REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo liepos įsigaliojęs draudimas pardavinėti elektroninių cigarečių skysčius su braškiniais, bananiniais ar kitais patraukliais skoniais neveikia. Dalis verslininkų vis dar ramia sąžine pardavinėja anksčiau atsivežtų skysčių likučius, o kiti stengiasi paslėpti skonį: keičia pakuotes, malonius aromatus maišo su tabako skoniais.

Nuo liepos įsigaliojęs draudimas pardavinėti elektroninių cigarečių skysčius su braškiniais, bananiniais ar kitais patraukliais skoniais neveikia. Dalis verslininkų vis dar ramia sąžine pardavinėja anksčiau atsivežtų skysčių likučius, o kiti stengiasi paslėpti skonį: keičia pakuotes, malonius aromatus maišo su tabako skoniais.

REKLAMA

Pasirodo, parduotuves tikrinančios institucijos gudraujančio verslo bausti negali, nes neturi laboratorijos, kuri galėtų tikrinti įtartinų skysčių sudėtį.

Parduoti elektroninių cigarečių skysčius su skoniais, išskyrus tabako, nuo liepos Lietuvoje draudžiama. TV3 žurnalistai pasižiūrėjo, kaip verslas laikosi šio reikalavimo. Pirmiausia apsilankyta vienoje specializuotoje parduotuvėje sostinės Šeškinės mikrorajone, kalbamės su pardavėjais:

„O čia kokie skoniai likę dabar? – Beskoniai, sakykim, atseit beskoniai, yra rūgštu, saldu. – Rūgštu ir saldu? – Sakykim taip. Čia pasakysiu taip. Šiais laikais ragauti ir bandyti. Mano tėvams, kur vieną skystį pasiėmiau, tai „kramtoškę“ priminė. – Čia vaisinis kažkoks? – Sakysiu taip, kad labai, labai saldu.“

REKLAMA
REKLAMA

Grįžtame su laimikiu. Ant pakuotės neryškiomis raidėmis užrašyta, kad skystis – tabako skonio. Tačiau atidarius buteliuką, nuo jo pasklinda bananų kvapas. Savo uoslės tikslumą leidžiame patikrinti vilniečiams:

REKLAMA

„Koks kvapas Jums čia atrodo yra? – Bananų?“

„Kvapą jaučiu. – Koks? – Bananų sakyčiau, sunku pasakyti.“

„Skanus vaisinis, kramtomos gumos kažkoks.“

„Kažkoks bananinis, kažkas panašaus.“

„Man šiaip sakė draugai, kurie rūko, kad skonis liko tas pats, tik nėra parašyta, bet esmė tokia pati liko.“

Apsilankome ir vienoje iš sostinės degalinių, kur ypač populiarios vienkartinės elektroninės cigaretės. Pardavėjos ragina prisiminti dar iki skonių draudimo egzistavusias senas pakuočių spalvas ir pagarinus naujų produktų, tikėtis pažįstamo skonio: „Pagal ką jas čia dabar rinktis reikia? – Pagal spalvą. – Kuo skiriasi? – Arba bandyti pagal buvusią spalvą. Visi tabakiniai, o kas ten prie to tabako pridėta, nežinau.“

REKLAMA
REKLAMA

Dar kitoje prekybos vietoje liekame nustebinti. Pardavėja siūlo nusipirkti skysčių su aiškiai užrašytais, uždraustais skoniais: „Labai mažai liko, dar su skoniais turim, bet jau likučiai. – Mėlynės šaldančios? – Kokių turit, mėlynės sakėt, ką dar? – Granatos su mėlynėmis yra, obuoliukas yra, mango yra, mentolis, braškės. – Tai dabar tiesiog išsiparduodat? – Jo. – Ačiū Jums labai.“

Nors dauguma skonių elektroninių cigarečių skysčiuose uždrausti, mums visiškai nesunkiai pavyko nusipirkti braškių ir mėlynių skonių skysčių.

Pasak Vartotojų teisių apsaugos tarnybos, po liepos pirmosios parduotuvėms negali kilti mintis parduoti gaminius, kuriuose yra skonis. Ši taisyklė negalioja tik tabako skoniui, visi kiti skanūs, vaisiniai skysčiai uždrausti. Už įstatymo pažeidimus verslas gali būti nubaustas bauda iki 2 tūkstančių eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu jau būtų konkrečiai nurodytas skonis ir visa kita tai taip. Tada tyrimai nereikalingi, nes tai yra akivaizdus draudimo pažeidimas“, – teigia Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas Tadas Žentelis.

Nacionalinė tabako gamintojų asociacija aiškina, kad įsigaliojus elektroninių skysčių skonių draudimui, parduotuvėse įsivyravo chaosas. Dalis verslininkų į lentynas pradėjo krauti tokius gaminius, kurių anksčiau nebuvo.

„Mūsų asociacija labai atsakingai žiūri į galiojančius teisės aktus, privalu laikytis. Ką dabar matome rinkoje, anarchija. Rinkoje pasirodė nemažai gaminių, kurie slepiasi, slepia faktinio skonio turėjimą, po naujomis etiketėmis, po pavadinimų neturėjimu“, – tikina Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas.

REKLAMA

Visi bandymai nuslėpti vaisinį ar kitokį patrauklų skonį, skaninti tabako aromatą yra įstatymo pažeidimas.

„Kaip ir įstatymas nurodo, kad negali būti jokio kito skonio, apart tabako skonio ir kvapo“, – sako T. Žentelis.

Tarnybai pardavimų schemos gerai žinomos. Specialistai gauna skundus, pagal kuriuos yra surinkti įtartinų skysčių mėginiai. Jei tarnyba nori įrodyti įstatymų pažeidimą, skysčius su skoniais turi tirti laboratorijos.

„Yra didžiausia problema, kad tokie tyrimai Lietuvoje niekada nebuvo atlikti. Laboratorijos neatlieka tokių tyrimų, tai dabar esam derinimo stadijoje, kaip, kas, per kiek laiko galėtų atlikti tuos tyrimus. Dar apie terminus būtų sunku kalbėti“, – kalba T. Žentelis.

REKLAMA

Vartotojų teisių apsaugos tarnyba tikisi tyrimuose pasistūmėti per artimiausius mėnesiui. Iki tol dalis verslininkų tikėtina nebaudžiami pardavinės įtartinus skysčius, nes įrodyti jų kaltės neįmanoma. Kol nebus laboratorinių tyrimų, vartotojų teisių apsaugos tarnyba gali tik rinti pranešimus ir mėginius.

Neveikiantį skonių draudimą priėmę Seimo nariai nėra tikri, kaip reikia reaguoti į gudraujančius pardavėjus.

„Mano sūnus sakė: „Tėti, mano draugai nesunkiai gauna, ko jiems reikia“. Man galbūt tai nepatinka, bet aš tikrai nesu linkęs, ką nors linčiuoti, įvesti kariuomenę tvarkytojų“, – teigia Seimo narys, konservatorius Linas Slušnys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Seimo narys Aurelijus Veryga viena siūlymą turi – išviso uždrausti elektroninių cigarečių prekybą Lietuvoje.

„Gaunasi tokia durnių paieška, mes čia kažko įdėjom, kitaip pavadinom, tai nustatykit, tada Jūs gal nubausit. Čia kaip būdavo su reklama, prirezga kažkokių nesąmonių, paskui įrodinėk, kad ten reklama. Rudenį kalbėsim su parlamentarais, gal paseksim kitų šalių pavyzdžiu, kurios apskritai neleidžia tokiais gaminiais prekiauti“, – tvirtina A. Veryga.

Elektroninių cigarečių skysčių skonius, išskyrus tabako, Seimas uždraudė, nes jie esą per daug patrauklūs vaikams, veda juos link priklausomybės.

Gereu parašykit apie tai kiek ir kam cigarečių gamintojai sumokėjo, kad “prastumt” tokį įstatymą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų