Susipažinkime iš arčiau su lazdyno auginimu, dauginimo būdais ir priežiūra.
Lazdyno išvaizda
Lazdynas (Corylus) – aukštaūgis krūmas, rečiau medis, sunokinantis visiems gerai žinomus lazdyno riešutus. Lazdynai paprastai priskiriami beržinių (Betulaceae) augalų šeimai, tačiau kai kurie botanikai juos išskiria į atskirą lazdyninių (Corylaceae) augalų šeimą.
Šie augalai paplitę Šiaurės pusrutulio vidutinio klimato juostoje. Lazdyno lapai plačiai ovalūs, kuokeliniai (vyriški) žiedai susitelkę į žirginius, o piesteliniai (moteriški) – išsidėstę po du dengiamųjų žvynelių pažastyse. Lazdynas žydi pavasarį, prieš skleidžiantis lapams.
Iš pradžių atsiranda vyriški žiedai – žirginiai, vėliau mažytės, purpurinės moteriškų žiedų purkos. Lazdynai yra vieni anksčiausiai pražystančių medingųjų augalų. Lazdyno vaisius – riešutas kietu sumedėjusiu kevalu, iš išorės apgaubtas gožele.
Lazdyno rūšys
Yra žinoma apie 20 lazdyno rūšių. Lietuvos miškuose savaime auga 1 rūšis – paprastasis lazdynas (Corylus avellana). Kitos rūšys yra įvežtinės. Pas mus dažniausiai auginamas paprastasis lazdynas, kitos rūšys sutinkamos rečiau.
Paprastasis lazdynas (Corylus avellana). Paplitęs Europoje, Kaukaze, Mažojoje Azijoje. Šis lazdynas sutinkamas visoje Lietuvoje. Užauga iki 7 m aukščio, gali išgyventi iki 60-80 metų. Paprastojo lazdyno žievė pilkai arba gelsvai rusva, ją vagoja tamsios skersinės juostelės.
Žydi kovo-balandžio mėnesiais. Derėti pradeda sulaukęs 6-10 metų, kartais 4.
Gana gerai pakenčia sausras, atsparus užterštam orui. Paprastojo lazdyno mediena kietoka, tvirta, tačiau lanksti. Išvesta įvairių paprastojo lazdyno veislių.
Štai kelios iš jų, vertos dėmesio: derlingumu pasižyminti „Barselona“, „Fuscorubra“ – veislė raudonai purpuriniais lapais, žirginiais ir vaisiais, „Pendula“ – lazdynas svyrančiomis šakomis. Nedideliems sodams puikiai tiks kompaktiška veislė „Contorta“, išsiskirianti įdomiai atrodančiais suktais stiebais ir siekianti tik 3–5 m aukščio.
Didysis lazdynas (Corylus maxima). Šis lazdynas paplitęs Pietų Europoje, Mažojoje Azijoje. Tai krūmas, galintis užaugti nuo 3 iki 10 m aukščio. Didžiojo lazdyno lapai platūs, apie 10 cm ilgio, riešutai kiek pailgi, 2-2,5 cm ilgio ir 1,5 cm skersmens.
Viena populiarių jo veislių – „Purpurea“, kurios lapai pavasarį ir vasarą nusidažo tamsiai purpurine spalva, o riešutų goželės būna rausvai purpurinės. Vasarai baigiantis šios lazdyno veislės lapai įgauna žalią atspalvį. Ši veislė dekoratyvi ir derlinga.
Turkinis lazdynas (Corylus colurna). Tai medžio pavidalo lazdynas, jo laja kūgiška, simetriška. Gali užaugti iki 20 m aukščio. Turkinio lazdyno žievė gelsvai rusva, išilgai suskilinėjusi, lapai platūs, ovalūs, 8-12 cm ilgio, ryškiai žali, rudenį nusidažo aukso geltona spalva. Žydi kovo-balandžio mėnesiais. Pasižymi gausiu derliumi.
Šio lazdyno riešutai užauga 1-2 cm dydžio, pasižymi ilgomis, giliai iškarpytomis goželėmis. Turkinis lazdynas dėl savo dekoratyvumo neretai auginamas parkuose.
Lazdyno dauginimas
Lazdyną galima dauginami sėklomis (riešutais) ir vegetatyviniu būdu – atlankomis. Turėkite omenyje, jog dauginamas sėklomis, lazdynas greičiausiai neišlaikys visų motininio augalo veislės savybių.
Jei visgi nuspręsite užsiauginti šį augalą iš riešutų, šviežiai nurinktus riešutus sėkite į žemę rudenį. Po žiemos sudygę sėjinukai per vasarą išaugs apie 20-30 cm aukščio. Kitų metų pavasarį juos reikės persodinti didesniais atstumais vienus nuo kitų. Išsodinant trumpinamos jaunų augaliukų šaknys ir antžeminė dalis, paliekant apie 15-20 cm aukščio stiebelius.
Dauginant atlankomis, vienmečiai arba dvimečiai lazdyno stiebai prilenkiami prie žemės iš anksto tam tikslui iškastose apie 10 cm gylio duobelėse ir prismeigiami prie žemės mediniais smaigais.
Atlankos užpilamos 20-30 cm žemės sluoksniu paliekant styroti lauke apie 15-25 cm viršūninę dalį. Sekančių metų pavasarį išleidusios šaknis atlankos atkaupiamos, atskiriamos nuo motininio augalo ir pasodinamos atskirai.
Be abejo, jau paaugintą ir paruoštą sodinimui lazdyno sodinuką galite įsigyti ir specialiose prekybos vietose ar medelynuose.
Kaip sodinamas lazdynas
Taigi, turite lazdyno sodinuką. Kas toliau? Sodindami lazdyną sekite paprastais žingsniais:
- Prieš sodindami sudrėkinkite sodinuko šaknis.
- Iškaskite kvadratinę duobę, šiek tiek platesnę už vazoną, jei jūsų sodinukas yra vazone, ir maždaug tokio pat gylio kaip vazonas. Jei lazdynas ne vazone, orientuokitės, kad duobė turi būti tokio pat gylio kaip šaknys.
- Sukaskite, supurenkite dirvą duobės dugne.
- Įstatykite augalą į duobę kartu su žemėmis aplink šaknis, nenuvalykite jų.
- Užpildykite tuščią ertmę duobėje ir įtvirtinkite sodinuką, prispausdami aplink jį dirvą pėdomis.
- Paremkite šviežiai pasodintą krūmelį kuoleliu, kad jo nepaguldytų vėjas.
- Gerai palaistykite sodinuką.
- Lazdynai sodinami vieni nuo kitų 3-3,5 m atstumu.
Lazdynas: auginimas ir priežiūra
Lazdynas klesti drėgname, vandeniui laidžiame, priesmėlio ar priemolio dirvožemyje, saulėje arba daliniame pavėsyje. Saulėtoje vietoje lazdynas derės gausiau. Lazdynas – atsparūs augalas, tačiau žema temperatūra žydėjimo metu (žemesnė nei -10 o C) gali turėti įtakos riešutų derliui. Tinkamiausias metas sodinti lazdyną – ruduo, bet galima sodinti ir ankstyvą pavasarį.
Tam, kad užsitikrintumėte gerą riešutų derlių, sausringu metu lazdyną laistykite – šis augalas netoleruoja pernelyg didelės sausros. Lazdynai apskritai nemėgsta kraštutinumų – ypatingai šaltų žiemos speigų, spiginančios vasaros kaitros ir pernelyg didelio drėgmės kiekio.
Kita vertus, vėjai jiems nėra problema, atvirkščiai, žiedų apdulkinimui lazdynams reikia vėjo pagalbos. Lazdynai yra savidulkiai augalai. Geresniam apdulkinimui užtikrinti juos patariama sodinti ne vienos, o bent 2-3 skirtingų veislių, kadangi vyriški ir moteriški žirginėliai ne visada žydi vienu metu. Tokia kryžmadulka užtikrins gausesnį derėjimą.
Lazdynams pakanka minimalaus genėjimo. Žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį išpjaukite visus sergančius, pažeistus ar negyvus stiebus. Rudenį lazdynus patręškite organinėmis trąšomis.
Lazdyno kenkėjai ir ligos
Lazdynus kartais puola kenkėjai – riešutiniai vaisiastraubliai, sidabražvyniai lapinukai. Riešutiniai vaisiastraubliai padeda kiaušinėlius į dar tik besimezgančius lazdyno vaisius, o riešuto viduje išsiritusios jų lervos suryja riešuto branduolį.
Sidabražvyniai lapinukai žaloja lazdyno lapus ir ūglius. Šie kenkėjai naikinami specialiais cheminiais preparatais. Žalos gali pridaryti ir pilkasis pelėsis. Tai grybelinė lazdynų ir kitų augalų liga, su kuria kovojama specialiais fungicidais.
Lazdyno riešutų derliaus nuėmimas
Lazdynų riešutai sunoksta rugpjūčio antroje pusėje–rugsėjį. Prinokusius riešutus lengvai atskirsite pagal tai, kad jie lengvai atsiskiria nuo goželių. Nenuskinti po kurio laiko jie savaime nukrenta.
Atėjus sunokimo laikui, reguliariai nurinkite sunokusius riešutus, nepamirškite, kad į juos kėsintis gali ir laukiniai gyvūnai – voverės, miegapelės, kai kurie paukščiai.
Kitas būdas – patieskite po lazdynu brezentą ar kokį nors lakštą ir švelniai pakratykite krūmą, kad riešutai nubyrėtų.
Lazdyno riešutai – maistinių medžiagų šaltinis
Lazdyno riešutai yra saldaus skonio ir gali būti valgomi žali, skrudinti arba sumalti, jų dedama į kepinius, saldumynus. Spaudžiamas net lazdyno riešutų aliejus, iš kurio išspaudų gaminama chalva.
Lazdyno riešutuose gausu maistinių medžiagų – baltymų, riebalų, vitaminų ir mineralų. Tai vertingas vitamino E, mangano, vario šaltinis. Gausu riešutuose ir omega-6 bei omega-9 riebalų rūgščių.
Paprastojo lazdyno riešutai rekomenduojami žmonėms, sergantiesiems cukriniu diabetu. Dar riešutai skatina protinį bei lytinį aktyvumą, padeda palaikyti žarnyno sveikatą. Lazdyno lapų nuovirą naudinga vartoti turint išsiplėtusias venas. Jis tinka ir nuo plaukų slinkimo, pleiskanų.
Lazdynas – ne tik dėl riešutų
Lazdynai dažnai auginami sodybose, parkuose. Tai tinkami krūmai aukštoms gyvatvorėms įsirengti. Gražiai derės gyvatvorėje pasodinti raudonlapiai kartu žalialapiais lazdynais.
Gyvatvorę iš lazdynų reikia sodinti kiek atokiau nuo kaimyninio sklypo, apie 2,5-3 m, nes šie krūmai greitai išsišakoja į plotį. Iš lazdynų medienos gaminami baldai, lankai, meno dirbiniai, meškerių kotai.
Šaltinis: derlingas.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!