• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors dujos Europoje atpigo, Lietuvos gyventojai už jas ir toliau turės mokėti brangiai – maždaug dvigubai daugiau nei rinkoje. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba patvirtino galutines dujų kainas antrajam pusmečiui tokias, kokių prašė „Ignitis“.

Nors dujos Europoje atpigo, Lietuvos gyventojai už jas ir toliau turės mokėti brangiai – maždaug dvigubai daugiau nei rinkoje. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba patvirtino galutines dujų kainas antrajam pusmečiui tokias, kokių prašė „Ignitis“.

REKLAMA

Energetikos ministras Dainius Kreivys atsakomybės dėl brangių dujų gyventojams kratosi, tačiau opozicija grasina ministrą papurtyti už tai, kad lietuviams dujos bus brangiausios visame regione.

Panevėžietė Stasė namus šildosi dujomis, maistą taip pat gaminasi dujine virykle. Vos 400 eurų pensiją gaunanti moteris skundžiasi, kad už namo šildymą praėjusią žiemą turėjo mokėti po beveik 200 eurų per mėnesį.

„Dujom išleisdavau po 150–170 eurų, šalti mėnesiai, nuo spalio pradedi kūrenti iki balandžio-gegužės. Tiek sumokam“, – sako panevėžietė Stasė.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris sielojasi, kad aukštą kainą už dujas teks mokėti ir kitą šildymo sezoną, nors biržoje jos atpigo iki lygio, buvusio prieš dvejus metus – prieš Rusijai pradedant kelti kainas ruošiantis pulti Ukrainą.

REKLAMA

„Bus 120–130 eurų, daug vis tiek. Anksčiau mokėdavom 50–60 eurų. Žiemą tenka „susiveržti“, galvoji, ką valgysi, kokius vaistus pirksi“, – skundžiasi Stasė.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba patvirtino vos 4–5 centais mažesnius dujų tarifus buitiniams vartotojams antram šių metų pusmečiui. Viryklėms naudojantys dujas turės mokėti po 1,36 eurų už kubinį metrą, o sudeginantys didesnius kiekius šildymui – po 87 ir 83 euro centus. Tai dvigubai brangiau nei prieš dvejus metus.

REKLAMA
REKLAMA

„Praėjusių metų pabaigoje visi koordinuotai, visos institucijos, matydami neapibrėžtą situaciją rinkoje, priėmė bendrą sprendimą, „Ignitis“ priėmė bendrą sprendimą konsultuojantis su taryba, kad dalį portfelio valdant kainų svyravimo riziką, įmonė turėtų apdrausti“, – teigia Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

Nors gyventojai ir toliau mokės už dujas brangiai, vis tik, anot R. Pociaus, jie mokės net ne visą kainą, kurios užsiprašė „Ignitis“. Vyriausybė skirs pusšimtį milijono eurų kompensacijoms, kurios sieks po 63 euro centus už kiekvieną kubinį metrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Energetikos ministras Dainius Kreivys teisinasi, kad, baimindamasis tolimesnio dujų kainų šuolio, dar praėjusių metų pabaigoje neprieštaravo, jog „Ignitis“ iki šių metų pabaigos užsitikrintų dujų tiekimą už fiksuotą 125 eurų už megavatvalandę kainą.

„Ministras nenustatinėja kainų, o pagal metodiką kaina nusistato dedant visas dedamąsias, ne šiandienos, o ilgesnio laikotarpio kainą. Buvo rizika, kad kainos gali kilti labai stipriai, atsimenam buvo kalba metų pabaigoj, kad dujų gali trūkti, atsižvelgiant į šituos dalykus draudimo sandoriai buvo priimti“, – tikina D. Kreivys.

REKLAMA

Šiuo metu Europos biržoje dujos kainuoja iki 30 euro centų už kubinį metrą, o kaina, kurią tektų mokėti gruodį, – apie 40 centų. Tačiau „Ignitis“ antram šių metų pusmečiui prašo mokėti 2–3 kartus  brangiau – apie 1 eurą už kubinį metrą ir net detaliai neatskleidžia, iš ko ši kaina susideda ir kas gaus pinigus. Energetikos reguliavimo tarybos spendime dėl dujų kainų pagrindimo daugybė vietų – tuščios, su užrašu „konfidencialu“.

REKLAMA

„Tai, kad dujų kaina buvo fiksuota tam tikrame lygyje, tuo metu kaina buvo konkurencinga, ne šiandieninė kaina, tai leido valstybei žinoti, kiek lėšų reikės kompensacijoms ir jų nepritrūkti“, – teigia „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.

Ir nors energetikos ministras atsakomybės dėl aukštų dujų kainų buitiniams vartotojams kratosi, už tokį apsiskaičiavimą ir finansinės naštos gyventojams bei biudžetui užkrovimą opozicija jau ruošiasi reikalauti energetikos ministro Kreivio atsakomybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra politinė atsakomybė dėl procesų kontrolės. Įmonės, kuriose nemenki atlyginimai, turi reikalauti, kad darbuotojai turėtų kompetencijas ir įvertintų galimus pokyčius rinkoje. Lietuvoje bus buitiniams vartotojams kainos didžiausios regione“, – sako Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.

Socialdemokratui pritaria ir darbietis Vytautas Gapšys.

„Viskas vyksta už uždarų durų, nepateikiama informacija ir parlamentarams, vyriausybė derina, koordinuoja turbūt veiksmus, bet rezultatas toks patvirtinamas. Slaptai, ar ne – rezultatas nevykęs. Turime pareikalauti atsakomybės”, – teigia V. Gapšys.

Kad gyventojams dujos būtų pigesnės bent kitais metais, Energetikos reguliavimo tarybos vadovas sako jau planuojantis diskusijas su „Ignitis“ dėl dujų pirkimo ir kainų fiksavimo kitiems metams.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Labai ačiū Šimonytei
Labai ačiū Šimonytei
durniausiai valdžiai per visą istoriją
Kreivys turi trauktis.
Sako to ar ano verslas Ignitis.. todel akcininkai ir uzslaptinti.. Geriausias verslas LT yra kai visi LT zmones turi turtus nesti.. vat elektra ir dujos visiems reikalingos.. tinkamas biznis.. Pensiju fondai?.. irgi neblogai.. prigalvoja visokiu kliuciu , kad daugeliw per prievarta itraukti ir Nepaleisti!!!..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų