Šaršalas dėl kaukių viešose vietose: ministerija aiškina, kam jų reikia, o kam – ne

Nors nuo rugpjūčio 1 d. į šalį vėl sugrįžo prievolė viešose uždarose patalpose dėvėti kaukes, pasirodo, tai galioja ne visais atvejais. Pastarosiomis dienomis socialiniuose tinkluose jau spėjo užvirti „šaršalas“ po to, kai tiek prezidentas, tiek kiti valstybių institucijų atstovai nesibodėjo viešuose renginiuose bendrauti be apsauginės kaukės. Negana to, lankantis mišiose tokio privalomo reikalavimo net nėra. 

A. Veryga ir G. Nausėda viešose uždarose patalpose pastebėti be kaukių

Savaitės pradžioje Birštone vykusiame reginyje bendraudamas su savivaldybės atstovais nusiėmęs kaukę prezidentas Gitanas Nausėda, be jos bendraudamas su klebonu pasirodęs atostogaujantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, valstybės kontrolės, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atstovai, spaudos konferencijos metu prezidentūroje taip pat nusprendę nusiimti veido apsaugą ؘ– tokiais kadrais socialiniuose tinkluose besidalinantys tautiečiai piktinosi, kad neva tarp lygių esama lygesnių, kuriems bendra tvarka negalioja.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), paprašyta pakomentuoti, ar šiaip atvejais nebuvo padarytas pažeidimas, paaiškino, kad burną ir nosį dengiančių apsaugos priemonių dėvėjimas privalomas tik tam tikrose viešose vietose.

G. Nausėda susitikime Birštone

„Jas dėvėti privaloma viešajame transporte, uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Valstybės įstaigose tokias priemones privalo dėvėti darbuotojai, kurie aptarnauja lankytojus, ir patys lankytojai.

REKLAMA

Susitikimai su žurnalistais nelaikytini lankytojų aptarnavimu, jų metu galioja bendros prevencijos rekomendacijos – laikytis ne mažiau kaip 2 m. atstumo, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, dažniau plauti ir dezinfekuoti rankas. Kaukės tokiais atvejais yra rekomenduojamos“, – teigė ministerijos atstovas.

Paprašyta paaiškinti prezidento elgesį jo komunikacijos grupė taip pat teigė, kad „privalomo kaukių dėvėjimo savivaldybių įstaigų organizuojamuose susirinkimuose, pasitarimuose nėra“.

„Susirinkime Birštono Kurhauze buvo laikomasi atstumo tarp dalyvių, ir prezidentas bei susirinkimo dalyviai dėvėjo apsaugines kaukes tiek, kiek tai netrukdė bendrauti su susirinkimo dalyviais“, – aiškino Prezidento Komunikacijos grupė.

Konferencija Vyriausybėje (nuotr. stop kadras))

Vis dėlto nors ketvirtadienį Vyriausybėje vykusios spaudos konferencijos metu tiek švietimo apsaugos ministras, tiek ministerijos departamento vadovė kalbėjo be kaukių, atvykstančiųjų į renginį žiniasklaidos atstovų primygtinai buvo prašoma dėvėti veido kaukes, nepaisant to, kad SAM tai laiko tik rekomendacija.

Bažnyčia sprendžia pati 

Komentuodama nuotraukose užfiksuotą A. Verygos elgesį SAM pabrėžė, kad šiuo metu atostogaujantis sveikatos apsaugos ministras Rokų parapijos klebono išlydėtuvėse dalyvavo kaip privatus asmuo. 

„Viso susitikimo metu jis dėvėjo veido apsauginę kaukę, kurią nusiėmė tik kalbėdamas – būtent tuo metu ir buvo padaryta nuotrauka“, – teigiama portalui atsiųstame atsakyme.

Kartu SAM priminė, kad kaip ir karantino metu, taip ir dabar, dėl kaukių dėvėjimo per mišias sprendžia patys maldos namai – ministerija šiuo atveju nurodymų ar rekomendacijų neteikia.

REKLAMA

Šiuo metu, nors mišiose susirenka daug žmonių, dalyvaujančių asmenų pirmiausia raginama laikytis saugaus atstumo ir tik, jei nėra kitos galimybės, dėvėti apsauginę veido kaukę.

A. Veryga apsilankė Rokų parapijoje

„Atsižvelgdami į padidėjusį užsikrėtimų skaičių mūsų krašte, o valstybei ėmusis papildomų priemonių gyventojų sveikatai apsaugoti, Lietuvos vyskupai ragina tikinčiuosius bažnyčiose ir bažnytinių renginių vietose laikytis 2 metrų atstumo, o jei tokios galimybės nėra – dėvėti burną ir nosį dengiančias kaukes.

Įeinantieji į maldos namus (bažnyčias, koplyčias), parapijos namus, klebonijas turi turėti galimybę dezinfekuoti rankas dezinfekciniu skysčiu. Prieš šv. Komunijos dalijimą jos dalytojai raginami dezinfekuoti rankas. Ir toliau galioja būtinybė reguliariai dezinfekuoti ir vėdinti patalpas“, – tokią nuo rugpjūčio 1 d . galiojančią tvarką nurodė Lietuvos vyskupų konferencijos informacija.

Tuo metu jaučiantieji peršalimo ligoms būdingus simptomus yra raginami melstis namuose bei priduriama, kad vietos ordinarai gali imtis ir kitų būtinų priemonių savo vyskupijų teritorijose.

Bauda – nuo 500 eurų

Šalyje nuo rugpjūčio 1 d. vėl privaloma dėvėti apsaugines kaukes uždarose prekybos, įskaitant ir prekybos centrų patalpas, paslaugų teikimo ir veiklos vykdymo vietose prekiautojus ir paslaugų teikėjus bei vyresnius nei 6 metų amžiaus lankytojus, pirkėjus, paslaugų gavėjus, vartotojus dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones – veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones.

Veidą dengti būtina prekybos vietose, viešajame transporte ir kitose uždarose erdvėse. 

Tokios prievolės neturės viešojo maitinimo įstaigų ir kultūros bei sporto renginių lankytojai. Taip pat bus numatytos išimtys toms paslaugoms, kurios negali būti suteiktos dėvint kaukę (pvz., barzdos skutimui).

REKLAMA

Lietuvos policijos departamentas informavo, kad Vyriausybei nusprendus nuo šeštadienio sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą uždarose patalpose, pareigūnai pagal galimybes skirs didesnį dėmesį prekybos centrams ir reaguos į pranešimus dėl pažeidimų susijusių su kaukių nedėvėjimu. 

Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad dėl privalomų nurodymų nesilaikymo gresia nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų baudos, juridiniams asmenims – nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų baudos.


Rašyti komentarą...
A
Ak
2020-08-07 13:26:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
De b i l ų kompanija. Žmogus į parduotuvę nueina 10 minučių apsipirkti, žmonių nėra, per visą parduotuve vaikšto 3 žmonės, tai atstumas žinot gerokai didesnis negu 2 metrai. Kam ta kaukė? Suprantu grustyse, kur daug žmonių reikia. Aborigenų kompanija, privalot numatyt išimtys kada tos kaukės reikalingos ir kada ne, nes parduotuvėse tikrai nereikia jų. Galbūt po darbo kai daugiausia žmonių, tuomet taip, bet kitu atveju tik glusas gali sugalvot kad reikia kaukių vienam vaikštant po parduotuve. Aš tai sakau ne todėl kad man sunku užsidėti ta kaukę, bet todėl kad nėra prasmės kai nėra žmonių ja dėtis jeigu tu nekoseji ir neturi simptomų, kitas dalykas man labai sunku kvėpuoti, paichologiskai veikia uždengta nosis ir burna, kurie givybiskai reikalingi deguoniui patekti, todėl man prasideda panikos atakos, galiu net nualpti nuo to. Bet veryginui despotui nusispjaut, be jokių Išimčių PRIVALOMA kauke ir dar baudos už tai. Sovietų sąjunga o ne laisva Lietuva cia. Karma pastatys į vietą visus valdžios despotus jau greitai
Atsakyti
-8

k
kaip įdomu !!!!!!!!!!
2020-08-07 13:56:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ministras sprendžia , kurios vietos yra viešos - kurios ne!! Panašu, kad neviešos vietos priklauso nuo to, kur apsilanko seimo, vyriausybės nariai !! Ir vieni pustuštėje parduotuvėje rytinėmis val PRIVALO dėvėti kaukę, nes gaus baudą, o kiti - "gudručiai" paaiškina, kad tai ne "vieša vieta".
- Neteisingai ir negarbingai elgiatės ministre, ir "kompanija" .
Atsakyti
-4

F
Försterei
2020-08-07 12:25:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kažkaip apgailėtinai jis su tuo maišeliu atrodo.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų