REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kad išvyka ir laikas gamtoje nesibaigtų ligoninės palatoje, specialistai primena – tam tikri produktai, laikomi aukštoje temperatūroje, gali tapti pavojingi sveikatai.

Kad išvyka ir laikas gamtoje nesibaigtų ligoninės palatoje, specialistai primena – tam tikri produktai, laikomi aukštoje temperatūroje, gali tapti pavojingi sveikatai.

REKLAMA

Kaip dažniausia apsinuodijimų priežastis įvardijamas nešviežias ir užterštas maistas.

„Rizikingi produktai tie, kuriuose sąlygos daugintis bakterijoms yra ypač palankios. Tai būtų pieno, mėsos ir žuvų produktai, kulinarijos gaminiai, daržovių mišrainės su majonezu, tortai ir pyragaičiai su kremu ir panašiai. Ypatingai rizika padidėja, jei toks maistas kelias valandas laikomas ne šaldytuve. Todėl neturint galimybės šaltai transportuoti greit gendančio maisto, per karščius iškylose jo reikėtų vengti“, – pabrėžė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Vita Šturmienė.

Išeitis – šaltkrepšis

Bakterijos sparčiai daugintis pradeda esant 4–60 laipsnių temperatūrai. „Todėl norint išvengti kenksmingų bakterijų dauginimosi maiste, labai svarbu karštą maistą laikyti karštai, o šaltą – šaltai. Todėl paruoštus šaltus produktus reikėtų laikyti šaltkrepšiuose (iki + 4 laipsnių). Karštas maistas neturėtų būti laikomas ilgiau nei dvi valandas, reikėtų stengtis palaikyti ne mažesnę nei +68 laipsnių temperatūrą“, – patarė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pabrėžė, jog konkretaus produkto laikymo sąlygas ženklinimo informacijoje nurodo gamintojas: „Produktai bus saugūs tik tuo atveju, jeigu bus laikomi gamintojo nurodytomis sąlygomis. Kuo ilgiau produktai laikomi netinkamoje temperatūroje, tuo didesnė rizika, kad jie praras savo juslines savybes (išvaizdą, kvapą, konsistenciją), taps nesaugūs. Rizikingus produktus reikėtų laikyti šaltai nuo įsigijimo ar pagaminimo iki valgymo.“

REKLAMA

Kaip išvengti apsinuodijimo?

Planuoti

Planuojant iškylą, reikėtų apgalvoti, ar yra reikiama įranga ir priemones greitai gendantiems maisto produktams transportuoti ir laikyti gamtoje. Rekomenduojama rinktis ne taip greitai gendančius produktus: vaisius, daržoves, kietus sūrius, konservuotus arba džiovintus mėsos gaminius, grūdų, duonos gaminius, riešutus, krekerius ir stalo vandenį. Renkantis maisto produktus parduotuvėse, būtina atkreipti dėmesį į produktų spalvą, formą, konsistenciją, laikymo sąlygas, tinkamumo vartoti terminus.

Atkreipti dėmesį į maisto transportavimo, laikymo sąlygas

Produktus transportuoti automobiliniame šaldytuve ar šaltkrepšyje. Prieš išvyką reikia pasirūpinti, kad juose būtų palaikoma tinkama maisto produktams laikyti temperatūra. Išvykoje šaltkrepšį reikėtų laikyti šešėlyje, saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Maisto produktams pakuoti geriau rinktis sandariai uždaromus indus, o ne plastikinius ar popierinius maišelius. Maišeliuose maisto produktai greičiau praranda prekinę išvaizdą ir greičiau genda.

REKLAMA
REKLAMA

Tinkamai ruošti maistą, vengti kryžminės taršos

Gaminat iškyloje sunkiausia užtikrinti tinkamas higienos sąlygas, todėl iš anksto reikėtų sužinoti, ar iškylos vietoje bus geriamojo vandens šaltinis rankoms, gaminamiems produktams ar indams plauti. Svarbu pasirūpinti geriamuoju vandeniu, drėgnomis servetėlėmis, popieriniais rankšluosčiais, indais ne tik valgymui, bet ir saugiam maisto ruošimui. Vasarą itin atidžiai reikėtų ruošti žalią mėsą. Kenksmingi mikroorganizmai esantys žalioje mėsoje nuo pjaustymo lentelės, įrankių ar rankų gali patekti ant jau valgyti paruoštų maisto produktų. Todėl, iškeptos mėsos iešmo negalima dėti šalia žalios mėsos, ant tos pačios pjaustymo lentelės, ant kurios buvo pjaustoma mėsa, negalima pjaustyti salotų ir pan. Taip pat svarbu įsitikinti, kad žalios mėsos ar žuvies sultys nepateks ant kitų maisto produktų, kurie bus vartojami be papildomo terminio apdorojimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įspėja dėl pakelės kavinių

Atidumo specialistė siūlė neprarasti ir nusprendus pasisotinti pakelės kavinėje, mat net daugiau nei pusėje jų pernai buvo nustatyta pažeidimų.

Pakelės kavinės, užeigos, užkandinės priskiriamos „kavinių, užkandinių veiklą“ vykdantiems maisto tvarkymo subjektams. Daugiau nei 53 procentų šių subjektų patikrinimų metu buvo nustatyta pažeidimų, o 17 procentų atvejų už nustatytus pažeidimus buvo taikytos sankcijos“, – sakė V. Šturmienė.

Dažniausiai (42 proc.) nustatyti bendri higienos pažeidimai (netinkama patalpų ir inventoriaus būklė ir higiena, neužtikrinamas tinkamas valymas, dezinfekavimas ir pan.). 25 procentus sudarė savikontrolės pažeidimai (nepildomi arba neteisingai pildomi savikontrolės žurnalai, esant nukrypimams nuo leidžiamų ribų netaikomos koregavimo priemonės ir pan.), 19 – technologijų pažeidimai (nėra arba netinkamai parengtos patiekalų receptūros ir technologiniai aprašymai, patiekalai gaminami ne pagal receptūras, nes neužtikrinama terminio apdorojimo temperatūra, trukmė ir pan.).

REKLAMA

Pirmoji pagalba apsinuodijus

Pirmieji apsinuodijimo požymiai paprastai yra lengvai atpažįstami ir pasireiškia iš karto vos tik pavalgius. Būdingiausi simptomai – pilvo skausmai, vėmimas, viduriavimas, temperatūra, bendras silpnumas, vangumas.

Pirmoji pagalba tokiu atveju – vartoti daug skysčių. Tinka vanduo, negazuotas mineralinis vanduo, elektrolitų tirpalai, kuriuos galima įsigyti vaistinėse. Apsinuodijimo simptomus padeda lengvinti adsorbentai, visiems įprasta aktyvuota anglis, diosmektitas, silicio rūgšties gelis.

Jeigu kankina stiprūs apsinuodijimo požymiai, tokie kaip aukšta temperatūra, dažnas viduriavimas (10–15 kartų per parą), vėmimas – tai ženklas, kad laikas kreiptis į medikus.

Minėti negalavimai ypač pavojingi kūdikiams bei senyvo amžiaus žmonėms, kadangi jų organizmai labai greitai dehidratuoja. Reikėtų nepamiršti skaičiuoti kiek kartų buvo viduriuota ir vemta, pagal tai vertinama paciento būklė.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų