REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šturmavę kartono gamyba užsiimančios įmonės „Grigeo Klaipėda“ patalpas ir gamyklą, uostamiesčio pareigūnai nustatė, kad įmonė tyčia ne vienerius metus į Kuršių marias pila neišvalytas atliekas, nors valymo įrenginius yra susimontavę. Žala gamtai siekia milijonus eurų, be to įmonės laukia 5 000 000 siekianti bauda, o atsakingiems asmenims gali tekti už grotų praleisti net šešerius metus.

Šturmavę kartono gamyba užsiimančios įmonės „Grigeo Klaipėda“ patalpas ir gamyklą, uostamiesčio pareigūnai nustatė, kad įmonė tyčia ne vienerius metus į Kuršių marias pila neišvalytas atliekas, nors valymo įrenginius yra susimontavę. Žala gamtai siekia milijonus eurų, be to įmonės laukia 5 000 000 siekianti bauda, o atsakingiems asmenims gali tekti už grotų praleisti net šešerius metus.

REKLAMA

Kone dešimtmetį uostamiesčio gyventojus kankinusią smarvę apsiėmę tirti pareigūnai patys nustėro nuo to, ką aptiko dar šiąnakt. Įmonės uostamiestyje patalpas visą parą kratė kelios dešimtys pareigūnų. Uostamiesčio prokurorai įtaria, kad kartono gamyba užsiimanti įmonė „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias jau ne vienerius metus pila neišvalytas atliekas.

Pasak pareigūnų, įmonė buvo įsirengusį slaptą papildomą vamzdį, kuriuo tekėdavo nuotėkos, aplenkdavusios pačios įmonės sumontuotus valymo įrenginius. Iš slapto vamzdžio nevalytos nuotėkos patekdavo tiesiai į bendrą miesto jau išvalytų nuotėkų sistemą ir viskas keliaudavo tiesiai į Kuršių marias.

REKLAMA
REKLAMA

„Gamybinės nuotėkos atėjusios iš įmonės apeina valymo įrenginius ir išteka į nuotėkų rezervuarus ir vamzdžiais į Kuršių marias. Jeigu kalbėti apie žalą gamtai, tai manome, kad tai gali siekti milijonines sumas“, – sako tyrimui vadovaujanti prokurorė Gina Skersinskytė.

REKLAMA

„Šie įrenginiai, kuriais buvo apeinamos ir neišvalomos nuotėkos, buvo sumontuoti tyčia ir mes nekalbame apie neatsargų aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimą, bet mes kalbame apie tyčinius veiksmus, kurie nukreipti į įrangos sumontavimą ir tolimesnį gamtos teršimą – Kuršių marių“, – pasakoja Klaipėdos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Juozas Sykas.

Prokurorų manymu, taip įmonė siekė sutaupyti, nes atliekų valymas kainuoja nemažus pinigus. Pirminiais pareigūnų duomenimis, „Grigeo Klaipėda“ išvalydavo tik kelis procentus visų nuotėkų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiek tokių buvo leidžiama į Kuršių marias, ne tonomis skaičiuojama, skaičiuojami šimtais tūkstančių tonų. Galbūt ir milijonais“, – teigia J. Sykas.

Įmonių grupė „Grigeo", savo interneto svetainėje prisistato kaip vienintelė Lietuvoje ir viena didžiausių popieriaus ir medienos pramonės įmonių grupių Baltijos šalyse. Ji kartu didžiuojasi įvairiausiais apdovanojimais – ir už metų gaminius, ir už įvairias modernias naujoves.

Tuo metu pareigūnai jau skaičiuoja, kad į Kuršių marias slapta lietos nuotėkos taršos normas viršijo iki 130 kartų. Už tai įmonei gresia 5 mln. eurų bauda ir net visiškas jos uždarymas. Dabar „Grigeo Klaipėda“ veikla sustabdyta. Biržoje sustabdyta ir prekyba „Grigeo“ akcijomis. Pareigūnai įvardija, kokia atsakomybė gresia bendrovės vadovams ar darbuotojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galimos bausmės ir asmenims, kurie vykdė šią veiklą, tai fiziniai asmenys, tai veika apysunkė ir numatyta iki 6 metų laisvės atėmimo bausmė“, – sako G. Skersinskytė.

Pareigūnai įtaria, kad nuotėkos į Kuršių marias buvo pilamos visą parą, intensyviau naktį. Prokurorai mano, kad taip siekta išvengti institucijų dėmesio, dėl nemalonių skleidžiamų kvapų. Atliekant karatas, pareigūnai vos tramdė šleikštulį nuo čia sklindančios smarvės.

„Vyrai padėjo savo fizine jėga ir, aišku, kai kuriose įvykio vietos objektuose. Be abejo, objektas yra specifinis ir buvo nemalonių kvapų ir kitokių aplinkybių nestandartinių“, – pasakoja Klaipėdos policijos viršininkas Alfonsas Motuzas.

REKLAMA

Tokios pareigūnų tyrimo išvados paprastus klaipėdiečius nudžiugino. Jie tik stebisi, kodėl bendrovė pričiupta tik dabar.

„Kiek kartų mes rodėme vasarą. Aplinkosaugininkus buvom nusivedę į „Grigeo" teritoriją ir pirštu rodėme, kur reikia žiūrėti, kur dingsta nuotėkos, klausėm. Tad niekas netikėjo mumis ir vos ne kvailino, kad mes čia išsigalvojam ir sapnuojam“, – teigia visuomenininkė Ligita Girskienė.

Apie tyrimo rezultatus informuotas Aplinkos ministras užsimena, kad tikrinamos ir kitos šiai įmonei priklausančios patalpos ir gamyklos kitose Lietuvos vietose.

„Patikrinimai vykdomi nuolat. Vėlgi bus sulyginami duomenys, vertinam, ar tai susijusi veikla, ar veiklos pasekmė gali būti ir kituose miestuose. Vėlgi mėginiai yra paimti, jie bus ištirti ir galėsim turėti atsakymus“, – kalbėjo Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Įmonės „Grigeo“ atstovai su žiniasklaida bendrauti atsisako ir savo poziciją žada pateikti artimiausiomis dienomis. Žinoma tik tiek, kad naujai paskirtas, vos pora mėnesių dirbantis bendrovės „Grigeo Klapėda“ direktorius prokurorus tikino apie papildomai sumontuotus vamzdžius nieko nežinąs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų