Viena višta dedeklė per metus padeda apie 300 kiaušinių. Kiek daugiau nei du milijonai vištų Lietuvoje yra laikomos būtent dėl šio tikslo. Kol vieni tuo mėgaujasi ir sako, jog kiaušinis – kone geriausias baltymų šaltinis, kiti jų nelaiko maisto produktu ir pareiškia, kad valgome ne ką kitą, o vištos ovuliaciją.

Vištos paukštynuose su narvais latvių organizacijos “Dzivnieku briviba“ (“Laisvė gyvūnams“) archyvas

Vištos paukštynuose su narvais latvių organizacijos “Dzivnieku briviba“ (“Laisvė gyvūnams“) archyvas

Galbūt esate girdėję, kad liaudyje kiaušinis pavadinamas vištos mėnesinėmis. Specialistų teigimu, tai nėra iš piršto laužtas palyginimas. Gydytojas-veterinaras Lukas Vasiliauskas sako, kad kiaušinis - moteriška kiaušialąstė, paukščių dauginimosi būdas. Neapvaisintas jis yra tiesiog moteriška lytinė ląstelė - vištos ovuliacija. Tokį kiaušinį, kuriame nėra embriono, žmonės pritaikė mitybai.

Nualintas vištų dedeklių organizmas

Gydytojo teigimu, kuo daugiau pramoniniai paukščiai deda kiaušinių, tuo trumpiau gyvena. ,,Po metų, dviejų, organizmas nusilpsta, išsieikvoja, nes maisto medžiagos naudojasi, kiti resursai, višta dedeklė nustoja dėti kiaušinius. Paprastai jos tik kokius vienerius metus auginamos. Žmonės savo kiemuose paaugina du, tris metus“, - pasakoja veterinaras. Po to, anot jo, dažniausiai, vištos yra utilizuojamos, nes dedeklės mėsai netinka.

REKLAMA

Vištos paukštynuose su narvais latvių organizacijos “Dzivnieku briviba“ (“Laisvė gyvūnams“) archyvas

Vištos paukštynuose su narvais latvių organizacijos “Dzivnieku briviba“ (“Laisvė gyvūnams“) archyvas

Vištų augintojai, per trumpesnį laiką norėdami gauti didesnį pelną – daugiau kiaušinių, jų laikymo cechuose reguliuoja šviesą kas 8 valandas. Tokiu būdu yra sujaukiamas gamtos ritmas ir, pavyzdžiui, per dvi dienas gaunama tiek kiaušinių, kiek šiaip višta dedeklė padėtų per tris.

Dedeklių viščiukai žudomi vos gimę

Tiesa, priešingai nei viščiukai broileriai, kurie veisiami mėsai ir užauga per kiek daugiau nei mėnesį, dedeklės auga lėtai. Dėl šios priežasties, vištų dedeklių vyriškos lyties viščiukai yra žudomi iškart. ,,Vyriškos lyties viščiukai paukštidėse, dažniausiai, yra atrūšiuojami ir žudomi. Jie nėra ekonomiškai naudingi, nes nededa kiaušinių. Mėsai netinka, nes per lėtai auga. Reikėtų išnaudoti per daug resurtų jų auginimui“, - pasakoja veterinaras.

Išperi šimtąkart daugiau kiaušinių nei turėtų

Amerkiečių aktyvistė už gyvūnų gerovę Erin Janus savo sukurtame vaizdo įraše pasakoja, jog šių laikų vištų dedeklių padėtų kiaušinių kiekis yra šimtąkart per didelis. Tai, anot jos - genetinė manipuliacija.

E. Janus pasakoja, kad iš prigimties višta dėdavo kiaušinius maždaug po kartą per mėnesį, kol gimė kiaušinių industrija. Aiškindama pasitelkia pavyzdį. ,,Moteriškos lyties atstovėms, įskaitant ir mane, ovuliacija vyksta maždaug 12 kartų per metus. Taip turėtų būti ir vištoms“, - sako ji.

Tačiau kai vos padėjus kiaušinį iš vištos jis paimamas, ji nebeturi, kur perėti, instiktyviai deda kiaušinį vėl, ir vėl, ir vėl. Tam, kad galėtų tai padaryti, suformuoti tvirtą lukštą, organizmas išnaudoja daug medžiagų, vitaminų. Taip jos organizmas greičiau nualinamas, tad trumpėja gyvenimas. Kaip ir minėjo gydytojas veterinaras, višta miršta vos po metų ar kelių.

REKLAMA

Viena iš organizacijos ,,Tušti narvai“ įkūrėjų Gabija Enciūtė sako, jog kiaušinių industrija – pasibaisėtina. ,,Višta galėtų gyventi apie 15-20 metų, tačiau paukštynuose, dažniausiai tos, kurios yra veisiamos dėl kiaušinių, būna taip nualinamos, kad nenugyvena net trečdalio šio laiko“, - sako ji.

Išsamiau Erin Janus vaizdo įraše:

Kiaušinio alternatyvos

Tiems, kurie baiminasi dėl baltymų trūkumo, vaizdo įrašo pabaigoje mergina vardina šios medžiagos turinčius maisto produktus: tofu sūris, avokadas, riešutai, įvairūs grūdai ir daugiau. Konditerijoje, anot jos, taip pat visuomet yra alternatyva. Vietoje kiaušinio pyragams, blynams ir kitiems skanumynams galima naudoti bananą, chia sėklas, linų sėmenis, krakmolą, sodą, agaro želė ir dar daugiau produktų, priklausomai nuo to, ką gaminame. 

Įstatymas leidžia žiaurius dalykus

,,Tuščių narvų“ aktyvistės Gabijos Enciūtės manymu, nederėtų ramiai tikėti tuo, kad paukštynuose viskas vyksta teisėtai, pagal gerovės reglamentus, nes legalu dar nereiškia moralu. ,,Europos vištų gerovės direktyvos leidžia žiaurius dalykus. Pavyzdžiui, snapų kapojimas gyvoms vištoms yra legalu. Jei kažkas panašaus būtų daroma su kitais gyvūnais, daugelis pakrauptų“, - teigia G. Enciūtė.

Jos manymu, snapų kapojimas yra išsigimėliškas būdas susidoroti su problema, kurią galima spręsti kitaip: patenkinti vištų gyvenimo poreikius, kad jos turėtų kur vaikščioti, ką veikti, galėtų išskleisti sparnus. Tuomet jų psichika nepakriktų, vištos nekapotų vienos kitų.

Pataria nepirkti numeriu 3 pažymėtų kiaušinių

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, virš 90 procentų vištų dedeklių gyvena ankštuose tamsiuose narvuose, žemiausios gerovės vietose. G. Enciūtės teigimu, taip užaugintų vištų kiaušiniai yra pažymėti numeriu 3. Būtent tokių ji skatina nepirkti.

REKLAMA

Nenorinčius apskritai atsisakyti kiaušinių vartojimo, ji ragina mažinti ar pirkti 2, 1, 0 pažymėtus kiaušinius. ,,Mes esame paskutinė šalis, kur tiek daug narvuose auginamų vištų. Kitose šalyse jau ir vartotojams neįkiši narve užaugintos vištos kiaušinio, bet mes atsilikę šiuo požiūriu. Pavyzdžiui, Austrijoje narvai apskritai uždrausti, nes tai – per žiauri vištų auginimo praktika“, - teigia G. Enciūtė.

Lietuvoje mažinamas narvuose auginamų vištų skaičius

Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis sako, kad narvai, kuriuose auginamos vištos dedeklės, dar išlieka, bet vis atsiranda daugiau geresnėmis sąlygomis auginamų vištų paukštynų, kur paukščiai gali vaikščioti laisvai. ,,Vienas paukštynas Šiaulių rajone jau pasistatė paukštidę didelę, Mažeikiuose planuojama. Ateityje, kada vyks naujos statybos, vis daugės laisvai vaikštančių vištų paukštynų, tokia tendencija tikrai prasidėjo“, - sako V. Tėvelis.

Paklaustas, kokios priežastys lemia tokią tendenciją, V. Tėvelis sako, jog laisvai paukštynuose vaikštančių vištų idėja populiareja pasaulyje, Europoje, tad ir Lietuvoje. Jo teigimu, tai yra gyvūnų gerove besirūpinančių institucijų klausimas, kuris vis aktyviau aptariamas ir pamažu sprendžiamas.

zaiza
2017-08-01 16:19:12
Nu jau tikrai niekad nebepirksiu nr.3 kiaušinių :(
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Medus yra biciu vemalai.tai ka nebevalgy 2020-03-18 13:11:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vistos kiausiniu nenorit valgyti.O medu daugelis megsta .Juk tai biciu vemalai.Jos praryja nektara o parskridusios isvemia.
Jei taip pradet galvot kas is kur tai greit nieko nenoresim valgyti!   ATSAKYTI
jaja 2017-08-27 12:55:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Einu link Maximos kiaušinių nusipirkt.   ATSAKYTI
ggg 2017-08-15 19:25:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na jau tipo kaimuose 1-2 nmetus auginamos ir vsio.... :) pas mane vistos 5 metus maziausiai isgyvena (net tos kurias is paukstyno isgelbejome)... ir deda vos ne kiekviena diena.... bet ir tai numirsta dazniausiai nenaturalia mirtimi, o koks vangas ar seskas nunesa....   ATSAKYTI
Tai jeigu 2017-08-03 21:26:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
moters ovuliacija kas mėnesį, kaip su kalėm? O su drambliais (dramblėm), m? O apie tarakonus ir peles pagalvojus tai visiškas pravalas tada. Nesiderina prie moters niekaip. Beje, straipsnis pilnas skyrybos ir net gramatinių klaidų - aišku kokio lygio informacija... deja.    ATSAKYTI
Rasa 2017-08-02 22:14:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
True visiškai. Mažai kas žino ar įsivaizduoja, kas vyksta už uždarų gyvūnų išnaudojimo pramonės durų. Komercijos sukurtas pragaras. Kuo daugiau tokios info!   ATSAKYTI
Evelina 2017-08-02 12:12:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Laisvai vaikštančių vištų" fermos yra visiškai tas pats vištoms. Mirtingumas ten yra dvigubas nei paprastuose narvuose gyvenančių vištų, o jos taip pat sugrūstos tik didesnėje erdvėje.   ATSAKYTI
Lina 2017-08-02 10:31:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip šlykštu, kad taip elgiasi civilizuoti žmonės. Verslui matyt tik pinigai rūpi. O mes, kaip vartotojai, kiekvieną kartą apsipirkdami galime pasirinkti, kokius verslus remiame. Kiaušinių nuo šiol nepirksiu, yra ką valgyti ir taip.    ATSAKYTI
omg 2017-08-02 10:18:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O Dieve!!! Vargšės išnaudojamos gyvybės! Kaip liūdna... Niekas nenorėtų būti kalinamas ir kad jo gyvastis būtų šitaip brutaliai išsunkta. 2017 metai, o mes - barbarai. Vėl nusivyliau, o Lietuva ir vėl sąrašo pabaigoje. Atrodo, kad antžmogiai čia gyvena... Višta kiaušinį deda sau, ne mums, o ir kiek jame cholesterolio kenkiančio mūsų sveikatai! Ne tik nr 3, bet ir kitų nr jau kuris laikas nebeperku, o po šitų vaizdų vargu, ar kada aš ar mano šeima valgys šituos kančios ir išnaudojimo produktus...   ATSAKYTI
Dei 2017-08-02 09:28:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Baisoka... viskas, su mama sakėm nr 3 kiaušų tikrai nebepirksim... Jak jak jak.   ATSAKYTI
zhy 2017-08-01 23:33:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
man įdomu kas buvo tas žmogus pamatęs iš vištos užpakalio iškrentantį š*diną kiaušinį ir taręs "aš tai suvalgysiu"   ATSAKYTI
PETICIJA 2017-08-01 23:14:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra tarptautinis peticijų puslapis: https://www.thepetitionsite.com/
Jeigu kas moka Anglų kalbą, parašykite ir įdėkite nuorodą.   ATSAKYTI
Milena 2017-08-01 20:30:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gėda visai Lietuvai, kad šitaip elgiasi su gyvūnais. Silpnesniais juk reikia rūpintis!    ATSAKYTI
Lukas 2017-08-01 20:18:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Siaubas.. Visa tai mūsų Lietuvoje? Jokiais būdais nebepirksiu kiaušinių, juk mano pinigai jiems tiesiai į kišenę... Gėda.    ATSAKYTI
gauranga 2017-08-01 18:17:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
užpakalio maistas fū   ATSAKYTI
Petunijus 2017-08-01 17:19:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai mažas buvau mane mokė kad negalima valgyti to kas iš šiknos išlenda :D   ATSAKYTI
Meda 2017-08-01 16:28:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Fu kaip šlykštu   ATSAKYTI
Petras 2017-08-01 16:20:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žiauru ir šlykštu, kaip augina tas vištas :(
Nevalgau kiaušinių ir išėjus šitiems kadrams dėl to dar labiau džiaugiuosi
   ATSAKYTI
zaiza 2017-08-01 16:19:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu jau tikrai niekad nebepirksiu nr.3 kiaušinių :(   ATSAKYTI
Mykolas 2017-08-01 16:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kiaušiniai yra visiška nesąmonė, todėl jau kuris laikas jų ir nebevalgau   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Asociatyvi erkių nuotrauka
Daugelis žmonių jau pastebėjo – šiemet erkės labai aktyvios. Pabuvus gamtoje ir net kieme, kur aukšta žolė, šių kraujasiurbių parsineša ne tik žmonės, bet ir jų augintiniai. ...
Aplink skiepo vietą atsirado paraudimas ir tinimas (nuotr. Shutterstock.com)
Visi, kurie skiepijasi, žino, kad vakcinos gali sukelti įvairių organizmo reakcijų. Su naujienų portalu tv3.lt susisiekusi Viltė pasakoja, kad po skiepo nuo gripo jai ant ...
Maisto prekės (nuotr. stop kadras)
Į „Google“ paiešką įvedus „maisto netoleravimo testas“ kiekvienas nesunkiai rastų savo kišenei priimtiną tyrimą – paslaugos kaina, priklausomai nuo reagentų skaičiaus, gali ...
Konditerija (nuotr. Scanpix)
„Be gliuteno“, skelbia eilutė jūsų pamėgto produkto etiketėje. Daugeliui žmonių tai nieko nereiškia. Tačiau 1 proc. pasaulio gyventojų, kurie serga celiakija, labai ...
Koronavirusas (asociatyvi nuotr. Scanpix)
Iš Vilniuje veikusių trijų koronaviruso patikros mobiliųjų punktų, veikti liko tik  vienas V. Gerulaičio gatvėje esantis punktas. Su naujienų portalu tv3.lt ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų