Vilniuje trumpam viešėjęs muzikantas ir organizacijos „Nantes Europe Express“ įkūrėjas sako, kad šiuo tarptautiniu projektu kuria Europą per kultūrą.
Pirmiausia, kodėl Baltijos šalys?
Bandžiau susitarti su organizacijomis Bulgarijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, ir mums beveik pavyko. Tačiau estai, latviai ir lietuviai projektą sutiko entuziastingiau, tad su jais ir pradėjome dirbti. Pats dėl to esu labai laimingas, nes jos nors yra trys mažytės šalys, bet įdomios, labai skirtingos ir turinčios savitą identitetą.
Net jūs, prancūzas, tai pastebite?
Nedaug žmonių Prancūzijoje atskiria Lietuvą, Latviją ir Estiją. Orkestro reikšmė tuomet dar labiau išauga, mat nantiečiams galėsime parodyti jūsų skirtumus.
Mano akimis, Estija yra labiau linkusi prie Skandinavijos, Lietuva artėja su Europa, o Latvija – tarytum labiau su Rusija.
Albertas Mažisteris (nuotr. M. Širvinskas) (nuotr. Balsas.lt)
Lietuvoje lankotės trečią kartą?
Prieš trejetą metų viešėjau čia tris dienas su kultūrine asociacija. Pernai atvažiavau dar kartą su dviem aštuonmečiais vaikais iš Nanto, su kuriais važinėjome po Vilnių ir Lietuvą. Jie įsijautė į mažųjų žurnalistų vaidmenį ir ėmė interviu iš Lietuvos vaikų.
Prancūziškai?
Ne, angliškai ir su vertėjos pagalba. Per vaikų žaidimus patyrėme, kokie yra kultūriniai šalių skirtumai.
Grįžkime prie orkestro: 32 atlikėjai iš keturių šalių, įskaitant Prancūziją. Atrodo ambicinga – ar susitvarkysite?
Trupę sudarys 28 muzikantai ir 4 kompozitoriai. Dėl orkestro nusamdžiau projekto vykdytoją, kuris, beje, yra kilęs iš Bolivijos, o pats būsiu meninės programos vadovas. Žinau, labai sunku, nes turime ganėtinai nebedaug laiko, tačiau jau suplanavome biudžetą ir radome draugų. Sakyčiau, dabar jis tapo europiniu šeiminiu projektu.
Kas jau prisijungė prie šios jūsų šeimos?
Per porą metų trukusias keliones minėtose Rytų Europos šalyse: Bulgarijoje, Rumunijoje, Vengrijoje ir Baltijos šalyse turėjau susukti keletą filmų ir rasti ryšių tarp mano miesto Nanto ir vietinių atlikėjų. Pakeliavau, ir kilo mintis sukurti bendrą trupę. Jam įsteigti reikėjo partnerių, ir aš juos radau trijose Baltijos šalyse – Lietuvos gretutinių teisų asociaciją AGATA, Rygos miesto savivaldybę ir Estijos teatro ir muzikos akademiją.
Partneriai įvairūs, o orkestro veiklą organizuojate pirmą kartą. Ar nesunku rasti bendrą kalbą?
Nelengva išties! Nekalbame ta pačia kalba, esame toli vienas nuo kito, bet kartu tai smagu: projektas yra europinis, todėl galime susitikti su skirtingais žmonėmis ir kartu statyti bendrą Europą, mūsų Europą per kultūrą, per jaunimo mainus ir judėjimą. Tai įkvepia.
Man tai tikras nuotykis: juk pirmiausia pradėsime meistriškumo stovykloje Nante, o paskui 32 muzikantai su operatoriais autobusu važiuos per Lietuvą, Latviją ir Estiją.
Maistą, kelionę ir nakvynę jauniesiems atlikėjams apmokės Europos Sąjunga?
Taip. Kažkiek prisidės partneriai. Tačiau daug jie nesukrapštys, nes žinome, kad Baltijos šalyse nėra taip paprasta užsitikrinti finansavimą. Projektą dar rems Nanto miestas.
Kiek žinau, orkestras turės tęsinį?
Įrašysime albumą, koncertuosime kitais metais. Beje, mūsų koncertai nevyks įprastose erdvėse – ant scenos ir koncertų salėse. Turime įrangą su belaidžiais mikrofonais kiekvienam orkestro nariui, todėl pasirodymus rengsime prie paminklų, aikštėse, gatvėse.
Mūsų repertuaras bus populiarus – kartu su 4 kompozitoriais sukursime keturis kūrinius tema „Le premier rendez-vous d'amour“ (pirmasis pasimatymas – pranc.).
Pats kada pradėjote muzikuoti, mesjė Albertai?
Studijavau džiazą, esu išleidęs porą albumų. Paskui patraukiau į Braziliją ir Afriką, kur mokiausi vietinės etninės muzikos. Dabar esu užsibrėžęs per muziką prisidėti prie tolesnio Europos kūrimo.
Primenu, kad jau susistygavęs keliaujantis jaunimo orkestras su 8 lietuvių muzikantais į Lietuvą atvyks rugpjūčio 3-ąją ir surengs nemokamą koncertą.
Atstovė Lietuvoje ir informacija kandidatams
Asmeninė orkestro vadovo svetainė
Albertas Mažisteris (nuotr. M. Širvinskas) (nuotr. Balsas.lt)