Lietuvos specialistai apie galima avariją Astravo AE: „Tai yra rimtas incidentas“

Baltarusijos aktyvistai skelbia, kad Astravo atominėje elektrinėje galėjo įvykti dar viena, kur kas rimtesnė nei prieš mėnesį, avarija. Esą bandymų metu galėjo būti pažeista jau paleisto reaktoriaus avarinio aušinimo sistema – būtina jėgainės katastrofos atveju. Lietuvos institucijos, kaip visuomet, oficialios informacijos iš Minsko apie galimą avariją negavo.

Mažiau nei prieš mėnesį – lapkričio 7-ąją Lukašenka nesaugioje, prie mūsų sienos už rusiškus pinigus išdygusioje Astravo AE, su džiaugsmu leido didinti pirmojo reaktoriaus galią. O jau kitą dieną pasaulį pasiekė žinia, kad Baltarusijos atominėje elektrinėje sprogo transformatoriai ir ji sustojo.

Prieš mažiau nei dvi savaites Astravas ir vėl paleistas 40 proc. galingumu, bet panašu, kad ir šį kartą ne be problemų. Viena seniausių Baltarusijos visuomeninių organizacijų „Ecohome“ skelbia apie rimtą avariją veikiančiame pirmajame elektrinės bloke.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Po milžiniškų pastangų nepirkti elektros iš Astravo ji jau atiteka į Lietuvą

Esą glaudžiai su Astravo AE saugumo klausimais dirbantys ekspertai skelbia, kad atliekant reaktoriaus avarinio aušinimo sistemų bandymus, dėl neatidarytų sklendžių, išpumpuojant skystį iš cisternos, įvyko šios deformacija. Avarija vadinama rimta. O Minskas ją slepia.

Baltarusijos Radiacinės saugos departamentas informaciją neigia. Cisterną, anot ekspertų, reikėtų keisti, bet bandant nuslėpti avariją ją esą bandoma remontuoti. Ir viskas vyksta tuo metu, kai elektrinėje atliekami dinaminiai bandymai – didinama ir mažinama jėgainės galia.

(8 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Energetikos specialistai dėl Astravo AE: pasakiusi A, Latvija nutyli B

„Kreipėmės į Baltarusijos Ekstremalių situacijų ministeriją, su kuria, kaip žinote, esame pasirašę susitarimą dėl ankstyvo pranešimo apie galimas avarijas ir galimus incidentus“, – sako Atominės energetikos saugos inspekcijos atstovas Sigitas Šlepavičius.

Atominės saugos inspektoriai laukia oficialaus paaiškinimo. Radiacinės saugos centras ramina, kad radiacinis fonas virš Lietuvos nepakitęs. Bet energetikos ekspertai perspėja, kad informacija apie galimas tokio lygio avarijas mus neturėtų pasiekti per aplink.

REKLAMA

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Astravo AE

„Jei transformatoriaus gedimas buvo elektrinėje dalyje, tai čia mes turime incidentą branduolinėje dalyje. Ir ta informacija turėtų būti keičiamasi, turėtų būti informuojama apie tokį incidentą, arba turėtų būti paneigiamas tokio incidento. Ta tyla, iš tikrųjų, nieko gero nežada. Ir tai rodo, kad branduolinė jėgainė Astrave yra nesaugi“, – pasakoja energetikos ekspertas Arvydas Sekmokas.

„Ne pirmas incidentas ir incidentus, turbūt, galima būtų suskirstyti į kelias grupes – tai šis incidentas yra iš tų reikšmingesnių incidentų, nes matome, kad avarinio aušinimo sistema šiuo metu neveikia, o reaktorius toliau dirba“, – teigia kandidatas į energetikos ministrus Dainius Kreivys.

Anot politologų – baltarusių skelbiama žinia apie galimą avariją Astrave – tai tik dar vienas priminimas Lietuvai toliau visais lygiais spausti Baltarusiją siekti objekto saugumo.

„Ir tai, ką praneša Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos, kad bandoma atsakyti jiems, jog nieko neįvyko, viskas yra tvarkoje, nors tų nevyriausybinių organizacijų atstovai teigia, kad bent iš kelių nepriklausomų šaltinių gavo tokių žinių – tai vis dėlto kažkas įvyko. Šiaip sau neatsiranda, turbūt, tokios žinios“, – kalbėjo politologas Tomas Janeliūnas.

O kol iš Baltarusijos laukiame oficialaus paaiškinimo dėl jų abejonių keliančios atominės elektrinės ir tikimės, kad nieko blogo nenutiks – pasiruošus reikia būti ir blogiausiam scenarijui. VRM rekomenduoja tamsioje ir sausoje vietoje turėti maisto ir vandens atsargų 72 valandoms.

Rekomenduojama turėti mėsos ir daržovių konservų, taip pat tinka sutirštintas pienas, įvairios kruopos – grikiai, ryžiai, manų kruopos vaikams.

Galima turėti makaronų, aliejaus maisto gaminimui. Cukraus, druskos. Ir reikėtų nepamiršti vandens. Jo vienam asmeniui trims paroms reikėtų turėti bent 12 l. Tiesa, geriau išpilstyti jį į mažesnės talpos buteliukus – taip jis ilgiau liks švarus, neužterštas. Ir žinoma nepamirškite savo kalio jodido tablečių. Jos turėtų būti pasiekiamoje vietoje.


Rašyti komentarą...
D
2020-12-01 20:38:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai gera žinia norintiems įsigyti butus Vilniuje, po tokių pranešimų greitai pradės pigti sklypai ir butai, nes visi pradės bijoti Astravo AS sprogimo
Atsakyti
0

D
Danutė ė
2020-12-01 20:53:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kažkaip mažai praneša, ką reikia turėt ir būt pasiruošusiems. O yra visa atmintinė ir kaip butą, maisto produktus ir gyvulius kaimuose, šulinius apsaugoti. Gaila, kad anksčiau mano komentarų nepraleido. Dabar aišku, kad net įspėst nenorės. Tą atmintinė buvo prieš paleidžiant Ignalinos AE.
Atsakyti
-1

N
Nuomonė
2020-12-01 21:00:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesamones rašo, nes neturi ką rašyt. Juk reikia kažkaip žmones gązdinti, visais baubais, kiek yra. Ketvirtoji kolona dirba fronto priešaky, kad siaubingiau būtų žmonėms.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų