• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis gyvūnus laikančių gyventojų savo augintinius laiko šeimos nariais, tad ir atsisveikinti su jais nori panašiai ar net taip pat, kaip su žmonėmis.

Daugelis gyvūnus laikančių gyventojų savo augintinius laiko šeimos nariais, tad ir atsisveikinti su jais nori panašiai ar net taip pat, kaip su žmonėmis.

REKLAMA

Vis tik svarbu nepamiršti, kad savo augintinių laidoti bet kur ir bet kaip negalima. Už tai gali grėsti baudos, siekiančios 550 eurų, juridiniams asmenims – net 3000 eurų.

Taigi, gyvenant daugiabutyje ir norint su gyvūnėliu atsisveikinti tinkamai, reikia kreiptis į gyvūnų krematoriumus ar kapines.

Be viso to, dar galima paprašyti vaizdo įrašo, įrodančio, kad kremuotas buvo būtent tas gyvūnas ir kad jis buvo vienas.

Kas gali būti daroma su augintinių palaikais?

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pabrėžė, kad gyvūnų augintinių gaišenos gali būti tvarkomos tik šiais būdais:

  • užkastos gyvūno augintinio laikytojo privačioje valdoje;
  • užkastos savivaldybės administracijos patvirtintoje gyvūnų laidojimui skirtoje vietoje (gyvūnų augintinių kapinėse);
  • sudegintos patvirtintame gyvūnų augintinių gaišenų krematoriume;
  • perdirbtos patvirtintoje 1 kategorijos šalutinių gyvūninių produktų (ŠGP) perdirbimo įmonėje, o gauti ŠGP – sudeginti patvirtintoje ŠGP deginimo įmonėje.

Taigi, pasak tarnybos, gyvūnų augintinių gaišenas išmesti į atliekų konteinerius ar tvarkyti kitu būdu, nei nustatyta reikalavimuose, yra draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA

Remiantis Įsakymo dėl gyvūnų augintinių gaišenų tvarkymo veterinarijos reikalavimų patvirtinimu, augintinių gaišenas privačioje valdoje arba gyvūnų kapinėse galima užkasti individualiose arba grupinėse duobėse.

REKLAMA

Duobė turi būti tokio gylio, kad žemės sluoksnis, užpiltas ant gyvūno palaikų, būtų ne mažesnis kaip 1 metras.

Užkasant gaišeną gyvūno augintinio laikytojo privačioje valdoje, užkasimui turi būti parenkama nuo pastatų, vandens telkinių atokesnė vieta, kur nėra paviršinių gruntinių vandenų ir kurios, tikėtina, neapsems polaidžio ar lietaus vanduo.

O gyvūno augintinio gaišenos pelenus savininkas gali:

  • saugoti uždaroje talpoje, užtikrindamas, kad jie nepasklistų aplinkoje;
  • užkasti ne mažesniame kaip 0,5 metro gylyje gyvūno augintinio laikytojo privačioje valdoje arba gyvūnų augintinių kapinėse.

Be to, jeigu nugaišęs ar nugaišintas gyvūnas augintinis buvo registruotas Gyvūnų augintinių registre, gyvūno augintinio laikytojas teisės aktuose nustatyta tvarka turi jį išregistruoti.

REKLAMA
REKLAMA

Nesilaikant reikalavimų gresia baudos

Anot VMVT, pažeidus šiuos reikalavimus asmenys gali būti įspėti arba jiems gali tekti sumokėti 30–300 eurų baudas.

Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims gresia bauda nuo 50 iki 1450 eurų.

Šis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo 50 iki 550 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 150 iki 2300 eurų.

Jei asmuo nevykdo VMVT pareigūnų privalomųjų nurodymų, jam gresia bauda nuo 150 iki 550 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 2300 eurų.

Nusižengimą padarius pakartotinai, asmuo gali gauti 300–850 eurų baudą, juridinių asmenų vadovai ar kiti atsakingi asmenys – nuo 550 iki 3000 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baudų neskyrė, nors nėra nei kapinių, nei krematoriumo

VMVT nurodė, kad pastaruoju metu tokių pažeidimų nustatyta nebuvo.

Tarnyba pridūrė, kad savivaldybės gali steigti gyvūnų augintinių kapines ir organizuoti tokių kapinių priežiūrą.

Tačiau, pavyzdžiui, Klaipėdos miesto savivaldybėje, anot Miesto tvarkymo skyriaus patarėjos Daivos Breivės, nėra įrengtų gyvūnų gaišenoms laidoti skirtų kapinių ar laidojimo teritorijos.

O krematoriumo gyvūnų gaišenoms kremuoti paslauga taip pat nėra teikiama.

Vis tik Klaipėdos miesto savivaldybės darbuotojai, pasak atstovės, nėra taikę baudų už netinkamą gyvūnų augintinių laidojimą.

REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybė nurodė, kad gyvūną galima laidoti nuosavame sklype arba gyvūnų kapinėse, kurios Vilniuje yra adresu Pirklių g. 50.

„Gyvūnų palaikai VMVT nustatyta tvarka taip pat gali būti sudeginti. Kitais atvejais gresia bauda iki 550 eurų“, – pridūrė savivaldybė.

Ji nurodė, kad Vilniaus savivaldybė už netinkamą arba tam neskirtoje vietoje atliekamą gyvūnų laidojimą taip pat nėra skyrusi baudų:

„Tam, kad būtų galima skirti baudą, reikia užfiksuoti nelegalius veiksmus atliekantį asmenį.“

Augintinių kremavimo paslaugos – iki 240 eurų

„Augintinių krematoriumo“ direktorė Toma Žebelienė tv3.lt pasakojo, kad krematoriumas dirba jau šeštus metus.

REKLAMA

Anot jos, viskas prasidėjo nuo labai nedaug: „Pradėjome nuo keliolikos kremacijų per mėnesį. Dar nedirbame visu pajėgumu, bet, preliminariai, dabar yra 8 kremacijos per dieną.

Tas poreikis vis didėja, kadangi vis daugiau žmonių sužino, kad yra galimybė ir tokiu būdu atsisveikinti su savo augintinių, t. y. jį kremuojant.“

Direktorė įvardijo, kad didžiausia dalis kremuojamų augintinių yra šunys, tada – katės.

„Esame turėję vežliukų, jūros kiaulyčių, žiurkėnų, papūgėlių“, – išskirtinesnius augintinius vardijo pašnekovė.

T. Žebelienė nurodė, kad kremavimo kaina priklauso nuo augintinio svorio – nuo 100 iki 240 eurų:

  • 0–1 kg – 100 eurų;
  • 1–4 kg – 130 eurų;
  • 4–10 kg – 150 eurų;
  • 10–20 kg – 160 eurų;
  • 20–30 kg – 180 eurų;
  • 30–40 kg – 195 eurų;
  • 40–50 kg – 220 eurų;
  • 50 ir daugiau kg – 240 eurų.

Ji atkreipė dėmesį, kad į kainą įeina ne tik kremacija, bet ir standartinė urna, augintinio palaikų paėmimas iš veterinarijos klinikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klientai gali gauti kremacijos vaizdo įrašą

Kalbėdama apie procesą T. Žebelienė nurodė, kad krematoriumas bendradarbiauja su veterinarijos klinikomis įvairiuose miestuose.

Jos aiškinimu, jeigu žmonės gyvūną užmigdo klinikoje, jie gali pasirinkti kremavimo paslaugą. Tada veterinarijos klinika susisiekia su krematoriumu, kuris gyvūną paima arba iš klinikos, arba iš namų ir veža kremuoti.

„Pavyzdžiui, Vilniaus, Kauno kryptimi mes vykstame pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais. Iki kremacijos palaikus laikome šaldytuve, o po jos atvežame atgal į kliniką arba į namus“, – pasakojo direktorė.

Kitas variantas, pasak jos, yra patiems augintinio šeimininkams iš anksto susiderinus laiką atvykti tiesiogiai į krematoriumą, palaukti, kol įvyks kremacija, ir iš karto atsiimti urną.

REKLAMA

T. Žebelienė patikino, kad nesvarbu, kokiu būdu vyksta kremacija – paėmus augintinį iš klinikos, iš namų ar atvežus patiems šeimininkams – ji niekuo nesiskiria.

„Ji yra tik individuali, o vaizdai yra įrašinėjami. Esant poreikiui, žmonės gali gauti vaizdo įrašą, kuriame mato, kaip jų augintinis patenka į krematoriumo įrenginį ir kad ten jis yra vienas“, – komentavo pašnekovė.

dar nėra baudos už tai, kad gyvename??
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų