• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs JAV prezidentas Joe Bidenas (82 m.) yra patyręs visko: nuo smegenų kraujavimą iki kaulų vėžio. Nepaisant to, kad jo gyvenimas nebuvo rožėmis klotas, tačiau jis daugeliui žmonių gali būti pavyzdys. 

13

Buvęs JAV prezidentas Joe Bidenas (82 m.) yra patyręs visko: nuo smegenų kraujavimą iki kaulų vėžio. Nepaisant to, kad jo gyvenimas nebuvo rožėmis klotas, tačiau jis daugeliui žmonių gali būti pavyzdys. 

REKLAMA

J. Bideno fizinė sveikata ir protinis aštrumas sulaukė intensyvaus žiniasklaidos dėmesio dar prieš prezidento debatus, iš kurių jis galiausiai buvo priverstas pasitraukti, skelbė dailymail.co.uk.

2020 m. išrinkimo metu J. Bidenas buvo vyriausias asmuo, laimėjęs prezidento postą.

O buvusio prezidento sveikatos istorija turėjo nemažai sveikatos sutrikimų. Viskas prasidėjo nuo diagnozės, kuri vos nenutraukė jo karjeros.

REKLAMA
REKLAMA

1988 m. – smegenų aneurizma, dėl kurios jis vos nenumirė. Tai buvo sveikatos krizė, kuri pirmą kartą sukrėtė tuometinio senatoriaus Joe Bideno karjerą – ir vos nenutraukė jo gyvenimo.

REKLAMA

1988 m. vasarį J. Bidenas buvo skubiai nugabentas į Walterio Reedo kariuomenės medicinos centrą dėl kankinančio galvos skausmo ir kaklo sustingimo. 

Diagnozė buvo bauginanti: plyšo smegenų aneurizma – potencialiai mirtinas kraujagyslės išsipūtimas.

Buvo atlikta skubi operacija, kurios metu aneurizma buvo išpjauta, bet jei to nepakako, gydytojai aptiko dar vieną, nesutrūkusią aneurizmą kitoje smegenų pusėje.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau tais pačiais metais ji buvo chirurgiškai sutvarkyta.

J. Baidenas kelis mėnesius nedirbo Senate, lėtai ir ilgai sveiko po smegenų operacijos, vos išvengdamas to, kas galėjo būti nuolatinis smegenų pažeidimas. Sveikatos krizė nutraukė tuometines jo prezidentines ambicijas.

1989 m. plaučių embolija

Tuo pačiu laikotarpiu J. Bidenui taip pat pasireiškė plaučių embolija – kraujo krešuliai, kurie nukeliauja į plaučius ir užkemša arterijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai sunki ir potencialiai mirtina būklė, kuri gali pasireikšti po didelių chirurginių operacijų, ypač kai pacientas yra imobilizuotas arba jam taikoma bendroji anestezija.

Pasak paties J. Bideno autobiografijos, atsigaunant po vienos iš aneurizmos operacijų, jam išsivystė kraujo krešulys, kuris atitrūko ir įstrigo plaučiuose – plaučių embolija.

REKLAMA

Prireikė skubios pagalbos, o tai dar labiau apsunkino ir taip pavojingą situaciją. Tai prailgino jo buvimą ligoninėje ir sukėlė dar didesnį pavojų jo gyvybei.

Vėliau J. Bidenas sakė, kad jam buvo suteikta mažiau nei 50 proc. tikimybė išgyventi per šį sunkų išbandymą, o plaučių embolija buvo šios baisios prognozės dalis.

2003 m. – tulžies pūslės operacija ir prieširdžių virpėjimas

2000-ųjų pradžioje, kai J. Baidenas tikėjosi grįžti į prezidento postą, vėl iškilo klausimų dėl sveikatos.

REKLAMA

2003 m. jam buvo atlikta tulžies pūslės pašalinimo operacija – įprastinė procedūra, tačiau ji vėl sukėlė klausimų dėl jo amžiaus, ištvermės ir sveikatos istorijos.

Tuo metu J. Bidenui taip pat buvo diagnozuotas prieširdžių virpėjimas – liga, dėl kurios širdies ritmas būna nereguliarus arba greitas.

Medikai įspėjo, kad ši būklė gali sukelti mažyčius kraujo krešulius, kurie laikui bėgant lėtai pažeidžia smegenų dalis, o tai gali sukelti mąstymo ir atminties sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors jis greitai pasveiko, šis sveikatos sutrikimas skeptikams tik priminė apie vis didėjantį jo negalavimų sąrašą.

2015 m. – Asmeninė tragedija ir vėžys

2015 m. vėžys diagnozuotas ne Joe Bidenui, o jo vyresniajam sūnui Beau.

Buvęs Delavero valstijos generalinis prokuroras mirė nuo glioblastomos – itin agresyvaus smegenų vėžio – būdamas vos 46 metų. J. Baidenas buvo sugniuždytas.

REKLAMA

Tačiau jo sielvartas tapo tikslu ir J. Baidenas inicijavo „Vėžio mėnulio smūgį“ (angl. Cancer Moonshot) – federalines pastangas paspartinti vėžio mokslinius tyrimus, panaudodamas savo politinį svorį ir širdgėlą veiksmams.

„Dabar atėjo laikas būti drąsiems“, – sakė jis. Tačiau net ir pradėjus kampaniją, jo paties kūnas toliau kovojo su naujomis grėsmėmis.

REKLAMA

2019 m. – Kosulio priepuoliai ir susirūpinimas dėl kampanijos

2019 m. J. Bidenui dalyvaujant prezidento rinkimų kampanijoje, jo vieši pasirodymai sulaukė dėmesio ne tik dėl jo kosulio priepuolių, bet ir dėl sveikatos.

Žurnalistai atkreipė dėmesį į dažnus kosulio priepuolius ir nerišlią kalbą. Kampanija tvirtino, kad jam viskas gerai, kaltę vertė sezoninėms alergijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abejonės tik sustiprėjo, kai 76 metų J. Bidenas suklupo debatuose ir vis dažniau buvo spėliojama apie jo protinį aštrumą ir ištvermę.

2021 m. lapkritis – storosios žarnos polipo pašalinimas

2021 m. lapkritį Baltieji rūmai atskleidė, kad per įprastą kolonoskopiją J. Bidenui iš storosios žarnos pašalintas „gerybinis, bet potencialiai ikivėžinis“ polipas.

REKLAMA

Nors gydytojai tvirtino, kad tai nieko rimto, susirūpinimą sukėlė tai, kad polipas laikui bėgant galėjo augti.

Polipas buvo adenoma, kuri gali virsti gaubtinės žarnos vėžiu, jei nėra kontroliuojama.

Nors J. Bidenui sveikatos būklė buvo patvirtinta, šis įvykis priminė, kad net ir „įprastos“ problemos jo amžiuje gali tapti rimtomis.

2022 m. liepos mėn. – COVID-19

J. Bidenas pandemijos metu patyrė „labai lengvus simptomus“, įskaitant slogą, nuovargį ir sausą kosulį.

REKLAMA

Jis toliau dirbo izoliuotas Baltųjų rūmų rezidencijoje, o gydytojai pradėjo skirti „Paxlovid“ – antivirusinį gydymą, leidžiamą didelės rizikos pacientams.

Tačiau nors J. Bideno vieši pasirodymai per „Zoom“ turėjo rodyti pasitikėjimą savimi, amerikiečiai buvo įsitempę.

Per kelias dienas J. Bideno testai buvo neigiami ir jis buvo paskelbtas pasveikusiu.

Tačiau jau po trijų dienų įvyko posūkis – J.Bideno testas vėl buvo teigiamas, o gydytojai jį pavadino „Pakslovido atoveiksmiu“ – dokumentuotas reiškinys, kai simptomai ir virusas grįžta po to, kai iš pradžių atslūgo.

REKLAMA
REKLAMA

2023 m. vasaris – odos vėžys

Praėjus vos keliems mėnesiams po antrųjų prezidentavimo metų, J. Bidenui nuo krūtinės buvo pašalintas odos darinys, kuris vėliau buvo įvardytas kaip bazalinių ląstelių karcinoma – viena iš odos vėžio formų.

Jis buvo sėkmingai išgydytas, tačiau tai buvo pirmas kartas, kai J. Bidenui viešai buvo diagnozuotas bet kokios formos vėžys jam einant pareigas.

Baltieji rūmai bandė sumenkinti šį įvykį, pažymėdami, kad šios rūšies vėžys retai plinta, tačiau tai buvo dar vienas ženklas, kad J. Bideno organizmas patiria įtampą.

Prieš pradėdamas eiti prezidento pareigas J. Bidenas iš savo kūno pašalino „kelis lokalizuotus nemelanominius odos vėžius“, Baltųjų rūmų gydytojas Kevinas O'Connoras teigė prezidento sveikatos patikrinimo santraukoje.

Jis taip pat pripažino, kad jaunystėje J. Baidenas daug laiko praleido saulėje.

2024 m. birželis – Kognityvinių gebėjimų silpnėjimas 

Akimirka, kai J.Bideno sveikatos problemų nebebuvo galima atmesti, atėjo 2024 m. birželį per katastrofišką pasirodymą debatuose, kuris pribloškė net ištikimiausius jo šalininkus. 

J. Baidenas atrodė sutrikęs, ilgesniais momentais darydavo pauzes ir dažnai prarasdavo minčių eigą.

REKLAMA

Jo komanda tai aiškino peršalimu. Pasak Džeiko Tapperio ir Alekso Tompsono knygos „Pirmapradė nuodėmė“ (Original Sin), padėjėjai kelis mėnesius, o gal net metus slėpė nuo visuomenės J. Baideno psichikos nuosmukio mastą.

Dėl šio epizodo įvyko negrįžtamas lūžis - -J. Bidenas pasitraukė iš 2024 m. rinkimų ir atvėrė kelią Kamalai Harris tapti demokratų kandidate. 

Tačiau žala buvo padaryta. J.Baideno sveikata jam galutinai kainavo prezidento postą.

2025 m. gegužė – 4 stadijos prostatos vėžys 

Skaudžiausias smūgis buvo suduotas sekmadienį, kai J. Bideno biuras paskelbė, kad buvusiam prezidentui diagnozuotas metastazavęs prostatos vėžys, kuris jau išplitęs į kaulus.

Diagnozė nustatyta atlikus tyrimus, kuriuos paskatino šlapinimosi simptomai ir aptiktas prostatos mazgelis. 

Gleasono balas – skalė, pagal kurią vertinama, kiek agresyvus yra prostatos vėžys, – buvo 9 balai. 

Tai reiškia, kad J. Bideno vėžys yra kraštutinėje skalės dalyje. Palyginimui, bet koks didesnis nei 7 balų vėžys laikomas didelės rizikos vėžiu.

„Tai agresyvesnė ligos forma“, – pripažino jo biuras pareiškime. Tačiau vėžys, atrodo, yra jautrus hormonams, todėl jį galima veiksmingai gydyti.

REKLAMA

Tai reiškia, kad vėžiui augti reikalingas testosteronas, todėl jį galima kontroliuoti taikant hormonų trūkumą mažinančias terapijas. 

Vis dėlto ekspertai įspėja, kad prostatos vėžiui metastazavus į kaulus, jį tampa daug sunkiau gydyti ir beveik neįmanoma išgydyti.

Buvusio prezidento šeimoje yra ilgaamžių. Jo tėvas sulaukė 86 metų, o motina – 92 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų