REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Knygų pardavėjai atviri – per pandemiją žmonės prisiminė knygas, mat per pastaruosius metus knygų pardavimai ūgtelėjo kone dvigubai. Aktyviau pradėta prekiauti ne tik naujomis, bet ir jau perskaitytomis knygomis.

Knygų pardavėjai atviri – per pandemiją žmonės prisiminė knygas, mat per pastaruosius metus knygų pardavimai ūgtelėjo kone dvigubai. Aktyviau pradėta prekiauti ne tik naujomis, bet ir jau perskaitytomis knygomis.

REKLAMA

Tiesa, leidyklų atstovai pasakoja, kad per pandemiją brango ir knygų spausdinimas, nes pakilo popieriaus kaina, jo transportavimas taip pat ir kitos knygos savikainos sudedamosios dalys.

Knyga – apgalvotas pirkinys

Vilnietė Evelina (vardas pakeistas – aut. past.) pasakoja, kad skaitymas – labai senas jos pomėgis, tik per karantiną, nedirbant bibliotekoms, daugiau knygų teko įsigyti pačiai.  

„Be to, bibliotekose dėl populiarių knygų tenka stovėti eilėse – užsirezervuoti knygą ir laukti, kol prieš mane ją užsirezervavę perskaitys. Taip pat ten knygos išduodamos mėnesiui, vėliau reikia nepamiršti pratęsti skaitymo laiką. Todėl tapo paprasčiau knygas pirkti ar skolintis iš draugų. Su kai kuriais draugais susitariame, kad perkame skirtingas knygas ir paskui mainomės“, – pasikeitusiais skaitymo įpročiais dalijasi Evelina.

REKLAMA
REKLAMA

Mergina pasakoja, kad dažniausiai renkasi įsigyti jau perskaitytas knygas, nes jos būna pigesnės.

„[Tokios] kainuoja 4–10 eurų. Tačiau perku ir iš knygynų, dažniausiai internetinių, nes patogiau. Mėgstu lyginti kainas, dažnai senesnė knyga tiek pat kainuoja ir nauja, ir perskaityta“, – dalijasi mergina.

REKLAMA

Evelina prisipažįsta knygas perkanti tik labai gerai apgalvojusi, ar tų jų jai tikrai reikia, o perskaitytas suskirsto į kelias kategorijas.

„Perskaičiusi knygas nusprendžiu, kurios man atrodo vertingos pasilikti, tai jas ir pasilieku. Kitas atidedu skolinti draugams – jos lieka mano knygų lentynoje, o likusias parduodu ar mainau. Tačiau užsidirbti nesiekiu, jas parduodu už 2–5 eurus“, – paaiškina Evelina.

Perka dvigubai daugiau

Šarūnas Laugalis, „knygos.lt“ atstovas, neslepia – palyginus pirmus šių ir praėjusių metų mėnesius, įmonės pajamos paaugo dvigubai.

REKLAMA
REKLAMA

„Užsakymų kiekis vos prasidėjus pirmam karantinui smarkiai pakilo ir ši tendencija išliko iki šiol. 

(...) Nors fiziniai knygynai jau atvėrė duris, žmonės įprato knygas pirkti internetu. Pirkėjai mato kelis privalumus – nereikia laukti eilėje, norint užeiti į knygyną, galima rinktis atsiėmimą paštomatuose patogioje vietoje ir atsiimti patogiu laiku“, – atkreipia dėmesį Š. Laugalis.

Pašnekovo teigimu, pandemijos metu vidutinis pirkėjų krepšelis beveik nesikeitė, nors šiemet matomas šioks toks pokytis, kai vidutinis pirkėjas knygoms išleidžia dešimtadaliu daugiau nei pernai.

Š. Laugalis pasakoja, kad per pandemiją pastebimas augantis įvairių vaikiškų, taip pat ir asmenybės tobulėjimo bei motyvacinių knygų populiarumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perka už daugiau, nes knygos brangesnės?

Tiesa, internetinės knygų parduotuvės atstovo minėtam padidėjusiam vidutiniam pirkėjo krepšeliui įtakos galėjo turėti ir pasauliniai veiksniai, mat per pirmuosius penkis šių metų mėnesius popieriaus kaina rinkoje pakilo 5–8 procentais, sako knygų leidyklos „Alma littera“ direktorė Dovilė Zaidė.

„Patys esame didelė leidykla, turime ilgalaikes sutartis su tiekėjais, galimybę popierių įsigyti dideliais kiekiais. Vis dėlto, kainų augimo banga atsirita ir iki mūsų. Brangsta ne tik pagrindinė leidėjų žaliava – popierius, bet ir gamyba“, – teigia D. Zaidė.

Leidyklos direktorės teigimu, kainų pokyčiai vyksta dėl padidėjusios žaliavų paklausos, taip pat brangusios logistikos su Azijos šalimis, todėl spaustuvių paslaugų kaina pasaulyje per pastaruosius metus išaugo apie iki 10 proc.

REKLAMA

„Mūsų skaitytojai nei žaliavų, nei gamybos kainų pokyčio įtakos dar nepajuto, bet, jei esamos tendencijos išliks, gali būti, kad ir mes kainas turėsime koreguoti“, – sako D. Zaidė.

Ji prideda, kad per pastaraisiais metais brangsta ir autorinės teisės – autoriai savo kūriniams nustato didesnes kainas, todėl ir galutinis produktas – knyga – skaitytojui gali atsieiti kiek brangiau.

Aktyviau prekiauja perskaitytomis knygomis

Perskaitytų knygų interneto platformos „Sena.lt“ administratorius Edmundas Rasiulis taip pat pasakoja, kad per pandemiją jo administruojamoje internetinėje svetainėje padidėjo tiek knygų pirkimas, tiek pardavimas.

„Vieniems gal pinigų trūkumas buvo, gal tiesiog žmonės norėjo išsivalyti lentynas, nes turėjo daugiau laiko namie.

REKLAMA

(...) Mes tikslios statistikos nerenkame ir prekybos procese nedalyvaujame – duodame pirkėjui ir pardavėjui tik sąlygas bendrauti per mūsų sistemą, todėl skaičius, kurį matome, yra abstraktus.

Bet parduodamų knygų skaičius per pandemiją padidėjo gal penktadaliu ir šiuo metu pardavinėjamų knygų pasiūloje yra apie 250 tūkst. Iš šio kiekio nuperkama jų mažiau – kokie 5-6 tūkst. per metus“, – pasakoja E. Rasiulis.

Svetainės administratorius prideda, kad skaitomiausiu žanru per pandemiją išliko grožinė literatūra – „kaip ir turbūt visais laikais“.

„Romanai sudaro turbūt daugiau nei pusę visų per platformą parduodamos literatūros. Pavasarį aišku suaktyvėja ir vadovėlių pirkimas ir pardavimas, nes, vis tiek, ruošiasi žmonės egzaminams“, – patikslina E. Rasiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, šiuo metu jų svetainės lankomumas išaugęs yra  maždaug 60 proc.

„Aišku, kiekvienais metais kažkiek tai paaugame, bet pernai tai buvo ypatingai didelis augimas, kuris laikosi ir iki šiol. Augimo tokio paties jau nebėra, bet tas pirminis padidėjęs srautas lankytojų išlikęs“, – paaiškina E. Rasiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų