Marina bibliotekoje dirba 35 metus: iki pensijos ne tiek daug liko ir dabar – egzaminas, stresas

Bibliotekininkių persekiojimas – būtent taip kai kurie kalbininkai įvardija Valstybinės kalbos inspekcijos sprendimą dešimtmečius tarp knygų dirbančias moteris siųsti laikyti lietuvių kalbos brandos egzamino, mokėti baudas, arba prieš pat pensiją netekti darbo. Vilniaus centrinės bibliotekos direktorė tikina – savo puikiai lietuviškai kalbančių darbuotojų į egzaminą jokiu būdu nesiųs ir tokį elgesį vertina kaip inspekcijos manipuliaciją ar paprasčiausią būdą susikurti sau veiklos kitų sąskaita.

Vilniaus centrinės bibliotekos Jeruzalės filiale dirbanti bibliotekininkė Marina Raduto sukasi kaip vijurkas. Daugelis lankytojų ją pažįsta, nuolat klausia patarimo, kokią knygą rinktis. Kiekvienas šios bibliotekos kampas Marinai puikiai pažįstamas – čia ji darbuojasi net 35-erius metus.

Tiesa, visai neseniai moteris išgirdo, kad likus 3,5 metų iki pensijos, jai gali tekti laikyti lietuvių kalbos egzaminą.

„Gimtoji daugiau rusų, bet ir lietuvių buvo šalia, nes mano mama lietuvė, bet tiesiog išėjo, kaip išėjo, ir iki pensijos ne tiek daug liko ir dabar – egzaminas. Egzaminas yra stresas“, – sako bibliotekininkė Marina Raduto.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Bibliotekininkai pasibaisėję dėl reikalavimo laikyti egzaminą: grasina baudomis arba darbo netekimu

Marina universitete studijavo rusų filologiją, iš karto po mokslų pradėjo dirbti bibliotekoje. Kadangi studijavo rusų kalba, lietuvių kalbos egzamino moteris nelaikė, tačiau išdirbusi bibliotekoje daugiau nei tris dešimtmečius skundų dėl savo darbo ar kalbos gebėjimų nė karto nesulaukė.

Tačiau Valstybinės kalbos inspekcija, remdamasi 2003 metais priimtu vyriausybės nutarimu, paskelbė, kad Marinai ir dar 7 dirbančios  bibliotekininkės privalės iki gruodžio 7 dienos išsilaikyti antros kategorijos valstybinės kalbos egzaminą. 

REKLAMA

„Nuolatos vykdom planinį tikrinimą įvairiose srityse, ar žmonės, kurie baigę lietuviškas mokyklas iki 1991-ųjų metų, ar jie yra išlaikę kvalifikacinį valstybinės kalbos egzaminą. Tokį pat egzaminą laiko žmonės, kurie nori gauti pilietybę“, – pasakoja Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka.

Ir Marina, ir kitos jos kolegės, kurios mokslus baigė prieš 1991 metus ne lietuvių kalba, tinkamo inspekcijai egzamino išlaikiusios nėra. Ir pagal nutarimą – neišlaikius egzamino iki minėtos datos Marina turės susimokėti 140 eurų baudą, o vėliau galbūt ir netekti darbo.

Jeruzalės bibliotekoje kalbinti skaitytojai, kuriuos nuolat aptarnauja bibliotekininkė Marina, tokiu inspekcijos sprendimu piktinasi:

„Nematau prasmės. Tai, kad jos puikios. Jos viską žino, kam tas egzaminas, kam tie pinigai. Tikslo nematau, jei man argumentuotų tikslą, gal aš kitaip galvočiau.“

„Manau, nuo žmogaus priklauso. Gal kažkuriam tai reiktų dirbančiam žmogui, bet šitai bibliotekininkei tai tikrai nereiktų.“

Tokiu inspekcijos sprendimu viešai socialiniuose tinkluose piktinasi ir šios bibliotekos direktorė Rima Gražienė. Pasak moters, ji savo darbuotojų siųsti laikyti egzamino nesiruošia. Jei reikės, baudas sumokės pati.

„Žmonės 100 metų dirba. Po 30, po 40 metų darbo stažo turi. Nežinau, kuo tai baigsis, nežinau. Kažkuo tai baigsis. Aš prieštarauju. Aš sakiau, aš sumokėsiu baudą vieną kartą, kitą kartą, nežinau, kas bus paskui – kalėjimas?“ – teigia Bibliotekos direktorė Rima Gražienė.

REKLAMA

Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas sako, kad dėl to, kad egzaminus bibliotekininkėms liepta laikyti buvo tik dabar, yra tiesiog direktorės aplaidumas. Pasak jo, tuo pasirūpinti ji turėjo gerokai anksčiau.

„Egzaminą organizuoja savivaldybės nuo 1993 metų. Aišku, mūsų visada yra lūkestis, kad, tarkim, bibliotekos direktorė nelauks 27 metus ir gana greit susitvarkys, bet vis viena, mūsų darbas tikrinti įstatymų vykdymą“, – kalbėjo A. Valotka.

Bibliotekos direktorė tvirtina priešingai – sako, kad apie tokį vyriausybės nutarimą ir privalomus lietuvių kalbos egzaminus dešimtmečiais bibliotekoje dirbančioms darbuotojoms sužinojusi tik iš inspekcijos.

Lietuvių kalbos instituto vadovė Loreta Vaicekauskienė bibliotekos direktorę palaiko, o Valstybinės kalbos inspekcijos darbui žeria aštrią kritiką.

„Už kalbą neturi būti baudžiama. Žmonės, kalbantys įvairiomis kalbomis, nėra nusikaltėliai. Žmonės, kuriems lietuvių kalba nėra gimtoji, nėra nusikaltėliai. Bet čia visiems taip labai aišku. Tai yra galios struktūros, kurios pelnosi iš žmonių galbūt baimių, manipuliuodamos įvairiais žmonių jausmais ir tiek. Tai yra struktūros savęs išlaikymas“, – sako Instituto direktorė Loreta Vaicekauskienė.

Panašu, kad bibliotekos direktorei kovą su lietuvių kalbos inspekcija pavyks laimėti ir bibliotekininkės lietuvių kalbos egzamino išvengs.

Lietuvių kalbos inspekcijos viršininkas praėjus porai dienų nuo įsiplieskusio skandalo pradžios jau pripažįsta, kad šiuo atveju akivaizdu, kad įstatymas yra atgyvenęs ir kartu su kultūros ministerija ketina teikti siūlymą vyriausybei, kad jis būtų atšauktas.


Rašyti komentarą...
E
E
2020-07-26 17:02:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gal tegu pirma valdzios zmones lietuviu kalbos egzamina issilaiko-pvz susisiekimo ministras :)
Atsakyti
0

A
Agota Ju
2020-07-26 18:41:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Suprasčiau, jei į biblioteką nuėjus, man neatsakytų lietuvių kalba, tai gal reikėtų. Bet jei kalba lietuviškai, tai perteklinis reikalavimas. Geriau žiūrėtų ir reikalautų ta komisija, kad Lietuvoje kavinėse meniu būtų ir lietuviškas, įmonių ir pliažų pavadinimai lietuviški.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų