Drąsi dviejų vaikų motina iš Vimbldono, pietvakarių Londono, ir jos 56-erių metų vyras Edvardas iš pradžių kovojo su liga, kad palaikytų ir apsaugotų savo vaikus. Samui tada buvo 15 metų, o jo seseriai Anabelei tada buvo 20 metų.
Tačiau po ilgos kelionės su liga Mirandos vėžys išplito ir būklė pablogėjo. Ji mirė palikdama savo šeimą sugniuždytą.
Kiaušidžių vėžiu paprastai serga 75-erių metų ir vyresnės moterys, tačiau dabar Samas nori priminti visiems, kad šis vėžys gali užklupti bet kurį žmogų, rašoma mirror.co.uk.
Nustatė kiaušidžių vėžį
Išskirtinai „Mirror“ kalbėdamas sielvartaujantis Samas sakė: „Tą dieną praradau geriausią draugę ir mamą, sugriuvo visas mano pasaulis. Man atrodė, kad tai buvo taip neteisinga. Tai mus visus labai stipriai paveikė.
Mano tėtis taip pat neteko savo vaikų motinos. Išgirdus žodį „vėžys“, pasaulis sustoja. Niekas negali tavęs paruošti tai dienai, kai prarandi žmogų. Ji buvo tokia švelni, nuostabi moteris, todėl buvo nesunku pajusti, kad tai neteisinga. Ji buvo sveika moteris, negėrė, nerūkė ir nieko panašaus. Tai buvo labai įtemptas laikas.“
Miranda po diagnozės nustatymo toliau dirbo darželio auklėtoja, o vėžiui paūmėjus – net vaikų aukle. Ji buvo sveika ir neturėjo jokių rimtų problemų, kol 2018 m. vasarą pajuto pilvo pūtimo jausmą.
Tai buvo kiaušidžių vėžio – šeštos pagal dažnumą moterų mirties nuo vėžio priežasties Jungtinėje Karalystėje – simptomas. Vėžio tyrimų organizacijos „Cancer Research UK“ skelbiama statistika rodo, kad nuo jo kasmet miršta apie 2 000 moterų.
Išdavė vienas simptomas
Dviejų vaikų mama Miranda 2021 m. spalio 4 d. mirė nuo vėžio, nes jis išplito, nepaisant to, kad ji ir toliau dirbo ir išlaikė šeimą. Samas, kuriam tragedijos metu buvo vos 19 metų, dabar bėga Londono orientyrų pusmaratonį, kad padidintų informuotumą apie vėžį ir pritrauktų pinigų jo tyrimams.
Samas dabar dirba mokytojo padėjėju pradinėje mokykloje vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, pridūrė: „Ji buvo mylinti, labai jautri ir švelni moteris. Ji buvo žmogus, į kurį visada galėjau kreiptis pagalbos, nesvarbu, ar tai būtų susiję su mokykla, ar su draugais.
Ji buvo viena iš tų mamų, kurios išklausydavo viską, ką tik aš ar mano sesuo norėdavome aptarti, ir buvo labai pasiaukojanti moteris.
Net ir sirgdama ji visada pirmenybę teikdavo kitiems, nors kiekvienas sergantis žmogus tam tikrais momentais turi pirmenybę teikti sau. Tačiau ji rūpinosi mumis ir mes tai labai vertinome. Iš tikrųjų, liga jai buvo diagnozuota likus vienai dienai iki gimtadienio.
Prisimenu, kai ji susirgo ir pagalvojau: „Galbūt tai vienas iš tų nerimtų dalykų, visi kartais suserga“, bet taip naiviai mąsčiau, nes buvau jaunas.
Jai vis pasireikšdavo pilvo pūtimas, kurį gydytojai iš pradžių manė esant „neišleistomis dujomis“. Bet mamai ėmė blogėti ir tada jai buvo atlikti tyrimai.“
Moteriai buvo aptiktas auglys ir, nepaisant to, kad Mirandos būklė per trejus metus pablogėjo, jai buvo atliktos kelios chemoterapijos procedūros, siekiant sumažinti auglio dydį.
Neišgyveno gydytojų numatyto laiko
2021 m. gegužę gydytojai dviejų vaikų mamai iš Vimbldono, pietvakarių Londone, skyrė vienerius metus gyvenimo.
Tačiau darželio auklėtoja mirė per penkis mėnesius – šis laikotarpis, pasak Samo, „prabėgo greitai“, o tragedija padarė didžiulę įtaką šeimai.
Edvardas, likus metams iki žmonos mirties, prarado nekilnojamojo turto agentūros verslą ir, kaip ir jo sūnus, sunkiai išgyveno sielvartą.
„Manau, kad vyrams ypač sunku išreikšti savo emocijas. Manau, kad vyrai mėgsta viską laikyti savyje. Aš iki šiol darau tą patį ir tai nėra gerai. Manau, kad tėtis ir aš esame panašūs, ir tai tikriausiai nėra keista. Tragedija jį labai stipriai paveikė“, – tęsė Samas.
„Turiu mamos nuotraukas, darytas per 2020 m. Kalėdas, likus mažiau nei metams iki jos mirties, ir ji atrodo gerai, neatrodo serganti, viskas įvyko greitai...
Iš pradžių buvo nemažas pilvo pūtimas, bet po operacijos ir chemoterapijos iki 2020 m. Kalėdų jis išnyko“, – prisiminė Samas.
„Tačiau svarbu, kad moterys neignoruotų pilvo pūtimo, nes tai yra ženklas. Net jei manote, kad tai – nieko baisaus, nes, mamos atveju, taip nebuvo.
Skausmas atsirado kartu su pilvo pūtimu, ir manau, kad tai turėtų būti labiau pripažįstama. Iš pradžių skausmas gali būti nedidelis, bet sustiprėja.
Tai tokia dažna moterų žudikė, tačiau apie tai tikrai būtų galima daugiau informuoti“, – pasakojo jis..
Svarbu pasitikrinti laiku
Naujausiais 2017-2019 m. duomenimis, Jungtinėje Karalystėje didžiausias mirtingumas nuo kiaušidžių vėžio yra tarp 85-89 metų amžiaus moterų. Kiekvienais metais beveik pusė visų mirčių nuo kiaušidžių vėžio (45 proc.) Jungtinėje Karalystėje tenka 75 metų ir vyresnėms moterims, rodo tie patys duomenys.
Simptomai, ypač šiame amžiuje, yra nauji dubens, nugaros ar apatinės pilvo dalies skausmai ir dažnesnis šlapinimasis.
Samas nori pasidalyti savo motinos patirtimi, siekdamas atkreipti dėmesį į tai, kad kiaušidžių vėžiu gali susirgti bet kokio amžiaus moteris.
2020 m. lapkritį Kolorado valstijoje (JAV) nuo šios ligos mirė vos 20 metų sulaukusi moteris. Manoma, kad Peyton Linafelter buvo jauniausia pacientė, kuriai kada nors buvo nustatyta ši diagnozė, kai ji, būdama vos 16 metų, susirgo per atostogas.
Pagrindiniai kiaušidžių vėžio gydymo būdai yra operacija ir chemoterapija. Kiti gydymo būdai – tiksliniai vaistai ir gydymas hormonais.
„JustGiving“ prezidentė ir generalinė direktorė Pascale Harvie sakė: „Samas drąsiai pavertė savo sielvartą dėl mamos netekties kažkuo prasmingu.
Visi „JustGiving“ nariai linkime Samui kuo didžiausios sėkmės siekiant lėšų rinkimo tikslo „Target Ovarian Cancer“ ir nekantriai laukiame, kada galėsime jį palaikyti šį savaitgalį vyksiančiame „London Landmarks“ pusmaratonyje.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!