Kodėl taip nutiko ir kas yra galimi jo konkurentai, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė politologai Rima Urbonaitė ir Lauras Bielinis.
Po kelių metų turėsime prezidento rinkimus, o naujausia apklausa rodo, kad Gitanas Nausėda toliau išlieka lyderiu, kuriam nėra, kas pasipriešintų. Prezidentas sulaukia ir nemažai kritikos, tai, pone Bielini, kodėl jo reitingai išlieka aukšti?
L. Bielinis: Visi galimi kandidatai nėra įvardyti ir patys neskelbia, kad jie kandidatuos, mes tik patys bandome fantazuoti, jog jie bus, tačiau Nausėdos reitingas vis tiek nėra toks aukštas, kokio reikėtų. Manau, kad jis ir pats norėtų aukštesnio reitingo, bet problema ta, kad prezidentas neturi realios atramos Seime, jam labai sudėtinga bendrauti su Seimu ir bet koks jo sprendinys turi būti labai stipriai aptartas su Seimo frakcijomis, jų atstovais.
Tai kas žmones traukia tada?
Buvo jo reitingų smukimas, bet jo reitingai pakilo į neblogą aukštį tada, kai prasidėjo karas ir prezidentas įsitraukė į pasaulio problemas, susijusias su karu Ukrainoje. Čia prezidento aktyvumas davė rezultatą, šiuo klausimu mes jį matome kaip labai aktyvų, bet vidaus politikoje praktiškai jo nesigirdi. Tik vienas ar kitas klausimėlis.
Tas jo aktyvumas pasaulio politikoje duoda rezultatą, mes matome jį kaip veiklų, atitinkantį bendrą nuostatą visuomenėje požiūriu į karą, tos nuostatos kryptimi vykdantį vienokius ar kitokius sprendimus, veikiant ta kryptimi. Čia mes jam pritariame ir pritardami jo reitingus keliame aukštyn.
Tuo tarpu kiti kandidatai yra daugiau išfantazuoti, vieniems mes suteikiame aukštesnį reitingą, nes jie labiau žinomi, matomi.
Bet juk Ignas Vėgėlė praktiškai pripažino, kad norėtų eiti.
L. Bielinis: Tai žodinis manevras, neaišku, ar jis nori, ar ne. Negana to, šiai dienai jis neturi jokių resursų – organizacinių, finansinių, ideologinių resursų tam, kad galėtų teigti, jog eina į prezidentus. Nėra ir situacinių resursų, nes aiškus tik vienas konkurentas Nausėda, o visi kiti į jį žiūri atsainiai. Jis paliktas pats vienas, bet kita vertus, jo reitingas, kuris buvo pakankamai aukštas prieš kelis mėnesius, susietas ne su tuo, kad jis eina į prezidentus ir nori tapti politiku, o su ta problema, kuri yra visiškai nepolitinė.
Problema, kurioje jis dalyvavo kaip advokatas, iššaukė vienokias ar kitokias prieštaringas nuomones, diskusiją savo atžvilgiu ir tas jo pastovus buvimas eteryje sukėlė dėmesį jo atžvilgiu. Mes pradėjome į jį žiūrėti aktyviau ir jo reitingas pakilo. Problema dingo ir dingo jo paties kalbėjimas, kalbėjimas apie jį ir iš karto krito visas reitingas.
Ponia Urbonaite, ar tai reiškia, kad turėsime neįdomius rinkimus?
R. Urbonaitė: Dalia Grybauskaitė yra pasakiusi, kad nedalyvaus, bet, jeigu mes ją į reitingus įdėtume, reitinguose būtų visiškas kortų namelio griuvimas, viskas iš karto kitaip susidėliotų, o iš kitos pusės, ar nėra buvę, kad politikai neapsigalvotų.
Kitaip tariant, aš į tai raginu žiūrėti atsargiai. Taip pat Nausėdos reitingas nėra aukštas. Skirkime kategorijas – aukščiausias tarp visų ir aukštas. Tai nėra aukštas reitingas, Nausėda yra padaręs klaidą – sėdėjimas tarp dviejų kėdžių jam gali kainuoti labai daug. Kai tu eini ir flirtuoji su visais maršiečiais ir delsi su visais raginimais dėl vakcinacijos, tu užsitrauki nemalonę vienos grupės, o dabar, kai tu tampi visiškai sisteminiu ir galiausiai paragini vakcinuotis, tai tu ir tų nemalonę užsitraukti.
Išvada – tu prarandi visus. Tai va, ką reiškia politinis nenuoseklumas ir kiek jis gali brangiai kainuoti.
Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.