Tačiau svarbu ne tik, ką auginti, bet ir kokie augalai geriausiai auga vieni šalia kitų ar net kenkia vieni kitiems. Šiame straipsnyje gvildename klausimą, ką sodinti šalia šilauogių, kad šios derėtų ir duotų gausų derlių.
Kokia kaimyninių augalų nauda šilauogėms?
Tinkamai pasirinkus kaimyninius augalus, jūsų šilauogės, tikėtina, duos gausesnį derlių. Taip pat kaimyniniai augalai gali paskatinti naudingų vabzdžių aktyvumą. Kiti augalai taip pat gali pagerinti dirvožemio tekstūrą bei rūgštingumą.
Be šių naudų dar galite ir sutaupyti vietos sode – jei žinosite, kurie augalai tarpusavyje „draugauja“, galėsite juos sodinti šalia, tokiu būdu tinkamai išnaudodami žemės plotą.
Kokius dekoratyvinius augalus parinkti prie šilauogių?
Šilauogės turi gausų sąrašą puikiai šalia derančių dekoratyvinių augalų. Štai mūsų rekomenduojami augalai šilauogėms:
Alyvos. Jos ne tik papuoš jūsų sodą gražiais žiedais, bet ir pritrauks bites, drugelius. O taip pat atbaidys nepageidaujamus vabzdžius.
Azalijos. Kaip ir keli aukščiau paminėti augalai, azalijos puikiai tinka kovai su vabzdžiais kenkėjais. Gana paprasta prižiūrėti, o dirvožemio poreikis panašus, kaip ir šilauogių.
Fuksija. Dėl išraiškingų žiedų, patrauklaus ir saldaus nektaro pro šį augalą sunkiai praskris vabzdžiai apdulkintojai. Tad verta fuksiją sodinti arti šilauogių. Fuksijos reikalauja mažai priežiūros ir vidutinio rūgštingumo dirvožemio, kaip ir šilauogės.
Žolė. Šilauogės puikiai klesti ir tuomet, kai šalia auga žolė. Tinka daugelis žolės rūšių, įskaitant ir tiesiog paprastą veją ar Kentukio žolę. Žolė padeda pagerinti dirvožemį, pripildo jį maistinėmis medžiagomis, o tai reiškia ir didesnį šilauogių derlių.
Spygliuočiai. Kadagys, kiparisas, kedras pagerina dirvožemį, o tai skatina šilauoges auginti didesnį uogų derlių. Tad galite sodinti šiuos augalus šalia ir džiaugtis uogomis.
Sedula. Tai puikus augalas, pavasarį akį traukiantis raudonais, baltais ir rožiniais žiedais. Šis augalas ne tik gražus, tačiau kartu gali padėti sumažinti saulės intensyvumą karštomis dienomis.
Papartis. Kartu su šilauogėmis paparčiai sudaro puikų tandemą – jie pridengia dirvožemį bei padeda išlaikyti jo drėgmę.
Laukinės gėlės. Tokių gėlių sėklų mišinių galima rasti sodo prekių parduotuvėse. Laukinės gėlės ne tik papuoš jūsų sodą, bet ir trauks naudingus vabzdžius, o kartu ir pagerins dirvožemį.
Kokias daržoves ar uogas sodinti prie šilauogių?
Daržovės ir uogos, kurias galite auginti prie šilauogių:
Pupelės. Jos turi savybę „draugauti“ su bakterijomis, kurios ant šaknų esančius gumbelius – fiksuoto azoto sankaupas, skaido ir paverčia į amoniaką ir aminorūgštis. Šios medžiagos gerina dirvožemio derlingumą ir yra labai svarbios kitų augalų augimui ir vystymuisi.
Pomidorai. Nors jiems reikalingas kitoks dirvožemis, nei šilauogėms, tačiau šie augalai puikiai dera augdami šalia.
Spanguolės. Kaip ir minėjau aukščiau, spanguolėms reikalinga dirva – panašaus rūgštingumo, kaip ir šilauogėms. Tad šie augalai puikiai dera tarpusavyje. Išnaudokite žemės plotą protingai ir sodinkite šiuos augalus šalia vienas kito.
Braškės. Šios uogos turi panašų dirvožemio bei saulės šviesos poreikį, kaip ir šilauogės. Taip pat abu augalai turi seklias šaknų sistemas, todėl jos nekonkuruoja dėl maistinių medžiagų. Panašiu metu gaunamas derlius turėtų pradžiuginti sodininkus. Braškės su šilauogėmis yra puikus kaimyninių augalų pavyzdys.
Prie kokių prieskoninių augalų gali augti šilauogės?
Prie šilauogių galite sodinti ir prieskoninius augalus:
Bazilikai. Dėl specifinio jų kvapo šilauogės apsaugomos nuo kenkėjų. Tačiau kartu bazilikai padeda pritraukti ir daug naudingų vabzdžių. Tad drąsiai sodinkite bazilikus šalia šilauogių ir džiaukitės puikiu derliumi!
Čiobreliai. Kaip ir bazilikai, čiobreliai puikiai apsaugo šilauoges nuo kenkėjų. Taip pat tai lengvai prižiūrimas ir nelepus augalas, iš kurio vėliau galėsite virti arbatą.
Petražolės. Tai ne tik puikus prieskonis, naudojamas maisto gamybai, bet ir apsauga šilauogėms nuo vabzdžių kenkėjų. Petražolės puikiai užpildys erdves šalia šilauogių.
Šalavijai. Nors šio augalo poreikiai dirvožemiui kitokie nei šilauogių, tačiau jis gali prisidėti prie kenkėjų kontrolės jūsų sode. Šalavijas, pasodintas tinkamu atstumu, skleidžia specifinį kvapą, kuris neigiamai veikia vaisines museles bei jų žalingą veiklą.
Pipirmėtės. Jas pasodinus netoli kenkėjams jautrių augalų, sumažinsite žalą. Pipirmėčių skleidžiamas kvapas taip pat, kaip ir šalavijo kvapas, padeda kontroliuoti vaisinių muselių veiklą.
Ko nesodinti šalia šilauogių?
Nors tinkamų kaimyninių augalų šilauogėms sąrašas visai netrumpas, tačiau taip pat yra augalų, kurių reikėtų vengti, jei norite išsaugoti gausų šilauogių derlių. Štai keli augalai, netinkami augti šalia šilauogių:
Levandos. Joms reikalingas visiškai kitoks dirvožemis nei šilauogėms, tad šiuos du augalus kartu sodinti būtų sudėtinga. Arba vienas, arba kitas nederės, o suderinti skirtingą poreikį dirvožemiui bus sudėtinga. Tad kaip kaimyniniai augalai levandos ir šilauogės tikrai netinka.
Agurkai. Kaip ir levandoms, agurkams reikalingas visiškai kitoks dirvožemio rūgštingumas, nei šilauogėms. Taip pat ir dėl skirtingų augimo ypatybių agurkus šalia šilauogių auginti būtų per sudėtinga.
Rozmarinai. Šis augalas klesti neutraliame dirvožemyje. Šilauogės mėgsta drėgną ir rūgščią, organinių medžiagų praturtintą dirvą. Todėl rozmarinas nėra tinkamas kaimyninis augalas.
Riešutmedis (graikinis riešutas). Šio augalo šaknys išskiria bioaktyvųjį junginį, vadinamą juglonu, kuris slopina netoliese esančią augmeniją. Tad jei norite, kad jūsų šilauogės augtų, riešutmedžio netoliese derėtų vengti.
Pomidorai. Pomidorų sodinimas šalia šilauogių gali sukelti kovą dėl dirvožemio dominavimo ir maistinių medžiagų. Tiek pomidorams, tiek šilauogėms reikalingas skirtingas dirvožemis, todėl sodinti šalia šių augalų nederėtų.
Bulvės. Jos taip pat yra linkusios į neutralaus rūgštingumo dirvožemį. Be to, jos dar ir jautrios tokiam kenkėjui kaip kolorado vabalas. Bulves auginant šalia šilauogių, gali padidėti kenkėjų užkrėtimo rizika.
Kopūstai ir brokoliai. Šiems augalams labiau patinka šarmingesnė dirva. Kopūstų ir brokolių auginimas šalia šilauogių gali sutrikdyti joms reikalingas rūgštines dirvos sąlygas.
Taigi, prieš sodindami kitus augalus šalia šilauogių, atkreipkite dėmesį, kokie kaimyniniai augalai yra tinkamiausi. Galbūt teks perplanuoti savo sodą, sukeisti augalus vietomis, tačiau tai pagerins jūsų šilauogių augimą bei derlių. Na, o kas gali būti skaniau, už saują šviežių, saldžių ir sultingų šilauogių iš savo sodo?
Šaltinis: derlingas.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!