• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Kita stotelė – Zoologijos sodas“, „Antakalnio žiedas“, „Gerbiami keleiviai, nepamirškite laiku pasižymėti bilietų“, – tokios ir daugybė panašių frazių skamba Vilniaus ir Kauno viešajame transporte. Netrukus stotelių pavadinimai bus pradėti skelbti ir Klaipėdoje. Ar kada susimąstėte, kas skelbia šiuos pavadinimus? „Gyvenimas“ tai išsiaiškino, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Įgarsina nuo sovietmečio

Seniausios viešojo transporto stotelių pranešimo tradicijos yra Vilniuje. Jau daugelį metų vilniečiai girdi Uršulės Konstancijos Vaškelytės-Bautrėnienės balsą. Įgarsinti stoteles ji pradėjo dar sovietmečiu, kai stotelių pavadinimus reikėdavo pasakyti ir lietuvių, ir rusų kalbomis.

REKLAMA

Jos balsą sostinės gyventojai iki šiol girdi troleibusuose ir autobusuose. Kai tik atsiranda nauji troleibusų maršrutai, pasikeičia stotelių pavadinimai arba senieji įrašai nusidėvi, moteris skuba į Lietuvos radijo studiją, kur įgarsina šią informaciją.

Pati U.K.Vaškelytė-Bautrėnienė važinėja troleibusais ir dažnai girdi savo balsą. Kartais tai, ką išgirsta, būna nemalonu. „Taip atsitinka, kai aparatūra streikuoja, būna sulėtinamas balsas“, – paaiškino moteris.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės manęs neatpažįsta ir aš visai nenoriu, kad atpažintų. Tik namiškiams labai patinka girdėti mano balsą transporte“, – šypsojosi pašnekovė.

U.K.Vaškelytė-Bautrėnienė yra profesionali aktorė, dirbo buvusioje Kultūros mokykloje dėstytoja, Lietuvos radijuje diktore.

Bendradarbiai mėgsta paerzinti

U.K.Vaškelytė-Bautrėnienė įgarsina ne visą informaciją Vilniaus viešajame transporte. Kai kuriuos Vilniaus autobusų maršrutų papildymus yra perskaičiusi Rita Girjotienė. Bendrovei „Vilniaus autobusai“ jos toli ieškoti nereikėjo. R.Girjotienė pati dirba šioje bendrovėje, yra Eismo skyriaus inžinierė-technologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris pasakojo, kad ilgų diskusijų dėl to, kas sės ir įgarins maršrutų papildymus ir informaciją, nekilo. Norėta, tik kad tai būtų moteris. Frazes „Nepamirškite laiku pasižymėti bilietų“ ar „Dėkojame, kad naudojatės mūsų transportu“, R.Girjotienei nebuvo sunku įgarsinti. Visos frazės ir papildomos stotelės iš anksto buvo taisyklingai sukirčiuotos.

REKLAMA

„Dabar bendradarbiai sutikę mane paerzina, kad su manimi bendrauti pradeda nuo pat ryto, dar net nespėję manęs pamatyti“, – šypsojosi pašnekovė.

Neįmanoma neišgirsti

Kauno troleibusų ir autobusų maršrutus įgarsina skirtingi žmonės. „Kauno fono“ radijo stoties darbuotojos įgarsina visus troleibusų maršrutus. Kauniečiams teko girdėti Loretos Mačiulienės, Daivos Lebeliūnaitės balsus. Prieš dvejus metus stotelių pavadinimus įgarsino radijo stoties darbuotoja Neringa Levulienė. Jos balsą kauniečiai girdi iki šiol.

REKLAMA

Moteris pasakojo, kad šis darbas labai nesiskyrė nuo jos dirbamų radijuje. N.Levulienei neretai tenka garsinti reklamas, tad ir šį kartą ji tiesiog perskaitė bendrovės „Autrolis“ atsiųstą tekstą: stotelių pavadinimus, informaciją apie pakeistus dėl uždarytų gatvių troleibusų maršrutus, elektroninio bilieto įdiegimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esu suvalkietė ir žmonės sako, kad taisyklingai kalbu. O troleibusuose visą informaciją reikia labai aiškiai, su atviromis balsėmis ištarti. Taip, kaip aš ir kalbu, – paklausta, kodėl ji ėmėsi įgarsinti stotelių pavadinimus, atsakė moteris. – Kelios darbuotojos pabandėme, nusiuntėme „Autroliui“, o jiems tiko mano balsas. Net sakė, kad jis skamba taip, kad keleiviai jį nori nenori išgirs“.

REKLAMA

N.Levulienė retai važinėja troleibusais, tačiau kai kartą teko, vos pažino savo balsą. „Akimirką keistas jausmas perėjo per širdį. Paskui prisiminiau, kad esu įgarsinusi visą šią informaciją. Tik troleibuse mano balsas šiek tiek suspaustas, visai kitaip nei studijoje girdėti. Mačiau, kad žmonės niekaip į mano balsą nereaguoja, o man tai išspaudė šypseną“, – linksmai pasakojo N.Levulienė.

REKLAMA

Darbas – ne kiekvienam

Kauno autobusuose pateikiamą informaciją įgarsina „Penktojo kanalo“ Kauno skyriaus žurnalistė Kristina Karlonė. Moteris kibo į šį darbą kaip į eilinį, „be jokio didelio džiaugsmo“. Darbas truko iki dviejų valandų, tad netrukus buvo pamirštas.

„Dažniau važiuoju troleibusais ir mikroautobusais. Kai kartą teko važiuoti autobusu, nustebau. Tai nėra koks nors reikšmingas mano gyvenimo darbas, bet galiu jį pavadinti įdomiu ir netradiciniu. Juk ne kasdien ir ne kiekvienam žmogui pasiūloma įgarsinti stoteles“, – sakė K.Karlonė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasimokė iš kolegų

Vilnius ir Kaunas turi senas viešojo transporto maršrutų įgarsinimo tradicijas, o Klaipėda dar tik jas pradės. Netrukus klaipėdiečiai bus maloniai nustebinti. Kitaip nei kituose miestuose, jiems informaciją teiks puikiai pažįstami vyriški balsai. Stotelių pavadinimus įgarsino filosofas, kultūros kritikas, aktyvus visuomenės veikėjas Leonidas Donskis, o papildomą informaciją – „Balticum“ televizijos žurnalistas Gintaras Vaičekauskas.

REKLAMA

„Galėjome šiek tiek pasimokyti iš kolegų Vilniuje ir Kaune, tačiau mes siekiame, kad žmonės didžiuotųsi savo miestu, iškiliais miesto žmonėmis. L.Donskis yra vienas iš tų žmonių, kurie reprezentuoja Klaipėdos miestą. Be to, jis yra baigęs filologijos mokslus, turi nepriekaištingą tartį. Tai toks žmogus, kuris suteikia mūsų sistemai solidumo“, – pabrėžė G.Neniškis.

REKLAMA

Įgarsinti sutiko tik Klaipėdoje

L.Donskis Klaipėdoje praleido 30 savo gyvenimo metų, čia gimė ir užaugo. „Iš pradžių į pasiūlymą žiūrėjau skeptiškai. Sakiau, kad tai turėtų daryti diktorius arba aktorius. Bet, kai paaiškino, kad norima daryti kažką labai netradicinio, netikėto, kad ieškoma seno klaipėdiečio, kad jo balsas žmonėms kažką primintų, sutikau. Įtakos turėjo ir tai, kad tai neturi nieko bendra su reklama, kad tai ne honorarinis dalykas“, – aiškino L.Donskis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis sakė, kad šio darbo nedarytų jokiame kitame mieste, nes nesijaustų turintis į tai moralinę teisę.

„Turėjau galimybę pagalvoti, kaip įgarsinti. Reikėjo pasistengti padaryti kuo natūraliau, paprasčiau. Tai turėtų būti normalus, gyvas žmogaus balsas, ne per daug sausas, bet ir be stiprių intonacijų“, – aiškino L.Donskis.

Chuliganų siaubas

Žurnalistas G.Vaičekauskas klaipėdiečiams puikiai pažįstamas iš pamokomų reportažų apie nusikaltimus uostamiestyje. Jis yra vadinamas Klaipėdos chuliganų siaubu.

„Autobusai yra vieša vieta, bet ne visi nusiteikę juose elgtis pagal taisykles. Todėl esame įsitikinę, kad G.Vaičekausko įgarsinta informacija, kaip elgtis autobusuose, kas juose draudžiama, turės didesnį poveikį“, – sakė „Klaipėdos keleivinio transporto“ direktorius.

Šioje įstaigoje buvo pasiūlymų kviestis Nataliją Zvonkę ar Ramūną Vyšniauską. Tačiau, anot G.Neniškio, „Klaipėdos keleivinis transportas“ yra miesto įstaiga, ir nors minėtieji asmenys yra gerbiami, pasirinkti solidesni žmonės.

Zita Voitiulevičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų