Lina Stanevičiūtė – neeilinių pomėgių mergina, šiandien su ašaromis akyse kalbanti apie gyvenimą aukštyn kojomis apvertusią ir didžiausios aistros privertusią atsisakyti ligą. Buvusi motokroso čempionė, kuriai teko varžytis ir vienoje grupėje su vyrais, šiandien prisistato paprastai – sergu migrena. 

Liūdna moteris (nuotr. 123rf.com)

Liūdna moteris (nuotr. 123rf.com)

„Aktyviai leisdavau laisvalaikį, intensyviai užsiėmiau sportu, daug mokiausiu, siekiau karjeros ir vienu metu tiesiog viskas pasikeitė“, – savo istoriją pradėjo Lina.

8 metus dalyvavusi varžybose ir daug pasiekusi motokroso sporte – tapusi Lietuvos motokroso čempionė moterų grupėje, varžybose tarp vyrų užėmusi antrą vietą Lietuvos taurėje, šiandien Migrena sergančiųjų asociacijos prezidentė L. Stanevičiūtė sako, kad prasidėjus priepuoliams tapusi lyg savo šešėliu.

„Sunku net pagalvoti, kaip galėčiau vėl užsiimti šiuo sportu, nes sergant migrena sutrinka pusiausvyra, reakcija“, – su ašaromis akyse ketvirtadienį Seime surengtoje migrenos aktualijoms aptarti skirtoje konferencijoje kalbėjo ji.

REKLAMA

Kol diagnozavo, metus kentė skausmus

Prisimindama, kaip pati sako, savo pažintį su migrena mergina labiausiai apgailestauja stokojusi informacijos. Jos teigimu, ši problema esanti iki dabar – nežinoma, kaip  atpažinti ligą ir nėra kreipiamasi pagalbos.

„Iki tol, kol buvo diagnozuota migrena, man galvos skausmas tęsėsi metus. Tada pamačiau grėsmingą statistiką, kad turiu 18 skausmo dienų per mėnesį, t. y. kad man galvą dažniau skauda nei neskauda. Aplinkinių nuostata, kad tai – gal nieko rimta, gal kalti kažkokie mitybos sutrikimai, gyvenimo būdas, svarstymai, kad gal per mažai miegi ar per daug sportuoji, nepalengvina situacijos. Iš šeimos gydytojų irgi negavau atsakymų, tad praradau motyvaciją, nežinojau, kur kreiptis“, – pasakojo Lina.

Lina Stanevičiūtė

Lina Stanevičiūtė

Mergina sakė dar 12 klasėje turėjusi nusiskundimų dėl galvos skausmo ir tuo metu padėjo tik sutvarkytas pamokų lankymo režimas. Dabar gi ji susirado pagalbą per socialinius tinklus.

„Tokiu būdu buvau nukreipta ten, kur reikia. Norėtųsi, kad žmonėms nereikėtų eiti tokio kelio su metus besitęsiančiais skausmais, kad rastų pagalbą, kad atpažintų ligą. Dažnai galvojama, kad tai yra tik galvos skausmas, tačiau migrena – tai liga su visomis pasekmėmis. Ir, kas blogiausia, kad daktaras „Google‘as“ įvedus simptomą galvos skausmas tikrai nepriveda prie migrenos diagnozės“, – kalbėjo ji. 

Jos teigimu, kadangi liga neatpažįstama, visuomenėje atsiranda tam tikrų stigmų, pavyzdžiui, dažnai atrodo, kad galvos skausmu norima prisidengti nuo kokių svarbių darbų, pareigų ar tiesiog buvimo su draugais.

REKLAMA

„Dar viena stigma – galvojama, kad migreną būtinai lydi visi pašaliniai požymiai – blyksėjimas, mirgėjimas akyse, jautrumas šviesai. Todėl netikėjau, kad sergu migrena, nes mane vargino tiesiog didžiulis galvos skausmas. Bet jauti, kaip jis paveikia visą organizmą. Vėliau atsirasdavo ir kiti požymiai – pykinimas, jautrumas šviesai“, – pasakojo ji.

Vengia planuoti laiką

Kaip atrodo gyvenimas su migrena? Kaip pasakoja Lina, jos  skausmas prasideda paryčiais, būna sunku užmigti, sutrinka pusiausvyra, kalba, merginą kartais net galima būtų apibūdinti kaip išgėrusią.

„Kartais tenka atsiprašyti prekybos centre pardavėjų, kad lėtai, sunkiai suskaičiuoju pinigus. Tikrai būna sunku orientuotis aplinkoje, jei tuo metu ištinka priepuolis“, – atviravo mergina.

Ji atkreipė dėmesį, kad skausmas pasireiškia pasikeičiant režimui. 

„Kalbu ne apie mitybos ar dienos režimą. Dažniausiai skausmais prasideda savaitgalį, poilsio dienomis, per šventes, keliaujant. Jei reikia keliauti darbo metu, tai tampa sudėtinga, dienotvarkė būna visiškai sutrikdyta. 

80 proc. esant migrenos priepuolių metu aš galiu eiti į darbą vartodama vaistus. Bet turiu planuoti darbą taip, kad sumažinčiau komandiruočių skaičių. Ir būna sunku pasiaiškinti ne prieš darbdavius, kolegas, bet nepažįstamus žmones, kas man yra, kodėl negaliu su jais produktyviai bendrauti“, – nelengva kasdienybe dalinosi Lina.   

Mergina pasakojo, kad ir asmeniniame gyvenime dėl bet kada užklumpančių priepuolių vengia tiksliai planuoti susitikimus.

REKLAMA

Siekiant geresnės informacijos apie migreną sklaidos konferencijoje dalyvavusių asociacijų atstovai pasirašė kreipimąsi ir į valdžios institucijas.

Vienas dažniausių neurologinių susirgimų

Netikėtai šios ligos diagnozę išgirdusi jauna moteris – tokia ne vienintelė.

Ketvirtadienį į Seimą migrenos aktualijų aptarti susibūrę medikai ir visuomeninių organizacijų atstovai vieningai pabrėžė, kad šiandien šiai ligai vis dar neskiriama pakankamo dėmesio. 

„Vakarų Europoje migrena laikoma vienas dažniausių neurologinių susirgimų. Sergančiųjų nuo migrenos skaičiai pasaulyje yra dideli: serga vienas iš 11, kai kurių šaltinių duomenimis, net vienas iš 7 gyventojų“, – statistiką pateikė Vilnius universiteto Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto direktorius, Lietuvos neurologų asociacijos prezidentas. prof. dr. Dalius Jatužis.

Lietuvoje migrena serga apie 11,4 procentų žmonių. Vis dėlto konferencijos dalyviai pabrėžė, kad šie skaičiai galėtų būti didesni, mat daug kas apie šią problemą nutyli, dalis nesureikšmina galvos skausmo, vengia kalbėti apie tai baimindamiesi aplinkinių reakcijos.

„Migrena – itin varginanti liga, atitinkanti visus ligos kriterijus. Laiku skirtas gydymas gerokai palengvina sergančiųjų gyvenimo kokybę, sumažina priepuolių naštą, mažina išlaidas dėl praleistų darbo dienų taip mažinant gydymo išlaidas valstybei“, – sakė profesorius.

Jo pastebėjimu, svarbu suvokti, kad migrena sergantieji yra mažiau darbingi, o migrenos priepuolio metu visiškai nedarbingi. 

REKLAMA

„Taip pat svarbu suvokti, kad šalia emocinių, psichologinių ir socialinių aspektų migrena turi ir savo finansinę naštą“, – sakė D. Jatužis. 

Kiek kainuoja valstybei?

Stokholmo aukštosios ekonomikos ir verslo mokyklos Rygoje docentė Agnes Lubloy pateikė pirmą kartą paskelbtų mokslinių tyrimų rezultatus, kurie atskleidžia, kiek mūsų valstybei kainuoja migrena.  

„Finansinė migrenos našta gali būti labai didelė, ji susideda iš tiesioginių (lankymasis gydymo įstaigoje, specialistų konsultacijos, vaistai) ir netiesioginių kaštų (produktyvumo praradimas, pajamų praradimas, kuris susijęs su migrena)“, – sakė specialistė. 

Migrena gali sukelti didžiulę naštą visuomenei, todėl turi būti skiriamas didelis dėmesys. Ji pabrėžė, kad 70–80 proc. visų kaštų yra susiję su žmogaus negalėjimu dirbti dėl migrenos skausmų. 

„Sudėjus visus pacientus į krūvą su migrena susijusių išlaidų kaštų skaičius sudaro apie 10 tūkst. eurų arba daugiau kaip 500 eurų vienam žmogui. Taigi 12,5 mln. nedirbantiems pacientams ir apie 100 mln. dirbantiems. Vienas ketvirtadalis  karštų susidaro dėl lankymosi pas šeimos gydytoją arba specialistą, trys ketvirtadaliai – žmogaus produktyvumo praradimas (kai turi nedarbingumą arba atėjęs į darbą negali dirbti)“, – pasakojo A. Lubloy.

Jos pateiktais duomenimis, vienam žmogui Lietuvoje, kalbant apie šiuos kaštus, susidaro 721 euras: „Toje pačioje studijoje turime ir bendrą skaičių (149,62 mln. BVP produkto), kuris iš esmės nelabai skiriasi nuo kitų Europos šalių.“ 

REKLAMA

D. Jatužio pastebėjimu, šie vertinimai yra dar gana konservatyvūs, realūs skaičiai gali būti dar didesni.

„Nors sakoma, kad sveikatos nenusipirkti ir tai – neįkainojamas turtas, deja, tai mūsų biudžetui tai turi realią piniginę išraišką. Tačiau skaičiai galėtų būti ir mažesni, jei pacientai kreiptųsi pagalbos ir būtų laiku gydomi“, – sakė profesorius.

Serga ir vaikai, ir suaugusieji

Gydytojai pabrėžia, kad migrena serga ir vaikai, ir suaugę, ir jauni, ir pagyvenę, liga nesirenka pagal socialinį statusą. Ja dažniausiai susergama vaikystėje, jaunystėje, susirgimų pikas siekia 20–45 metų, kai žmogus yra aktyviausias, dirba, kuria šeima.

Migrena apibūdinama kaip epizodinis galvos skausmas, lydimas įvairių neurologinių, virškinimo trakto ir autonominės (vegetacinės) nervų sistemos sutrikimų. Moterys nuo migrenos kenčia du – tris kartus dažniau, nei vyrai.

Sergant migrena dažniausiai užklumpa pulsuojantis skausmas, dažniausiai vienoje galvos pusėje; su skausmu gali pasireikšti „auros” simptomai, pavyzdžiui, prieš akis vaidenasi judantys vaizdiniai ar mirguliuojanti šviesa; migrena dažnai susilpnina organizmą, pacientą pykina; gali trukti nuo 4 valandų iki trijų dienų; prasidėjus galvos skausmui, padidėja jautrumas ryškiai šviesai ir triukšmui; dažnai paveldimas (šeimos nariams vienoje ar keliose kartose); migreną gali sukelti stresas, kai kurie maisto produktai, oro permainos, maisto trūkumas, nemiga, taip pat ir daugelis kitų faktorių.

Angele
2019-11-21 17:10:07
man taip pat buvo nustatyta migrena ir privalėjau su tuo susitaikyti... bet ieškojau kitų galvos skausmo su vėmimu priežasčių... pasidariau maisto netoleravimo testą kurio metu sužinojau kad nuo prigimties negaliu valgyti pieno produktų ( baltymo kazeino). Ir taip nuo vaikystes prasikankinus galvos skausmais su vėmimais ir būdama šešiasdešimtmete tapau sveika ir nebeturiu ,,migrenos,, sukeliamo skausmo (tik griežtai nevalgydama pieno produktų)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Geriausia galimybė 2019-11-27 10:09:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš uždirbu tikrai gerų pinigų (nuo 140 iki 190 USD / val.) Internetu iš savvo nešiojamojo kompiuterio. Praėjusį mėnesį gavau beveik 28 000 USD čekį, šis internetinis darbas yra paprastas ir lengvas, jums nereikia eiti į darbą, savo namus internete. Tuo metu ši galimybė dirbti jums. Jeigu tu susidomėjai. tiesiog sekite šią svetainę

...................>>>>>>>>>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Emma22 2019-11-26 16:40:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.l­ad­y4.fu­n   ATSAKYTI
LOKNM 2019-11-26 13:28:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
GEROS DIENOS MANO Lietuvos žmonės
MANO TESTAS, KAIP GAUTI PASKOLĄ NAMAI PIRKTI NAMĄ IŠ TIKROS IR TIKROS PASKOLOS ĮMONĖS, KURIOS KALBĖJO „JOSE Luis“ paskolas, Aš šiandien esu labai laimingas ir dievas JOSE „jose luis“ paskolos ([email protected]) ([email protected])
Mano vardas maria, aš esu iš Lietuvos, pastaruosius 5 mėnesius ieškojau tikros paskolų bendrovės, kad nusipirktų namą, kurį gavau, buvo daugybė nesąžiningų akcijų, kurios privertė mane jomis pasitikėti ir dienos pabaigoje, jie paėmė mano pinigus nieko neduodami mainais, visos viltys buvo prarastos, susipainiojau ir nusivyliau, niekada nenorėjau turėti nieko bendra su paskolų bendrovėmis internete, todėl nuėjau pasiskolinti pinigų iš draugo, pasakiau visa tai, kas nutiko, ir ji pasakė, kad gali man padėti
ji žino paskolų bendrovę, kuri gali man padėti bet kokia paskolos suma
reikalinga man su labai žema 2% palūkanų norma, kad ji ką tik gavo
paskolą iš jų, ji nurodė man, kaip kreiptis dėl paskolos, aš padariau
kaip ji man sakė, kreipiausi į juos el. paštu: ([email protected]) ([email protected])
 , Aš niekada netikėjau, bet aš stengiausi ir, savo nuostabai, gavau paskolą per 24 valandas, negalėjau patikėti,
Aš vėl esu laiminga ir turtinga ir dėkoju Dievui, kad tokia paskola
tokių apgaulingų įmonių vis dar egzistuoja po sukčiavimo visur,
Prašau patarti visiems, kuriems reikia paskolos, el. pašto adresą
 ([email protected]) ([email protected])
  jie niekada tavęs nepavers ir
jūsų gyvenimas pasikeis taip, kaip mano. Greitai susisiekite ([email protected]) ([email protected])
šiandien ir gaukite iš jų paskolą, Dievas palaimina Jose Luis paskolas už jų tikrą paskolos pasiūlymą.
 Įsitikinkite, kad susisiekėte su savo paskolos paskolomis, nes sėkmingai gavau paskolą iš šios įmonės be streso. Apsilankykite jų el. Laiške ([email protected]) ([email protected]).   ATSAKYTI
Geriausias darbo pasiūlymas 2019-11-25 16:32:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
„Google“ sumokėjo už kiekvieną internetinį darbą nuo savaitės nuo 6000 iki 8000 eurų. Pirmą mėnesį iš „Google“ gavau 26748 eurų atlyginimą. Laisvalaikiu dirbu 3 valandas per dieną. Tai tikrai patogi vartotojui ir aš tiesiog tokia laiminga, kad apie tai sužinojau. eikite į šią svetainę, kad gautumėte daugiau informacijos.

.................>>>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Emma23 2019-11-21 19:52:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.l­ad­y4.fu­n   ATSAKYTI
Cha 2019-11-21 19:39:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sirgau, žinau. Pasens - praeis...   ATSAKYTI
mindaugas 2019-11-21 19:33:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Alergija - švara
Diabetas - cukrus
Migrena - stresas   ATSAKYTI
pasitikrinkit 2019-11-21 19:30:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pasitikrinkit inkstus, prisiminiau skausmų išsekintą moterį, kuriai būtent nuo inkstų ligos buvo skausmai   ATSAKYTI
Gintare 2019-11-21 17:49:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sergu migrena nuo 12m. Sunkia forma. 20kartu per menesi man norma.   ATSAKYTI
Angele 2019-11-21 17:10:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
man taip pat buvo nustatyta migrena ir privalėjau su tuo susitaikyti... bet ieškojau kitų galvos skausmo su vėmimu priežasčių... pasidariau maisto netoleravimo testą kurio metu sužinojau kad nuo prigimties negaliu valgyti pieno produktų ( baltymo kazeino). Ir taip nuo vaikystes prasikankinus galvos skausmais su vėmimais ir būdama šešiasdešimtmete tapau sveika ir nebeturiu ,,migrenos,, sukeliamo skausmo (tik griežtai nevalgydama pieno produktų)   ATSAKYTI
Nuomone 2019-11-21 17:46:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Po klimakso migrena sumazeja arba visai dingsta, sutapimas.  

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
REKLAMA
Klasė (nuotr. 123rf.com)
Prezidentas vėl žeria kritiką švietimo, mokslo ir sporto ministrui. Esą finansavimas švietimui auga, tačiau mokinių pasiekimai negerėja. Jam antrina ir Valstybės kontrolės bei ...
Kalėdinis Vilnius (nuotr. stop kadras)
Vilnius puošiasi – kai kurių Senamiesčio verslų savininkai kalėdiniams papuošimams negailėdami kloja tūkstančius, kiti išsisuka ir su keletu šimtų eurų. Nuo prabangios didybės, ...
Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seime skinasi kelią sveikatos apsaugos ministro siūlymas uždrausti parduotuvėse viešai eksponuoti tabako bei su juo susijusius gaminius ir įrenginius. Ministras siūlo, kad jų ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena.lt/Pauliaus Peleckio)
Premjeras teigia, kad Vyriausybė parengė subalansuotą ir visuomenės lūkesčius pateisinantį kitų metų biudžetą.  „Nepaisant viražų Seime, kurie vyksta dėl įvairių ...
Premjeras Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad remia Seimo priimtą įstatymą dėl mažesnės rinkimų kartelės. Seimas antradienį nusprendė nuleisti kartelę parlamento rinkimams iki 3 ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Skvernelis apie skirtas lėšas: asfaltas nesibaigia ties premjero namais
DABAR RODOMA
Pasižvalgykite: gražiausios Vilniaus vitrinos, prie kurių nesustoti – neįmanoma
DABAR RODOMA
Užfiksuota, kaip iš „Achemos“ kyla dūmai
DABAR RODOMA
Į teismą atvesdintas moksleives Kaune užpuolęs užsienietis
DABAR RODOMA
Pamatykite, kaip Ryga pasipuošė Kalėdoms
DABAR RODOMA
2020 metų Lietuvos biudžetas: kieno dalis jau nuraškyta aišku ir šiandien
DABAR RODOMA
Gitanas Nausėda apie keliavimą į regionus: yra pasikartojanti problema
DABAR RODOMA
Klaipėda vis labiau stebina: Kalėdų Senelis – atnėrė vandeniu
DABAR RODOMA
Keičiama Klaipėdoje rasto negyvo kūdikio mirties galima versija
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų