REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis verslo irgi baudžia Rusiją ir Baltarusiją dėl karo prieš Ukrainą. Didieji prekybos tinklai stabdo prekių užsakymus iš agresorių, tik vieni jas iš lentynų šalina iškart, kiti atsargas dar išparduos. Kai kurios prekybos vietos žada skatinti pirkti Ukrainoje gamintus daiktus. O vienas Palangos viešbutis nusprendė išvis nebeįsileisti Rusijos piliečių.

Dalis verslo irgi baudžia Rusiją ir Baltarusiją dėl karo prieš Ukrainą. Didieji prekybos tinklai stabdo prekių užsakymus iš agresorių, tik vieni jas iš lentynų šalina iškart, kiti atsargas dar išparduos. Kai kurios prekybos vietos žada skatinti pirkti Ukrainoje gamintus daiktus. O vienas Palangos viešbutis nusprendė išvis nebeįsileisti Rusijos piliečių.

REKLAMA

Tiesa, ne visi kurorto gyventojai mano, kad toks žingsnis pamatuotas. O kai kurios savivaldybės nutraukia ryšius su agresorių miestais. Neįprastą darbą darė Kėdainių savivaldybės atstovai. Iki šiol bendradarbiavusi su Rusijos miestu Rostovu Didžiuoju ir Baltarusijos Vilkavisku, dėl agresorių sukelto karo Ukrainoje Kėdainių savivaldybė draugystės saitus su jais nutraukia.

„Iškėlus Ukrainos vėliavą ir herbą Melitopolio, kurio esam miestas partneris, nebesiderino visai, kad bendradarbiavimo sutartis tęstume. Vienbalsiai sprendimas, visa taryba pritarė“, – sako Kėdainių meras Valentinas Tamulis.

REKLAMA
REKLAMA

O Palangoje esantis viešbutis „Žuvėdra“, ko gero, pirmasis Lietuvoje paskelbė išties skambią žinią – ten nebepageidaujami jokie Rusijos federacijos pasus turintys svečiai, taip pat – ir eiliniai rusai.

REKLAMA

„Mes atsiribojame ir nebepriimame Rusijos federacijos piliečių savo viešbutyje ir tokiu būdu palaikome Ukrainą. Manau, kad visi pirmiausia turim pradėti nuo savęs. Ir kaip piliečiai atsisakydami bet kokių rusiškų prekių ir kaip verslai atsiribodami nuo bet kokių ryšių su šituo teroristiniu režimu“, – kalba „Palangos žuvėdros“ direktorius Kristupas Šliogeris.

Tokios politikos viešbučio direktorius žada laikytis, kol okupantai tryps Ukrainos žemę. Tiesa, kalbintiems palangiškiams toks užmojis atrodo perdėtas ar net diskriminacinis:

REKLAMA
REKLAMA

„Rusų piliečiai nėra kalti, kad Ukrainoj karas vyksta. Putinas tik kaltas.“

„Ar žmonės Rusijos yra kitokie nei mes? Tauta nėra kalta, kad Putinui užėjo tas. Rusų tauta nėra kalta.“

„Žmonės yra žmonės, nesvarbu iš kokios šalies. O, kad jų vyriausybė sugalvojo karą, tai jie nekalti paprasti žmonės. Aš galvoju, kad turėtų priimti.“

„Kol tai yra teroristinis režimas, tai kiekvienas jo pilietis už tai atsako“, – sako K. Šliogeris.

Kol vieni nepageidauja klientų rusų, parduotuvių lentynose pamažu nyksta Rusijoje ir Baltarusijoje gamintos prekės. Viena populiariausių dabar – degtinė. Jos buteliai, kai kurie – ir su carinės imperijos nostalgija, vis dar užėmę ištisas lentynas. Tačiau nebeilgam.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Būdami lietuviai, žinome, kaip svarbu laisvai rinktis, yra prigimtinė teisė į laisvą pasirinkimą. Matant įvykius Ukrainoje, nekyla klausimų, kad ta laisvė pažeidžiama ir sprendimas yra logiškas“, – teigia „Maxima LT“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Rusiškų ir baltarusiškų prekių atsisako visi didieji prekybos tinklai. Tiesa, „Iki“ ir „Norfa“ turimas prekes dar išparduos, „Maxima“ ir „Rimi“ jas žada išimti artimiausiomis dienomis.

„Agresija mums tikrai nepriimtina, todėl mūsų tinklas ryžtingai priėmė šį sprendimą“, – kalba „Rimi Lietuva“ atstovė Gabrielė Šerėnienė.

Be alkoholio, iki šiol pirkėjai galėjo rinktis iš valstybių agresorių atvežtus sausus pusfabrikačius, padažus, arbatą, hematogeną. Baltarusiai gamina ir aktyvintą anglį. Tiesa, visi prekybos centrai tikina, kad šių šalių prekės sudaro vos apie procentą viso asortimento. Gyventojai kalba:

REKLAMA

„Man jų tikrai netrūks.“

„Karo sukėlėjui padėti nereikia.“

„Aš manau, kad nieko neduotų. Bet gal nors tiek suprastų, kad nereikia tų karų.“

„Žinot, lipduką perklijuot nėra sudėtinga. Nebūtinai palies kažką išvis.“

„Kokios reikia, tokią ir pirksiu – rusišką ar ne rusišką. Ar aš žiūrėsiu?“

Prekybą Rusijoje ir Baltarusijoje spausdintais leidiniais ir kitomis prekėmis stabdo ir „Lietuvos paštas“. Prekes iš pasiūlos išima ir viena didžiausių internetinių parduotuvių. Be to, ji žada skatinti pirkti prekes iš Ukrainos.

„Kuriam atskirą skyrių ukrainietiškų prekių ir žymėsime papildomu ženkliuku, kad prekė gaminama Ukrainoje. Tikim, kad visi turime padaryti viską, kad palaikytume ukrainiečius“, – sako „Pigu.lt“ atstovas Nerijus Mikalajūnas.

REKLAMA

Saitus su agresorėmis nutraukia ir dalis pramonininkų. Pasak konfederacijos vadovo Vidmanto Janulevičiaus, dalis įmonių stabdo eksportą į Rusiją, ketina ieškotis ir kitų importo krypčių.

„Popieriaus gaminiai, kartono gaminiai, kai kurios plokštės medžio. Pirmoj eilėj aukštosios technologijos, iškart atsakingai tai sakau, o toliau vidutinės ir žemesnės pridėtinės vertės“, – kalba V. Janulevičius.

Tiesa, sprendimus skuba priimti ne visas verslas. Kai kurie stambieji didmenininkai į TV3 žinių klausimą, ar ketina stabdyti užsakymus iš Rusijos ir Baltarusijos, nesureagavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų