• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su gamtos šiukšinimu nesusitvarkanti Aplinkos ministerija į pagalbą kviečiasi policiją, teršėjams grasina baudžiamąja atsakomybe. Iki šiol už atliekų išmetimą pamiškėse grėsdavo vos kelių šimtų eurų bauda, todėl policijos įsitikinimu, tokie verslai buvo nesustabdomi.

Su gamtos šiukšinimu nesusitvarkanti Aplinkos ministerija į pagalbą kviečiasi policiją, teršėjams grasina baudžiamąja atsakomybe. Iki šiol už atliekų išmetimą pamiškėse grėsdavo vos kelių šimtų eurų bauda, todėl policijos įsitikinimu, tokie verslai buvo nesustabdomi.

REKLAMA

Vis dėlto, kiek tokių nelegalių sąvartynų šiuo metu yra, ministras atsakyti negali. Tačiau žada, gaudant nelegalius verslininkus, vykdyti ir slaptus pirkimus.

Kiek tokių nelegalių sąvartynų šiuo metu yra, ministras atsakyti negali. Tačiau žada, gaudant nelegalius verslininkus, vykdyti ir slaptus pirkimus: „Nustatyti yra tikrai sunku, nes čia ne viena sėdynė tikrai ne iš vienos, ne iš dviejų ar trijų mašinų.“

Girininkas Arūnas rodo, kaip dalį miško Klaipėdoje kažkas pavertė šiukšlynu. Čia nelegaliai kažkas atvežė nebenaudojamas automobilių detales: „Atliekos, sakykime, pridavimui.“

REKLAMA
REKLAMA

Girininkas sako, kad tiek prišiukšlino tikrai ne vandalai, o dorais verslininkais apsimetantys atliekų vežėjai.

„Pagrindinė išvada nuo kiekio. Nes žmonės, kur veždavo, tai būdavo 2–3 maišiukai, dešimt lentų pamestų, kažkokį remontą pasidarę. O dabar, jeigu baldai išmesti, tai pusė tonos ar tona, kilogramais sveriant“, – sako girininkas Arūnas Samoška.

REKLAMA

Panašios situacijos ir kitoje Lietuvos pusėje. Plynas laukas Vilniuje yra tapęs vienu problematiškiausiu mieste, taip sako ir pati savivaldybė. Pasirodo, kad čia nuolat yra vežamos šiukšlės. Ir šis laukas yra tapęs nelegaliu sąvartynu.

Aplinkos ministerija į nelegalius atliekų vežėjus daugiau dėmesio pradėjo skirti žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie užterštus atokius sklypus ir miškus. Iki šiol policija dėl tokio vandalizmo yra pradėjusi virš 40 tūkstančių tyrimų. Tiesa, vos dešimt jų yra susiję su baudžiamuoju kodeksu. Bauda teršėjams dažnai siekia vos kelis šimtus eurų. Ministras sako, kad aplinkosaugininkai galėtų sučiupti daugiau vandalų, jei turėtų daugiau galių.

REKLAMA
REKLAMA

„Bet tikrai nenorime tapti ikiteisminio tyrimo institucija, nenorime turėti kriminalinės žvalgybos subjekto statuso, netapsime statutine institucija. Visgi, vakarietiška praktika yra tai, kad tą atlieka siauras ratas vastybės institucijų ir to nereikėtų plėsti“, – kalba aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Vis dėlto didesnes pajėgas ir didesnius įgaliojimus turi policija. Tačiau komisaras aiškina, kad pareigūnams trūksta žinių tiriant aplinkosaugos nusikaltimus. Todėl prisidėtų kitais būdais. Pavyzdžiui, aiškinantis tokių verslų pelno kilmę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esminė žinutė, kad ne tik konkreti veika, bet ir apskritai iš kokių aitvarų jūs esate susinešę tuos turtus, tikrai labai efektyviai veikia mums tiriant kitas nusikalstamas veiklas. Nes, kaip rodo gyvenimas, vienas iš pagrindinių tikslų, kodėl nusikalstamumas egzistuoja, tai yra pelno gavimas“, – aiškina policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Tokių nelegalių sąvartynų šalyje tūkstančiai, tačiau konkretaus skaičiaus ministras pasakyti negali. Vien Vilniaus miesto savivaldybė iki šiol įvardijo bent dvi erdves, kurias išvalius aplinkosaugininkams, po kurio laiko jas verslininkai-vandalai vėl užteršia.

REKLAMA

„Mes kovo viduryje per aplinkos apsaugos departamentą būsime sukūrę rizikos vertinimo sistemą. Ją audituos policijos departamentas. Iš esmės, kiekvienas ir geras pilietis, ir nusižengęs pilietis, taip pat ir įmonės turės šviesoforo statusą“, – tvirtina S. Gentvilas.

Dar laukiant griežtesnių sprendimų iš Seimo suteikiant daugiau įgaliojimų aplinkosaugininkams, ministras žada, kad, reikalui esant, ministerija su policija ketina organizuoti slaptus pirkimus. Kitaip tariant – per skelbimų portalus patys ieškos nelegalių atliekų tvarkymo verslų, skambins jiems ir apsimes pirkėjais.

REKLAMA

„Pavojingų atliekų utilizuotojai, jie neturi būti ramūs, kad jiems nebus paskambinta ir, iš tikrųjų, nebus pasitelkta slaptieji pirkimai. O taip būtinas įvairių institucijų įsitraukimas ir bendradarbiavimas, nes vienas Aplinkos apsaugos departamentas to negalėdavo atlikti“, – sako S. Gentvilas.

„Tie, kurie veža, žinokite, tie turi skelbimų portaluose ir jie taip greitai nedingsta, ir tie telefonai nepasikeičia. Atsekame tikrai ne vieną“, – teigia A. Samoška.

Kiek anksčiau žiniasklaida skelbė, kad Vilniaus rajone Marijampolio miške beveik dviejų hektarų sklype eilę metų veikė nelegalus sąvartynas. Žala gamtai padaryta už beveik 5 milijonus eurų. Tačiau apie tai sužinoję aplinkosaugininkai daugiau nei pusmetį nesugebėjo tam užkirsti kelio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų