REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
24
Ūkininkų mitinge – išradingi plakatai BNS Foto

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažadėjo ūkininkams Seimo pavasario sesijoje skubos tvarka spręsti dalį jų keliamų reikalavimų, sako ūkininkų protestą organizuojančios Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas.

24

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažadėjo ūkininkams Seimo pavasario sesijoje skubos tvarka spręsti dalį jų keliamų reikalavimų, sako ūkininkų protestą organizuojančios Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas.

REKLAMA

Pasak Igno Hofmano, dar parlamento vadovė neatmetė, jog galėtų būti sušaukta ir neeilinė Seimo sesija, jei tai inicijuotų opozicija.

„Seimo pirmininkė pažadėjo, kad tie klausimai, kurie priklauso nuo jos, bus svarstomi skubos tvarka Seimo sesijoje“, – ketvirtadienį po susitikimo su V. Čmilyte-Nielsen teigė I. Hofmanas.

„Jei opozicija imtųsi iniciatyvos, galėtų būti sušaukta neeilinė Seimo sesija“, – dar teigė jis.

Pati V. Čmilytė-Nielsen savo ruožtu patikino, kad Seimo pavasario sesiją „būtina pradėti“ nuo ūkininkams aktualių klausimų, kuriuos gali išspręsti Seimas.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamento vadovė omenyje turėjo žemės ūkio ministro jau registruotą įstatymo projektą, kuriuo vėl būtų leidžiama ūkininkams naudoti žymėtą dyzeliną ne tik žemės ūkio technikai, o akcizas suskystintosioms naftos dujoms (SND) būtų sumažintas iki 41 euro už toną.

REKLAMA

„Ministras yra registravęs korekcijas dėl dviejų klausimų. Mano vertinimu, tuo galėtų prasidėti pavasario sesija ir tai, manau, būtų pats racionaliausias sprendimas“, – žurnalistams po susitikimo sakė V. Čmilytė-Nielsen.

„Būtinai turime pradėti pavasario sesiją nuo šių klausimų. Neatmetu, kad gali kilti iniciatyva dar ir anksčiau“, – paklausta apie neeilinės sesijos galimybę teigė ji, pripažinusi, jog nematytų problemos, jei projektas būtų svarstomas nerengiant neeilinės sesijos.

Kartu ji pasiūlė diskutuoti, ar nevertėtų sukurti kompensacinio mechanizmo ūkininkams už per pirmuosius metų mėnesius patirtus nuostolius.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei klausimai būtų sprendžiami pavasario sesijoje, galbūt būtų galima galvoti apie kažkokį kompensacinį mechanizmą už tuos praradimus, kurie buvo patirti per šiuos du mėnesius“, – teigė parlamento vadovė.

„Bet tai yra vėlesnis etapas“, – kartu pažymėjo ji.

Dar V. Čmilytė-Nielsen patikino mananti, jog tiek valdantieji, tiek opozicija projektus palaikys.

Tuo metu ūkininkų vykdomą protestą Seimo pirmininkė pavadino civilizuotu, per susitikimą su protestuotojų delegacija ji esą padėkojo ūkininkams už konstruktyvumą, patikino, kad jie yra girdimi.

„Mano galva dialogas vyksta, yra pirmieji rezultatai“, – akcentavo V. Čmilytė-Nielsen.

Nori protestuoti kol sulauks konkrečių rezultatų

Ketvirtadienį Vilniuje tęsiasi į sostinę traktoriais suvažiavusių ūkininkų protestas. Akcijos dalyviai antrą dieną protestuoja prie Vyriausybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu LŽŪT Vilniaus miesto savivaldybei pateikė prašymą pratęsti Vilniuje vykstantį ūkininkų protestą.

„Turime planą nesitraukti, kol rezultatų nebus“, – žurnalistams sakė I. Hofmanas.

„Buvo priimtas sprendimas prašyti pratęsti protestus neterminuoti, iki kol matysime rezultatus“, – teigė LŽŪT vadovas.

„Žmonėms reikia kokio nors apčiuopiamo rezultato, kad jie nusiramintų“, – dar tikino jis.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius sakė, jog protestuotojams „vietoje politinių pažadų“ reikia „labai konkrečių sprendimų“.

Tiek jis, tiek I. Hofmanas akcentavo, kad pirmiausia žemės ūkio ministras turėtų atšaukti įsakymą, kuriuo Nacionalinė žemės tarnyba gruodį įpareigojo apie 25 tūkst. ūkininkų savo žemėse atkurti daugiametes pievas.

REKLAMA

„Jeigu išsakyta, kad yra politinė valia iki pavasario išspręsti daugiamečių pievų klausimą, tai šitas klausimas ministro įsakymo lygyje yra pažengęs iki tiek, kad šiandien yra gavę žmonės pranešimus, sprendimus, kuriuos apskųsti jie turi per 15 dienų.

Tai akivaizdu, kad tie žmonės, kurie nesutinka su tuo, eina pas advokatus, ruošia bylas, moka pinigus, perkelia į teisinį ginčą. Tai jei yra politinė valia tą procesą stabdyti, ministras privalo sustabdyti savo įsakymo veikimą tol, kol politinė valia bus realizuota pilna apimtimi“, – kalbėjo R. Juknevičius.

Kartu su ūkininkais protestuojančios Privačių miškų asociacijos direktorė Giedrė Šlevinskė sakė išgirdusi patikinimą, kad politikai išgirdo ir miškų savininkų reikalavimus.

REKLAMA

Asociacija prašo saugomas teritorijas plėsti tik valstybinėje žemėje, kritikuoja žaliavinės medienos apmokestinimą 5 proc. tarifu, reikalauja uždrausti biokuro tiekimą iš trečiųjų šalių (apeinant sankcijas), lengvatų miško ūkio veikloje naudojamam kurui.

„Esame prisijungę prie žemdirbių, matome postūmį, matome, kad mus pradeda girdėti ir labai tuo džiaugiamės“, – žurnalistams sakė G. Šlevinskė.

Tęsiantis protestams į neeilinį posėdį ketvirtadienį renkasi ir Seimo Kaimo reikalų komitetas. Jo nariai ketina išklausyti 6 ūkininkų reikalavimus bei dėl jų pateikti savo poziciją, taip pat – išklausyti informacijos apie žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikimą su už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingu eurkomisaru Januszu Wojciechowskiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

K. Navickas ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas trečiadienį susitiko su ūkininkais, lipo ant mitingo scenos, tačiau protestuotojų buvo nušvilpti. I. Hofmano teigimu, ūkininkai liko nusivylę ministrais, esą tą buvo galima matyti iš ūkininkų reakcijų.

Protestuojantys ūkininkai reikalauja atšaukti prievolę atkurti daugiametes pievas, grąžinti senąją žymėto dyzelino naudojimo tvarką, panaikinti nuo šių metų pakeltą akcizą suskystintosioms naftos dujoms (SND), spręsti vadinamąją pieno krizę, atsisakyti saugomų teritorijų plėtros, sustabdyti rusiškų grūdų tranzitą.

Vyriausybė trečiadienį išplatintame pranešime teigė, jog Ministrų kabinetas siekia spręsti ūkininkų keliamas problemas, pavyzdžiui, atliepiant reikalavimus dėl žymėto dyzelino ir SND, jau įregistravo Akcizų įstatymo pakeitimus.

Trečiadienį į protestą akciją susirinko keli tūkstančiai ūkininkų, o į Vilnių suvažiavę apie 1,3 tūkst. traktorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų