Ne tokios drastiškos priemonės galėtų būti ir naminės natūralios trąšos, tokios kaip medžio pelenai, dilgėlių nuovirai ir kita. Visgi netinkamas pasirinkimas gali neduoti reikiamo efekto, o kartais ir pakenkti.
Čia aptariame, kokios pomidorų trąšos yra geriausios šioms daržovėms užauginti ir visa kita naudinga informacija apie pomidorų trąšas.
Trąšos pomidorams: nuo natūralių priemonių iki geriausio komercinio pasirinkimo
Neabejojama, kad geriausios trąšos pomidorams yra čia pat jūsų sode, o tai yra kompostas. Tamsios spalvos, perpuvęs taip vadinamas „juodasis auksas“ yra laikomas geriausia priemone pomidorams pamaitinti. O jeigu šis kompostas esti papildytas perpuvusio gyvulių mėšlo, tai gausite pačią tobuliausią organinių trąšų kombinaciją.
Taip pat populiarumu nenusileidžia įvairios liaudiškos priemonės, tokios kaip mielių tirpalas, pelenai, pienas, kavos tirščiai, žuvų miltai ir kitos medžiagos bei atliekos.
Natūralios trąšos daržui, kurios nieko nekainuoja. Kodėl verta jas rinktis?
Jeigu rinktumėtės komercines kompleksines mineralines trąšas, tai geriausiųjų sudėtyje be pagrindinių azoto, fosforo ir kalio komponentų, turėtų atsirasti kalcis, magnis ir kiti mikroelementai.
Žinoma, prieš renkantis trąšas pomidorams pirmiausia atsižvelkite į dirvos būklę ir maistingumą. Subalansuotai dirvai patręšti pakaks ir bendros paskirties kompleksinių trąšų su 5-5-5 ar 10-10-10 NPK santykiu ar kiek mažesniu azoto kiekiu 5-10-10, 5-10-5, ar 10-20-10.
Atkreipkite dėmesį ir į trąšų pH (pomidorai auga 6,2–6,8 pH) bei kad jose nebūtų kenksmingojo chloro.
Trąšos pomidorų daigams
Jeigu pomidorų sėklas daiginate pilnaverčiame komposte, tai dažniausiai papildomo tręšimo iki pat persodinimo į lauką ar šiltnamį daigams nereikia. Daigų tręšimo griebtis galite tuomet, jeigu pastebite kiek nublankusį augalo augimą ar pomidoras atrodo skurdokai.
Tręšdami pomidorų daigus rinkitės subalansuotus produktus su gausesniu kalio ir fosforo kiekiu, bet mažesne azoto koncentracija. Tokios pomidorų daigų trąšos dažniausiai būna skysčio pavidalo ar vandenyje tirpinamų miltelių, kristalų forma. Praskiestomis daigų trąšomis pradedami laistyti augaliukai nuo 2 tikrųjų lapelių stadijos ir tęsiama kas 10–14 dienų iki pat persodinimo.
Pomidorų trąšos pagal elementus
Dažnai augalų (taip pat ir pomidorų) tręšimas prasideda tada, kai pastebimi pirmieji elementų trūkumo ar susilpnėjusio augimo ženklai. Tokiu atveju griebiamasi vieno vaisto – vienanarių trąšų.
Reikia žinoti, kad vieno elemento trąšas, tokias kaip karbamidas, kalio salietra, monokalio fosfatas ir kiti, panaudoti pomidorams tręšti gali būti rizikinga. Bet didesnė kažkurio trūkstamo elemento dalis kompleksinėse trąšose bus naudinga „gydant“ šią spragą.
Pateikiame sąrašą pomidorų trąšų, kuriose labiau išreikštas vienas ar kitas komponentas, kartu nurodant ir už kokį procesą jos yra atsakingos.
Azoto trąšos pomidorams
Azotas, atsakingas už žaliąją lapiją, nėra pirmenybinis ir itin pageidautinas pomidorams auginti. Iš tikrųjų, besirinkdami trąšas pomidorams, stebėkite, kad NPK santykyje jo būtų ne per daugiausia.
Betgi sutariama, kad azoto daugiausia prireikia ankstyvose augalo augimo stadijose, todėl jo šiek tiek daugiau gali būti trąšose, panaudojamose iš karto po augalo persodinimo į dirvą. NPK santykis tokiose trąšose galėtų būti apie 20-10-10 arba 16-6-4. Jas naudokite tik iki žiedų formavimosi etapo.
Kalio trąšos pomidorams
Žydėjimo etapu pomidorams labiausiai reikia kalio, todėl kalio kiekis trąšose turėtų dvigubai viršyti azoto kiekį. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, rinkitės trąšas, kurių NPK santykis yra 8-32-16 arba 6-24-24.
Fosforo trąšos pomidorams
Kaip jau yra žinoma, fosforas atsakingas už vaisių formavimąsi. Skaniems, dideliems ir sveikiems vaisiams gauti, pomidorų vaisių vystymosi pradžioje ir visame brendimo procese panaudojamos trąšos su padidintu fosforo kiekiu. Jo paprastai būna vandenyje tirpių trąšų formulėse, kurių NPK santykis yra 18-18-21, 10-20-10 ar 5-10-10.
Pomidorų trąšos su mikroelementais
Boro trąšos pomidorams. Nors boras sudaro tik menką dalį kompleksinių trąšų produktuose, jo įtaka pastebima akimirksniu. Taip pat labai išpopuliarėjo skysti boro preparatai, skirti pomidorų tręšimui per lapus. Jį nedideliu kiekiu galima pritaikyti tuomet, kai pastebimi akivaizdūs šio elemento trūkumo požymiai (pavyzdžiui, trapūs ir sustorėję lapai).
Magnio trąšos pomidorams. Magnis taip pat sudaro nedidelę sudėties dalį kai kuriose kompleksinėse pomidorų trąšose, tačiau jis taip pat esti reikalingas. Gana populiarus magnio sulfatas pomidorams suteikia žalios, gaivinančios spalvos įvaizdį, pagerina fotosintezę, medžiagų apykaitą. Jis pritaikomas panašiai, kaip ir boro trąšos, t. y. dažniausiai purškiamas per lapus.
Pomidorų trąšos su kalciu. Atsirandančios pomidorų ligos, vaisių odelės įtrūkimai ir kiti požymiai gali byloti apie kalcio trūkumą, tad formuojantis vaisiams pravartu pasirinkti trąšas pomidorams su kalciu. Dirvą galite pagerinti ir medžio pelenais – taip nereikės išlaidauti papildomiems kalcio produktams įsigyti.
Turėkite omenyje, kad piktnaudžiauti trąšomis ir jų padauginti nevalia, nes tai gali nulemti drastiškus pomidoro pažeidimus. Visada geriau yra panaudoti mažiau produkto, negu per daug. Kadangi trąšų gamintojai turi skirtingus reikalavimus, kiekvienu atveju būkite atidūs ir vadovaukitės individualiais nurodymais.
Nepamirškite ir vazone auginamų pomidorų: kokios pomidorų trąšos yra tinkamiausios?
Vazone auginami pomidorai pasižymi kiek skirtingesnėmis auginimo, tręšimo, laistymo ir priežiūros niuansais, negu auginamų lauke, darže, šiltnamyje.
Pomidorams, apribotiems maža konteinerio erdve, prireikia pastovesnio maisto medžiagų tiekimo, todėl tenka dažniau tręšti. Dar prieš patį sodinimą į žemės substratą įterpiama lėto veikimo mineralinių trąšų, tačiau jau po 6 savaičių šios atsargos baigiasi ir prireikia papildomo maitinimo.
Tokiu atveju nepamainomomis tampa subalansuotos skystos ar vandenyje tirpios trąšos pomidorams (NPK 5-10-5), kurių nedidelis kiekis skiedžiamas su laistymo vandeniu. Toks vazonuose auginamų pomidorų tręšimas atliekamas kas dvi savaites.
Šaltinis: derlingas.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!