• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant kelionių sezonui, didžiausias galvos skausmas – kaip nuveikti kuo daugiau išleidžiant kuo mažiau pinigų. Dėl to yra labai svarbu žinoti, kokiu būdu yra geriausia atsiskaitinėti lankomose šalyse.

Artėjant kelionių sezonui, didžiausias galvos skausmas – kaip nuveikti kuo daugiau išleidžiant kuo mažiau pinigų. Dėl to yra labai svarbu žinoti, kokiu būdu yra geriausia atsiskaitinėti lankomose šalyse.

REKLAMA

Ten, kuriose nėra euro, pasirinkimai dažniausiai yra trys: arba pasikeisti pinigus į vietinės valiutos grynuosius, arba atsiskaityti kortele eurais, arba atsiskaitant kortele pasirinkti mokėti vietine valiuta.

Pasirinkus netinkamą variantą, už viską, ką pirksite užsienyje, galima permokėti ir kone iki 8 proc.

Į tv3.lt portalą kreipęsis kaunietis Arvydas (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) teiravosi, kokiu būdu atsiskaityti užsienyje yra optimaliausia.

„Porą dienų buvau Lenkijoje, visur atsiskaitinėjau kortele, nes nenorėjau nei mokėti už valiutos keitimą, nei tuo labiau vežtis grynųjų pinigų.

REKLAMA
REKLAMA

Visur atsiskaitant kortele iššokdavo laukelis su pasirinkimu, ar noriu atsiskaityti euru, ar zlotais. Visgi buvo sunku suprasti, kuris pasirinkimas atsieina pigiau, tad rinkausi įvairiai. Įdomu, koks tarp šių pasirinkimų yra skirtumas, o gal priklauso ir nuo vietos, kurioje atsiskaitinėji?“ – klausė skaitytojas.

REKLAMA

Atsiskaitinėti vietine valiuta – pigiau

Prieš vykstant į užsienio šalį Lietuvos bankų asociacija (LBA) pataria iš anksto pasidomėti, kokie atsiskaitymo būdai joje yra populiariausi.

Pavyzdžiui, keliaujant euro zonos šalyse gyventojai patogiai atsiskaitys jiems įprasta valiuta.

O keliaujant kitose šalyse, anot asociacijos, dažnai pasitaikys galimybė rinktis, kokia valiuta atsiskaityti prekybos vietoje – vietine valiuta ar eurais.

„Praktika rodo, kad kortele atsiskaitant užsienio šalyje, kurios valiuta nėra eurai, atsiskaitymas vietine valiuta dažnai būna pigesnis, nei mokėjimas eurais.

REKLAMA
REKLAMA

Atsiskaitantiems ne eurais, o, pavyzdžiui, zlotais, kronomis, liromis, svarais ar kt., atsiskaitymo operacijos valiuta yra automatiškai keičiama į kortelės sąskaitos valiutą pagal kortelę išdavusio banko ar kredito unijos nustatytą tvarką“, – aiškino LBA.

Pasak jos, atsiskaitant parduotuvėje ar internetu, imant grynųjų pinigų iš bankomato bet kuria „Visa“ ar „MasterCard“ mokėjimo kortele atsiskaitymo suma yra keičiama į eurus pagal „Visa Europe“ ar „MasterCard International“ nustatytą valiutos keitimo kursą, kuris galioja duomenų tvarkymo dieną.

O šį kursą galima pasitikrinti „Visa Europe“ ar „MasterCard International“ interneto svetainėse: „Prie šio valiutos keitimo kurso yra pridedamas finansų įstaigos nustatytas valiutos keitimo mokestis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis mokestis priklauso nuo jūsų banko ar kredito unijos ir jį galima pasitikslinti finansų įstaigos interneto svetainėje.“

Kodėl atsiskaitymas eurais – brangesnis?

LBA aiškinimu, pasirinkus atsiskaitymą eurais, valiutų konvertavimą atlieka prekybininką aptarnaujantis užsienio šalies bankas. Tokiu atveju valiutos konvertavimo mokestį nustato prekybininkas kartu su jį aptarnaujančiu banku.

„Šio mokesčio iš anksto negalite žinoti. Tas pats galioja ir užsienyje išgryninant pinigus bankomate“, – atkreipė dėmesį asociacija.

Paprastai tariant, pasirinkus atsiskaitymą vietine valiuta, valiutos konvertavimo mokestį taiko klientui paslaugas teikiantis (t. y. kortelę išleidęs) lietuviškas bankas ar kredito unija.

REKLAMA

O, pasirinkus atsiskaitymus eurais, tokį mokestį pritaiko užsienio šalies prekybininkas kartu su vietine finansų įstaiga, kuris dažniausiai taiko didesnius valiutos konvertavimo mokesčius negu finansų įstaigos, esančios Lietuvoje.

„Keliaujant užsienyje taip pat patariama grynuosius pinigus imti tik iš žinomų bankų bankomatų, gerai apšviestose vietose. Svarbu, kad atsiskaitymai kortele vyktų jūsų akivaizdoje.

Jei aptarnaujantis personalas nori jūsų kortelę išsinešti į kitą patalpą arba perbraukti per įrenginį, kurio nematote, toks elgesys turėtų sukelti įtarimų. Jei susidūrėte su tokia situacija, nepasimeskite – pasakykite, kad norite matyti, kaip vyksta atsiskaitymo operacija“, – rekomendavo LBA.

REKLAMA

Kaip ir kur patikrinti valiutos keitimo antkainius?

Lietuvos bankas paantrino, kad įprastai pirkėjui yra pasiūlomas palankesnis valiutos keitimo kursas, kai yra atsiskaitoma vietine valiuta (pvz., zlotais Lenkijoje), o ne eurais.

„Tiksliam įvertinimui reikėtų palyginti savo mokėjimo paslaugų teikėjo taikomą valiutos keitimo antkainį virš ECB skelbiamo valiutos keitimo kurso (kai pasirenkama atsiskaityti vietine valiuta) ir valiutos keitimo antkainį, taikomą prekybos vietoje (kai pasirenkama atsiskaityti eurais) ir pasirinkti tą variantą, kur antkainis mažesnis.

Savo mokėjimo paslaugų teikėjo taikomą valiutos keitimo antkainį galima sužinoti jo interneto svetainėje, taip pat informacija pateikiama mobiliosios programėlės pranešimais arba SMS žinutėmis, jei toje šalyje neseniai atsiskaityta kortele“, – vardijo banko atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jų, prekybos vietoje taikomas valiutos keitimo antkainis yra pateikiamas kortelių skaitytuvo ekrane arba kitu būdu matomoje vietoje.

Lietuvos bankas paminėjo, kad šie informavimo apie valiutos keitimo antkainius reikalavimai yra numatyti ES teisės aktuose, todėl visi mokėjimo paslaugų teikėjai ir prekybos vietoje siūlantys valiutos keitimą turi atitinkamai informuoti mokėtojus.

Bankas pabrėžė, kad, jei prekybos vietoje yra siūlomas valiutos keitimas, visada turi būti sudaroma galimybė atsiskaityti ir vietine valiuta.

Vis tik jis atkreipė dėmesį, kad minėti informavimo ir pasirinkimo suteikimo reikalavimai yra taikomi tik Europos Sąjungos šalyse.

REKLAMA

„Informacijos apie konkrečius taikomus antkainius užsienio šalyse neturime. Taip pat negalime vertinti, ar pasitaiko piktnaudžiavimo atvejų nustatant valiutos keitimo kainą. Vartotojų domėjimasis ir pateikiamos informacijos stebėjimas padės jiems išvengti situacijų, kai yra pasirenkamas mažiau palankus variantas atsiskaitant užsienio valiuta.

O, jeigu prekybininkas primygtinai siūlo atsiskaityti eurais, reikėtų paprašyti parodyti, koks būtų valiutos keitimo antkainis (angl. mark-up) ir kokią sumą tektų sumokėti vietine valiuta“, – komentavo Lietuvos bankas.

Kaina išauga 7,6 proc. – pelnomasi iš turistų?

Kaip anksčiau yra skelbęs CNN, iš pradžių paslauga, kuri kortele užsienyje leidžia atsiskaityti savo valiuta, skamba patraukliai, nes tai leidžia aiškiai suprasti, kiek pinigų išleidžiama.

REKLAMA

Vis tik tai – kainuoja, nes už šį patogumą imami mokesčiai gali būti pernelyg dideli.

Vienas tyrimas parodė, kad vidutinis tokio konvertavimo mokestis yra 7,6 proc. – daugiau nei dvigubai didesnis, palyginti su tuo, kuris yra sumokamas atsiskaitant vietine valiuta, paprastai t. y. nuo 1,5 proc. iki 3 proc.

Pavyzdžiui, europietis keliautojas eina vakarieniauti į Jungtinės Karalystės (JK) miestą ir galutinė sąskaita siekia 88,43 svarų sterlingų, t. y. 100 eurų.

Mokant JK valiuta, kurią europiečio bankas konvertuotų į eurus, mokėjimas sudarytų apie 102 eurus. Tačiau, norint restorano sąskaitą apmokėti tiesiogiai eurais, tai kainuotų 107,60 euro. Tad turistas sumokėtų 5,6 euro daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

CNN šaltinių teigimu, įmonės, teikiančios dinamines valiutos keitimo galimybes, gauna dideles pajamas iš valiutos konvertavimo, kurių dalį dažnai dalijasi su įmone, kurioje atliekamas sandoris.

Paprastai kalbant, pavyzdžiui, kavinė, kurioje asmuo pirko, yra sudariusi gerą sandori su įmone, kuri konvertuoja valiutas, atsiskaitant kortele. Todėl užsideda labai didelius konvertavimo mokesčius ir taip abi įmonės laimi, o turistas nukenčia.

Anot naujienų portalo, šios papildomos pajamos mažmenininkams sudaro apie 1 proc. sandorio vertės. Dėl to žinomi prekybos tinklai esą moko darbuotojus aktyviai skatinti užsienio klientus atsiskaityti už pirkinius savo šalies valiuta, kad galėtų iš to pasipelnyti.

Atrodo, kažkas vakar kortelę gavo ir nieko nežino.
Bankai ar prekybininkai, kaip ir neaiškūs asmenys prie stoties, visada taikosi apsukti, tai susižinokit iš anksto, nes piniginės pamokos brangiai kainuoja.
Bet tai kaip aš myliu ožį.. myliu, myliu, myliu
Seb banke Lietuvoje dabar brangiau nei Niujorke bank of america bankomate su lietuviška seb kortele
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų