REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl stebėtinai aukštos infliacijos kenčia ne vienas tautietis. Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ INVL vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė atsakė, ar rudenį galime tikėtis ramesnių laikų ir kainų kritimo.

Dėl stebėtinai aukštos infliacijos kenčia ne vienas tautietis. Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ INVL vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė atsakė, ar rudenį galime tikėtis ramesnių laikų ir kainų kritimo.

REKLAMA

Su ekonomiste laidoje kartu diskutavo ir „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.

Rudenį laukiame recesijos, krizės, ar ne?

Matyti, taip. Pirmiausia reikėtų apsibrėžti sąvoką krizė, recesija, nes mes turime labai neigiamą ir niūrią patirtį 2009 metais, kada Lietuva buvo viena iš didžiausią ekonomikos nuosmukį patyrusių šalių Europos Sąjungoje.

Ta krizė mums paliko labai skausmingus įspūdžius, nes labai stipriai padidėjo nedarbas, teko karpyti darbo užmokesčius tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuose, įvairias socialines išmokas, pensijas ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

Tas diržų veržimas įstrigo mums ilgam ir po 2009 metų krizės mes kapanojomės 5 metų, kol atkūrėme 2008 metų ekonomikos lygmenį.

Šiuo metu situacija yra tikrai kitokia. Vien tai, kad Lietuva pastaraisiais metais vystėsi pagal principus, pamokas, kurias išmokome po praėjusios krizės, tai tokio gilaus nuosmukio neturėtume patirti.

REKLAMA

Reikia suvokti, kad ekonomika – ciklinis procesas. Ji juda ciklais ir pakilimo fazę keičia vangesnė ir santūresnė fazė, bet tai nereiškia gilaus ir itin skausmingo nuosmukio. Žinoma, dabar, kada ekonomikai pulsą diktuoja geopolitika ir karas Ukrainoje, vienareikšmiškai pasakyti, koks bus ruduo ir kokie bus kiti metai mes negalime, nes nežinome, kaip toliau vystysis kariniai veiksmai.

Tai priklauso nuo karo plėtimosi?

Taip. Jei vadovaujantis saugesniu scenarijumi, kad karas bus lokalizuotas ir mūsų tiesiogiai nepaveiks, tada galėsime tik pasidžiaugti, kad Lietuva šitą visam pasauliui įtemptą etapą pasitinka sveikoje formoje, turėdama vieną mažiausių skolų Europoje.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat privatus sektorius neįsiskolinęs, kone per visą istoriją turintis solidžiausius finansinius resursus. Tikrai mūsų būklė yra nebloga ir tą infliacijos šoką reikia suvokti kaip laikiną, importuotą šoką, o ne užsimezgusią, ilgalaikę infliacijos darbo užmokesčio spiralę, kurią nutraukė pasikeitusi išorinė aplinka ir neapibrėžtumas.

Pone Petrai, kaip jūs galvojate, ar rudenį gali kristi maisto kainos?

Kainos krenta, kai krenta poreikis ir pirkimas. Jei nukris paklausa, tai kris ir kainos, o paklausos tendencijos tokios, kad ji krenta. Pinigine mase tokio kritimo nėra lyginant šių metų ir praėjusių metų mažmeninės prekybos masę – tai 18 proc., bet mes žinoma, kad infliacija yra 20,5 proc., todėl kritimas išeina vienetais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai neaugs buvusi visos mažmeninės prekybos piniginė masė, tada mes viską pajausime stipriai.

Pone Indre, ar gali būti, kad kainų nuleisti nepavyks?

Verslininkams tikrai nėra palankus recesijos momentas, kada vartojimas yra susitraukęs, nes tada negali didinti savo plėtros. Jeigu žaliavų ar veiksnių kainos gerokai koreguosis, o tai gali nutikti, jei derlius bus stebėtinai geras arba naftos rinkose įvyks tam tikri pasistumdymai, tokiomis aplinkybėmis, reikšmingai sumažėjus sąnaudų spaudimui arba joms sumažėjus atsiras erdvės sumažinti ir kainas.

Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje. 

diržus nebent ant kaklo,bo aurai eis ukrainams ir kulipkoms
Musu valdzia tegu dedasi dirzus ant kaklo ir tegu verzesi jau laikas nes nusipelne uz nuvaryta lietuva!!!!
Faktas tas, kad brangs visas likvidus NT. Pirkite dabar kol dar yra iš ko riktis prieinamomis kainomis, nes kitamet mokėsite 20% brangiau nei šiemet už tą pati objektą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų