Pašnekovai neslėpė, kad už vietą automobiliui papildomai reikia mokėti ir apsistojus viešbutyje. Palangoje ji gali kainuoti nuo 8 iki 15 eurų už parą.
Kitur, pavyzdžiui, Neringoje, automobilį parai galima palikti bendroje aikštelėje vos už 3 eurus. Kurortų atstovai įvardijo, kuriose gatvėse automobilį galima palikti nemokamai, kur parkingas kainuoja 30 centų už 2 val. ar 2,2 euro už 1 val.
Jie neslėpė, kad stengiamasi mažinti automobilių kiekį centre ar šalia jūros, tad tose vietose stovėjimas yra brangiausias arba išvis draudžiamas. Vis tik pasitaiko žmonių, kurių palikti automobiliai nemaloniai nustebina.
Apsistojus viešbutyje, papildomai – 15 eurų už automobilį
Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Laura Taučiūtė įvardijo, kad automobilių parkingo pasirinkimas Palangoje yra platus:
- nemokamas stovėjimas tam tikrose Palangos gatvėse;
- mokamas parkingas gatvėse nuo 0,8 ct/val.
- mokamas parkingas savivaldybei priklausančiose aikštelėse;
- mokamos viešbučių aikštelės 1 parai nuo 8 eurų;
- pas nuomotojus kieme (tvarka priklauso nuo kiekvieno savininko individualiai).
Pašnekovės teigimu, atostogauti atvykę svečiai dažniausiai automobilius stato viešbučių aikštelėse, kur kainos svyruoja nuo 8 iki 15 eurų už parą.
Paklausus, kodėl viešbučių svečiams vieta automobiliui neįeina į nakvynės kainą, o reikia mokėti papildomai, L. Taučiūtė atsakė, kad daugiau nei 30 proc. svečių atvyksta be savo transporto priemonės.
Dėl to imti iš jų pinigų už paslaugą, kuria nesinaudoja – nekorektiška: „Kaip ir visame pasaulyje, taip ir Palangoje, svečias turi galimybę pasirinkti: reikalingas parkingas ar ne, ir kur palikti savo automobilį.“
Stovėjimas Šventojoje mokamas tik 4 vietose
Palangos miesto rinkliavų centro direktorius Algimantas Bluškis įvardijo, kad mokamas automobilių statymas ir Palangoje, ir Šventojoje yra nustatytas tik gatvėse ar aikštelėje, esančiose arčiausiai jūros ir miestelio centro:
„Taip skatinama poilsiautojus palikti automobilius viešbučiuose, miesto ar privačių valdų aikštelėse ir po kurortą kuo daugiau vaikščioti pėsčiomis arba rinktis ekologiškas transporto priemones – dviračius. Tam yra pritaikyta ir sutvarkyta infrastruktūra.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad, kitaip nei kituose miestuose, automobilių stovėjimas mūsų mieste yra mokamas ne visus metus, o tik keturis vasaros mėnesius – nuo gegužės 15 d. iki rugsėjo 15 d.“
Anot pašnekovo, šiuo metu Šventojoje vietine rinkliava yra apmokestinamos tik trys gatvės (Prieplaukos g., Gubojų g., atkarpoje nuo Topolių g. iki sklypo Šventosios g. 11) ir viena aikštelė (Topolių g. 4). Jose yra 115 vietų, priskirtų žaliai zonai, ir kainuoja 2,2 euro už 1 val.
O Antano Valiuškos alėja (31 vieta) priskirta raudonai zonai ir kainuoja 1,6 euro už 1 val.
„Šiuo metu Šventojoje tikrai yra daugiau nemokamų aikštelių negu mokamų, todėl iš kitų miestų atvykę žmonės be didesnio vargo gali pasistatyti automobilius nemokamai kiek toliau nuo jūros. Tokiose vietose dažniausiai ir stato atostogauti atvykę svečiai.
Šventojoje ir Palangoje automobilius galima pastatyti tam skirtose aikštelėse nemokamai, pavyzdžiui, Mokyklos g. 60 aikštelėje Šventojoje (telpa apie 175 lengvųjų automobilių). Palangoje – prie sporto arenos, Sporto g. 3 (telpa apie 450 lengvųjų automobilių), ir Taikos g. 2 (telpa 200 transporto priemonių). Tiesa, visais atvejais reikės tam tikrą atstumą iki jūros įveikti pėsčiomis“, – dėstė A. Bluškis.
Stebina noras įvažiuoti „tiesiai“ į fontaną ar jūrą
Įstaigos „Klaipėdos keleivinis transportas“ direktorius Gintaras Neniškis nurodė, kad apskritai Klaipėdoje daugiau yra nemokamų stovėjimo aikštelių, tačiau centrinėje miesto dalyje ar prie jūros – daugiau mokamų.
„Miestas laikosi pozicijos, kad prie viešų automobilių stovėjimo vietų priežiūros ir plėtros turi prisidėti ir jų vartotojai. Nustatant rinkliavos kainodarą galioja principas: kuo arčiau populiarios vietos privažiuoji, tuo brangiau moki“, – komentavo atstovas.
Anot jo, Klaipėdos mieste ir pajūryje, kuris mokamas tik šiltojo sezono metu (nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 15 d.), yra apie 10 tūkst. mokamų automobilių statymo vietų, kurių kaina svyruoja nuo 0,3 euro už 2 val. iki 1,5 euro už 1 val.
G. Neniškis įvardijo, kad automobilius žmonės palieka aplink senamiestį, geru oru – prie jūros, o dažniausiai – šalia Kruizinių laivų terminalo, nes, anot pašnekovo, iš ten patogiausiai pasiekti lankytinas senamiesčio vietas, nusikelti į Jūrų muziejų.
Vis tik jis neslėpė, jog kartais stebina keistas svečių noras pasistatyti savo automobilius tiesiog reprezentacinėje miesto Teatro aikštėje, kur yra garsusis Taravos Anikės fontanas ir vyksta gausybė miesto renginių, nors ten stovi tai draudžiantys daryti kelio ženklai:
„To neapsikentus šiais metais buvo pastatyti specialūs atitvarai. Nors ir pastaruoju metu sumažėjęs, bet tas noras su automobiliu įvažiuoti tiesiai į fontaną ar jūrą vis dar išlikęs.“
Gali realiu laiku matyti, kiek vietų likę aikštelėse
„Klaipėdos keleivinio transporto“ direktorius atskleidė, kad populiariausioje aikštelėje šalia Kruizinių laivų terminalo praėjusiais metais nugriovus nebenaudojamą sporto salę atsiras apie 50 papildomų viešų automobilių statymo vietų.
Jis pridūrė, kad visose populiariausiose antžeminėse aikštelėse sumontuoti davikliai ir kameros, kurių pagalba realiu laiku tiek miesto centrinėje dalyje (Pilies g.) esančiose švieslentėse, tiek puslapyje www.klaipedatransportort.lt galima stebėti realų jų užpildymą.
„Kadangi projektas buvo iš Europos Sąjungos finansuojamų lėšų ir mūsų partneris buvo Neringos savivaldybė, tai puslapyje galima matyti ir realų populiariausių Nidos automobilių aikštelių užpildymą.
Mūsų planas – paruošti realią stovėjimo aikštelių informaciją rodančia nukreipiamųjų ženklų sistemą, kad automobilių vairuotojai mažiau blaškytųsi po miestą savo maršrutus pasirinkdami tiesiai į laisvas automobilių vietas.
Taip mažiau būtų teršiamas miesto oras ir taupomas visų vairuotojų laikas ir nervai. Taip pat vykdome projektą, kad panaudojant išmanias kameras daugiau automobilių susimokėjimo kontrolės būtų atliekama be žmogaus įsikišimo. O apie parkavimo politikos pasikeitimų pasikeitus miesto valdžiai netrukus išgirsime“, – pasakojo G. Neniškis.
Kur Neringoje geriausia statyti automobilį?
Neringos savivaldybės administracijos atstovė spaudai Sandra Vaišvilaitė nurodė, kad Neringoje automobilių statymo variantų yra įvairių: sodybų kiemuose, didesnių apgyvendinimo įstaigų aikštelėse. Ji pažymėjo, kad atvejai, kuomet viešbučiai apmokestina automobilių stovėjimą, daugiau yra pavieniai.
„Neringoje, o ypač Nidoje, vasaros metu automobilių statymo problema yra labai aktuali – automobilių statymo galimybės vasaros metu yra labai ribotos. Neringos savivaldybė svečius visuomet kviečia automobilius statyti ilgalaikio stovėjimo aikštelėje, esančioje Taikos g. 39, kurioje para lengvajam automobiliui kainuos 3 eurus“, – dėstė pašnekovė.
S. Vaišvilaitė taip pat pabrėžė, kad daugiabučių namų kiemuose (Taikos, Kopų, Skruzdynės ir Vėtrungių gatvėse) yra rezervuotos stovėjimo vietos, skirtos tik šių daugiabučių gyventojams, deklaravusiems gyvenamąją vietą. Ten pastatę automobilį svečiai gali sulaukti baudų.
Vienur – nemokamai, kitur – iki 2 eurų už valandą
Neringos savivaldybės administracijos atstovė atkreipė dėmesį, kad kitose devyniose Nidos aikštelėse rinkliava už automobilių stovėjimą (taip pat ir elektra varomų) renkama nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d., vienur nuo 8 iki 22 val., kitur nuo 17 iki 22 val.
„Viešosios automobilių stovėjimo vietos nėra apmokestintos trijose Neringos gyvenvietėse – Juodkrantėje, Preiloje, Pervalkoje. Nemokamai automobilį Nidoje galima pastatyti šalia krašto kelio Smiltynė–Nida esančiose viešosiose aikštelėse.
Atsižvelgiant į tai, kad nuo COVID–19 pandemijos pradžios neveikia Nidos pasienio kontrolės punktas, automobilius galima statyti į jį vedančio krašto kelio Smiltynė–Nida atkarpoje (vienoje kelio pusėje) ties Nida“, – vardijo S. Vaišvilaitė.