina practica“, SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ ir „Invitro diagnostika“ laboratorijose.

„Medicina practica“ laboratorijos internetiniame puslapyje nurodoma, kad paėmimas yra nemokamas ir už tyrimą galima atsiskaityti tik banko kortele.

Pabrėžiama, kad mėginiai dėl COVID-19 imami tik nejaučiantiems viruso simptomų, t. y. tiems, kurie neatitinka mobiliųjų punktų ar karščiavimo klinikų keliamų reikalavimų.

Jei jaučiami koronaviruso simptomai ar galimai turėtas kontaktas su viruso nešiotoju, primenama kreiptis telefonu 1808.

Mėginių paėmimas pagal išankstinę registraciją vykdomi „Medicina practica“ laboratorija padaliniuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Mažeikiuose, Tauragėje, Šilutėje, Visagine, Zarasuose.

Artėjant antrajai Covid-19 bangai, pirmosios žala – vis dar neatlyginta

Galimybę išsitirti dėl koronaviruso siūlo ir „Baltic Medics“ laboratorijoje. Įstaigos internetiniame puslapyje informuojama, kad tyrimas atliekamas Uosto poliklinikos filiale, Dragūnų g. 2–6, Klaipėdoje, tam būtina išankstinė registracija. Tyrimo kaina – 76 eurai. Teigiama, kad rezultatus pacientas galės sužinoti jau kitos dienos ryte.

„Antėja" laboratorijoje („Diagnostikos laboratorija“) savo tituliniame puslapyje taip pat skelbianti apie galimybę išsitirti PGR metodu. Tyrimas atliekamas Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Klaipėdoje. Jo kaina siekia 79 eurus, taip pat yra būtina išankstinė registracija.

REKLAMA

Tyrimas dėl persirgtos ligos

Privačiose klinikose galima atlikti ir COVID-19 (ANTI-SARS-COV-2 Koronaviruso) IgM/IgG antikūnų tyrimą. 

Serologinis COVID-19 tyrimas naudotinas patikrinimui, ar žmogus yra persirgęs COVID-19 liga ir įgijęs imunitetą šios ligos sukėlėjui.

Laboratorijų tinklalapyje pabrėžiama, kad tiriant pacientų nosiaryklės mėginius PGR metodu, galima nustatyti tik iki 67 proc. užsikrėtusiųjų. 

Likusieji pacientai „praleidžiami”  dėl paėmimo metodikos, praėjusio laiko nuo užsikrėtimo, viruso ypatumų ir kt.

Infekcijos serologiniai SARS-Cov-2 tyrimai gali padėti įvertinti susiformavusį imunitetą, nustatyti išgydytą infekciją, įvertinti viruso plitimą visuomenėje ir spręsti dėl tolesnių izoliavimosi priemonių bei darbuotojų sugrįžimo į darbo rinką ir darbo krūvių pasiskirstymą.

Tyrimai

Štai „Medicina practica“ laboratorijoje jis atliekamas už 14 eurų +  2,50 eurų kainuoja kraujo paėmimas. Atsiskaitymas vėlgi yra tik banko kortele. Šis tyrimas atliekamas visose „Medicina practica“ laboratorijose.

„Invitro diagnostika“ atstovė patikslino, kad šioje laboratorijoje antikūnų tyrimas kainuojantis kiek brangiau – 20 eurų.

Tuo metu imunologinį tyrimą iš kraujo mėginio siūlantis ir SK Impeks Medicinos diagnostikos centras jį atlieka už 12,50 euro.

Kaip informavo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Laboratorinės diagnostikos centro vadovė Ina Šapranauskienė, jei PGR tyrimų rezultatai gaunami daugiausiai per 1–2 dienas, dažnai – dar tos pačios dienos vakarą, o imunologinių tyrimų rezultatus pateikiami jau po poros valandų. Rezultatai saugiu būdu yra atsiunčiami asmeniškai nurodytu elektroniniu paštu.

REKLAMA

Susidomėjimas auga

Įstaigos atstovė priminė, kad galimybę išsitirti dėl COVID-19 infekcijos privačiai atsirado nuo gegužės mėnesio.

„Nuo to laiko esame atlikę per 1500 mokamų tyrimų PGR ir imunologiniu metodais“, – sakė  I. Šapranauskienė.

Pabrėžiama, kad siekiant užtikrinti maksimalų klientų ir darbuotojų saugumą griežtai kontroliuojamas kiekvienas tyrimo atlikimo etapas ir atidžiai laikomasi visų saugumo reikalavimų bei rekomendacijų.

Norintys išsitirti dėl koronavirusinės infekcijos, tiek PGR, tiek imunologiniu metodais, pirmiausia turi registruotis telefonu, jiems paskiriamas saugus ir patogus laikas atlikti tyrimą.

Keičiasi testavimas: Vilniaus mobiliame punkte COVID-19 tyrimai imami 2 srautais, registruojama kas 3 minutes

„Keičiantis epideminei situacijai šalyje matome COVID-19 tyrimų paklausos augimą. Daugėja ne tik norinčių sužinoti, ar nėra galimai užsikrėtę koronavirusu, bet ir atlikti imunologinius tyrimus ir pasitikrinti, galbūt jau persirgo šia infekcija. 

Šiuo metu esame atlikę jau beveik 400 imunologinių COVID-19 tyrimų, kurių paklausa pastebimai auga pastarosiomis savaitėmis. Kasdien dėl koronaviruso tyrimų sulaukiame bent kelių dešimčių skambučių, kreipiasi tiek privatūs asmenys, tiek šalies verslo įmonės“, – komentavo ji.

„Invitro diagnostika“ direktorės pavaduotojos kokybei Lauros Bakanės teigimu, šiuo metu antikūnų tyrimas yra mažiau populiarus nei COVID-19 testas PGR metodu:

„Šiuo metu pastebimas didesnis susidomėjimas PGR tyrimu, nei antikūnų nustatymu. Antikūnų nustatymo skaičiaus augimo mes dar nepajutome.“

Mokami antikūnų tyrimai – ir poliklinikose

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad išsitirti dėl galimo persirgimo COVID-19 infekcija jau galima ir poliklinikose.

REKLAMA

Antakalnio poliklinika neseniai pranešė, kad jai buvo suteikta teisė atlikti serologinius imunoglobulinų G (IgG) ir M (IgM) COVID-19 ligos tyrimus. 

Tyrimui atlikti imamas kraujo mėginys iš venos. Jo kaina – 14,85 eurų, kraujo paėmimo procedūra 3,29 eurų. Tyrimo atsakymai pacientams pateikiami per 1–2 darbo dienas. 

Pabrėžiama, kad galimybę išsitirti įtariant, kad galbūt asmuo galėjo sirgti koronavirusu, turi kiekvienas.

Apie planus siūlyti tokią mokamą paslaugą skelbia ir kitos didžiosios sostinės poliklinikos, tačiau dar laukiančios akreditacijos.

Kada COVID-19 tyrimas atliekamas nemokamai 

Mobiliuosiuose punktuose tyrimas nemokamai atliekamas asmenims, kurie: 

•    staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliu;

•    asmenims, kurie dėl lengvos COVID-19 ligos formos ambulatoriškai gydėsi namuose ir turi gydytojo siuntimą;

•    asmenims, kuriems bus teikiamos planinės invazinės ir (ar) intervencinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos;

•    asmenims, prieš stacionarizavimą;

•    asmenims, priimamiems į socialinės globos įstaigas stacionarioms ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos paslaugoms gauti.

•    iš užsienio šalių grįžusiems  asmenims per 48 val nuo Lietuvos sienos kirtimo 

Dėl nemokamo tyrimo reikėtų kreiptis telefonu 1808. 

Karščiavimo klinikose tyrimas nemokamai atliekamas asmenims, kurie:

•    18–60 metų amžiaus pacientas,

•    kurio kūno temperatūra kreipimosi į šeimos gydytoją dieną yra 37,8⁰ C ir daugiau (iki karščiavimą mažinančių vaistinių preparatų vartojimo),

•    turintis bent vieną iš toliau nurodytų viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų: šaltkrėtį, kosulį, gerklės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą.


Rašyti komentarą...
V
Vaidas
2020-08-20 09:19:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dabar tai usidirbs dar daugiau pinigu veryga tegu moka kiekvienam zmogui uz testa jis gauna i menesi 6 tukstancius su virs algos i menesi nezino kaip zmones varyti i duobe isgamos!
Atsakyti
-2

N
Na va
2020-08-20 09:21:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Naujas bizniukas atsirado.Pirmyn piniguociai ir viruso gerbejai.
Atsakyti
-2

A
Agata
2020-08-20 09:27:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Baisu kas darosi iš kur tuos 75€ paimti kodėl nemokomų negalima pasidaryti kur tie pinigai už testus eina?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų