REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorinė diena Ukrainai – Europos Sąjungos lyderiai Briuselyje sprendžia dėl kandidatės į ES nares statuso suteikimo. Dar prieš aštuonerius metus Putinas pradėjo karą Ukrainoje, nenorėdamas paleisti jos iš savo gniaužtų ir neleisdamas suartėti su Europos Bendrija.

Istorinė diena Ukrainai – Europos Sąjungos lyderiai Briuselyje sprendžia dėl kandidatės į ES nares statuso suteikimo. Dar prieš aštuonerius metus Putinas pradėjo karą Ukrainoje, nenorėdamas paleisti jos iš savo gniaužtų ir neleisdamas suartėti su Europos Bendrija.

REKLAMA

Tiesa, kol vyksta intensyvus karas, įgyvendinti visas būtinas stojimui į Europos Sąjungą reformas Kyjivui gali būti sunku.

O Putinas sustoti neketina: Donbase rusų kariai netoli Severodonecko ir Lysyčansko bando apsupti Ukrainos gynėjus ir susidoroti su jais vadinamajame „katile“. Kyjivas gi džiaugiasi pagaliau iš Amerikos gavęs pažangias salvines raketų sistemas HIMARS.

Briuselyje – ant Europos Parlamento laiptų – 30 metrų ilgio Ukrainos vėliava. Ukraina – dar vienu laipteliu arčiau Europos bendrijos.

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainai – išties istorinė diena: ES lyderiai renkasi į tarybą, kurios pagrindinis klausimas – kandidatės į ES statuso suteikimas Ukrainai. Volodymyras Zelenskis kelias paskutines dienas telefonu ir gyvai kalbėjo su šalių vadovais, stengdamasis nepalikti nė menkiausios abejonės, kad sprendimas Briuselyje bus priimtas.

REKLAMA

„Laukiame istorinio Europos Tarybos sprendimo. Iki jo liko tik kelios valandos. Šlovė Ukrainai!“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelensky.

ES lyderiai dar prieš susėsdami prie derybų stalo žada, kad Ukraina bus pripažinta kandidate.

„Esu įsitikinęs, kad šiandien suteiksime kandidatės statusus Ukrainai ir Moldovai“, – sako EVT pirmininkas Charles Michel.

Tik kandidatų statusą jau senokai turinčios Vakarų Balkanų šalys šiandien Briuselyje perspėja ukrainiečius – per daug nesidžiaugti.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiaurės Makedonija kandidatė jau 17 metų, jei neklystu. Albanija 8-erius metus. Taigi, sveika atvykusi, Ukraina“, – teigia Albanijos premjeras Edi Rama.

Iki tapimo pilnaverte ES nare Ukrainai dar reikia ne tik įvykdyti krūvą reformų, sumažinti korupciją, bet ir išgyventi. Europai svarstant, kaip dar padėti Ukrainai, Putinas nieko nelaukdamas veikia. Ir, deja, nors lėtai, bet skverbiasi vis giliau į Ukrainą.

Rusų žudikai propagandininkams jau giriasi vakarietiškų ginklų trofėjais neva prie Hirskės: „Čia termovizorius. Naktinio matymo ir termovizorius naktiniam stebėjimui. Tai jiems anglai dovanoja.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Hirskė yra vos už keliolikos kilometrų į pietus nuo nušluoto Severodonecko ir šiuo metu nepaliaujamai bombarduojamo Lysyčansko. Okupantai šioje kišenėje bando užkurti vadinamąjį katilą ukrainiečiams, dar likusiems Hirskėje ir Zolotėje. O tuomet smarkiau pulti Lysyčanską iš pietų.

Visaip bando perimti ir Lysyčansko–Bahmuto trasos kontrolę: „Toliau eisime pleištu. Kad juos visiškai atkirstume, apsuptume.“

Rusai, deja, stumiasi ir link giliau Ukrainoje esančių Donbaso srities miestų Slaviansko ir Kramatorsko.

REKLAMA

„Todėl mes vėl ir vėl prašome greičiau tiekti ginklus Ukrainai. Skubiai reikia pariteto mūšio lauke. Kad sustabdytume šią pragarišką armadą. Ir nustumtume ją už Ukrainos sienų“, – sako V. Zelensky.

Kyjivas skelbia džiugią žinią – jau gavo pirmas pažangias amerikietiškas salvines raketų sistemas HIMARS dėl kurių taip širsta Maskva. Ukraina skelbė, kad okupantus netrukus keps ir vokiškomis PZH 2000. Berlynas ir Amsterdamas siunčia Kyjivui 12 tokių ginklų.

REKLAMA

Pagamintas iš raketų paleidimo sistemos nuo rusų Ka-52 sraigtasparnio ir Mitsubishi L200 pikapo. Deja, Vakarų ginklai į Ukrainą keliauja kur kas lėčiau, nei prašo Kyjivas ir reikia mūšio lauke. Ukrainiečiai skundžiasi, kad jiems labai stinga ir karo aviacijos. Rusams stiprinant oro gynybą fronte vis rečiau į orą pakyla ir ukrainiečių dronai.

Tad Ukrainos gynėjams tenka improvizuoti. Chersono srityje, kurioje ukrainiečiai pastarosiomis savaitėmis okupantams vis dažniau užkuria pirtį, raketos į rusus skrieja tiesiai iš „Mitsubishi“ pikapo bagažinės. Joje ukrainiečiai pritaisė raketų paleidimo sistemas, paimtas iš numušto rusų sraigtasparnio Ka-52 už keliolika milijonų eurų:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atidavėme savo meistrams ir jie sugalvojo tokią sistemą. Užfiksavo, mes išbandėm. Dirba neblogai.“

Ukrainiečiai atviri – kare su Rusija ES kandidatės statusas taip pat svarbus ginklas – moralinis:

„Tai labai svarbu, tai pakylės jų dvasią tęsti kovą prieš rusų kariuomenę, prieš praeitį ir siekti ateities.“

Apsispręsti dėl Ukrainos ir Moldovos ateities Europoje šalių lyderiai prie bendro stalo sėda jau pavakarę.

„Lietuva lieka nuosekli ES plėtros šalininkė. Ir šiandien, turbūt šį mūsų siekį vainikuos tikrai didžiulis istorinis sprendimas dėl Ukrainos ir Moldovos“, – teigia LR Prezidentas Gitanas Nausėda.

REKLAMA

Paleisti Ukrainos iš savo įtakos sferos nenorinti Maskva šiandien dar vieną smūgį gavo iš britų – Londonas paskelbė Rusijai pluoštą naujų sankcijų. Sprendimą galutinai trauktis iš Rusijos skelbia ir amerikiečių prekės ženklas „NIKE".

O Maskva bando atsigriebti ir įžnybti Vakarams – skverą, kuriame įsikūrusi amerikiečių ambasada pavadino „Donecko liaudies respublikos“ skveru. Tiesa Amerikiečiams nuo to ne blogiau – tik primins jiems Rusijos nuodėmes Ukrainoje.

Sverdlovsko sritis centrinėje Rusijoje – skelbiama, kad ten į orą išlėkė dujų cisterna. Internautai spėlioja, ar rusai ir vėl ne vietoje numetė nuorūką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų