REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisijos paviešintos jautrios kalbos rekomendacijos valdininkams nustebino daugelį – sveikinant su didžiosiomis metų šventėmis biurokratai siūlo vengti žodžio Kalėdos. Visa tai vardan tolerancijos kitoms religijoms. Lietuvos gyventojai gūžčioja pečiais, nesuprasdami kam to reikia, bet tolerantiško jaunimo atstovas aiškina, kad tarp mūsų gyvena įvairių žmonių ir atsižvelgdami į juos, rodysime pagarbą.

Europos Komisijos paviešintos jautrios kalbos rekomendacijos valdininkams nustebino daugelį – sveikinant su didžiosiomis metų šventėmis biurokratai siūlo vengti žodžio Kalėdos. Visa tai vardan tolerancijos kitoms religijoms. Lietuvos gyventojai gūžčioja pečiais, nesuprasdami kam to reikia, bet tolerantiško jaunimo atstovas aiškina, kad tarp mūsų gyvena įvairių žmonių ir atsižvelgdami į juos, rodysime pagarbą.

REKLAMA

Europos Komisija (EK) išleidusi kalbos gaires rekomenduoja vengti žodžio Kalėdos ir sveikinti žmones su šventiniu laikotarpiu. Europos komisarė, atsakinga už lygybę, pristatydama šias gaires pabrėžė, kad Europos vertybės yra lygybė ir nediskriminacija, o Europos Komisija turi rodyti pavyzdį, o rekomendacijos pirmiausia skirtos Briuselio biurokratams, kurie jau netrukus sveikins žmones.

„Dokumento tikslas buvo atsižvelgti į mūsų kultūrų įvairovę, mūsų europiečių kultūrų, papročių įvairovę ir ją pabrėžti, nes iš tiesų ta kultūrų įvairovė yra mūsų stiprybė“, – teigia Laikinoji EK atstovybės Lietuvoje vadovė Agnė Kazlauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau, ar technokratai Europos pasiūlė Ramadaną uždrausti minėti Europoje, ar Maolidą, ar didžiąją naktį islamo, matyt, nedrįso. Tai man kyla klausimas, kam šitie žmonės atstovauja ir kaip jie save mato“, – sako konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA

Savo nepritarimą jau išreiškė ir Vatikanas, tuo stebisi ir Kalėdų laukiantys lietuviai:

„O kodėl Kalėdos gali įžeisti kitus, nesuprantu, jeigu jis netiki, jis gali ir nešvęsti.“

„Ką čia išsigalvoja ta Europa, iš viso ta Europa pasibaigė jau, nesąmones kalba.“

„Nuo seno buvo Kalėdos, tai ir turi vadintis Kalėdos. O ne taip, kad šventė. Šventė tai ir nauji metai, ir Velykos visokios. Kiekviena šventė turi savo pavadinimą.“

„Čia pati mažiausia problema, sakyčiau. Tarp šitų žodžių. — Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi? — Taip, tikrai taip.“

REKLAMA
REKLAMA

„Absurdas ir didelis absurdas yra. Didelis absurdas.“

„Lygtai nebūtų svarbesnių dalykų, šventinis, ar kalėdinis dalykas.“

„Jau, žinokit, perlenkta lazda ant visko. Ne tik šituo klausimu, bet ant visko. Jau lubų nėra.“

„Parodė, kad dirba, rūpinasi ta super tolerancija, kuri jau pasiekė savo viršūnę. Nesu baltasis rasistas, bet sveiko proto žmogus aš.“

Tolerantiško jaunimo asociacijos vadovas sako, kad rekomendacijos nėra blogos, ypač, kai sveikinama daugybė žmonių vienu metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu sveikini konkretų asmenį, tai gerai, tas sveikinimas gali būti ir su Kalėdom, ir su Hanuka sveikina ir pan., bet jeigu tu nežinai ir sveikini didelį kolektyvą, turi suvokti, kad tame kolektyve gali būti labai daug žmonių, labai skirtingų žmonių“, – sako tolerantiško jaunimo asociacijos vadovas Artūras Rudomanskis.

Ir rodo atviruką, kuriuos pati asociacija siuntinėjo prieš keletą metų. Vietoj žodžio Kalėdos tolerantiškas jaunimas naudoja frazę „žiemos šventės“.

REKLAMA

„Arba buvo dar toks sveikinimas, kai rašėme „metų pabaigos šventėmis“ ir panašiai. Tai jis skirtas visiems“, – tikina A. Rudomanskis.

„Čia yra tikras europietis, nei šaknų, nei kažkokio dvasinio, moralinio audinio, bet turintis paskolą ir kreditinę kortelę, va tokį europietį, aš suprantu, įsivaizduoja šitie Briuselio technokratai, kurie tokius dalykus siūlo“, – sako L. Kasčiūnas.

Siūlo ir daugiau dalykų keisti

Kalbos rekomendacijos apima ne tik Kalėdas. Tai vienas iš pavyzdžių. Nurodoma, kaip kalbėti ir apie amžių, lytį, seksualinę orientaciją, kaip kreiptis į žmones, neišskiriant jų lyčių.

REKLAMA

Pavyzdžiui, siūlo bendroje kalboje, kaip pavyzdžius naudoti ne tik krikščioniškus vardus, kaip Marija ir Jonas, arba Džonas angliškai. O verčiau sakyti Malika ir Chulijus – tai esą atspindi kitas religijas.

Nesakyti gėjai, arba lesbietės, o „tos pačios lyties poros“. Nesakyti vyras, žmona, tėvas ar mama, o verčiau vartoti „tėvai, partneriai, sutuoktiniai“. Vietoj „ponios ir ponai“ – „gerbiami kolegos, gerbiami dalyviai“.

„Šis dokumentas nėra pakankamai kokybiškas, nėra pakankamai gerai paruoštas ir jis atšaukiamas ir jis bus tobulinamas. Europos Komisija tikrai nedraudžia Kalėdų, kaip tik skatina švęsti šventes ir džiaugtis mūsų tradicijomis, papročiais, mūsų ypatumais ir mūsų kultūrine įvairove, kuri yra Europos stiprybė“, – kalba A. Kazlauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2012-aisiais dalis žmonių pasipiktino, kai Briuselyje, kuris laikomas Europos sąjungos sostine, vietoj Kalėdų eglės buvo pastatyta tokia instaliacija. Kai kurie gyventojai piktinosi, kad taip padaryta siekiant neįžeisti musulmonų, kurių šiame mieste gyvena gana daug.

Diskusijos dėl Kalėdų ir tradicijų neseniai kilo Norvegijoje. Tik ten žmonių reakcijas iššaukė Norvegijos pašto reklama, kurioje Kalėdų senelis vaizduojamas, kaip gėjus.

Jautrios kalbos gaires neseniai pasitvirtino ir Vilniaus universitetas. Nors apie Kalėdas jose neužsimenama, bet siūloma studentams ir dėstytojams vengti vartoti žodžius, kurie nusako žmogaus lytį. Ir kaip pavyzdį pateikė, kad vietoj bendrinio žodžio „žmogus“, galima naudoti žodį „žmoga“.

trojos arklys veikia, kad neįžeisti mažumų atsisakome savo biologinės lyties, ten pat šeimos sąvokos, nes kažkas jausis nepatogiai, atsakome tikėjimo-Kalėdų irgi iš ten pat kažkas jausis nepatogiai , toliau atsiakykime daugybos lentelės, rašto nes kažkas nenori mokytis ir teigia kad ir taip gerai , atsisakykime bet kokio alkoholio ir kvaišalų draudimo, nes kažkam perdozavus galvą skauda. ir jokio absurdo, tikėkime cigarečių dūmų vaikš ašarojančiomis akimis ir kitatikių naikinimų , nes taip liepta iš aukščiau. jei jau naivus tai negali tęstis amžinai, nes jei vienas kvailas negali visi sekti vorele naikindami savo tapatybę . tai ta mažuma turi stengti pritapti jei jau atsirado terpėje, valstybėje kuria pasirenka gyventi, jei jau matavo biologiškai reikia nuosekliai aiškinti, kad tai dėl kažkokios invazijos (aplinkos, netinkamo elgesio) neštumo metu ir dėl to trinti visuomenės ir degraduoti visuomene neturi, negali ir neprivalo
Kaip noresiu taip ir sveikinsiu koks kieno reikalas, europa liepe lietuvele sokineja
Visus krikscionis sveikinu su SU SVENTOMIS KALEDOMIS , SU JEZAUS GIMIMO DIENA , LAI EUROPA SVENCIA SIA SVENTE SU SEIMOMIS IR BE MUSULMONU
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų