Oficialu: karantinas Lietuvoje pratęsiamas dar dviem savaitėms, iki birželio vidurio. Tiesa, jį lydi ir pluoštas sušvelninimų: dingsta draudimas būriuotis didesnėmis kaip penkių žmonių grupelėmis, nuo birželio vėl leidžiami masiniai renginiai, ilginamas kavinių ir barų darbo laikas. Visgi, ir renginių organizatoriai, ir verslo atstovai cituoja žinomą patarlę, jaučiasi „nei pakarti, nei paleisti“.

Esą Vyriausybė pasilieka sau teisę karantiną tęsti kiek tik panorės, o tai kenkia ekonomikai, nes žmonės, tvyrant nežinomybei, nelinkę išlaidauti ir neturi motyvacijos dirbti. Apie tai, kad užsitęsęs karantinas neigiamai atsilieps žmonių psichikos būklei, perspėja ir psichiatrai.

Karantino gniaužtų suvaržytas gyvenimas, regis, vis labiau grįžta į savas vėžes. Štai po poros dienų Vyriausybė leis net ir tokį paprastą dalyką kaip su draugais pažaisti krepšinį.

Krepšinį, futbolą ar tiesiog vaikštinėti nebeskaičiuojant, kiek bičiulių yra aplink. Iki birželio pirmosios viešose vietose vis dar draudžiama burtis didesnėmis kaip penkių asmenų grupėmis, o nuo kito mėnesio šis reikalavimas dings. Niekas nebeskaičiuos ir kiek klientų sėdi kavinėse prie vieno staliuko. Tiesa, poros metrų atstumas tarp tų staliukų turės išlikti.

REKLAMA

Apsauginės veido kaukės irgi toliau rekomenduojamos, nors Vilniaus centre jas jau dabar dėvi retas praeivis. Ir toliau lieka būtinybė veidus dengti patalpų viduje, kur daug žmonių, pavyzdžiui, parduotuvėse. Beje, kaukės oficialiai nebeprivalomos baseinų ir pirčių patalpose. Dar – viena valanda ilginamas kavinių, barų, restoranų darbo laikas, šios įstaigos galės veikti iki 23 valandos vakaro.

„Nuo birželio 1 d. keičiasi labai daug kas. Iš esmės, visos veiklos leidžiamos laikantis saugumo reikalavimų. Ir masiniai renginiai uždarose ir atvirose erdvėse su ribotu žmonių kiekiu“, – sako premjeras Saulius Skvernelis.

Į renginius jau bus galima traukti ne tik automobiliais, kaip pastaruoju metu. Nuo birželio bus leista užeiti ir į patalpas, tačiau ne daugiau kaip šimtui žmonių ir užtikrinant ne mažesnį kaip dviejų metrų atstumą. Atviros erdvės galės priimti daugiau – 300 žmonių. Čia reikės laikytis metro atstumo. Tačiau renginių organizatoriai piktinasi, kad šiuos skaičius Vyriausybė laužė iš piršto. Renginių industrijos asociacija tvirtina, kad būtų saugu į vidų įsileisti net penkis šimtus, o lauko erdvėse – ir tūkstantį žiūrovų. Be to, valdžia esą nė neužsimena apie didžiules arenas, kuriose tilptų dar daugiau žmonių.

„Prekybos centre per dieną praeina 25 tūkst. žmonių šiandien. Tai kodėl negalėtų praeiti 3-4 tūkst. per vieną renginį, jeigu tie renginiai per savaitę būtų tik du, kai galima viską dezinfekuoti? Noriu pasakyti, kad arenose galima saugiau pravesti masinį susibūrimą negu šiuo metu jis yra bet kokiame prekybos centre“, – pasakoja Renginių industrijos asociacijos vadovas Gediminas Jaunius.

REKLAMA

O štai pats karantinas, nepaisant švelnėjančių sąlygų, ir toliau tęsiamas. Tik ne mėnesiui, kaip premjeras žadėjo vakar, o dviem savaitėms, iki birželio 16-os dienos. Iš viso karantinas pratęsiamas jau penktą kartą, nežinia, ar nebus šeštojo ir tai gerokai piktina verslą.

„Nei pakartas, nei paleistas. Tai čia irgi kažkas panašu“, – teigia Verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

Pasak Sutkaus, nežinomybė dėl ateities paprasčiausiai mažina darbuotojų motyvaciją.

„Tas yra blogai ekonomikai, kadangi ekonomikos plėtra yra susijusi su lūkesčiais. Jeigu rinkos dalyviai – tiek fiziniai asmenys, tiek įmonės – jei jų lūkesčiai yra optimistiniai, mokesčių daugėja. O jei tvyro netikrumas, pesimizmas, tada ekonomika traukiasi“, – kalbėjo V. Sutkus.

Premjeras paaiškina, kodėl Lietuvai, epidemiologinei situacijai vis gerėjant, tebereikia karantino.

„Reikalingas dėl dviejų priežasčių: kad galėtume kontroliuoti viruso plitimą tiek šalies viduje, tiek apsisaugoti nuo galimų įvežtinių atvejų. Dėl to kitokio režimo kol kas nėra“, – sako S. Skvernelis.

Visgi Skvernelis užsimena, kad po birželio vidurio karantinas gali būti atšauktas.

„Jeigu bus surasta teisinė forma be karantino, tai bus ir padaryta. Jeigu užteks kitokio teisinio režimo pasiekti tikslams, kalbant apie epidemijos plitimo suvaldymą.“

Kodėl šį kartą karantiną nuspręsta pratęsti ne mėnesiui, kaip kalbėta vakar, o dviem savaitėms, premjeras nepaaiškino.

O štai psichiatras Linas Slušnys akcentuoja, kad karantinas, net ir labiau teorinis nei praktinis, daro didelę įtaką žmonių psichinei būklei. Jei vieni su iššūkiais susitvarko lengvai, kita visuomenės dalis patiria didžiulį stresą.

REKLAMA

„Vieni išsigąs, sustos ir smigs žemyn, ir nei pinigai nepakels, niekas. Tiesiog žmogus nemoka prisitaikyti. Jis mokėjo eiti į darbą ir jis nemoka pakeisti nieko“, – pasakoja psichiatras Linas Slušnys.

Psichikos ligų specialistai visame pasaulyje jau nuo koronaviruso pradžios įspėja, kad per ilgai karantinas užsitęsti negali. Antraip vien ekonomikos gelbėti nebepakaks.

„Mes turim galvoti apie visus žmones. Šiuo metu mes galvojam, atvirai pasakysiu, tik apie vieną grupę – mes galvojam tik apie pensininkus“, – teigia L. Slušnys.

Nuo birželio vidurio Vyriausybė planuoja dar kiek sušvelninti reikalavimus renginiams – į juos leisti daugiau žmonių.

Greta
2020-05-28 00:34:10
Deja,!...vis uzkliuva vargsai senjorai,deja,bet jie daugiausiai ismire netik Lietuvoje.Ateis laikas,kai tie jaunikliai supras,kaip saipesi is pensijinio amziaus pilieciu.Paprasciausiai kiekvienas zmogus nori gyvent,matyt saule menuli,ir ne vienas nenusipelne buti menkinamas zeminamas,nesvarbu kokio amziaus yra sulaukes...labai liudna kad toks supratimas vis girdimas net is mediku lupu...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Lietuva jau zlugusi ! 2020-05-29 21:02:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus geriau apie ukrayna rupinkites ir nepamirskit kad rusai puola !   ATSAKYTI
Gerda 2020-05-28 18:25:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
P.Slusnys visiskai teisus.
Vien tik is mano pazistamu vienas zmogus nusizude, keli (turintys psichiniu sutrikimu) laviruoja ant savizudybes ribos, nes neturi vilciu gauti deramos pagalbos - gi korona viska demesi uzemus. O tai cia dar tik pradzia, dar neisisiubavo ekonomine ir finansine krize.... tai kas bus toliau? Sitos pensininku "saugojimo" akcijos pasekmes bus tokios, kad ilgus desimtecius atsirugs....   ATSAKYTI
laikas 2020-05-28 08:46:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
taigi tamsta jau irgi pensininkas, padėkit jiems, visiems tas laikas ateis nori nenori.   ATSAKYTI
ilgai 2020-05-28 07:29:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
dirbdami psichuškėse tie specai, tampa tokie,kaip ir pacientai,t.y. psichai?Pagal šį "mastytoją iš psich..." senolius,kurie sukūrė jam šiandieną,kol jis ėmė,ėmė,ėmė,reikia vešt miškan ir palikt mirt.Tai su laiku ir tau taip sakys,kai sukrioši...   ATSAKYTI
Greta 2020-05-28 00:34:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Deja,!...vis uzkliuva vargsai senjorai,deja,bet jie daugiausiai ismire netik Lietuvoje.Ateis laikas,kai tie jaunikliai supras,kaip saipesi is pensijinio amziaus pilieciu.Paprasciausiai kiekvienas zmogus nori gyvent,matyt saule menuli,ir ne vienas nenusipelne buti menkinamas zeminamas,nesvarbu kokio amziaus yra sulaukes...labai liudna kad toks supratimas vis girdimas net is mediku lupu...   ATSAKYTI
Rokas 2020-05-28 06:30:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Hmm,o kur jūs matote šaipymąsi?   ATSAKYTI
Pagarba senjorams. 2020-05-27 23:41:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Turime pasirūpinti savo tėvais, kaip rūpinamės savo vaikais. Ateis laikas ir mes visi būsime senjorais. Jei mes nerodysime pagarbos vyresniesiems, tai jaunimas matydamas tai, nerodys pagarbos mums, kai būsime senjorais. Todėl negailėkite tų 200 eurų. Juos duokime ne mėnesį, kitą, o nuolat. Darbingas žmogus, turintis sveikatos, galvą ant pečių, dvi rankas visada sugebės, jei norės, rasti darbą. Senjorui tai jau praeitis.    ATSAKYTI
Emigrantė iš UK 2020-05-27 23:08:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ar jūs ką nors matote,apart TV žinių,kuriose,tiek daug tiesos,net bloga.UK,kas jums nepatinka,kad "duobių nespėja kasti".Iš kur žinote,ar prie kapinių gyvenate.Pažiūrėkite plačiau,paskaitykite mokslininkų,medikų nuomones.Mes UK ramiai gyvename,aplink jokie "virusai"nevaikšto,kaukių nenešiojame,tranšėjų nekasame.Žodžiu gyvename,tik į Lietuvą atostogoms negalime grįžti,nes visi prisikrovę kišenes virusų.Likite sveiki,mąstykite plačiau-kam ši situacija yra reikalinga ir naudinga,ką ji slepia.   ATSAKYTI
jauna mama 2020-05-27 22:48:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kokio nemokšiškumo turi būti psichologas, kad tokius kiršinančius dalykus kalbėtų ir taip situacijoj nesigaudytų? Visuomenė saugoma. Pažiūrėkite, kas nutinka tose valstybėse, kuriose nebeatlaiko sveikatos sistema, kokios eilės į ligoninės ir kiek duobių nespėjamų kasti. Tuomet nieks nesulaukia realios pagalbos ligonėje. Tuo labiau, kad ir pas mus situacija ne stebuklai. Viruso židiniais jau tapo ligoninės, medika jau izoliuojasi. Ar tai paliečia tik pesijinio amžiaus žmones? Ar rizika nekyla net nuo viruso bet kokio amžiaus grupėj? Įdomiausia, kad pasisakęs" jaunuolis" pats ne pirmos jaunystės. Tikrai neaišku, kaip sirgtų. Ne iš kūdų ir pasportavusių taip pat. Na linkiu jam išbandyti tą koroną. Kaip UK Borisas kad išbandė. Irgi labai narsus buvo, nesąmones pezėjo.    ATSAKYTI
Emigrantė iš UK 2020-05-27 22:57:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Iš kur žinote kokia reali situacija yra UK? Ar netgi Lietuvoje?Duobes kąsė ir kas,nes žmonės mirė,miršta ir mirs.Pasidomėkite ir kt.inf.šaltiniais,nes ką kalba Liet.žinios,juokinga ir graudu,taip "užzombuoti" žmonės,kad nebesusigaudo realybėje.Linkiu geros nuotaikos,mažiau žiūrėkite TV, daugiau pozityvo.Mąatykime.   ATSAKYTI
LIUDAS 2020-05-27 22:31:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
MATAI KITI NESVARBU GALVOJA KAD PENSININKAI UZ JUOS BALSUOS UZT IR TAIP DARO BET KITI JIEM NERUPI    ATSAKYTI
LIUDAS 2020-05-27 22:31:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
MATAI KITI NESVARBU GALVOJA KAD PENSININKAI UZ JUOS BALSUOS UZT IR TAIP DARO BET KITI JIEM NERUPI    ATSAKYTI
Kaip dabar matau 2020-05-27 21:44:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Svarbiausias žmogaus gebėjimas yra gebėjimas prisitaikyti...nesvarbu prie ko: prie pakitusių aplinkybių, prie karo, prie maro, prie nuotolinio darbo ar mokymosi ir dar prie daugelio dalykų, juk gyvenimas ne vien tik rožėmis klotas...O kas neprisitaikys, tai ir taps Slušnių, Verygų ir į juos panašių veikėjų klientais...Durnių ir bažnyčioj davatkos su rožančium muša...   ATSAKYTI
Innn 2020-05-27 21:39:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pilni autobusai senjoru tai kur cia karantinas   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-05-27 21:54:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ant kaktos metai parašyti? Ar kaip?   ATSAKYTI
Einana 2020-05-27 22:37:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O tau nuomonė vizualiai nesimato žmogaus amžiaus ,    ATSAKYTI
Emigrantė iš UK 2020-05-27 23:15:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Karantinas galvoje.Senjorai yra mąstantys žmonės,jie supranta,kas vyksta geriau,nei politikai.Įdomu,ką Liet politikams pažadėjo,kad jie taip žiauriai elgiasi su savo piliečiais.Tokią paniką sukelti,ir poto didžiuotis,gėda.Ar taip gerai gyvenam,kad galim nedirbti?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Mergina (nuotr. stop kadras)
Merginos kuriozinė akimirka iš namų tapo tikra sensacija socialiniuose tinkluose. Įraše nufilmuota, kaip ruošiant sofą-lovą, ji staiga dingo. Ir ne bet kur, o į baldo vidų. ...
Susitikimas (nuotr. stop kadras)
Dviejų berniukų nuoširdi reakcija susitikus po kelių mėnesių atskirai tapo sensacija. Jų žavios ir nesuvaidintos emocijos priverčia išsišiepti. Trejų metų geriausi draugai ...
Šviesoforas (nuotr. 123rf.com)
Po koronaviruso krizės Lietuvos ekonomika atsigauna, tačiau kas šalies gyventojų laukia rudenį? Tikėtina, kad tikrieji koronaviruso pandemijos padariniai šalies ekonomikai ...
TV3 Žinios. Artimieji pasipiktinę: Vilniaus kapinėse žolės niekas nepjauna, nes niekas neprivalo (nuotr. stop kadras)
Didžiausiose Vilniaus Rokantiškių ir Karveliškių kapinėse artimųjų kapus lankantys žmonės širsta, nes kelią iki artimųjų kapų tenka skintis per nešienautą aukštą žolę, kurioje ...
Taršos mokestis sukėlė galvos skausmą: „Regitros“ atstovas pripažįsta, kad logikos – nėra (nuotr. stop kadras)
Nuo liepos registruojant automobilį tenka pakloti ir taršos mokestį. Žmonės skundžiasi, kad kai kurių automobilių „Regitros" duomenų bazėje nėra, o registruojant juos ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų