Iki šiol valstybė teikia paramą pirmajam būstui įsigyti rajono teritorijoje, o laukiančių gyventojų – šimtai.
Tačiau šiemet įsigaliojo nauji šios paramos skyrimo pakeitimai. Tad, kaip sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, dėl to kilo ir papildomų „iššūkių“ kai kurioms kredito įstaigoms.

Pagal naująją tvarką paskolos nesuteiks
Naujienų portalui tv3.lt laišką parašęs Adomas teigė, kad jau daugiau kaip 2 metus laukia, kada galės gauti valstybės paramą pirmajam būstui įsigyti Vilniaus rajone.
Tačiau, jo teigimu, klausimų sukėlė „Swedbank“ banko paskelbta žinia, kad paskola nebūtų suteikiama, jeigu jos būtų prašoma pagal naująją įstatymo tvarką.
„Manėme, kad šis bankas bus būtent tas, kuris suteiks paskolą būstui įsigyti, be to, čia laikome ir savo santaupas. Taigi nereikėtų papildomai atsidaryti sąskaitos kitame banke.
Bet neseniai išgirdau, kad būtent šis bankas atsisakys suteikti paskolą, jei valstybės parama būtų suteikiama pagal naujas sąlygas“, – kalbėjo Adomas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad, nors iš gyventojų ir pasigirsta nuogąstavimų, situacija esą nesudėtinga.
„Didžioji dauguma kredito įstaigų teikia būsto kreditus su valstybės parama jaunoms šeimoms. Šiuo metu 52 kredito įstaigos teikia būsto kreditus su finansine paskata jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą, remiantis jų sudarytomis sutartimis.
Iki šiol tik viena kredito įstaiga – „Swedbank“– oficialiai kreipėsi į ministeriją dėl iššūkių, susijusių su pasirengimu įgyvendinti teisės aktų pokyčius“, – teigiama atsiųstame komentare.
Ministerijos atstovai teigė, kad dar balandžio mėnesį bankas informavo, kad apie sunkumus, kylančius dėl kreditavimo srityje atsirandančių naujų reikalavimų.
Pvz., supaprastintas refinansavimas, du privalomi siūlymai kintamomis ir fiksuotomis palūkanomis pareikalavo ir papildomų resursų.
Taip pat didelės įtakos turėjo ir Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo nuostatų pakeitimai.
„Swedbank“ nuo 2025 m. gegužės 1 d. planuoja nepriimti naujų paraiškų dėl kreditų pirmajam būstui jaunoms šeimoms įsigyti teikimo.
Tos šeimos ar asmenys, kurie yra laukiančiųjų sąraše ir ketina pasinaudoti paskata pagal iki 2025 m. sausio 1 d. galiojančias įstatymo nuostatas, galės naudotis „Swedbank“, kaip kredito davėjo, paslaugomis“, – sakė ministerija.
Susitiko su „Swedbank“ atstovais
Ministerija nurodė, kad dėl tokios situacijos balandžio mėnesį suorganizavo susitikimą su „Swedbank“ banko atstovais.
„Bus ieškoma galimybių, siekiant palengvinti kredito davėjų administracinę naštą apskaitant subsidijų ir kreditų teikimą Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS).
Teisės aktų pokyčiams, kurie įsigaliojo nuo 2025 m. sausio 1 d., buvo sudarytos pakankamos sąlygos pasiruošti – įstatymo pakeitimai buvo priimti 2024 m. birželio 25 d., todėl kredito įstaigos turėjo daugiau nei pusę metų adaptuotis prie naujų reikalavimų“, – teigiama ministerijos komentare.
Jų teigimu, būtų siekiama ieškoti sprendimų ir tam, kaip būtų galima sumažinti administracinę naštą kreditų davėjams, pavyzdžiui, diegiant duomenų apsikeitimą per programines sąsajas su SPIS.
Tuo metu „Swedbank“ Lietuvoje atstovas ryšiams su visuomene Gytis Vercinskas komentavo, kad šiuo metu bankas vis dar suteikia jaunoms šeimoms galimybę sudaryti kreditavimo sutartis, kurios turi teisę gauti valstybės subsidiją.
Tiesa, kreditai išduodami ne pagal dabar įsigaliojusią, bet senąją tvarką (galiojusią iki 2024-12-31).
„Per šiuos metus pagal šią programą suteikėme kreditų už beveik 700 tūkst. eurų, paraiškų pagal ankstesnę programą toliau gauname ir šiemet. „Swedbank“ su paskata finansuojamo pirmojo šeimos būsto suma toliau augs“, – kalbėjo banko atstovas.
Tačiau, jo teigimu, nuo šių metų įsigalioję nauji reikalavimai kreditų davėjams buvo pernelyg skuboti.
„Matydami, kad dėl objektyvių priežasčių nepavyks užtikrinti pilnavertiškos ir kokybiškos paslaugos teikimo, esame priversti laikinai sustabdyti šių kreditų teikimą pagal naujus reguliacinius pakeitimus. Esame ilgametis šių kreditų teikėjas ir vertiname paramos būstui įsigyti jaunoms šeimos kuriamą vertę gyventojams.
Prieš porą mėnesių kreipėmės į Socialinės apsaugos ministeriją su konkrečiais pasiūlymais, kurie paspartintų paslaugos teikimo atnaujinimą tiems gyventojams, besikreipiantiems pagal naujus reikalavimus. Tikimės, kad aktyvus dialogas tą padės padaryti“, – kalbėjo G. Vercinskas.
Banko duomenimis, iki gegužės mėnesio pagal naująjį nuo sausio 1 d. galiojantį reguliacinį reikalavimą paraiškų nebuvo sulaukta, o šiandien kreipiasi pavieniai klientai.
SEB banko Privačių klientų finansavimo departamento vadovas Ugnius Vipartas naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad šiuo metu yra du paramos tipai, pagal kuriuos yra nusprendžiama, ar bankas suteiks norimą paskolą būstui įsigyti.
„Valstybės iš dalies kompensuojamas būsto kreditas, skirtas Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme numatytiems asmenims ar šeimoms: pirmajam būstui pirkti, statyti, turimam būstui rekonstruoti, pritaikyti neįgaliųjų poreikiams.
Suteikiama 15, 20, 25 arba 30 proc. valstybės subsidija gali būti panaudota daliai iš būsto kredito ar pradinio įnašo daliai padengti, teritorija neribota. SEB bankas teikia būsto kreditus paskoloms su šio tipo parama“, – kalbėjo banko atstovas.
Tuo metu būsto kreditų jaunoms šeimoms pirmajam būstui šalies regionuose įsigyti su valstybės finansine paskata SEB bankas laikinai neteikia.
„Laukiame atnaujintos sutarties pagal pasikeitusį įstatymą iš Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos“, – kalbėjo U. Vipartas.
„Luminor“ banko būsto finansavimo srities vadovė Laura Žukovė komentavo, kad būsto kreditai ir toliau bus suteikiami jaunoms šeimoms, kurios yra gavusios valstybės paramą.
„Padėsime jaunoms šeimoms lengviau įsigyti nuosavus namus ir teiksime būsto paskolas pirmam būstui įsigyti su valstybės finansine paskata“, – komentavo L. Žukovė.
Ministerija skelbia, kada pinigai bus pradėti dalinti šeimoms
Visgi SADM atstovai naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad galutinis prašymų išbraukti iš laukiančiųjų finansinės paskatos eilės sąrašas (sureitinguotas pagal Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme nustatytus prioritetus) bus sudarytas 2025 m. gegužės mėnesį.
„Savivaldybių administracijos gegužės mėnesį išduos pažymas, patvirtinančias jaunų šeimų teisę gauti finansinę paskatą pagal naujai įsigaliojusias sąlygas.
Esant nepanaudotų valstybės biudžeto lėšų, nuo 2025 m. birželio mėnesio pažymos bus formuojamos ir toms šeimoms, kurios liko sąraše (eilėje), sudarytame pagal iki 2024 m. gruodžio 31 d. galiojusią finansinės paskatos teikimo tvarką“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo ministerijos atstovai.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat skelbia, kad iki balandžio 30 d. yra pratęsiamas kvietimo teikti prašymus išbraukti iš jaunų šeimų (laukiančių finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms) sąrašo ir patvirtinti teisę į finansinę paskatą terminas (anksčiau skelbta, kad prašymai gali būti teikiami iki balandžio 17 d.).
Pasak ministerijos, prašymų pateikimo laikotarpis pratęsiamas tam, kad būtų sudarytos galimybes kuo didesniam jaunų šeimų skaičiui pasinaudoti naujomis finansinės paskatos teikimo sąlygomis.
Pažymoms, patvirtinančioms jaunų šeimų teisę į finansinę paskatą, formuoti skiriama apie 6 mln. eurų.
Jei po šio kvietimo liks valstybės biudžeto lėšų, pažymos bus formuojamos sąraše (eilėje) likusioms šeimoms pagal iki 2024 m. gruodžio 31 d. galiojusią tvarką.
Reikalavimai įsigyjamam būstui
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad jaunoms šeimoms valstybė subsidijuoja būstą, kurio vertė (pagal nepriklausomo turto vertintojo nustatytą vertę ir notarinės formos būsto pirkimo–pardavimo sutartyje nurodytą kainą) neviršija 120 tūkst. eurų, perkant pirmąjį būstą Lietuvos Respublikos teritorijoje, išskyrus:
- savivaldybių, kuriose nuolatinių Lietuvos gyventojų yra daugiau kaip 150 tūkst., teritorijas;
- anksčiau nurodytas savivaldybes supančių savivaldybių, kuriose nuolatinių Lietuvos gyventojų yra daugiau kaip 60 tūkst., teritorijas, kuriose būsto daugiabučiuose pastatuose ploto vieneto normatyvinė vertė viršija vidutinę būsto daugiabučiuose pastatuose ploto vieneto normatyvinę vertę toje savivaldybėje;
- kurorto teritorijas.
Šiuo metu jaunoms šeimoms siūlomos tokios subsidijos:
- neauginančioms vaikų ar auginančioms 1 vaiką – 10 proc.
- auginančioms 2 vaikus – 12,5 proc.
- auginančioms 3 ir daugiau vaikų – 15 proc.
Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų.
Jauna šeima laikomi abu sutuoktiniai, taip pat registruotą partnerystę sudariusi pora arba vienas vaiką (vaikus) auginantis tėvas ar mama, kurių amžius – iki 36 metų.
Šeima, pretenduojanti į valstybės subsidiją pirmam būstui, negali turėti ar būti turėjusi nuosavybės teise priklausančio gyvenamojo būsto, išskyrus atvejus, jei būsto naudingasis plotas vienam asmeniui neviršija 14 kvadratinių metrų arba jei būstas yra nusidėvėjęs daugiau nei 60 proc.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Rinka pilna kitų žaidėjų.