Klaipėdietė griauna mitus apie žindymą krūtimi: pasakė, kiek laiko tai reikėtų daryti

Į šeimą atkeliavęs kūdikis atneša ne tik džiaugsmą, bet ir naujus iššūkius bei baimes. Vienu iš jų gali tapti ir žindymas. Apie žindymo naudą ir ką daryti, jeigu žindyti nesiseka, naujienų portalui tv3.lt pasakojo klaipėdietė žindymo specialistė-dula Eglė Gurčinė.

Žindymo specialistė Eglė Gurčinė (nuotr. asm. archyvo)

Eglė sako, kad jos pačios pirmoji žindymo patirtis nebuvo labai sėkminga. Nors ji pati laukdamasi pirmagimės skaitė knygas, domėjosi kūdikio žindymu, tačiau įvairių nemalonių situacijų neišvengė.

„Vaikui krito svoris, kai jau turėjo pradėti augti, teko griebtis papildomai primaitinti, kai viskas normalizavosi ir stabilizavosi, grįžti prie žindymo taip ir neišdrįsau, nes turėjau vidinė baimę.

Nusitraukinėjau pieną, maitinau savo pienu, bet iš buteliuko. Po to savyje nešiojausi tą kaltės gniužulą, kad nežindžiau pati, o maitinau iš buteliuko“, – pasakoja Eglė.

Po šios nemalonios pirmosios patirties moteris ėmė daugiau domėtis, kokios galėjo būti jai susiklosčiusios situacijos priežastys, skaitė dar daugiau knygų, straipsnių ir laukiantis antrojo vaiko jau turėjo kur kas didesnį žinių bagažą.

Žindymas – ne tik juoda ir balta

Eglei tenka išklausyti daugybę moterų, kurios susiduria su įvairiausiomis žindymo baimėmis. Pasak jos, visos baimės yra labai individualios, tačiau beveik visada jos susijusios su tuo, kad moterys su žindymu susiduria pirmą kartą. Dėl šios priežasties Eglė „Instagram“ tinkle pradėjo dalintis patarimais ir paneiginėti įvairius mitus susijusius su žindymu.

„Dažnai moterys abejoja ar jų vaikų svoris gerai auga, ar pienas ne per liesas, ar vaikas ne per dažnai valgo, ar ne per daug miega. Pirmą kartą mamomis tapusioms moterims baimės yra pilnos akys ir jos dažnai nežino, ką daryti, o jeigu dar ir iš artimos aplinkos kas nors pakomentuoja, kodėl tavo vaikas daro taip, o ne kitaip, baimė tik stiprėja“, – dalijasi Eglė.

REKLAMA

Iki šiol apie žindymo naudą visuomenėje sklando įvairiausios diskusijos, tačiau Eglė skatina nepasiduoti jausmams, o pasikliauti mokslininkų nuomone.

Žindymo specialistė Eglė Gurčinė

„Man iš tikrųjų yra labai gaila, kad žindymas, kuris atrodo toks natūralus dalykas, daug diskusijų kelia ir tarp mamų, ir tarp močiučių, ir pačioje visuomenėje. Aišku, moksliniai tyrimai ir Pasaulinė sveikatos organizacija, ir „Unicef“ organizacija, visi jie palaiko žindymą ir yra įrodę naudą mamai ir vaikeliui. Čia neverta diskutuoti ar tai yra naudinga, ar ne.

Kartais situacijų būna visokių – vaikas gimsta neišnešiotas, mamą užpuola ligos ir panašiai. Negalima dėl to vieno šablono nupiešti. Yra situacijų, kai mama pati tiesiog negali žindyti savo kūdikėlio, bet nuo to ji netampa blogesnė mama. Pats žindymas irgi nėra tik juoda arba balta – vaiko poreikiai gali būti patenkinami ir vien tik žindant, nusitraukinėjant pieną ir maitinant buteliuku ar primaitinant mišinuku“, – sako ji.

Kiek laiko žindyti?

Dar vienas klausimas, kuris kelia daugybę diskusijų – kiek ilgai derėtų žindyti. Šiuo klausimu Eglė pataria remtis ne tik Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijomis, bet ir savo kūnu bei vaiku.

„Pasaulinė sveikatos organizacijos rekomendacijomis, iki 6 mėnesių kūdikis turėtų būti maitinamas tik pienuku, t.y. negauti nei košyčių papildomai, nei vandens. Nuo 6 mėnesių pradėti primaitinimą ir pažindinti su kitu maistu. Iki 1 metų motinos pienas turi išlikti maitinimo pagrindu, o po metų situacija apsiversti ir kietas maistas turėtų užimti didesnę dalį mitybos raciono, o motinos pienas likti fone.

REKLAMA

Rekomenduojama žindyti iki 2 metų arba ilgiau, kol tau yra abipusiškai naudinga. Tokio galutinio taško tikrai nėra, tai priklauso ir nuo mamos ir nuo pačio vaiko. Dažniausiai ateina laikas, kai pats vaikas atsisako krūties, o tai įvyksta maždaug tarp 2 ir 5 metų. Turėtume tik palaikyti ilgalaikį žindymą ir nelaikyti to nenormaliu reiškiniu ar net išsigimimu. Kai nebeliks poreikio, tada žindymas ir turėtų pasibaigti“, – šypteli ji.

Pati Eglė sako, kad niekada nėra patyrusių piktų žvilgsnių žindydama vaiką arba yra jau pripratusi tiek, kad net jų nebepastebi. Tačiau iš ne vienos mamos yra girdėjusi, kad tokių piktų žvilgsnių ar reakcijų tikrai pasitaiko.

„Dabar pati dar susilaukiu replikų, kad „toks didelis, o dar žindo“. Mano sūnus yra pakankamai didelis, tad žindymo viešumoje nebūna ir pasitaiko nebent tik prieš pietų miegelį arba naktį. Iš močiučių ar draugų kartais tenka sulaukti tokių replikų „gal jau užteks““, – pasakoja Eglė.

Natūrali organizmo apsauga vaikui

Žindymo specialistė sako, kad net mamai susirgus, negalima nutraukti žindymo, nes tai taps pirmąją organizmo apsaugos priemone vaikui.

„Susirgus mamos kūne pradeda gamintis antikūniai, kurie kovoja su virusu, o jie per mamos pieną persiduoda ir vaikui. Žinoma, tai nėra 100 proc. apsauga, kad vaikas nesusirgs ir bus apsaugotas, bet vaikas gali prasirgti lengviau. Žinoma, tokiu atveju reikia nepamiršti rankų higienos, nebučiuoti vaiko, galbūt net kaukę užsidėti, priklauso nuo to, kokia liga, bet tikrai nereikia nutraukti žindymo, nusitraukinėti pieno ar maitinti mišinuku. Atvirkščiai, mama turi kuo daugiau žindyti ir taip bandyti apsaugoti savo vaiką“, – pataria ji.

REKLAMA

Pasak Eglės, žindymą nutraukti reikia tik ypatingai retais atvejais, kurie pasitaiko iki 1 proc. visoje žmonijos populiacijoje ir tai dažniausia nutinka dėl vaiko ar mamos ligos.

Žindymo specialistė Eglė Gurčinė

Tačiau ji priduria, kad jokiu būdu negalima sakyti, jog tik žindančios mamos su vaiku sukurs glaudesnį ryšį, o tos, kurios maitino buteliuku to neturės.

„Galima sakyti, kad žindančios mamos galbūt geriau pažįsta savo vaiką, sugeba atliepti jo poreikius, tačiau absoliutinti nereikėtų. Viskas labai priklauso nuo situacijos ir mamos. Matome tą naudą iš žindymo ne tik, kaip maisto šaltinį, bet ir nusiraminimą, ir saugumo jausmą“, – sako ji.

Karantinas – itin sunkus naujoms mamoms

Eglė pataria, kad jei nesiseka žindymas, nereikia užsisklęsti savyje ir tikėtis, kad įvyks stebuklas. Šioje situacijoje labai svarbu ieškoti pagalbos, nes problemos savaime neišsisprendžia.

„Visada sakau mamoms, kad nereikia kentėti, jeigu skauda ar neišeina. Pirmosiomis dienomis, kai mama dar guli ligoninėje ir nežino, ką daryti, reikia išnaudoti personalo pagalbą – nebijoti klausti ar prašyti parodyti. Nėra kvailų  klausimų, todėl reikia klausti visko, kas neramina.

Jeigu mama jau yra namuose, turime ir šeimos gydytoją, seseles, kurios gali lankytis namuose. Reikia nebijoti prašyti pagalbos, jeigu matote, kad pasimetėte ir nežinote, ką daryti“, – sako ji.

Eglė yra ne tik žindymo specialistė, bet ir dula, kuri pataria nėščios moterims žindymo klausimams bei padeda po gimdymo ir suteikia emocinį palaikymą.

„Dulos ir atėjo iš noro suteikti pagalbą mamai. Mano specifika būtent ir yra ta, kad bendrauju su nėščiosiomis, kalbu žindymo klausimais, rengiu grupines ar individualias konsultacijas.

REKLAMA

Per karantiną buvo labai liūdna situacija, nes mamos po gimdymo buvo išleidžiamos namo, bet nebegaudavo jokios priežiūros iš šeimos gydytojų ar pediatrų – atvykti į įstaigas nebuvo galima, namuose irgi nelankydavo.

Tuo laikotarpiu padidėjo mūsų paslaugų paklausa, nes mamos buvo paliktos kapstytis vienos su tais mažais vaikeliais, gydytojai nekonsultavo telefonu ar online, tačiau vėliau situacija pagerėjo ir pagalba joms atsirado“, – šypsosi ji.

Svarbiausios taisyklės būsimoms mamoms

Eglei tenka susitikti ir su mamomis, kurios patiria pogimdyvinę depresiją. Tokiais atvejais pati Eglė negali padėti, bet stengiasi išklausyti ir nukreipti pas specialistus.

Žindymo specialistė įvardija, kad viena iš pogimdyvinės depresijos priežasčių būna susijusi su pačiu gimdymu, nes tai yra labai stiprus virsmas moters gyvenime.

Mamos jaučiasi nusivylusios ir nusiminusios, jeigu gimdymas buvo ne toks, kokį jį įsivaizdavo, buvo komplikacijų arba ne visai pagarbaus elgesio arba iššaukiamos senos psichologinės problemos, kurios jau buvo užglaistytos, bet to virsmo metu jos vėl išlenda į paviršių.

Žindymo specialistė Eglė Gurčinė

Tačiau, pasak jos, prie to gali prisidėti ir žindymas, kai esi pasimetusi, nežinai ar viskas yra gerai, jauti skausmą. Todėl Eglė įvardijo keletą dalykų, kas būsimoms mamoms, kurios pirmą kartą susidurs su žindymu, gali palengvinti šį procesą.

„Iš tikrųjų siekiant sėkmingai žindyti reikalingos žinios – investuokite į gerus žindymo kursus, jų tikrai yra ne vieni, jums belieka išsirinkti. Antra – paskaitykite literatūros apie žindymą, supažinkite savo partnerį su tuo, ką jums teks patirti, nes labai svarbu, kad partneris jus palaikytų. Taip pat pasitikėkite savo kūnu ir tikėkite, kad tiek jums, tiek vaikeliui viskas pavyks“, – pokalbį užbaigia Eglė.


Rašyti komentarą...
K
Kristina
2020-11-04 18:34:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Puikus straipsnis. Puiki specialistė. Kuo daugiau šnekėti apie tai, gal pasikeis tas senas mąstymas mamų, anytu ir visų kitų.
Atsakyti
-5

S
Sara
2020-11-04 21:07:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Puiki specialistė, labai nuramino mane iškilus problemoms žindymo kelyje. Prieš tai buvau nusiteikusi maitinti iki metų, bet pati nesupratau kad tokį apsisprendimą labiausiai įtakojo mano aplinka, dabar vaikui jau metai ir du mėnesiai ir neplanuoju dar nutraukti, nes kaip ir rašė specialiste vadovaujuosi savo ir vaiko pajautimu. Visada atsiras tokių žmonių kurie yra neispruse ir jaučiasi patys teisingiausi, komentuos kad tai ka ir maitinasi iki 18, bet kaip sakoma duok duriui kelią, nes protingas ir išmintingas žmogus nevisprociu patarimu ir neklausys. Gražios visiem dienos :)
Atsakyti
-2

B
Barbė
2020-11-04 18:46:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kokie tamsūs žmonės,nesidomi,tai paskui didžiausios problemos kyla.Airijoj specialistės konsultacija---atvažiuoja į namus,apie 70 euru kainuoja ir daugiau,bet jauną mamytę daug ko ismokina.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų