REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Kartais taip sunkiai susergame, kad organizmas tampa nebepajėgus pats įveikti ligą, tad tenka pasitelkti pagalbinę priemonę – antibiotikus.

Kartais taip sunkiai susergame, kad organizmas tampa nebepajėgus pats įveikti ligą, tad tenka pasitelkti pagalbinę priemonę – antibiotikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antibiotikų vartojimas gali labai pakeisti žarnyno bakterijų kiekį ir tipą. Šie žarnyno mikrofloros pokyčiai gali sukelti su antibiotikais susijusį viduriavimą, pykinimą, vėmimą ir kitus šalutinius poveikius virškinimo trakte. Tai viena iš priežasčių, kodėl gydytojai rekomenduoja vartoti antibiotikus su maistu, bet tą turbūt jau žino daugelis, o apie kitas antibiotikų vartojimo subtilybes papasakosime plačiau.

REKLAMA

Antibiotikų poveikis žarnynui

Paprastai organizmui prireiks laiko, kad subalansuotų mikrobiomą iki sveikų, įvairių bakterijų. Tiesą sakant, tyrimai rodo, kad atsigauti nuo antibiotikų padarytos žalos užtrunka apie 6 mėnesius. Kai kurie antibiotikai, tokie kaip metronidazolas, gali sąveikauti su alkoholiu. Jei vartojate šiuos vaistus, gydymo metu svarbu vengti alkoholio. Kiti, tokie kaip rifampinas, gali sutrikdyti geriamųjų kontraceptikų (kontraceptinių tablečių) veiksmingumą. Būtinai perskaitykite instrukcijas ir visus įspėjimus, kuriuos pateikė vaistinininkas ar gydytojas su konkrečiu receptu, ir jų laikykitės.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl antibiotikų vartojimo gali taip išsiderinti organizme esančios bakterijos, kad žmogus pradeda gausiai viduriuoti, jį pykina. Antibiotikų vartojimas taip pat gali sukelti makšties mielių infekcijas. Makštyje, kaip ir žarnyne, gyvena geros bakterijos, kurios gali būti neigiamai paveiktos gydymo antibiotikais metu.

Dažniausios klaidos, kurias žmonės daro vartodami antibiotikus:

· Atsainiai pasidomi galimais šalutiniais poveikiais;

· Pastebėję nors kokį šalutinį poveikį, nepraneša gydytojui ir nekeičia antibiotikų;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

· Nevartoja gerųjų bakterijų;

· Vartoja antibiotikus būdami nepavalgę;

· Vartodami antibiotikus neatsisako alkoholio;

· Nebaigia gerti pilno antibiotikų kurso, kurį nurodė gydytojas;

· Išgeria per kartą didesnį kiekį antibiotikų, nei kad nurodė gydytojas, nes galvoja, kad taip greičiau pasveiks;

· Pamiršta gerti pakankamai skysčių.

Gerųjų bakterijų svarba

Dauguma antibiotikų žudo bakterijas arba neleidžia joms augti. Deja, dauguma antibiotikų negali atskirti gerųjų ir blogųjų bakterijų. Tai reiškia, kad jie gali sunaikinti sveikas žarnyno bakterijas. Žarnyne gyvena daugiau nei 100 trilijonų rūšių bakterijų. Jos suskaido maistą, padeda išlaikyti stiprią imuninę sistemą ir palaiko sveikas kūno funkcijas. Taigi, probiotinių papildų vartojimas gydymo antibiotikais metu gali sumažinti neigiamą poveikį žarnyno florai ir sustiprinti imuninį atsaką.

REKLAMA

Gerosios bakterijos teikia daug naudos:

· Padeda subalansuoti gerųjų ir blogųjų bakterijų kiekį žarnyne;

· Sumažina viduriavimo tikimybę ir net stabdo jau prasidėjusį viduriavimą;

· Sureguliuoja kraujospūdį, padeda palaikyti normalų širdies darbą.

· Mažina odos alergijų tikimybę (ką kartais gali sukelti kai kurie vartojami antibiotikai);

· Stiprina imuninę sistemą, padeda apsisaugoti nuo kitų infekcijų.

· Beje, probiotikų vartojimas gali padėti pagerinti psichinės sveikatos sutrikimų simptomus, tokius kaip: depresija, nerimas, stresas ir atminties sturikimai.

REKLAMA

Be probiotikų papildų, galite dar vartoti maisto produktus, kuriuose yra gerųjų bakterijų: natūralų jogurtą, kefyrą, fermentuotas daržoves. Taip pat gerųjų žarnyno bakterijų gamybą galite paskatinti valgydami daug skaidulų turinčius maisto produktus, tokius kaip: riešutai, sėklos, pupelės, lęšiai, žirniai ir uogos.

Kas yra disbiozė?

Disbiozė yra žarnyno bakterijų disbalansas, kuris neretai išsivysto dėl antibiotikų vartojimo (taip pat kuomet gydantis pamirštama gerti gerųjų bakterijų papildus). Dėl to pasireiškia įvairūs virškinimo sutrikimo simptomai, įskaitant: viduriavimą, mėšlungį, vidurių užkietėjimą, pilvo pūtimą ir nevirškinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai disbiozės požymiai ir simptomai yra virškinimo sutrikimai. Žmonėms, sergantiems šia liga, gali dažnai kauptis dujos ir varginti pilvo pūtimas. Be to, juos vargina pilvo spazmai, viduriavimas ir/ar vidurių užkietėjimas, išmatose yra gleivių. Pastebimas jautrumas maistui, padidėjęs tam tikrų maisto produktų netoleravimas, juntamas blogas burnos kvapas.

Kai kuriais atvejais žmonėms gali pasireikšti šlapinimosi sutrikimas, makšties ar tiesiosios žarnos niežulys, krūtinės skausmas, bėrimai, nuovargis, gali būti sunku sutelkti dėmesį, atsirasti depresija, nerimas ir suprastėti atmintis.

Norint išgydyti žarnyno disbiozę, reikia bent porą savaičių pakeisti mitybą – maitintis sveikai. Tačiau kartais gali prireikti kelių mėnesių dietos korekcijos, papildų ir (arba) vaistų, kad žarnyno disbiozė būtų įveikta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų