• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atėjusi vasara neatsiejama nuo poilsio, laiko leidimo pajūryje ar kaitrioje saulėje, o atostogų daugelis neįsivaizduoja ne tik be daug maisto, bet ir be alkoholinių gėrimų vartojimo. Tačiau žinomas Lietuvos profesorius įspėja – toks derinys gali baigtis kasos uždegimu ir sukelti pavojų gyvybei.

Atėjusi vasara neatsiejama nuo poilsio, laiko leidimo pajūryje ar kaitrioje saulėje, o atostogų daugelis neįsivaizduoja ne tik be daug maisto, bet ir be alkoholinių gėrimų vartojimo. Tačiau žinomas Lietuvos profesorius įspėja – toks derinys gali baigtis kasos uždegimu ir sukelti pavojų gyvybei.

REKLAMA

Atostogų metu daugelis pamiršta visas sveikatai palankios mitybos taisykles ir leidžia sau atsipalaiduoti, suvartoti daugiau riebaus maisto ar alkoholinių gėrimų, tačiau tai gali būti pragaištinga sveikatai.

Apie tai, kodėl per karščius riebaus maisto ir alkoholio derinys yra itin pavojingas, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakojo Lietuvos šeimos gydytojų asociacijos prezidentas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Julius Kalibatas.

Įspėja vartojančius alkoholį per karščius

Poilsiaudami pajūryje ne vienas pasigardžiuodamas suvalgo aliejuje keptų čeburekų ar pasimėgauja cepelinais su spirgučiais ir grietine ir leidžia sau suvalgyti daugiau, vis dėlto, profesoriaus teigimu, tokio maisto verčiau vengti.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu jūs patys ilsitės, duokite visoms kūno sistemoms pailsėti. Virškinimas yra tam tikras fizinis darbas organizmui, jis sunaudoja daug kalorijų, skrandis susitraukinėja, vadinasi, sunaudoja ir skysčių.

REKLAMA

Kaip nors galbūt apsieikite be to rijimo. Lengvas užkandžiavimas galimas, bet prasideda rijimas, kas blogiausia – valgoma didžiuliais kiekiais. Riebus maistas tokiais atvejais tikrai nieko gero“, – kalbėjo J. Kalibatas.

Ne ką geresnis pasirinkimas per karščius yra ir alkoholio vartojimas, nors daugybė poilsiautojų degintis traukia su gėrimu rankoje.

Daugeliui tai atrodo visai nekaltas būdas atsigaivinti, suvartoti daugiau skysčių, tačiau efektas būna priešingas – alkoholis pasižymi džiovinančiu efektu, t. y. iš ląstelių išveda skysčius ir elektrolitus.

REKLAMA
REKLAMA

„Nors psichologiškai subjektyviai jums atrodo, kad išgėrėte alkoholio, viskas gerai, nuotaika pasitaisė, drąsu, gera, bet čia subjektyvus pojūtis, objektyviai jūs pakenkiate savo organizmui.

Jūs džiovinate savo ląsteles, vadinasi, pabloginate situaciją, o ne pagelbėjate organizmui“, – paaiškino profesorius.

Riebaus maisto ir alkoholio derinys – pragaištingas

Viską sudėjus į vieną vietą – vartojant riebų maistą ir jį dar užgeriant alkoholiu – gali laukti ir labai liūdnos pasekmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toks derinys gali sukelti kasos uždegimą – pankreatitą – ir net sunkiausias jo formas, ko pasekoje gali kilti pavojus gyvybei, jei nebus sureaguota žaibiškai.

„Yra toks blogas dalykas, baisus nekrozinis pankreatitas, kada praktiškai išgelbėti gyvybę labai sunku. Užtenka daug alkoholio, daug riebaus maisto ir būna kai kam prasideda nekrozinis pankreatitas.

Tada reikalinga skubi chirurginė operacija, reikia prapjauti kasos kapsulę, kad kasa neužsispaustų, nenekrozuotų, bet ne visuomet pasiseka išgelbėti. Todėl reiktų elgtis atsargiai“, – įspėjo Lietuvos šeimos gydytojų asociacijos prezidentas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras J. Kalibatas.

REKLAMA

Vis tik, per karščius geriausia padėti alkoholinius gėrimus į šalį, o po ranka visuomet turėti mineralinio vandens, nes karštu oru jie išvedami iš organizmo.

Neturintiems mineralinio vandens J. Kalibatas pataria, kaip jo greitai pasigaminti patiems – į stiklinę vandens įberti maždaug pusę šaukštelio druskos.

Daugiau apie karščio poveikį sveikatai, kuo skiriasi šilumos smūgis nuo saulės smūgio, simptomus, kada būtina kreiptis į gydytoją, kviečiame žiūrėti tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!

„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų