REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva konflikte su Kinija pagaliau sulaukė konkretaus Briuselio žingsnio. Europos sąjunga kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją dėl Pekino neoficialių sankcijų Lietuvai. Lietuvos politikai ir dalis verslininkų tokį žingsnį sveikina, nors pripažįsta, kad nagrinėjimas gali trukti ne vienerius metus.

Lietuva konflikte su Kinija pagaliau sulaukė konkretaus Briuselio žingsnio. Europos sąjunga kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją dėl Pekino neoficialių sankcijų Lietuvai. Lietuvos politikai ir dalis verslininkų tokį žingsnį sveikina, nors pripažįsta, kad nagrinėjimas gali trukti ne vienerius metus.

REKLAMA

Kai kurie verslo atstovai apskritai sako, kad rezultato tikėtis neverta, mat Kinijos įtaka organizacijoje milžiniška. Patys kinai taip pat sureagavo, pasipiktinę, kad į dvišalį konfliktą kišasi Europos sąjunga. Propagandinė kinų žiniasklaida jau aiškina, kad vien Taivano atstovybės pavadinimo pakeitimas Lietuvai nepadės ir pateikė keturis reikalavimus.

Po daugybės tuščių žodžių apie palaikymą, Briuselis kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją, dėl Kinijos taikomų neoficialių sankcijų Lietuvai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kinijos veiksmai kelia grėsmę bendrai Europos rinkai. Turi pasėkmių Europos Sąjungos vidinei prekybai ir tiekimo grandinėms. Taip pat tai turi neigiamų pasekmių Europos Sąjungos pramonei“, – sako ES prekybos komisaras Valdis Dombrovskis.

REKLAMA

Gitanas Nausėda sako, kad prekybos organizacija turėtų išaiškinti, ar Kinijos spaudimo priemonės atitinka taisykles. Nors atsakymo teks ilgokai palaukti.

„Galbūt tai būtų pretekstas apskritai apsvarstyti, ką reiškia nekonvencinės atakos, kurios politizuoja ekonominę vienos valstybės agresiją prieš kitą valstybę, ar jos yra priimtinos dabartiniame pasaulyje, ir, svarbiausia, ar jos atitinka Pasaulio prekybos organizacijos taisykles“, – teigia G. Nausėda.

„Akivaizdu, kad jeigu yra toks kreipimasis, yra surinkti akivaizdūs faktai ir čia galima pagirti ir mūsų URM ir verslą, kuris pateikė įtikinamų įrodymų, kad tas eksporto sumažėjimas į Kiniją gruodžio mėnesį, jis nėra savaime kažkodėl atsitikęs“, – komentuoja ekonomistas Tadas Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Į tai suskubo sureaguoti Pekinas, kuris sukritikavo tokį žingsnį.

„Kinijos-Lietuvos iššūkis yra politinė problema, o ne ekonominė. Tai yra Lietuvos išdavystės ir žalos Kinijos interesams sukelta problema. Tai nėra Kinijos spaudimo Lietuvai reikalas“, – sako Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijian.

Bet mūsų verslininkai džiūgauti neskuba. Tikisi, kad bent jau apmokėtas prekes atgaus, bet ne daugiau.

„Kinai valdo PPO, liaudiškai šnekant, jie yra supirkę balsus, didžiosios dalies Azijos šalių, didžiosios dalies Afrikos šalių, nemažos dalies Lotynų Amerikos šalių, ir tarkim ES kartu su JAV tikrai šiandien neturi atsvaros PPO“, – kalba Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas Sigitas Besagirskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bet visa, kas susiję jau su mūsų pramonės įmonių ir nepramonės įmonių apmokėtomis prekėm, įsigytomis Kinijoje ir jų neišleidimu iš Kinijos, čia jau toks kaip ir PPO vienas iš pagrindinių argumentų būtų. Ir šitoje vietoje PPO manau, kad priims sprendimus gana greitai“, – teigia pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.

O kinai eilinį kartą pakartojo, kad Lietuva pati turi taisyti savas klaidas, neveldama Europos sąjungos.

„Raginame Lietuvą nedelsiant ištaisyti savo klaidas, o ne veikti kaip Taivano nepriklausomybės separatistų ir antikiniškų jėgų pėstininkei. Lietuva turėtų grįžti į teisingą vienos Kinijos principo laikymosi kelią. Taip pat primename, kad Europos sąjungai reikia atskirti, kas teisinga, o kas bloga ir būti budriems dėl Lietuvos bandymų užgrobti Kinijos ir ES santykius“, – sako Z. Lijian.

REKLAMA

Nausėda sako, kad derėtų pakeisti Pekiną įsiutinusį Taivaniečių atstovybės pavadinimą mandarinų kalba.

„Iš tikrųjų, šiuo metu turime skirtingus pavadinimus skirtingomis kalbomis, ir tai kelia tam tikrų keblumų, mes tikrai esame pasirengę šį klausimą svarstyti ir pirmiausia klabėti apie suvienodinimą pavadinimų, yra ir tam tikrų kitų pasiūlymų, kuriuos išdėstė Užsienio reikalų  ministras savo deeskalacijos plane“, – teigia G. Nausėda.

Vakar paaiškėjo, kad Lietuva nederino su Taivanu atstovybės pavadinimo mandarinų kalba, tad taivaniečiai atstovybę pavadino „Taivano“ vardu, o tai Kinija laiko salos bandymu siekti nepriklausomybės. Anot Landsbergio, pavadinimą mandarinų kalba gali pakeisti tik patys taivaniečiai, bet ar jie tą padarys – nežinia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų