Giedrė papasakojo, kodėl iš savo gyvenimo išbraukė alkoholinius gėrimus, kokias gėrimų alternatyvas naudoja dabar ir ką patartų kitiems, kurie norėtų atsisakyti alkoholio.
Alkoholiniai gėrimai – kas savaitgalį
Giedrė pasakojo, kad jos gyvenimas anksčiau visiškai nesiskyrė nuo kitų. Kiekvieną savaitgalį ji pasimėgaudavo taure gėrimo ir tame nematė nieko blogo.
„Kiekvieną savaitgalį anksčiau vartodavau alkoholį. Pasakysiu, kad turbūt, kaip daug kas įsivaizduoja, tai buvo normalus laisvalaikio praleidimas po sunkios darbo savaitės.
Man neatrodė, kad tai yra per didelis ar per mažas kiekis, bet penktadieniais, šeštadieniais, kartais ketvirtadieniais išgerdavau“, – apie įpročius kalbėjo ji.
Giedrė dažniausiai alkoholį vartodavo kompanijoje su draugais, tačiau, kaip pati pasakojo, galėdavo išgerti ir su vyru, ir viena:
„Jei atvažiuodavo draugai, tai, žinoma, su jais po taurę išgerdavome, o jeigu ne, tai laisvai galėdavau ir viena išgerti, nors viena niekada nebūdavau, būdavau su vyru.
Man buvo visiškai normalu penktadienio vakarą prasukti pro alkoholinių gėrimų parduotuvę, nusipirkti sau vyno ir vakare taip atsipalaiduoti.“
„Lūžio taško“ nebuvo
Giedrė tikino, kad dauguma, kuriems pasakoja savo istoriją, tikisi, kad ji priėjo „lūžio tašką“ ir po jo nustojo gerti. Tačiau ji atskleidė, kad iš tiesų tos priežastys atsisakyti alkoholio po truputį vis kaupėsi ir kaupėsi iki kol moteris pasakė sau „stop“.
„Priežasčių yra labai daug, jos kaupėsi per ilgus metus, tad kažkokio vieno lūžio taško nebuvo. Tai vienas iš dažniausiai man užduodamų klausimų, nes natūraliai, pagal mūsų sampratą, tu turi pasiekti kažkokį dugną, turi nutikti kažkas tragiško, bet nieko tokio nenutiko.
Paprasčiausiai vieną dieną supratau, kad gerdama aš negaliu atsispirti savo svajonių link ir supratau, kad gana sau meluoti, gėrimas nepadaro manęs kažkokiu geresniu žmogumi, nepadeda man gyventi savo geriausios gyvenimo versijos“, – apie psichologines priežastis pasakojo Giedrė.
Ji pridėjo, kad taip pat pradėjo ir prastai jaustis po vakarėlių, kurių metu buvo alkoholio. Moteris kalbėjo, kad pats kūnas pradėjo prašyti, jog ji liautųsi gėrusi:
„Tuo pačiu, yra tokia tendencija su alkoholio vartojimo sutrikimu, kad su laiku tu turi vartoti vis daugiau alkoholio, kad galėtum pasiekti tam tikrą malonumą.
Tai organizmas pradėjo nebepakelti, ėmė prastėti sveikata, vis dažniau dingdavo atmintis, kartais išgėrusi tapdavau agresyvi, ėmė kamuoti labai sunkios pagirios. Kūnas tarsi pats savaime ėmė sakyti: „Giedre, alio, tau netinka šita medžiaga, nebegerk“.“
Po visų šių susidėjusių priežasčių Giedrė ryžosi padėti tašką: „Iš tikrųjų, vienu metu gyvenimas pradėjo atrodyti chaotiškas, supratau, kad nebesugebu palaikyti tų visų savo gyvenimo kampų. Ir tada atėjo tas supratimas, kad reikia kažką keisti.“
Susidūrė su dideliais iššūkiais
Atsisakyti alkoholio Giedrei išties buvo nelengva. Ji juokėsi ir sakė, kad dabar žino 784 dalykus, kurių reikėtų nedaryti, kai meti gerti.
„Iš tikrųjų, taip, tai buvo sunku, netgi sunkiausias darytas ir įgyvendintas sprendimas. Kai tu esi aktyviai vartojantis alkoholį, bet nesijauti taip, kad kažkas su tuo būtų ne taip, t. y., visiškai normaliai funkcionuoji gyvenime, viskas yra gerai, ruošiesi ginti magistro laipsnį, turi darbą, puikią karjerą, šeimą, du automobilius garaže, tau neatrodo, kad tu turi problemų.
Tu manai, kad pas tave viskas yra gerai. Visa aplinka, visuomenė ir tu pats save verti abejoti sprendimu nebegerti. Dažnai užduodi sau klausimus: gal čia be reikalo taip darai, gal nėra dar taip blogai, visi taip elgiasi, taip atsipalaiduoja, su kai kuriais kolegomis po darbo susitinki alkoholio parduotuvėse...
Dažnai priklausomybė pasižymi labai neracionaliu mąstymu, jam pakeisti reikia daug laiko. Man irgi prireikė daug laiko, kol priėmiau tą realybę, kol prisijaukinau tą blaivią gyvenseną, nebekvestionavau to gėrio, kurį gaunu“, – atviravo Giedrė.
Pašnekovė pridėjo, kad ir aplinkiniai reagavo labai skirtingai. Vieni – palaikė, o kiti kaip tik įsižeidė ar netgi išėjo iš moters gyvenimo:
„Aplinkiniai reagavo labai įvairiai. Vieni priėmė labai asmeniškai, kas buvo labai įdomu <...>. Kiti džiaugėsi ir palaikė.
Bet buvo ir tų, kurie nepalaikė – kai kurie draugai išvis nubyrėjo, nes nebesutapo interesai.“
Trūko palaikymo iš vyro
Nors nuspręsdama pakeisti savo gyvenseną į sveikesnę Giedrė tikėjosi supratingumo, tačiau ji pasakojo, kad vienas labiausiai nepalaikiusių žmonių buvo jos vyras.
„Mano pačios vyras buvo vienas iš tų žmonių, kuris kone labiausiai nepalaikė mano sprendimo mesti gerti. Aš pradėjau mesti per beveik 6 metus ir tik dabar, paskutiniais metais, ėmiau jausti, kad mano vyras tai priėmė“, – dėstė ji.
Tačiau iš savo darbo praktikos Giedrė žino, jog tokių reiškinių, kuomet nepalaiko patys artimiausi žmonės, pasitaiko gana dažnai ir ji paaiškino, dėl ko taip galėjo nutikti:
„Turiu klientų, skaitytojų, kurie dalijasi, kad tas nepalaikymas tarp partnerių vyksta labai dažnai. Mano skaitytojos, kurios nusprendžia mesti gerti, susiduria su tuo.
Na, bet įsivaizduokime, kad esame su partneriu sąjungininkai, mes turime tam tikrus hobius, tradicijas, tam tikras kultūrines gaires, tam tikrą bendrą sampratą. Atrodo, daug metų tu žinai, kaip jūs darote tam tikrus dalykus, kas susiję su kasdienybe, laisvalaikio praleidimu.
Ir staiga vienas iš partnerių nusprendžia, kad viskas, aš išlipu iš to traukinio, kuriuo kartu važiavome. Įsivaizduoju, kad mano vyras išgyveno tam tikrą gedulą, milžinišką praradimą šioje vietoje.“
Dabar renkasi kitokius gėrimus
Šiuo metu Giedrė sėkmingai visiškai nevartoja alkoholio jau dvejus metus. Ji pasakoja, kad draugų susibūrimuose ji atranda alternatyvų, kuo pakeisti alkoholį.
„Ir tada, ir dabar, kadangi man absoliučiai nerūpi, ką apie mane galvoja kiti žmonės, per vakarėlį galiu pasidaryti ir pipirmėčių arbatos. Tačiau šiuo metu dažnai geriu mokteilius. Renkuosi gražias taures, savo skonį atitinkančius ingredientus.
O mokteilis – tai yra nealkoholiniai alkoholinių gėrimų analogai. Pavyzdžiui, nealkoholinis „Mojito“, nealkoholinis „Blue lagoon“. Tai susikuri mėgstamą kokteilio skonį, bet jame nėra alkoholio“, – atskleidė ji.
Moteris taip pat pridėjo, kad nealkoholinio alaus ar sidro negeria. Tačiau ne dėl to, kad būtų nusiteikusi priešiškai, o dėl visai kitų priežasčių:
„Aš asmeniškai, nepakeičiau alkoholio į nealkoholinius gėrimus ir tikrai ne todėl, kad nepalaikyčiau ar nerekomenduočiau jų vartojimo.
Tikrai nėra kažkokios dramatiškos priežasties, kodėl jų nevartoju, tiesiog dažniausiai nuo nealkoholinio alaus man ima pūsti pilvą ir aš vengiu to, kas gali pabloginti mano savijautą.
Ir, jeigu atvirai, tai man nei alkoholis, nei, savo ruožtu, nealkoholiniai gėrimai niekada nebuvo skanūs.“
Turi patarimų kitiems
Šiuo metu Giedrė pastebi, kad blaivi gyvensena jai atnešė labai daug naudos. Ji tikino, kad dabar gali džiaugtis papildomomis produktyviomis dienomis ir pagerėjusia sveikata.
„Iš tikrųjų, dabar gyvenu tokį gyvenimą, apie kurio egzistavimą aš nežinojau 20 metų. Pašalinus alkoholį iš gyvenimo jame atsirado trys papildomos produktyvios dienos savaitėje kūrybai, pomėgiams, savirealizacijai, šeimai ir sau.
Taip pat, žinoma, pagerėjo fizinė ir psichinė sveikata. Atsirado žymiai daugiau energijos ir jaučiuosi kur kas geriau“, – rezultatą vertino pašnekovė.
Ji pridėjo, kad svarbiausia kelyje blaivybės link yra nepasiduoti. Anot jos, visi yra unikalūs, tačiau tai – svarbiausia:
„Kiekvienam unikaliam atvejui patarimai skirtųsi. Visų mūsų istorijos skirtingos, bet norėčiau pasakyti, kad niekada nereiktų pasiduoti, nes blaivi gyvensena yra mūsų status quo būsena, tai visada bus tas teisingas pasirinkimas ir tinkamas sprendimas gyvenime.
Kitas dalykas, ką norėčiau pasakyti, tai kad reikia užduoti daugiau klausimų sau apie save, apie savo gėrimo įpročius.
Manau, kad kiekvienam iš mūsų, kuris daugiau ar mažiau svarsto apie savo alkoholio vartojimo įpročius, reiktų tapti kritišku tyrinėtoju, kuris ima kvestionuoti mums visiems labai įprastus dalykus.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Čia taip būna, kai su draugeliu pradedi nuo alaus, paskui po 0,5 kiekvienam ir dar nusibaigimui parsineši 0,7 ar litriuką vodkės. Aš nežinau, pusbrolis pasakojo. Taip, kad nereikia čia apie kultūringą taurę vyno "po sunkios darbo savaitės". Savaitgaliai kartais būna sunkesni nei kelios darbo savaitės kartu sudėjus...