• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukštos dujų kainos gyventojams gresia ne tik antrąjį šių metų pusmetį, bet ir kitais metais. Vyriausybė kitąmet nebeplanuoja kompensuoti dalies dujų kainos gyventojams. Negana to, numato įvesti turto vertinimą tiems, kurie prašo kompensacijų – dėl to dalis gyventojų ir už šildymą kompensacijų nebegautų. Vildamiesi sutaupyti žmonės jau pradeda ruoštis žiemai malkas.

Aukštos dujų kainos gyventojams gresia ne tik antrąjį šių metų pusmetį, bet ir kitais metais. Vyriausybė kitąmet nebeplanuoja kompensuoti dalies dujų kainos gyventojams. Negana to, numato įvesti turto vertinimą tiems, kurie prašo kompensacijų – dėl to dalis gyventojų ir už šildymą kompensacijų nebegautų. Vildamiesi sutaupyti žmonės jau pradeda ruoštis žiemai malkas.

REKLAMA

Vos prasidėjus vasarai panevėžietis Vaclovas jau ruošiasi žiemai. Vyro name – dujinis katilas ir krosnis, tad už pusantro tūkstančio nusipirkęs malkų, vyras viliasi sutaupyti. Kone eurą už kubinį metrą dujų priverstas mokėti Vaclovas piktinasi, kad biržoje dujoms atpigus, „Ignitis“ toliau reikalauja mokėti aukštą kainą.

„7 mėnesius reikia kūrenti, paimkit po 600–700 eurų. Gaunasi 5000 eurų. Viskas, ubagais, nebėra nei vaistams nei valgymui“, – piktinosi panevėžietis.

REKLAMA
REKLAMA

Kad lietuviai antrąjį šių metų pusmetį už dujas turės mokėti vos keletu centų pigiau, Vaclovas negaili kritikos valdantiesiems politikams.

REKLAMA

„Visoje Europoje mažesnės kainos nei Lietuvoj, pinigų plovimas, smerkia žmones, plauna. Sau tik varo, po 800 eurų prisidėsim į mėnesį. Talonams išvarė tūkstančius, dabar prisidėsim atlyginimus po 800 eurų“, – aukštomis dujų kainomis stebisi jis.

Vienas iš „Ignitis grupės“ vadovų mėgina teisintis, esą dėl pernai tvyrojusios sumaišties dujų rinkoje nusprendė didžiąją dalį dujų šių metų antrajam pusmečiui užsisakyti fiksuotomis aukštomis kainomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Kainos svyravo tarp 100–150 eur/MWh praėjusių metų pabaigoje. Rinkos prognozės rodė, kad kita žiema laukia sunkesnė, kainos buvo iki 170 eurų prognozuojamos. Atliktas fiksavimas – 125 eurai“, – teigė „Ignitis grupės“ reguliuojamų veiklų vadovas Mantas Mikalajūnas.

„Igničio“ vadovas teisina dujų kainą, kuriai neišdrįso paprieštarauti ir Energetikos reguliavimo taryba.

„Kaina, kuri yra dabar biržoje prekiaujama žiemai, ji atitinka tą kainą, kurią vartotojas mokės faktiškai po visų kompensacijų. Nėra čia milžiniški kainų skirtumai“, – TV3 žinioms sakė M. Mikalajūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicijos nariai jau reikalauja ir Vyriausybės narių atsakomybės.

„Ignitis“ bando pasiteisinti, kad vartotojai moka kaip ir mokėtų prie esamų kainų. Bet kompensacijos dalis, kurią sumoka valstybė ir galiausiai mokesčių “, – svarstė Seimo narys, darbietis Vytautas Gapšys.

Jam pritarė ir tos pačios partijos narys Valius Ąžuolas.

„Susidaro vaizdas, kad kai dujos pigios, „Ignitis“ užmiršta jų nusipirkti daug į priekį ir pasidėti į Inčukalnio saugyklą, bet kai dujos brangios, sugeba metams į priekį nusipirkti brangių dujų. Turėtų būti visuomenei tiesiai šviesiai atsakyta – finansų ministrė liepė arba energetikos ministras elgtis taip. Žmonės turi žinoti, kas tikrieji šių veiksmų atlikėjai“, – pastebėjo darbietis V. Ąžuolas.

REKLAMA

Tačiau finansų ministrė Gintarė Skaistė atsakomybės kratosi dėl to, kad Vyriausybė iš biudžeto dar išleis pusšimtį milijonų eurų kompensacijoms, tačiau nepaisant to, gyventojai ir toliau brangiai mokės už dujas.

„Finansų ministerija yra „Ignitis“ valdytoja, bet į tiesioginį įmonės valdymą nesikiša. Kalbant apie kainų kompensavimą ir kaip dujos perkamos, sandoriai suderinti su valstybiniu reguliuotoju, kuris yra atsakingas už jų aprobavimą“, – teigė G. Skaistė.

REKLAMA

„Ignitis“ ir reguliavimo taryba jau svarsto, kokių dujų kainų tikėtis antrąją žiemos pusę – nuo sausio. Finansų ministrė sako, kad Vyriausybė nebeketina jų dalies kompensuoti, tad gyventojams gresia mokėti visą kainą.

„Kitų metų pradžioje drastiškų svyravimų neturi būti, kainos neturėtų augti. Todėl kompensacijos net pagal galiojantį įstatymą negalimos. Planuojame jų nebetęsti, nes tokio poreikio tiesiog nėra“, – pridėjo G. Skaistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VERT prognozuoja, kad jei vyriausybė neskirs kompensacijų už dujas, gyventojams ir kitąmet kainos išliks panašios kaip dabar.

„Jei šiandien būtų sprendimas kainą fiksuoti 53 eurų riboje, taip, kaina būtų tokia, kokia yra šiandien. Šiandien po kompensacijos turime 53 € už MWh“, – teigė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

Beje, Vyriausybė planuoja naikinti ne tik kompensacijas už dujas, bet ir apriboti galimybes gauti kompensacijas iš savivaldybių už šilumą. Ministrė Navickienė perspėja, kad planuoja leisti savivaldybėms vėl vertinti gyventojų turtą – dėl to dalis gyventojų, gavusių šią žiemą kompensacijas, kitą žiemą jų nebegautų.

REKLAMA

„Neskirti tuo atveju, kai akivaizdu, kad turto yra nemažai, nuomojamo turto, papildomų pajamų ir t.t. Bus žmonių, kurie kreipiasi kompensacijų, bet savivaldybės mato, kad jie turi turto ir gali susimokėti už šildymą“, – sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

„Ignitis“ ir VERT pripažįsta, kad kritus dujų kainoms dabar palankiausias metas pirkti jas kitiems metams ir nelaukti, kol pabrangs. Tačiau dujų dar neperka, mat esą turi pasitarti, kiek ir už kokią kainą pirkti. Dabar, anot energetikų, palankios kainos ir šilumos įmonėms užsipirkti žiemai biokuro, tačiau energetikos viceministrė Inga Žilienė tvirtina, kad visai žiemai to padaryti neįmanoma, mat baimindamiesi kainų pokyčių, biokuro tiekėjai sudaro sandorius tik pusmečiui.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Mano senelis sakydavo, malkas jau ruošti reikia žiemą kitam sezonui, o vasarą yra kitų darbai ir tik tinginiai vasarą ruošia malkas.
Idomu ar atsiras valdzioje zmones, kurie pazabos ta Lietuvos naikinima. 1kub.m. Duju kainuoja 3 centus ar logiska, kads ignitis, kuris pernai issimokejo beveik 90 milijonu dividentu dabar veblena, kad pirko brangias dujas. Melas, o jei ir ne melas, tai yra bendroves nuostolis. VERT turetu nustatyti virsutine kainu riba ne pagal aferistu melagingus skaicius, o pagal birzos kaina. Nuo liepos 1, dujos Lietuvoje turejo kainuoti apie 20cnt/kub.m.
Kas per sventa karve tas VERT, juk gali susirinkti kas menesi
Tai konservatoriu nuopelnas
Tai konservatoriu nuopelnas
Jei ne konservatoriai tai praeita ziema i burzuijka butum kises Lenino rastus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų