REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske, tarptautinė civilinės aviacijos organizacija pateikė savo tyrimo išvadas. Jose detaliai aprašomi įvykiai, tačiau konstatuojama, kad įrodymų, jog viską specialiai suplanavo konkretus žmogus, ar valstybė — nėra. Vis tik ataskaitoje akis bado prierašai, jog Lukašenkos režimas nesuteikė prašomos informacijos, todėl, anot Lietuvos ekspertų ir politikų, tai yra įrodymas, kad režimas bando slėpti savo veiksmus.

Po „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske, tarptautinė civilinės aviacijos organizacija pateikė savo tyrimo išvadas. Jose detaliai aprašomi įvykiai, tačiau konstatuojama, kad įrodymų, jog viską specialiai suplanavo konkretus žmogus, ar valstybė — nėra. Vis tik ataskaitoje akis bado prierašai, jog Lukašenkos režimas nesuteikė prašomos informacijos, todėl, anot Lietuvos ekspertų ir politikų, tai yra įrodymas, kad režimas bando slėpti savo veiksmus.

REKLAMA

Lukašenka tyrėjus jau dabar vadina herojais, trimituoja ir jo propagandistai, bet lenkai dar turi kozirį – ketina pildyti tyrimą sava informacija, o tai gali būti Minske dirbusio dispečerio liudijimai.

Skrydžio Atėnai-Vilnius trajektorija, pernai apskriejo visą pasaulį. Dėl tariamos bombos lėktuve, „Ryanair“ pilotai nutūpė Minske, o ten Lukašenkos smogikai suėmė Baltarusijos opozicionierių Ramaną Pratasevičių.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva, kartu su kitomis vakarų valstybėmis iš karto pareiškė, kad tai buvo suplanuota Lukašenkos kagėbistų operacija, norint sulaikyti iš Baltarusijos pasprukusį opozicionierių. Minskas tą neigė, aiškino, kad buvo gauti pranešimai apie bombą lėktuve, o įgula pati nusprendė leistis Minske. Dabar savo tyrimą jau baigė tarptautinė civilinės aviacijos organizacija ICAO.

REKLAMA

Kadangi nei bombos, nei įrodymų apie jos egzistavimą nebuvo aptikta nei prieš Skrydį Atėnuose, nei atlikus apžiūras Baltarusijoje ir Lietuvoje, laikoma, kad grasinimas bomba buvo tyčia melagingas. Sąmoningas melagingos informacijos perdavimas skrendant orlaiviui, taip sukeliant pavojų, yra nusikaltimas pagal Monrealio Konvencijos 1-ąjį straipsnį. Komanda negali šio neteisėto sutrukdymo priskirti jokiam asmeniui, ar valstybei.

„Yra labai detaliai aptartos oro sąlygos, visų dalyvių parodymai, tiek, kiek buvo įmanoma gauti, tai sudaro tokios solidžios ataskaitos įspūdį, tačiau ataskaitos baigiamosiose išvadose parašyta, kad tam tikrų duomenų tyrėjų komanda negalėjo gauti“, – komentuoja A. Gustaičio aviacijos instituto vadovas Justas Nugaras.

REKLAMA
REKLAMA

O duomenys, kurių tyrėji negavo, anot ekspertų – itin svarbūs ir reikšmingi. Pavyzdžiui, baltarusiai nepateikė elektroninio laiško su tariamų teroristų grasinimu apie bombą. Pateikė tik 2-ąjį laišką, kuris gautas jau po Minsko pranešimų apie neva kilusį pavojų.

„Tu priimi sprendimą, kad orlaiviui reikia leistis Minske, rekomenduoji primygtinai leistis Minske, kai oficialiai dar nėra niekur informacijos apie sprogmenį, įskaitant Minsko oro uostą“, – kalba susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Maža to, tyrėjams Lukašenka neleido apklausti Minsko dispečerio, kuris bendravo su pilotais. Baltarusiai nurodė, kad jis negrįžo į darbą po vasaros atostogų ir dabar nežinia, kur jis yra. Lukašenka jau spėjo pasidžiaugti ataskaita, o tyrėjus pavadino herojais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Klausykit, jie herojai, kad jie bent šitą pasakė. O viso kito laukti ir nereikia. Mums tai svarbu. Jeigu jie pasiruošę kitką įrodyti, tai faktus ant stalo. Kaip aš visada… faktus ant stalo. Faktų nėra“, – sako A. Lukašenka.

„Kažkaip iš tarptautinės bendruomenės viskas dedama ant stalo, tuo tarpu iš Baltarusijos pusės kažkaip nieko nėra. Kažkokios nuotraukos ir panašiai“, – teigia M. Skuodis.

Ir nors tyrimas baigtas, dabar Lietuva prašo prie ataskaitos pridėti ir Lenkijos surinktus duomenis.

„…mūsų vertinimu ta informacija gali būti reikšminga visoms ICAO išvadoms“, – sako M. Skuodis.

Neoficialiai kalbama, kad lenkai pateiks būtent Minske dirbusio ir informaciją pilotams perdavinėjusio dispečerio parodymus. „The New York Times“ praėjusių metų pabaigoje skelbė, kad vasarą dispečeris paspruko į Lenkiją ir ten tyrėjams papasakojo kas vyko dispečerinėje. Esą tuo metu skrydžių tarnybos valdymo kontrolę perėmė KGB darbuotojas.

REKLAMA

„Yra požymių toje ataskaitoje, kad režimas prisidėjo, nes trūksta tam tikrų duomenų, neaišku, kaip buvo vykdomi nurodymai telefonu, o tas skrydžių vadovo parodymas galėtų dar daugiau atskleisti tos informacijos. — Darote išvadą, kad yra požymių, jog režimas prisidėjo, vien dėl tos informacijos nepateikimo, taip? — Taip“, – sako J. Nugaras.

„Geriausia jiems, tai viską „nuleisti ant stabdžių“. Nesivelt į tankmę. Nes kuo giliau į mišką, tuo daugiau malkų. Todėl nereikia lįsti. Ten jų nieko gero nelaukia. Ir mums nereikia laukti, kad jie prieš mus stos ant kelių, ar net stovėdami atsiprašys. Aš to nelaukiu. Visas pasaulis suprato: kur tiesa, o kur melas“, – kalba A. Lukašenka.

REKLAMA

Kur tiesa, o kur melas gali būti neaišku eiliniams baltarusiams, stebintiems Lukašenkos režimą aptarnaujančią televiziją:

„Tiesa, tapo žinoma, kad Romanas Protasevičius nuo pirmadienio pradeda dirbti Tėvynės labui. Kaip jis ir norėjo. Jis bendradarbiaus su teisėsaugos sistemos centru, kuris šiuo metu užsiima Emilio Čečkos byla.“

O ir patį Pratasevičių Lukašenkos smogikai privertė kalbėti priešingai, nei jis kalbėdavo, kol buvo laisvas.

„Kas liečia lėktuvo nutupdymą, aš tai sakiau ir anksčiau, pakartosiu tai ir dabar, aš manau, kad kaip čia ir rašoma, mane galėjo pakišti sąlyginai ir savi. Aš neatmetu, kad tikimybė to tikrai didelė“, – sako buvęs Baltarusijos opozicionierius R. Pratasevičius.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis praėjusią savaitę teigė neabejojantis, kad Pratasevičius režimo buvo palaužtas ir dabar sako ne tai, ką galvoja, o tai, ką nori girdėti Lukašenka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų