Paskaičiavo: bent trečdalis darbuotojų prasiilgino šventinį laikotarpį

Kam ilsėtis kelias dienas, kuomet gali visą savaitę ar net ilgiau. Su tokiu požiūriu didžiąsias šių metų šventes pasitinka daugybė tautiečių. Kitą savaitę ištuštės ne tik privačių įmonių, įstaigų koridoriai, bet ir įvairių valstybinių institucijų salės bei kabinetai. Skaičiuojama, jog atostogas tarp Kalėdų iki Naujųjų metų šiemet susiorganizavo bent trečdalis ministerijų, savivaldybių darbuotojų. O dalis šventes pasiilginusių žmonių žada gerokai pakelti sparnus – daugėja kelionių į egzotines šalis.

Paprastai Vilniaus savivaldybėje zuja apie 900 valstybės tarnautojų, tačiau laisvadienių, mamadienių, tėvadienių ar atostogų gruodžio 23 ir 30 dienomis pasiprašė trečdalis darbuotojų, o gruodžio 27 bei 31 dienomis net pusė – tad daugiau nei 400 žmonių. Dalis darbuotojų panoro dirbti iš namų. Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovė Lina Koriznienė sako, jog dar gruodžio pradžioje kolegos buvo skatinami susiplanuoti darbus ir turintys neišnaudotų atostogų – per šventes ilgiau pailsėti. Tiesa, darbas savivaldybėje tikrai nenutrūks, nors ir pačių lankytojų čia turėtų gerokai sumažėti, kai kurie skyriai dirbs net ir didesnėmis apsukomis.

„Yra tokia specifika skyrių, kuriems pats tas darbymetis metų gale. Tai ir finansininkai, viešosios tvarkos žmonės, kurie tikrai lieka, važinėja per šventes dar daugiau. Yra skyriai, kurie žiūri tarnybų darbą. Tai darbas kaip tik intensyvesnis“, – sako skyriaus vadovė Lina Koriznienė.

Kur kas tylesni koridoriai kitą savaitę ir Vyriausybėje. Kancleris Algirdas Stončaitis skaičiuoja, jog papildomų laisvų dienų ar atostogų savaitę nuo Kalėdų iki Naujųjų pasiprašė apie trečdalis kolegų. O labiausiai trokštama diena poilsiui – gruodžio 27. Į darbą iškart po antrosios Kalėdų dienos nepanoro ateiti bene pusė – 83 ir 190 darbuotojų. Kancleris džiaugiasi, jog kolegos nori pailsėti ir tokią progą jiems tikrai suteikia. Anot jo, fabrikų ir juodo darbo laikai seniai pasibaigė ir valdininkai turi rodyti pavyzdį, jog darbuotojus reikia motyvuoti ir tausoti.

REKLAMA

„Jei nori, kad tavo darbo vieta būtų patraukliausia darbuotojui, jei nori turėti aukščiausios kvalifikacijos darbuotojus, reikia būti ne kažkokiu cerberiu, kuris nieko neleidžia, o atvirkščiai“, – pasakoja A. Stončaitis.

Dalis kabinetų bus tušti ir Aplinkos ministerijoje. Pastarosios kancleris Arminas Mockevičius tikina, jog pats į darbą užsuks gruodžio 27, mat yra numatytų susitikimų. Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje žmonės darbuosis tarsi švenčių nebūtų, pasak komunikacijos skyriaus, pajėgumai kiek sumažės tik gruodžio 27-ąją ir vos dešimtadaliu.

„Darbas darbui, bet šeima yra svarbiausia. Mes tikrai leidžiame visiems darbuotojams, kurie nori, praleisti šventes su šeima, nes ir darbas produktyvesnis ne šventiniu metu. Dabar trečdalis žmonių atostogaus“, – teigia Aplinkos ministerijos kancleris Arminas Mockevičius.

Šiemet Kūčios ir dvi Kalėdų dienos įsitaisiusios tarp pirmadienio ir penktadienio, tad proga ir jas paversti laisvadieniais, bei paatostogauti visa savaitę ar net ilgiau, naudojasi daugybė tautiečių. Dar penktadienio popietę Vilniaus oro uoste dešimtys poilsiautojų stovyniavo išvykimo salėje:

„10 dienų į Niujorką. Ir Kalėdas ir Naujuosius.“

„Kai susitvarkai su darbu, tai nesunkiai išleidžia darbdaviai. Porai savaičių vykstu į Ameriką.“

„Pavyko, nes mūsų visa firma atostogauja iki sausio 6 dienos. Į Norvegiją.“

Tai, jog tautiečiai it burtininkai kelias šventines dienas pavertė savaitinėmis atostogomis, patvirtina ir kelionių organizatoriai. Turizmo rūmų prezidentė Žydrė Gavelienė pateikia duomenis, kad į užsienį žmonės veržiasi nuo pat gruodžio vidurio. Ir jei savaitei vykstama į tradicinius kraštus – Egiptą, Kanarų salas, tai ilgesnės kelionės kur kas egzotiškesnės.

REKLAMA

„Ilgoms kelionėms – Tailandas, Kuala Lumpuras, Singapūras – tie didmiesčiai, kurie moka švęsti šventes, Naujuosius metus su fejerverkais. Jie populiarūs kaip ir pernai, net augimą matome. Tada Karibų pakrantė – Dominyka ir Meksika tiems kas nori pailsėti – daug saulės, balto smėlio“, – pasakoja ji.

Visgi ne visi gali džiaugtis supratingais darbdaviais. Štai Profsąjungų atstovai pateikia ir neraminančios informacijos.

„Vienos įmonės verčia priverstinai imti kasmetines atostogas tarpšventiniu laikotarpiu, tačiau gavome ir labiau neigiamų signalų, kai liepiama prievarta paimti nemokamas atostogas, kas ne tik atsilieptų sunkiai ne tik fiziškai žmogui, bet ir finansiškai“, – kalbėjo Profsąjungų vadovė Inga Ruginienė.

Darbo inspekcija primena, jog kasmetinės ar nemokamos atostogos gali būti suteikiamos tik darbuotojo prašymu, tad darbdavys vienašališkai tokio sprendimo priimti negali.

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų