Bene dažniausiai gyventojai maisto produktus, taip pat ir mėsą, perka didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse.
O liepą jose fiksuotas ne vienas atvejis, kai mėsą ar jos produktus teko išimti iš prekybos dėl to, kad jie buvo nesaugūs vartoti.
Kaip bebūtų keista, pirkėjai apie pavojingus produktus greičiausiai informuojami tik gyvai – popieriniuose skelbimuose pačiose parduotuvėse (ir kas juos skaito?).
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) savo interneto svetainėje apie tokius atvejus informuoja tik po to, kai tokių produktų prekyba jau būna nutraukta.
Nesaugi mėsa skirtinguose prekybos tinkluose
Per liepą VMVT publikavo ne vieną pranešimą apie nesaugius produktus.
Pavyzdžiui, liepos 23 d. publikuotas pranešimas apie prekybos tinkle „Maxima“ pardavinėtose šviežios viščiukų broilerių blauzdelėse, kurių kilmės šalis yra Lenkija, rasta Salmonella bakterijų.
Liepos 21 d. prekybos tinkle „Lidl“ pardavinėtoje maltoje šviežioje maltoje vištienoje iš Lenkijos irgi rasta Salmonella bakterijų.
Rugpjūčio 18 d. prekybos tinkle „Rimi“ pardavinėtoje marinuotoje viščiukų, augintų be antibiotikų, filė „Sviestas ir žolelės“ iš Lietuvos, taip pat rasta Salmonella bakterijų.
Šios genties bakterijos sukelia salmoneliozą – viena dažniausių apsinuodijimo maistu formų, primena VMVT.
Salmonella bakterijos dažniausiai plinta per užterštą maistą ar gėrimus, ypač gyvūninės kilmės produktus, tokius kaip mėsa, paukštiena, kiaušiniai ar pienas.
Pagrindiniai salmoneliozės simptomai – viduriavimas, karščiavimas, pilvo bei galvos skausmai. Jie paprastai pasireiškia praėjus 12–72 valandoms po užsikrėtimo ir trunka 4–7 dienas.
VMVT pranešimus apie nesaugius produktus paskelbia jau po to, kai būna pasibaigęs pavojingų maisto produktų galiojimo terminas. T.y. jų jau neįmanoma nusipirkti.
O kaip apie tai informuoja patys prekybos tinklai?
Iškabina informacinius plakatus
„Maxima“ atstovas ryšiams su žiniasklaida Titas Atraškevičius patikino, kad nustačius nesaugių produktų atvejų bendrovė nedelsdama imasi visų reikiamų priemonių.
„Nustatę, kad prekė neatitinka kokybės reikalavimų ar gavę informaciją iš gamintojų ar tiekėjų apie galimai nesaugias vartoti ar nekokybiškas prekes, nedelsdami reaguojame ir imamės visų reikiamų priemonių atvejui suvaldyti, bei tinkamai informuoti savo pirkėjus.
Visose prekybos tinklo parduotuvėse iškabiname informacinius plakatus, raginančius pirkėjus grąžinti nurodyto tinkamumo vartoti termino prekę į parduotuves, atitinkamo galiojimo prekės yra išimamos iš prekybos visame tinkle, taip pat informuojamas gamintojas ar tiekėjas ir VMVT“, – paaiškino T. Atraškevičius.
Jis tvirtino, kad nesaugių produktų valdysenoje veikiama vadovaujantis VMVT direktoriaus įsakymu.
„Užtikriname, kad klientai visuomet yra informuojami, jei mūsų prekybos tinkle įsigijo nesaugių produktų“, – tikino bendrovės atstovas.
Pasak jo, pirkėjai nuolat raginami sekti informaciją „Maximos“ parduotuvėse ir pastebėjus pranešimą apie nesaugią prekę bei ją įsigijus kviečiami jos nevartoti, o su pirkimo kvitu ar kita informacija kreiptis į parduotuvių administraciją, skambinti nemokama informacine linija ar rašyti el. paštu dėl pinigų grąžinimo.
Plakatai visose prekybos vietose
„Lidl“ viešųjų ryšių vadovė Lina Skersytė taip pat tvirtino, kad jos atstovaujamas tinklas produktų kokybei skiria itin didelį dėmesį, taip pat kelia aukštus kokybinius reikalavimus tiekėjams bei gamintojams.
„Vos tik gavę informaciją dėl galimų mikrobiologinių neatitikimų produkte, iškart susisiekėme su tiekėju, perdavėme informaciją ir paprašėme atlikti tyrimą dėl šios situacijos, siekiant išvengti tokių galimų neatitikimų ateityje.
Kadangi šio produkto galiojimo terminas jau yra pasibaigęs, prekyboje jo jau nebeturime, tačiau pirkėjai, įsigiję šį produktą, gali su pirkimo kvitu jį grąžinti bet kurioje mūsų parduotuvėje“, – aiškino L. Skersytė.
Ji priminė, kad VMVT minimo produkto grąžinimas vyksta nuo liepos 22 iki 29 dienos imtinai.
„Apie produkto grąžinimą pirkėjai informaciniu plakatu yra informuojami visose mūsų prekybos vietose. Apgailestaujame dėl šio nemalonaus nutikimo, dėsime pastangas, kad tokie atvejai nepasikartotų ateityje“, – komentavo „Lidl“ atstovė.
Prekybos tinklas „Rimi“ klientų informavimą pakomentavo taip:
„Keliame aukštus standartus maisto saugai ir kokybei. Tačiau atsitikus tokiam nemaloniam įvykiui visuomet pirkėjus informuojame teisės aktų nustatytais būdais ir tvarka. Jei pirkėjai įsigijo tokią prekę ją grąžinti prašome į „Rimi“ parduotuvę. Pateikus pirkimo čekį, pinigai už pirkinį visuomet yra grąžinami kaip ir numatyta teisiniame reglamentavime.“
Atšaukia visą gamybos partiją
VMVT primena, kad vykdydama oficialią importuojamų bei rinkai tiekiamų maisto produktų ir pašarų kontrolę, teikia informaciją apie nesaugius maisto, su maistu besiliečiančius produktus ir pašarus, nustatytus rinkos kontrolės ar importo kontrolės metu.
Nustačius nesaugų produktą, atšaukiama visa gamybos partija, net jei kiti tos gamybos partijos produktai nebuvo patikrinti.
Toks sprendimas priimamas prevenciškai dėl saugumo, nes nustačius vieną nesaugų produktą jis tampa indikatoriumi, jog visa to paties šaltinio produkcija gali kelti grėsmę vartotojo sveikatai.
Higiena ir tinkamas maisto ruošimas – būdas išvengti nesaugaus maisto keliamos grėsmės, primena VMVT.
Patogeniniai mikroorganizmai, aptinkami maiste, gali labai pakenkti sveikatai. Tačiau laikantis higienos ir maisto apdorojimo reikalavimų infekcijos galima išvengti.
Mikroorganizmai yra jautrūs karščiui, todėl itin svarbu žalią paukštieną, kitą mėsą bei kiaušinius termiškai apdoroti ne žemesnėje kaip +60 °C temperatūroje, bent 5 minutes. Maisto saugos specialistai pataria niekada nevartoti žalios ar nepakankamai išvirtos mėsos bei kiaušinių.
Salmoneliozė yra dažna maisto sukelta infekcija, kurią sukelia Salmonella genties bakterijos. Šios bakterijos dažniausiai plinta per užterštą maistą ar gėrimus, ypač gyvūninės kilmės produktus, tokius kaip mėsa, paukštiena, kiaušiniai ar pienas.
Nors dažniausiai ligą sukelia Salmonella Enteritidis ir Salmonella Typhimurium bakterijos, pastaruoju metu vis dažniau fiksuojami atvejai, susiję su kitomis rūšimis – S. Infantis, S. Kentucky, S. Livingstone ir kitomis.
Dėl šios priežasties, nustačius bet kokios rūšies salmoneles Lietuvoje, siekiant apsaugoti vartotojų sveikatą, užkrėsta produkcija nedelsiant atšaukiama iš rinkos ir uždraudžiama jos prekyba.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!